در حال بارگذاری ...
 • در نشست وزیر ارشاد با معاون امور هنری و دبیران جشنواره‌های هنری فجر مطرح شد:

  توجه به عناصر هویتی ضروری است

  سیدعباس صالحی در نشستی با معاون امور هنری، مدیران کل این معاونت و دبیران جشنواره‌های هنری فجر بر توجه به عناصر هویتی در برگزاری جشنواره‌های فجر تأکید کرد.

  به گزارش دریافتی ایران تئاتر در این نشست مدیران کل معاونت امور هنری و دبیران جشنواره‌های هنری فجر شامل جشنواره تئاتر، تجسمی، موسیقی و مد و لباس ضمن ارائه گزارشی از روند فعالیت‌ها و اقدامات صورت گرفته در حوزه فعالیتی خود، فرصت‌ها و تهدیدهای پیش رو در برگزاری این جشنواره‌ها را برشمردند.
  سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ابتدای این نشست گفت: در حال حاضر شاهد تغییرات قابل‌توجهی در فضای هنری کشور ازلحاظ کمی و کیفی به‌ویژه در استان‌ها هستیم.
  وی افزود: همچنین در طول ٤ سال گذشته در برگزاری جشنواره‌ها، عناصر هویتی شکل‌گرفته است و توجه به مضمون، فرم و... مشهود است و مسیر روبه‌جلویی را در پیش داریم.
  صالحی با اشاره به تاریخ کهن کشورمان ادامه داد: عدم توجه به عناصر هویتی برای ما که کشوری باسابقه و صبغه هنری و فرهنگی هستیم، اتفاقی تلخ است؛ بنابراین توجه به عناصر هویتی ضروری است.
  وی گفت: برگزاری جشنواره‌های فرهنگی و هنری فجر امسال در آستانه چهل امین سال پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی است و امیدوارم در این زمینه فصل تازه‌ای به وجود آید.
  صالحی در ادامه با تأکید بر قابلیت مفاهمه و تأثیر آن در برگزاری جشنواره فجر گفت: برگزاری جشنواره‌های فجر از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از جهات مختلفی دارای اهمیت است؛ بنابراین نمی‌توان صرفاً آن‌ها را یک رویداد تلقی کرد.
  وی درعین‌حال تصریح کرد: اگر گستره ارتباط این جشنواره‌ها و موضوعات آن را با این وزارتخانه در نظر بگیریم دامنه وسیعی از مشارکت‌کنندگان و مخاطبان را به دست می‌آوریم که توجه به آن‌ها ضروری است.
  صالحی ادامه داد: در این جشنواره‌ها از طریق فضای حقیقی و مجازی تأثیرات بسیاری بر فضای اجتماعی گذاشته می‌شود.
  وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: با توجه به تعداد جامعه مخاطبان این جشنواره‌ها، می‌توان به سرمایه‌گذاری در این حوزه توجه بیشتر داشت. این وزارتخانه با برگزاری این جشنواره‌ها درواقع میزبان انبوهی از مخاطبان عام و خاص است که با توجه به فراز و نشیب‌های دوره‌های گذشته باید با نگاهی جدید حرکت روبه‌جلو داشته باشد.
  وی با تأکید بر اهمیت دیپلماسی فرهنگی در حوزه بین‌الملل گفت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی حجم وسیع و قابل‌توجهی در حوزه دیپلماسی فرهنگی با محوریت فرهنگ و هنر در زمینه‌های مختلف ازجمله سینما، کتاب، هنرهای تجسمی و نمایشی، موسیقی، مد و لباس و ... دارد که در حوزه‌های دیپلماسی خارجی ما، توجه بیشتری بر نقش تأثیرگذار دیپلماسی فرهنگی باید صورت بگیرد.
  عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه تصریح کرد: از طریق دیپلماسی فرهنگی که شامل فرهنگ و هنر می‌شود می‌توان خطر تهدیدها و تحریم‌های جامعه بین‌المللی نسبت به کشورمان را نیز کاهش داد.
  وی در ادامه تأکید کرد: آیین‌نامه‌های جشنواره‌ها باید به نحوی باشد که قابلیت مفاهمه را فراهم کند؛ زیرا با این اقدام زمینه‌های تفاهم و اقناع ایجاد می‌شود و به ما نیز کمک می‌کند تا در برگزاری جشنواره‌ها، منطقمان قابل دفاع‌تر باشد.
  وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت دوازدهم افزود: در برگزاری این جشنواره‌ها منطق وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ازلحاظ ارتباط با جامعه مخاطب و مشارکت‌کننده باید روشن باشد. اهداف و رویکردهای خود را باید بازخوانی کنیم تا بتوانیم در پایان برگزاری آن‌ها، ارزیابی روشنی ارائه دهیم.
  صالحی همچنین گفت: هم‌افزایی و توجه بر نقش آن در پیشبرد اهداف تعیین‌شده نیز یکی دیگر از نکاتی است که باید به آن توجه داشت. هم‌افزایی در برنامه‌ریزی‌ها موجب ارتقای سطح کیفی برگزاری این جشنواره‌ها می‌شود.
  در ادامه این نشست علی مرادخانی معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن ارائه گزارشی از روند فعالیت‌های این معاونت در بخش‌های مختلف هنری، گزارشی از مجموعه اقدامات این معاونت در قالب جشنواره‌های هنری فجر ازجمله هنرهای نمایشی، هنرهای تجسمی، موسیقی و مد و لباس ارائه داد.
  در بخش دیگری از این نشست مهدی شفیعی مدیرکل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: در دو سال اخیر با برگزاری جلسات مختلف با ستاد جشنواره و هنرمندان سعی شد در این جشنواره به گروه‌های هنری نسبت به موضوعات تولیدی توجه بیشتری شود.
  وی درعین‌حال تصریح کرد: توجه به گروه‌ها و ساختارهای جمعی نمایشی از ضروریات بود که با این اقدام، تئاتر از فردیت زدگی و توجه به اشخاص خاص فاصله گرفت.
  شفیعی گفت: همچنین توجه به ظرفیت‌های بخش‌های خصوصی از دیگر اقداماتی است که در ٢ سال اخیر صورت گرفته است.
  مدیرکل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: در بخش بین‌الملل نیز اقدامات خوبی صورت گرفته است. حضور افراد، گروه‌ها و هنرمندان شاخص در این بخش ازجمله این اتفاقات است. برخی از اجراهای بین‌المللی حتی محدود به‌روزهای برگزاری جشنواره نمی‌شد و بعد از جشنواره هم اجرا شدند.
  وی گفت: سیاست‌گذاری‌ها و برنامه‌ریزی‌ها در حوزه تئاتر تغییرات مشهودی داشته و طبعاً شرایط برگزاری جشنواره تئاتر نیز بر این اساس تغییراتی داشته است.
  وی افزود: توجه به ظرفیت‌های غیردولتی از دیگر موضوعاتی است که در دوره‌های اخیر به آن توجه بیشتری شده است و دبیرخانه این دوره از برگزاری جشنواره تئاتر از ابتدای سال جاری آغاز به کارکرده است.
  شفیعی ادامه داد: با توجه به اینکه اولویت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نگاه کارشناسی است کار ما در انجام فعالیت‌ها و داوری‌ها آسان‌تر است.
  وی در ادامه با اشاره به برخی بخش‌های فراخوان این دوره از جشنواره، افزود: بخش‌های عمده‌ای از موارد مورد تأکید این فراخوان انجام‌شده و روبه‌پیشرفت است.
  مدیرکل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان بابیان اینکه اکثر آثار داخلی و خارجی رسیده به دبیرخانه جشنواره، انتخاب شده‌اند، گفت: امیدوارم امسال شاهد برگزاری جشنواره بهتری نسبت به جشنواره‌های گذشته باشیم.
  در ادامه فرهاد مهندس پور دبیر سی و ششمین جشنواره تئاتر فجر گفت: در برگزاری این دوره از جشنواره ٣٠ هزار نفر از نیروهای جوان به فعالیت می‌پردازند.
  وی با اشاره به نقش و جایگاه تئاتر در زندگی اجتماعی افراد، افزود: تئاتر نسبت به بسیاری موارد دیگر می‌تواند تأثیر اجتماعی عمیق‌تری در زندگی انسان‌ها ایجاد کند.
  مهندس پور با اشاره به تعداد کشورهای شرکت‌کننده در این دوره از جشنواره گفت: امسال کشورهای آلمان با ٤ نمایش، ترکیه، گرجستان، عراق و ایتالیا هرکدام ١ نمایش و اسپانیا و فرانسه و هلند نیز هرکدام با ٢ نمایش در این دوره از جشنواره حضور دارند.
  وی همچنین افزود: تعداد ٣٥ نمایش از استان‌ها، ٢٥ نمایش از تهران، ٥ نمایش دانشجویی، ١٥ نمایش میهمان، ١٥نمایش خارجی، ٢٠ نمایش بیرون صحنه و ١٥ نمایش کار خیابانی در سی و ششمین جشنواره تئاتر فجر حضور خواهند داشت.
  این نشست عصر یکشنبه ٥ آذرماه در سالن جلسات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.
  مطالب مرتبط

