در حال بارگذاری ...
 • قائم‌مقام دبیر جشنواره اعلام کرد:

  خرد جمعی مبنای انتخاب بخش مرور جشنواره تئاتر فجر خواهد بود

  علی اصغر دشتی، قائم مقام دبیر جشنواره تئاتر فجر گفت: با نظر سنجی از یک گروه ۷۰ نفره از کارشناسان، اجراهای بخش مرور تهران برای سی‌وششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر انتخاب خواهند شد.

  به گزارش ایران تئاتر علی اصغر دشتی، قائم مقام دبیر جشنواره تئاتر فجر، با تبیین سازوکار انتخاب آثار در این دوره اعلام کرد: «برای تحقق ایده بنیادین دبیر جشنواره که تاکید بر تکثرگرایی و گفتگو است در این دوره از جشنواره برخلاف روش‌های گذشته، برای اولین‌بار انتخاب آثار بخش مرور تهران با همکاری و نظرسنجی از گروه بزرگ و متنوعی از کارشناسان و از طریق امتیاز‌دهی انجام خواهد شد».
  دشتی با اشاره به دلایل این تغییر توضیح داد: «در این دوره سعی کرده‌ایم تا حد ممکن، در سازوکار و روش‌های انتخاب آثار در بخش‌های مختلف جشنواره بازنگری کنیم. سیاست کلی جشنواره امسال احترام به خرد جمعی، تکثرگرایی و ایجاد گفت‌وگو با جمع بیش‌تری از اهالی تئاتر است و با همین هدف و به‌عنوان سرآغاز این سیاست، ٧٠ نفر از کارشناسان حوزه‌های مختلف، آثار متقاضی شرکت در بخش مرور را امتیازدهی خواهند کرد و بر اساس ظرفیت اعلام شده در فراخوان، تئاترهایی که بیشترین امتیاز را کسب کرده‌اند در جشنواره روی صحنه خواهند رفت».

  قائم‌مقام دبیر جشنواره با بیان این‌که برای احترام به سلیقه‌های متنوع موجود در تئاتر ایران، اعضای این گروه نماینده طیف‌های مختلف تئاتری از نسل‌های متفاوتند ادامه داد: «٨ کارگردان تئاتر، ٨ بازیگر تئاتر، ٨ نمایش‌نامه‌نویس و مترجم حوزه تئاتر، ٨ منتقد و روزنامه‌نگار حوزه تئاتر، ١٠ طراح در حوزه‌های مختلف تئاتر(صحنه، لباس، نور، گریم، گرافیک)، ٥ دانشجوی تئاتر از دانشکده‌های مختلف تئاتری، ٥ نفر از مدیران سالن‌های تئاتر، ٣ نفر از حوزه موسیقی و صدا، ٣ نفر از استادان دانشکده‌های تئاتر و ٢ عکاس تئاتر، در کنار ٣ نفر از چهره‌های سیاسی که علاقه‌مندی جدی به هنر تئاتر دارند، ٣ نفر از تماشاگران دائمی تئاتر و ٤ نفر از هنرمندان رشته‌های دیگر، این جمع ٧٠ نفره را تشکیل می‌دهند».

  سازوکار انتخاب آثار بدین گونه خواهد بود که دفترچه‌ای در اختیار کارشناسان قرار خواهد گرفت که در آن نام، مشخصات دقیق و تصویر تئاترها درج شده و هر فرد از یک تا هفت ستاره به هر نمایش امتیاز خواهد داد.

  ضروری است هر اجرا را حداقل ٧ نفر از گروه کارشناسان دیده باشند. در صورتی که به هر دلیلی اجرایی را کمتر از ۷ کارشناس دیده باشند، فیلم اجرا در اختیار کارشناسان قرار خواهد گرفت.

  در نهایت از بین تئاترها، آن‌ها که بیش‌ترین امتیازها را کسب کرده‌اند بر اساس ظرفیت اعلام شده در فراخوان، به‌عنوان اجراهای منتخب بخش مرور تئاتر تهران در طول جشنواره به روی صحنه خواهند رفت.

  طبق اعلام روابط عمومی سی‌وششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر، در بخش مرور تئاتر تهران ۱۲۷ نمایش متقاضی حضور در جشنواره‌ تئاتر فجرند که تمام آن‌ها در بازه زمانی اول آبان‌ماه سال ۱۳۹۵ تا اول مهرماه سال ١٣٩٦ حداقل ١٥ شب روی صحنه رفته‌اند.

  اسامی گروه کارشناسان ٧٠ نفره، هم‌زمان با اعلام رسمی نتایج این بخش منتشر خواهد شد.

   
  مطالب مرتبط

  با اعلام عدم آمادگی سه گروه جهت اجرا در جشنواره

سه نمایش جدید در فهرست بخش مرور جشنواره تئاتر فجر قرار گرفت
  با اعلام عدم آمادگی سه گروه جهت اجرا در جشنواره

  سه نمایش جدید در فهرست بخش مرور جشنواره تئاتر فجر قرار گرفت

  با توجه به عدم آمادگی و ارائه انصراف کتبی توسط سه گروه‌ از منتخبان بخش مرور تئاتر تهران، نمایش‌های جایگزین این بخش در سی و ششمین جشنواره تئاتر فجر معرفی شدند.

  |

  ایران تئاتر در آستانه آغاز جشنواره تئاتر فجرمعرفی می کند (پرونده دوم:12 نمایش استانی)

همه چیز درباره آثار استانی بخش مرور جشنواره تئاتر فجر
  ایران تئاتر در آستانه آغاز جشنواره تئاتر فجرمعرفی می کند (پرونده دوم:12 نمایش استانی)

  همه چیز درباره آثار استانی بخش مرور جشنواره تئاتر فجر

  ایران تئاتر : دبیرخانه این دوره جشنواره تئاتر فجر از میان تولیدهای تئاتری در فاصله زمانی آغاز آذرماه ۱۳۹۴ تا پایان آبان‌ماه ۱۳۹۵ اسامی ۴۰ اثر را برای شرکت در بخش مرور اعلام کرده است. در متن پیش رو مطالب خواندنی از 12 نمایش شهرستان را می خوانید.

  |

  مدیر هماهنگی تئاتر استان‌های اداره کل هنرهای نمایشی اعلام کرد :

تاکنون 36نمایش استانی به جشنواره تئاتر فجر معرفی شده است
  مدیر هماهنگی تئاتر استان‌های اداره کل هنرهای نمایشی اعلام کرد :

  تاکنون 36نمایش استانی به جشنواره تئاتر فجر معرفی شده است

  اتابک نادری مدیر هماهنگی تئاتر استان‌های اداره کل هنرهای نمایشی از حضور 36 اثر نمایشی از 20 جشنواره تئاتر استانی در جشنواره تئاتر فجر خبر داد و گفت به‌زودی نمایش‌های 14 استان دیگر مشخص می‌شود.

  |

  نظرات کاربران