در حال بارگذاری ...
 • دکتر علی پور عیسی در نشست تخصصی دراماتورژی مطرح کرد

  راه اندازی موسسات دراماتورژی برای ارتقا کیفی نمایش در کشور ضروری است

  به کوشش کانون کارگردانان خانه تئاتر، نشست تخصصی دراماتورژی توسط دکتر علی پور عیسی در خانه هنرمندان برگزار شد.

  به گزارش ایران تئاتر در این نشست دکتر پور عیسی در سخنانی به تشریح جایگاه دراماتورژ در نمایش پرداخت و گفت: دراماتورژ یک مشاور برای نمایشنامه نویس و کارگردان است که در خصوص یک پروژه نمایشی تلاش می کند اطلاعات لازم را به دست آورده و در اختیار کارگردان قرار دهد تا نمایش با کمترین نقطه منفی به اجرا در آید.

  وی افزود: در حال حاضر حتی کارگردانان بزرگ نیز برای اجرای نمایش از دراماتورژ مشاور ه می گیرند.

  پور عیسی با اشاره به اینکه دراماتورژ بجز کارگردان یا نویسنده با هیچ یک از اعضای گروه نمایشی ارتباط ندارد، تصریح کرد: معمولاً در حین تمرین نمایش، دراماتورژ یکسری اطلاعات شامل اسناد، متن، فیلم، کتاب و ... در خصوص موقعیت نمایش آماده می کند و دست اندرکاران نمایش بسته به نوع نیاز از آن ها بهره می گیرند و اگر در میانه راه احساس نمود بازیگری نتوانسته آنگونه که باید نقش آفرین باشد یا کارگردان ایرادی دارد، موضوع را با کارگردان مطرح می کند.

  وی در بخش دیگری از سخنان خود نبود نمایشنامه های بومی- ایرانی را یکی از اساسی ترین مشکلات تئاتر کشور عنوان کرد و گفت: متاسفانه در کشور ما نمایشنامه هایی با شخصیت های اصیل ایرانی کمتر دیده می شود و نمایشنامه نویسان بیشتر تلاش می کنند از نمایشنامه های خارجی اقتباس کنند که این مسئله برای مخاطب قابل درک نیست و دراماتورژ می تواند در این زمینه بسیار مفید باشد.

  وی افزود: در حال حاضر اکثر کارهای موفق در جهان نمایشنامه هایی هستند که بومی کشورشان بود و خیلی خوب به اجرا در آمده اند.

  پورعیسی راه اندازی موسسات دراماتورژی را برای ارتقای کیفی نمایش ها در کشور ضروری خواند و گفت: اگر بتوانیم چنین موسساتی در کشور راه اندازی کنیم مطمئنا در ارتقای تئاتر ایران موفق خواهیم بود.

  گفتنی است دکتر علی پورعیسی دارای کارشناسی طراحی صحنه و کارشناسی ارشد ادبیات نمایشی دانشگاه تهران است و پس از طی دکترای تخصصی دراماتورژی و نقد دراماتیک از دانشگاه ییل آمریکا «yale» به ایران بازگشته است.
  مطالب مرتبط

  یادداشت دراماتورژ و کارگردان نمایش «سنگر دوست داشتنی»

دراماتورژی به مثابه امر خلاقه
  یادداشت دراماتورژ و کارگردان نمایش «سنگر دوست داشتنی»

  دراماتورژی به مثابه امر خلاقه

  ایران تئاتر- مسلم آئینی: دراماتورژی یک امر خلاقه است و نه یک واژه زینتی؛ دراماتورژ هم یک مدیر ادبی و هم لیدری است که کارگردان‌ را در بن‌بست‌های فکری که ممکن است در مواجهه با هر متن نمایشی بروز کند، رهنمود می‌دهد.

  |

  هاینر گوبلز در پنل «پلی فونی در تئاتر و جایگاه صدا»:

دنبال تجربه جدید هستم نه یک پیام یا بیانیه  
  هاینر گوبلز در پنل «پلی فونی در تئاتر و جایگاه صدا»:

  دنبال تجربه جدید هستم نه یک پیام یا بیانیه  

  ایران تئاتر: هاینر گوبلز تئوریسن، آهنگساز و کارگردان تئاتر آلمان در پنل «پلی فونی در تئاتر و جایگاه صدا» که با هدف تشریح دیدگاهش در حوزه اجرا برگزار شد گفت: قصد ارسال یک پیام یا بیانیه به مخاطب ندارم و فقط دنبال یک تجربه جدیدتر هستم.

  |

  نظرات کاربران