در حال بارگذاری ...
 • مروری بر 21 ماه فعالیت یک مرکز تئاتر

  حضوربیش از 121 هزار تماشاگر در تئاتر مستقل تهران

  تئاتر مستقل تهران با ۲۱ ماه فعالیت پذیرای بیش از ۱۲۱ هزار تماشاگر شد.

  به گزارش ایران تئاتر روابط عمومی مجموعه تئاتر مستقل تهران براساس فعالیت 21 ماهه این مجموعه (تا پایان شهریورماه 1396) در بخش‌های مختلف سالن تئاتر، مرکز مشاوره، گالری و پلاتو گزارشی را منتشر کرد.


  سالن تئاتر مستقل
  سالن تئاتر مستقل در 21 ماه فعالیت خود میزبان نمایش‌های «آن هلی» اثر گروه تئاتر زار از کشور لهستان، «خدای کشتار» به کارگردانی علی سرابی، «دکلره» و «آوازه خوان» به کارگردانی مهدی کوشکی، «شلوار جین آبی من» و «اسلحه ناموس منه» به کارگردانی احسان گودرزی، «باد شیشه را می لرزاند» و «رویای یک شب نیمه تابستان» به کارگردانی مصطفی کوشکی، «دوشس ملفی» به کارگردانی محمد رضایی راد، «سوراخ» جابر رمضانی، «رومئو و ژولیت» به کارگردانی هستی حسینی، «تو با کدام باد می روی؟» به کارگردانی کمال هاشمی، «شنیدن» و «در میان ابرها» به کارگردانی امیررضا کوهستانی، «مداربسته» به کارگردانی پگاه طبسی نژاد، «نامه های عاشقانه از خاورمیانه» به کارگردانی کیومرث مرادی، «تقدیم به ایتالوکالوینو» به کارگردانی منصور صلواتی بوده است که در مجموع 147.121 نفر به تماشای این آثار نشستند. متوسط تماشاگر هر اجرای عمومی در تئاتر مستقل تهران 571.7 نفر است و میانگین باکس هر نمایش 50 اجرا است.
  تئاتر مستقل تهران به عنوان یک کمپانی کاملا مستقل در فعالیت 21 ماهه تولیدات خود را نیز به صحنه برده است که در این بین، نمایش «رویای یک شب نیمه تابستان» به کارگردانی مصطفی کوشکی با 163 اجرا توانست رکورد تازه ای را در اجرای عمومی تاریخ نمایش بعد از انقلاب به ثبت برساند که در مجموع میزبان 35 هزار تماشاگر بوده است.
  این کمپانی در راستای سیاست هدف دار خود، از گروه های نمایشی جهت اجرا در مستقل دعوت به عمل می آورد و بر این رویکرد استوار است.
  همچنین نمایش «رویای یک شب نیمه تابستان» توانست در سی و پنجمین جشنواره بین امللی تئاتر فجر جوایزی همچون تندیس اول طراحی گریم، تندیس طراحی لباس، تقدیر بازیگری، تقدیر طراحی صحنه و در پانزدهمین جشن کانون منتقدین بهترین چهره پردازی، بهترین طراحی صحنه، بهترین بازیگر مرد، بهترین نمایش سال را کسب کند.
  نمایش «دوشس ملفی» کاری از محمد رضایی راد نیز در جشن انجمن منتقدان خانه تئاتر توانست عنوان نمایش برگزیده این جشن را از آن خود کند.

   

  مرکز مشاوره مستقل
  نخستین مرکز تخصصی مشاوره تئاتر با مدیریت علی اصغر دشتی به عنوان یکی از بخش های فعال تئاتر مستقل تهران در اول آبان ١٣٩٥ در ١٠ واحد تخصصی و با همکاری ٢٨ مشاور و با حضور 180 دانشجو و با تشریح برنامه های این مرکز افتتاح شد.
  فعالیت های این مرکز تا پایان سال ١٣٩٥ عبارت بوده اند از:
   ارائه ی بیش از ٥٠ ساعت مشاوره خصوصی به دانشجویان و جامعه جوان تئاتر در واحدهای تخصصی مختلف.
  اعلام فراخوان و برگزاری کارگاه مشاوره های تخصصی در شاخه های کارگردانی، طراحی نور، پرفورمنس آرت و...
   برگزاری کارگاه مشاوره بین المللی بدن، صدا، آکوستیک با حضور انریکو پیتوتزی، میرلا مسترو ناردی از ایتالیا با همکاری گروه موج با حضور ١٥ شرکت کننده.
   برگزاری جلسات مشاوره تخصصی حوزه بدن، حرکتو کوریوگرافی با حضور پروین هادی نیا کریوگرافایرانی – سوئیسی.
  برگزاری سه نشست تخصصی و تشریح برنامه های مرکز مشاوره برای روسای انجمن های نمایش و هنرمندان استان های، گیلان، گرگان، چهارمحال و بختیاری، خراسان رضوی، اصفهان و...
  گفتنی است نخستین مرکز تخصصی مشاوره تئاتر در واحدهای تخصصی کارگردانی، نمایشنامه نویسی، طراحی صحنه، طراحی لباس، طراحی نور، طراحی صدا و موسیقی، تاتر عروسکی، پرفورمنس آرت و طراحی گرافیک و با حضور شورای مشاوران تخصصی و مشاوران واحد های مختلف مرکزمشاوره تئاتر از جمله: فرهاد مهندس پور، حسن معجونی، حمید پورآذری، سعید بهنام خانیکی، علی اصغر دشتی، محمد چرمشیر، افروز فروزند، سیامک احصایی، منوچهر شجاع، رضا مهدی زاده، گلناز گلشن، شیما میرحمیدی، ندا نصر، زهراصبری، مریم معینی، بابک میرزا خانی، آنکیدو دارش، فرشاد فزونی، آیدین الفت، بامداد افشار، دکتر محمد باقر ضیایی، امیر راد، رامین اعتمادی بزرگ، علی اتحاد، اشا صدر، امیر اسمی، فرهاد فزونی فعالیت می کند.

