در حال بارگذاری ...
 • یادداشت مریم منصوری، نویسنده و کارگردان نمایش «تور عروسی مامان»

  ... و ماه را خاموش کرده است

  ایران تئاتر_مریم منصوری:نمایش «تور عروسی مامان» به نویسندگی و کارگردانی مریم منصوری، نمایشی مستند درباره وقایع ۲۸ ژانویه۲۰۱۱ در میدان تحریر قاهره در کشور مصر و اعتراضات مردمی به وضعیت حقوق اجتماعی و بخصوص آزادی زنان است که از زبان دو خواهر روایت می‌شود.

  (ما می‌میریم/ تا شاعران بیمار شعر بگویند/ «ما می‌میریم» بازی قشنگی‌ست/ وقتی مادر پوتین افسر جوان را لیس می‌زند/ و روزنامه‌ها هی عکس پدر را می‌نویسند/ کنار آدم‌های مهم/ هر شب هزار بار عروس می‌شود/ و خواهرم هزار بار جیغ می‌‌زند/ هزار بار بازی قشنگی است/«کارگران ساعت یازده احساساتی می‌شوند»/ فردا همه به خیابان‌ها / می/ ریز/ ریز می‌کنند/ پارچه‌های رنگی را/ آواز می‌خوانند/ می‌رقصند/ و البته شعار می‌دهند/ ما می‌میریم/ تا عکاس «تایمز» جایزه بگیرد/ الیاس علوی/ جوزا 83).

  مساله از همین‌جا شروع شد. خبر آزار خیابانی یک خبرنگار زن غربی که برای تهیه گزارش از تجمع مردم مصر در میدان تحریر قاهره به آنجا رفته بود اما خبرنگار غربی به شیوه زن‌های خاورمیانه سکوت نکرد. او پس از ماجرا، مقابل دوربین پرمخاطب‌ترین رسانه‌های جهان رفت و پرده از این راز مگو گشود و خبر، آوازه‌ی جهانی به خود گرفت؛ حالا جهان غرب، به زن خاورمیانه و مصائبش نگاه می‌کرد. مساله آزار خیابانی زن‌هایی که در یک اعتراض اجتماعی شرکت کرده بودند، مورد بررسی قرار گرفت و گاهی در گزارش‌ها به آماری نزدیک به شصت درصد اشاره شد اما نکته مهم اینست؛ این راز را یک خبرنگار زن غربی افشا کرد و نه جامعه‌ی مصر.

  مصر که یکی از کهن‌ترین سرزمین‌هاست و نام او به مدد داستان یوسف و داستان‌های دیگر، بارها در تورات آمده است، و نیل که از قدیمی‌ترین رودهای جهان است، آیا توان شستن این همه سیاهی را دارد؟ یا به اندازه تاریخ قدیمی مصر، بار سنت‌ها هم بر این سرزمین سنگین و سنگین‌تر می‌شود. آن‌قدر که این سنگینی گاه حرف‌زدن از آسیب‌ها و فشارها را سخت می‌کند؛ آن هم برای زنان جامعه که همیشه حامل سنت‌ها و قیدهای جامعه هستند و شاید در این تاریکی ظلم‌هایی هم بر آنها می‌رود که توان گفتن آن را ندارند اما در همین جامعه، زنانی هستند که به ادامه تحصیل می‌پردازند، شاغل هستند، دانشجو هستند، می‌دانند و می‌خواهند که بدانند و حقوق خود را می‌شناسند؛ پس به خیابان می‌آیند اما فارغ از آسیب‌های بیرون، در درون خانه‌ها، پشت دیوارها چه می‌گذرد؟!

  خواهران‌شان، مادران آنها چگونه‌اند؟! در میان جماعت زنان، خودشان چگونه یکدیگر را قضاوت می‌کنند و چقدر به هم حق می‌دهند؟ آیا در این سطوح متفاوت از تجربه زیسته که این‌ها ایستاده‌اند، دیالوگی هم شکل می‌گیرد؟!

  این پرسش‌ها و پرسش‌هایی نظیر این با نگاه به زندگی زنان در جوامع کهن و سنتی خاورمیانه، نقطه‌ی شروع نگارش نمایشنامه «تور عروسی مامان» بود و شاید به خاطر شناخت فضای زنانه و بی‌رحمی آن‌ها در قضاوت یکدیگر بود که این نمایشنامه بر اسلوب مونولوگ پیش رفت و فقط در نقطه عطف کار، اطهر، خواهر بزرگ‌تر،که ارتباطات کم‌تری دارد به اتاق خواهر کوچک‌تر پناه می‌برد تا مالیخولیا و نیاز خود را با او بیازماید.

  اما در تاکید بر ویژگی‌های زنانه کار در اجرا نیز ما بیش‌تر از هر چیزی به حس‌آمیزی تاکید داشتیم و به قولی شاید این کار درد‌کشیدنی‌ست که برای زن‌ها ملموس‌تر است اما این نکته را هم ناگفته نگذارم که مقصود من از زن، زن خاورمیانه است؛ زن بیروت، عراق، ایران، مصر، لبنان و ... شاید اطهر یا راحیل، همان «بلقیس» نزار قبانی ـ شاعر عرب ـ باشند که او هم قربانی انتقام‌های جامعه‌ی سنتی شد؛ و «نزار قبانی» که برایش سرود: (بلقیس!/ اندوه از پایم می‌اندازد/ و بیروت/ که تو را کشته است/ عمق جنایت را نمی‌داند/ بیروت / که دلباخته‌ی تو بود/ نمی‌داند که دل‌بر خویش را/ با دست خود کشته است/ و ماه را / خاموش کرده است).

