در حال بارگذاری ...
 • موفقیت تازه امیررضا کوهستانی در عرصه بین الملل

  «شنیدن» جایزه ویژه فستیوال بیتف را از آن خود کرد

  نمایش «شنیدن» به کارگردانی امیررضا کوهستانی جایزه ویژه فستیوال جهانی تئاتر بیتف بلگراد را از آن خود کرد.

  به گزارش ایران تئاتر نمایش «شنیدن» به نویسندگی و کارگردانی امیررضا کوهستانی در ادامه تورهای خارجی خود به تازگی در شهرهای بلگراد (صربستان) و اسکوپیه (مقدونیه) به صحنه رفته است. این نمایش در پنجاه و یکمین فستیوال بین المللی تئاتر «بیتف» در شهر بلگراد اجرا شد و توانست جایزه ویژه این فستیوال را با عنوان «یاوون کریلوف» دریافت کند.

  هیات داوران پنجاه و یکمین دوره فستیوال «بیتف» متشکل از ماریا شِوتسوا مدیر فستیوال، ماریا سورنسون، ایوانا سایکو، دراسکو آدزیک و ایگور کوروگا، با توجه به رای اکثریت، به این نتیجه رسیدند که جایزه بزرگ فستیوال «بیتف» را با عنوان «ماریا تریلویچ» به اجرای «ماونت اولیمپوس: برای جاودانه کردن آیین تراژدی» به کارگردانی یان فاربه از بلژیک اهدا کنند.

  این هیات داوران جایزه ویژه فستیوال با عنوان «یاوون کریلوف» را هم به اتفاق آرا به نمایش «شنیدن» به کارگردانی امیررضا کوهستانی و تولید گروه «تئاتر مهر» از ایران اهدا کرد.

  در یادداشت هیات داوران پنجاه و یکمین فستیوال بین المللی تئاتر «بیتف» برای نمایش «شنیدن» چنین آمده است: «این اثر به شدت تاثیرگذار است؛ به خاطر سادگی و شفافیتش و به کاربردن تلاش هایی مینیمال برای نقل ببشترین اطلاعات درباره ارتباط میان زنان در زمینه اجتماعی، شک، نظارت و عدم اطمینان. نمایش با ارجاع به ایران اتفاق می افتد ولی به ایران محدود نشده و در جهان اجتماعی گسترده تری هم معنا می یابد. متن جسورانه است و ساختار خردشده اش و بافت های تکرارش، تصاویر بصری و فیزیکی را باهم و ابزارهای تکنولوژیکال و کلمات را باهم، به شکلی دقیق و فکورانه همخوان می کند. بازیگری عالی و ظریف است و در ارتباط نزدیک با نویسنده-کارگردان که این اثر را از زاویه دید زنانه نشان می دهد شکل گرفته است، که این خود قدمی بسیار مهم و رو به جلو در اجرای تئاتر معاصر است.»

  جشنواره سالانه بیتف وابسته به شهرداری و وزارت فرهنگ صربستان از مهم ترین جشنواره های بالکان با سابقه ای 50 ساله است که از 5 مهر امسال(27 سپتامبر) در تئاتر 212 در شهر بلگراد برگزار شد.

  «شنیدن» از هفته آینده در شهرهای سرژی (فرانسه) و شارلوآ (بلژیک) اجرا خواهد شد.

  در این نمایش الهام کردا، مهین صدری، مونا احمدی و آیناز آذرهوش ایفای نقش می کنند.

  کوهستانی پیش از برای نمایش در میان ابرها کاندیدا جایزه‌ بزرگ فستیوال هنر زوریخ به عنوان بهترین نمایش شده و پنج ستاره از منتقدان هلندی برای نمایش ایوانف دریافت کرده بود.
  مطالب مرتبط

  برای اولین بار در بخش اصلی معروف ترین فستیوال جهان

شنیدن تنها نماینده ایران در فستیوال اوینیون اجرا می شود
  برای اولین بار در بخش اصلی معروف ترین فستیوال جهان

  شنیدن تنها نماینده ایران در فستیوال اوینیون اجرا می شود

  نمایش «شنیدن» به نویسندگی و کارگردانی امیررضا کوهستانی از 21تا 24 جولای مصادف با 31 تیر تا سوم مرداد ماه در بخش اصلی هفتادمین دوره فستیوال تئاتر آوینیون فرانسه روی صحنه می رود.

  |

  بررسی نویسندگانی که در تابستان بیش از یک اثر بر صحنه داشته اند

گرما بر پرکاری تعدادی از نویسنده ها اثری ندارد
  بررسی نویسندگانی که در تابستان بیش از یک اثر بر صحنه داشته اند

  گرما بر پرکاری تعدادی از نویسنده ها اثری ندارد

  ایران تئاتر: از اول تیرماه تا 31 شهریورماه 1396 در تهران 160 نمایشنامه توسط کارگردان های تئاتر روی صحنه رفت که در این میان، 11 نویسنده بیش از یک اثر بر صحنه داشتند.

  |

  نظرات کاربران