  معاون امورهنری در جلسه ستادی سی و هفتمین جشنواره بین المللی تئاترفجر عنوان کرد:

دولت تلاش خواهد کرد تا جشنواره به بهترین شکل ممکن برگزارشود
  معاون امورهنری در جلسه ستادی سی و هفتمین جشنواره بین المللی تئاترفجر عنوان کرد:

  دولت تلاش خواهد کرد تا جشنواره به بهترین شکل ممکن برگزارشود

  جلسه ستادی سی و هفتمین جشنواره بین المللی تئاترفجر در حضور معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاداسلامی برگزار شد و مدیران بخش های مختلف جشنواره معارفه شدند.

  |

  وزیر ارشاد در جشنواره‌ تئاتر فجر عنوان کرد:

از قدیم به تئاتر تعلق خاطرداشته‌ام
  وزیر ارشاد در جشنواره‌ تئاتر فجر عنوان کرد:

  از قدیم به تئاتر تعلق خاطرداشته‌ام

  وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اگر به عنوان شخص حقیقی بخواهم پاسخ بدهم باید بگویم که از قدیم به حوزه کتاب و تئاتر تعلق خاطرداشته‌ام گفت: وقتی من به همراه خانواده‌ام به تماشای تئاتر می‌روم به این معنی است که حتما نمایش‌های خوبی بر صحنه سالن‌های تئاتری اجرا می‌شوند.

  |

  معاون امور هنری به سی و ششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر پیام داد

تئاتر، می‌تواند مجالِ مغتنمِ دیگر دوستی و دیگراندیشی باشد
  معاون امور هنری به سی و ششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر پیام داد

  تئاتر، می‌تواند مجالِ مغتنمِ دیگر دوستی و دیگراندیشی باشد

  سید محمد مجتبی حسینی معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیامی که برای جشنواره تئاتر فجر منتشر کرد سی و ششمین جشنواره‌ی بین‌المللی تئاتر فجر را جشن گفتگوی تئاتر عنوان کرد.

  |

  نظرات کاربران