   

  در این نمایش،که تا تاریخ 21 مهرماه هر روز ساعت18 در مجموعه تئاترشهر، سالن پلاتو اجرا روی صحنه می‌رود، دیبا دبیری و مینا شجاعیان ایفای نقش می‌کنند. به بهانه اجرای این نمایش، منصوری یادداشتی در اختیار سایت ایران‌تئاتر قرار داده است.
  مطالب مرتبط

  تاریخ پایان اجرای دو نمایش در تئاتر شهر مشخص شد

«تور عروسی مامان» جمعه دو اجرایی می‌شود
  تاریخ پایان اجرای دو نمایش در تئاتر شهر مشخص شد

  «تور عروسی مامان» جمعه دو اجرایی می‌شود

  تاریخ پایان اجرای دو اثر نمایشی به صحنه رفته در تالار سایه و پلاتو اجرا مجموعه تئاتر شهر در حالی مشخص شد که نمایش « تور عروسی مامان» در آخرین روز اجرا طی دو نوبت به صحنه می‌رود.

  |

  گفت وگو با مریم منصوری نویسنده و کارگردان نمایش تور عروسی مامان

پدر خانواده خشونت را در درون خانواده اش تسری می دهد
  گفت وگو با مریم منصوری نویسنده و کارگردان نمایش تور عروسی مامان

  پدر خانواده خشونت را در درون خانواده اش تسری می دهد

  ایران تئاتر:نمایش تور عروسی مامان روایت زندگی دو خواهر مصری یک درون گرا و دیگر اجتماعی و برون گرا و احساساتی است که در جامعه مرد سالارانه دچار چالش می شوند. در آثار مریم منصوری زنان شخصیت محوری و پیش برنده درام هستند . ماهی در نمایش آخرین سفر و اطهر و راحیل در نمایش تور عروسی ...

  |

  یادداشت مریم منصوری، نویسنده نمایشنامه «اسب آبنوس» به بهانه اجرا در هفدهمین جشنواره بین‌المللی نمایش عروسکی

شب‌هایی که جهان، طلایی و براق بود
  یادداشت مریم منصوری، نویسنده نمایشنامه «اسب آبنوس» به بهانه اجرا در هفدهمین جشنواره بین‌المللی نمایش عروسکی

  شب‌هایی که جهان، طلایی و براق بود

  تابستان هنوز نیامده اما هوا گرم‌تر شده.کولرها روشن نشده‌اند اما پنکه‌ای گوشه‌ی اتاق پذیرایی روشن است. سرم را نزدیکش می‌برم و می‌خوانم؛«بارون می‌یاد جرجر/ رو خونه‌های بی‍‌‌در/ چهار تا مرد بیدار/ نشسته تنگ دیفار/ دیفار کنده‌کاری/ نه فرش و نه بخاری/ مردا سلام‌علیکم/ ...

  |

  گفت وگو با مریم منصوری نویسنده وکارگردان نمایش

به دنبال رستگاری در ناکجاآباد
  گفت وگو با مریم منصوری نویسنده وکارگردان نمایش

  به دنبال رستگاری در ناکجاآباد

  ایران تئاتر :نمایش "آخرین سفر"نوشته و کار مریم منصوری این روزها درسالن اصلی تالار مولوی به روی صحنه رفته است.نمایشی که به تنهایی،استیصال ها ،تردیدها،خودخواهی ها ،عشق ومهاجرت می پردازد.

  |

  نویسنده و کارگردان آخرین سفر مطرح کرد:

دغدغه ام از نوشتن این متن عشق و مهاجرت بود
  نویسنده و کارگردان آخرین سفر مطرح کرد:

  دغدغه ام از نوشتن این متن عشق و مهاجرت بود

  نویسنده و کارگردان نمایش آخرین سفر گفت: دغدغه ام از نوشتن این متن که جزو کاندیداهای بخش مسابقه نمایشنامه نویسی چهارمین جشنواره تئاتر شهر شد و امسال در اولین دوره جایزه ادبی حیات در دانشگاه تربیت مدرس مورد تقدیر قرار گرفت، دو مقوله عشق و مهاجرت بود.

  |

  مولوی هفته آینده تعطیل است

آخرین سفر با زبان کوهستانی دو نمایش آینده تالار مولوی
  مولوی هفته آینده تعطیل است

  آخرین سفر با زبان کوهستانی دو نمایش آینده تالار مولوی

  تمامی فعالیت های این مجموعه نمایشی طی هفته ی آینده و به مناسبت برگزاری مراسم سوگواری سالار شهیدان امام حسین (ع) و یاران با وفایش تعطیل خواهد بود همچنین در این هفته، سالنهای این مجموعه در حوزه رنگ آمیزی و مسائل فنی بهسازی خواهند شد.

  |

  نظرات کاربران