   

  گالری مستقل
  گالری مستقل تهران نیز به تازگی فعالیت هنری خود را به صورت متمرکز و مستمر آغاز کرده است که در گام نخست میزبان نمایشگاه عکس «گاه» سمیه ایمانی بوده و در ادامه نمایشگاه های مختلف و متنوعی را در حوزه هنرهای تجسمی خواهد داشت که مهمترین آنها نمایشگاه عکس های سیف اله صمدیان از عباس کیارستمی خواهد بود.

   

  پلاتو مستقل
  مجموعه مستقل تهران دارای دو پلاتوی 65 و 50 متری است که در 12 ماه فعالیت جدی خود (از شهریورماه سال 95 تا شهریورماه سال جاری) میزبان تمرینات 316 گروه تئاتر بوده است.

  ورک شاپ های آموزش تا اجرا مستقل
  مجموعه مستقل تهران با هدف استعدادیابی، آموزش و تولید نمایش، کارگاه هایی را طی فراخوانی راه اندازی کرد که در حال حاضر کارگاه سعید بهنام، رکسانا مهرافزون و کوروش نریمانی در حال برگزاری است که تولیدات نمایشی حاصل ان در نیمه دوم سال جاری اجرا خواهد شد.
  همچنین در همین راستا حمید پورآذری و اصغر دشتی نیز کارگاه هایی را از آموزش تا اجرا برگزار خواهند کرد.
  مطالب مرتبط

  در تماشاخانه ایرانشهر

یازده هزار مخاطب به تماشای «نامبرده» و «سیزیف» نشستند
  در تماشاخانه ایرانشهر

  یازده هزار مخاطب به تماشای «نامبرده» و «سیزیف» نشستند

  نمایش‌های «نامبرده» به کارگردانی علی‌اصغر دشتی و «سیزیف» به کارگردانی محمد برهمنی با بیش از یازده هزار مخاطب در تماشاخانه ایرانشهر شامگاه سه‌شنبه 28 آذرماه به کار خود پایان دادند.

  |

  در نشست خبری دومین رپرتوار عصر تجربه عنوان شد

کوهستانی، ثروتی، صدری، بهاروند و دشت‌آرای به تئاتر مستقل می‌آیند
  در نشست خبری دومین رپرتوار عصر تجربه عنوان شد

  کوهستانی، ثروتی، صدری، بهاروند و دشت‌آرای به تئاتر مستقل می‌آیند

  مصطفی کوشکی مدیر تئاتر مستقل تهران از حضور امیررضا کوهستانی، مهین صدری، رضا ثروتی، رضا بهاروند و آروند دشت‌آرای با نمایش‌هایی تازه در نیمه دوم سال جاری در تئاتر مستقل تهران خبر داد.

  |

  نگاهی به نمایش «شپش» جدیدترین اثر نمایشی کوروش نریمانی

ستاره‌ها عجله کنید، «شپش» ‌ها رسیدند
  نگاهی به نمایش «شپش» جدیدترین اثر نمایشی کوروش نریمانی

  ستاره‌ها عجله کنید، «شپش» ‌ها رسیدند

  ایران تئاتر- حسین سینجلی: به نظرم حدود چهار یا پنج سال پیش بود که به بهانه بازتولید یکی از نمایش‌های کوروش نریمانی، در مطلبی درباره او و جایگاهش در تئاتر از عبارت «سوپراستار تئاتر ایران» استفاده کردم. عبارتی که بعضی آن را اغراق‌آمیز و حتی غیرمنطقی می‌دانستند، اما امروز ...

  |

  نظرات کاربران