در حال بارگذاری ...
 • مدیرمسئول انتشارات آرون خبر داد

  کیوان پهلوان «فرهنگ تعزیه در جهان ایرانی» را نوشت

  از منابع تاریخ نمایش در ایران محدود است اما پژوهش‌های کنونی در این زمینه این نوید را می‌دهد که اطلاعات دقیق‌تری به مخاطب حرفه‌ای عرضه کند. در این زمینه مجموعه‌ای ۱۹ جلدی کتاب «فرهنگ تعزیه در جهان ایرانی» به قلم دکتر کیوان پهلوان منتشر می‌شود.

  به گزارش ایران تئاتر به نقل خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) شهرام سلطانی مدیرمسئول انتشارات آرون در این خصوص گفت: کتاب «فرهنگ تعزیه در جهان ایرانی» به قلم کیوان پهلوان در آستانه‌ی چاپ است. این کتاب مجموعه‌ای 19 جلدی است که درباره‌ی تاریخ تعزیه و وضعیت کنونی آن به نگارش درآمده است.
  مدیرمسئول انتشارات آرون ادامه داد: نگارش این کتاب از سال 89 آغازشده و دکتر پهلوان، مولف کتاب به استان‌های مختلف سفر کرده و منابع گوناگون در این زمینه از قبیل فایل‌های صوتی، تصویری و نسخ تعزیه در استان‌های مختلف را جمع‌آوری کرده است.
  سلطانی افزود: این اتفاق در زمینه‌ی تاریخ تعزیه تاکنون رخ نداده و برای نخستین بار به تعزیه درهر استان به طور جداگانه پرداخته شده است. در این مجلد اطلاعاتی در باب تعزیه وجود دارد که برای نخستین بار به خواننده‌ی ایرانی عرضه می‌شود.
  وی در این زمینه به مواردی اشاره و کرد و گفت:‌ در حال حاضر قطب‌های تعزیه در زنجان و یزد است اما تاریخچه آن مربوط به این شهرها نیست. باید به این نکته نیز توجه داشته باشیم که در کشورهایی مانند پاکستان و افغانستان تعزیه وجود دارد.
  به گفته‌ی سلطانی، 9 جلد از این مجموعه حروف‌چینی شده و امید است که تا یک سال دیگر به چاپ برسد.

   
  مطالب مرتبط

  کیوان پهلوان نویسنده «فرهنگ تعزیه در جهان ایرانی» :

تعزیه خوانی در ایران دچار استحاله شده است!
  کیوان پهلوان نویسنده «فرهنگ تعزیه در جهان ایرانی» :

  تعزیه خوانی در ایران دچار استحاله شده است!

  ایران تئاتر:دکتر کیوان پهلوان اتنوموزیکولوژ و پژوهشگر فرهنگ عامه است، او به تازگی کتابی تحت عنوان «فرهنگ تعزیه در جهان ایرانی» را در 15 جلد آماده چاپ کرده. وی سال ها در زمینه موسیقی شناسی و فرهنگ فولکولور فعال است و پیش از این نیز کتاب هایی همچون «فرهنگ گفتاری در موسیقی ایران» ...

  |

  نظرات کاربران