در حال بارگذاری ...
 • در همایش تئاتر خیابانی جزیره‌ی خارک

  امیرحسین شفیعی کارگاه آموزشی "از ایده تا کارگردانی" را برگزار می‌کند

  همایش تئاتر خیابانی جزیره‌ی خارک به همت شهرداری جزیره، با تاکید بر موضوعات دینی و دفاع مقدس از ۲۵ تا ۲۷ آبان‌ماه در پارک ساحلی جزیره‌ی خارک برگزار می‌شود و امیرحسین شفیعی کارگاه آموزشی از ایده تا کارگردانی را برگزار می‌کند.

  به گزارش ایران تئاتر به نقل از خبرگزاری صحنه امیرحسین شفیعی، مدیر دفتر تئاتر خیابانی مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری، گفت: در سال‌های اخیر شاهد افزایش چشمگیر علاقه‌مندان به تئاتر خیابانی بخصوص در استان‌ها بوده‌ایم که بخشی از این علاقه‌مندی به کمبود امکانات سخت‌افزاری در عرصه‌ی هنرهای نمایشی برمی‌گردد. به این معنا که علاقه‌مندان به تئاتر چون فضا و سالن مناسبی برای اجرا ندارند به تئاتر خیابانی و بیرونی رو می‌آورند؛ در صورتی که مقوله‌ی تئاتر بیرونی با تئاتر صحنه‌ای، دو گونه‌ی کاملا متفاوت است. از این رو معتقدم نیاز به آموزش این هنرمندان، اهمیت بسزایی دارد.

  وی اضافه کرد: در سال‌های اخیر بحث آموزش در عرصه‌ی تئاتر خیابانی، کم و بیش نادیده گرفته شده و لازم است متولیان امر، بر اهمیت این موضوع، توجه داشته باشند. به طور حتم اگر علاقه‌مندان جوان و تازه وارد تئاتر بیرونی، با مولفه‌های تئوریک این هنر آشنا شوند، علاوه بر این‌که از هنر خود لذت بیشتری خواهند برد، آثار بهتر و با کیفیت‌تری نیز تولید خواهند کرد. البته باید اعتراف کنم خیلی از هنرمندان باتجربه‌‌ی این عرصه نیز مطالعه‌ی زیادی بر روی بحث تئاتر خیابانی ندارند؛ گرچه منابع مکتوب نیز در این موضوع بسیار محدود است.

  این کارگردان تئاتر با اشاره به برگزاری همایش تئاتر خیابانی جزیره‌ی خارک، توضیح داد: همایش تئاتر خیابانی جزیره‌ی خارک به همت شهرداری جزیره، با تاکید بر موضوعات دینی و دفاع مقدس از 25 تا 27 آبان‌ماه در پارک ساحلی جزیره‌ی خارک برگزار می‌شود. در این همایش از من دعوت شده تا برگزاری کارگاه آموزشی "از ایده تا کارگردانی" را برعهده داشته باشم و باعث افتخارم خواهد بود که در این اتفاق خجسته‌ که در جزیره‌ی کوچک اما با صفای خارک، برگزار می‌شود به عنوان مدرس حضور داشته باشم.

  امیرحسین شفیعی در پایان گفت: دفتر تئاتر خیابانی حوزه هنری همواره این آمادگی را دارد تا برای برگزاری کارگاه‌های آموزشی تئاتر، همکاری و همراهی‌ تنگاتنگی با نهاد‌های همسو داشته باشد. به طور حتم این هم‌افزایی‌ها به بالندگی تئاتر بیرونی و خیابانی کشور کمک شایانی خواهد کرد.
  مطالب مرتبط

  یادداشت معاون هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد یزد:

«تئاتر خیابانی» می تواند باز نشر اندیشه تعاملی انسان با فضا برای ارائه یک شیوه اجرایی باشد
  یادداشت معاون هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد یزد:

  «تئاتر خیابانی» می تواند باز نشر اندیشه تعاملی انسان با فضا برای ارائه یک شیوه اجرایی باشد

  محمود دهقان هراتی، معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد یزد، در سال های 94 و 95 ریاست انجمن هنرهای نمایشی استان یزد را برعهده داشت و سال گذشته نیز یکی از داوران نخستین جشنواره تئاتر خیاباتی «چتر زندگی» بود. با توجه به این که کمتر از 2 هفته از برگزاری دومین جشنواره ملی ...

  |

  داور جشنواره تئاتر کودک و نوجوان:

تئاتر خیابانی، تئاتری خلق الساعه
  داور جشنواره تئاتر کودک و نوجوان:

  تئاتر خیابانی، تئاتری خلق الساعه

  محسن پور قاسمی داور بخش خیابانی بیست و پنجمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان با اشاره به اینکه مهمترین ویژگی تئاتر فضای باز، خلق الساعه بودن آن است، گفت: در تئاتر خیابانی، اجرا باید متناسب با محیط باشد و تماشاگران به صورت دایره وار گرداگرد اجرای خیابانی قرار می گیرند.

  |

  نمایش های راه‌یافته به دومین جشنواره «چتر زندگی» یزد معرفی شدند

  نمایش های راه‌یافته به دومین جشنواره «چتر زندگی» یزد معرفی شدند

  پس از بازبینی بیش از 100 فیلم نمایش های خیابانی که به دبیرخانه جشنواره «چتر زندگی» یزد رسیده بود، هیئت انتخاب این جشنواره، نام 15 نمایش را برای شرکت در دومین جشنواره ملی تئاتر خیابانی «چتر زندگی» یزد، در اختیار ستاد برگزاری جشنواره قرار داد.

  |

  رئیس انجمن خراسان رضوی هم‌زمان با سالروز شهادتِ امام رضا(ع) اعلام کرد

اجرای پرده‌خوانی و تآترِ خیابانی در مشهد
  رئیس انجمن خراسان رضوی هم‌زمان با سالروز شهادتِ امام رضا(ع) اعلام کرد

  اجرای پرده‌خوانی و تآترِ خیابانی در مشهد

  هم‌زمان با رحلتِ پیامبر اکرم(ص) و شهادتِ امامِ هشتمِ شیعیان، حضرت ثامن‌الحجج، حضرت امام رضا(ع)، با هم‌کاری انجمنِ هنرهای نمایشی‌ استان خراسان رضوی و مرکز آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی، چندین مراسمِ پرده‌خوانی و اجرای تآترِ خیابانی، با موضوعاتِ رضوی، در ورودی‌های مشهد ...

  |

  نظرات کاربران