در حال بارگذاری ...
 • دبیر جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان پس از حضور در غرفه «ایران تئاتر»

  مریم کاظمی: رسانه‌ها نباید درباره خوب و بد بودن آثار قضاوت کنند

  مریم کاظمی دبیر جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان معتقد است؛ رسانه‌ها نباید درباره خوب و بد بودن کارها قضاوت کنند.

  به گزارش ایران تئاتر، مریم کاظمی بازیگر، کارگردان شناخته شده تئاتر و دبیر جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان در سومین روز برگزاری بیست‌و‌سومین نمایشگاه مطبوعات ایران میهمان غرفه «ایران تئاتر» بود.

  کاظمی در این نشست درباره رسانه‌هایی که در حوزه تئاتر کار می‌کنند، گفت: استفاده از افرادی که نسبت به تئاتر شناخت کافی دارند یکی از مهم‌ترین مسائلی است که باید رسانه‌های تئاتری جدی بگیرند. ضمن اینکه رسانه‌ها خودشان را نباید به جای سلیقه مخاطب بگذارند.

  او با بیان اینکه رسانه‌ها باید به جای قضاوت کردن، در زمنیه اطلاع‌سانی یکسان بیشتر تمرکز کنند، افزود: یکی از دلائل پرطرفدار بودن فوتبال اینست که هیچ کس نمی‌تواند سلیقه خودش را به مخاطب تحمیل کند و اگر ذره‌ای در گزارش خود به تیمی گرایش داشته باشد حتما مخاطب متوجه آن می‌شود. در حالی‌که گزارش باید بی‌طرف باشد و این مخاطب است که خودش تشخیص می‌دهد که آیا گل قشنگ بوده یا نه و یا اینکه فلان نفر بازیکن خوبی است یا نه.

  این کارگردان تئاتر عنوان کرد: رسانه‌ها باید قضاوت را کنار بگذارند چراکه اصولا کار رسانه قضاوت کردن نیست. رسانه‌ها نباید درباره خوب یا بد بودن نمایش‌ها قضاوت کنند بلکه رسانه باید فضای گفت‌وگو و نقد منصفانه را به وجود بیاورد.

  او همچنین درباره مطالبه‌گر بودن رسانه‌ها گفت: به نظر من وقتی حرفی در مطبوعات و رسانه‌ها اعلام می‌شود مانند یک سند، الزام‌آور می‌شود. و بعد از آن اهالی رسانه می‌توانند به آن گفته‌ها مثل یک سند نگاه کنند و درباره اینکه آن حرف‌ها چقدر به واقعیت پیوسته باید مطالبه‌‌گر باشند.

  ویژه برنامه‌های «ایران تئاتر» در روزهای برگزاری نمایشگاه مطبوعات شامل برگزاری چندین بزرگداشت‌ها و گرامیداشت، نشست‌های تخصصی، گفتگو با مدیران و فعالان عرصه تئاتر، پرسش و پاسخ صمیمانه با هنرمندان پیشکسوت و شناخته شده تئاتر، بررسی نمایش‌های روی صحنه به همراه گروه‌های نمایشی و... هر روز از ساعت 11 صبح آغاز و تا ساعت 18 ادامه خواهد داشت.

  غرفه «ایران تئاتر» واقع در بخش فرهنگی هنری، راهروی 5، شماره 54 در روزهای برگزاری نمایشگاه مطبوعات هر  روز میزبان هنرمندان وعلاقه‌مندان هنرهای نمایشی است.

  بیست‌وسومین نمایشگاه مطبوعات ایران از روز 5 الی 12 آبان ماه هر روز از ساعت 9:30 الی 20:30 در شبستان اصلی مصلای امام خمینی(ره) برگزار می‌شود.
  مطالب مرتبط

  مریم کاظمی در گفت‌وگو با ایران‌تئاتر مطرح کرد

نمایش هنر تبدیل تفکر به تصویری قابل فهم و قابل تکثیر برای مخاطبان است
  مریم کاظمی در گفت‌وگو با ایران‌تئاتر مطرح کرد

  نمایش هنر تبدیل تفکر به تصویری قابل فهم و قابل تکثیر برای مخاطبان است

  ایران‌تئاتر: استفاده از نمایشنامه‌های معروف و نام آشنای خارجی برای اجرا بر روی صحنه تئاتر و همزمان کوشش برای آداپته کردن آن با حال و هوای فرهنگ ایرانی، ابتکاری در خور تحسین و درست است و مریم کاظمی در خسیس به درستی موفق به چنین کاری شده است.

  |

  یادداشتی بر نمایش «غول بزرگ مهربان» به بهانه آخرین روزهای اجرا

چند نکته از یک نمایش به‌یادماندنی
  یادداشتی بر نمایش «غول بزرگ مهربان» به بهانه آخرین روزهای اجرا

  چند نکته از یک نمایش به‌یادماندنی

  ایران تئاتر- عباس عبدالعلی‌زاده: «غول بزرگ مهربان» به کارگردانی مریم کاظمی روزهای سه‌شنبه تا جمعه این هفته در تالار آسمان روی صحنه است و احتمالاً 28 اردیبهشت به اجرای خود در این سالن پایان می‌دهد. متن حاضر ذکر چند نکته از یک نمایش به‌یادماندنی به بهانه آخرین اجراهای آن است.

  |

  نظرات کاربران