در حال بارگذاری ...
 • در حاشیه همایش برگزیدگان جشنواره‌های تئاتر استان‌ها عنوان شد

  پریسا مقتدی: سیاست های اخیر جشنواره تئاتر فجر در رشد کمی و کیفی آثار استانی موثر بوده است

  پریسا مقتدی مدیر بخش استانهای جشنواره فجر در حاشیه همایش برگزیدگان جشنواره‌های تئاتر استان‌ها در گفت و گو با ایران تئاتربا اشاره به نقش این جشنواره در توسعه تئاتر استانها گفت: سیاست های سالهای اخیر جشنواره فجر در رشد کمی و کیفی آثار استانی موثر بوده است.

  به گزارش ایران تئاتر سومین روز از دومین همایش برگزیدگان جشنواره‌های تئاتر استان‌ها  عصر دیروز با تحلیل 19 اثر نمایشی در تالار مشاهیر مجموعه تئاتر شهر برگزار شد.

  در این مراسم که با حضور نمایش های منتخب استانهای کرمان، کهگیلویه و بویراحمد، لرستان، مازندران، مرکزی، هرمزگان، همدان و یزد  برگزار شد، هیئت انتخاب جشنواره تئاتر فجر، رؤسای انجمن‌ها، نویسندگان و کارگردانان منتخب استان‌ها به گفت‌وگو درباره آثار نمایشی ‌پرداختند.

  پریسا مقتدی مدیر بخش مرور و برگزیدگان استانهای جشنواره فجر در حاشیه این همایش در گفت و گو با ایران تئاتر گفت: از اینکه فرصتی پیش آمد تا از نمایه کاملی از وضعیت تئاتر کشور در سال گذشته مطلع شوم خوشحالم. در این همایش هم شاهد توانایی های چشم گیر و هم برخی کاستی ها در تئاترهای استانی بودم.

  وی افزود: از قرائن پیداست که که الزما همه این کاستی ها به امکانات مرتبط نیست چرا که برخی استانها با وجود امکانات کم توانایی های چشمگیری داشتند.

  مقتدی با اشاره به نحوه انتخاب داوران این بخش گفت:مهمترین مولفه ای که در انتخاب داوران مدنظر قرار گرفت فعالیت در حوزه اجرا نمایش بود و سعی کردیم از افرادی استفاده کنیم که از شرایط حاکم بر نمایش در سال گذشته بیشتر مطلع بودند.

  وی اضافه کرد: یکی دیگر از مولفه های ما آشنایی با شرایط تئاتر در استانها بود که براساس آن سعی کردیم دو نفر از اعضای هیئت داوران یعنی آقای غلامرضا یاری و نیما حسن دخت را از جمع هنرمندان استانی انتخاب کنیم.

  مدیر بخش مرور و برگزیدگان استانهای جشنواره فجر در خصوص مولفه هایی که در انتخاب تئاتر برگزیده نقش آفرین هستند نیز گفت: طبیعتا اساس اولیه کار تئاتر است و اگر نمایش ها به معنای مطلق در شرایط مساوی قرار گرفتند هیئت داوران مولفه های بعدی را بررسی می کنند.

  پریسا مقتدی در پاسخ به سوالی در خصوص جایگاه جشنواره فجر در توسعه تئاتر استانها گفت: بی شک هیچ چیز به اندازه اجرای عمومی برای رشد کیفی و کمی تئاتر هر استان نیست اما از آنجایی که چند سالی است سیاست جشنواره به نحوی طراحی شده که نمایشی در جشنواره شرکت می کند که اجرای عموم رفته باشد، جشنواره فرصت خوبی برای ارتقای کمی وکیفی نمایش هاست و به نظر من سیاست های جدید در رشد کمی و کیفی آثار استانی موثر است.

  گفتنی است در همایش برگزیدگان جشنواره های تئاتر استانها  که سیامک احصایی، الهام کردا، نیماحسن دخت،غلامرضایاری،رضا گوران به عنوان هیئت داوران حضور داشتند، نمایش های با کاروان سوخته، رسم عاشقی آب‌ها وگیس گل(کرمان)، زیرزمین و 119 (کرمانشاه)، سرگذشت چند غریق (کهگیلویه و بویراحمد)، خونه گازی‌ها(لرستان)، برپدرهرچی مرد دروغگو لعنت و سوپ بوقلمون(مازندران)، بدن مقدس و شاه لیرک (مرکزی)، همه دختو لوک ها منم و اعداد در بیابان(هرمزگان)، آئین دایره زدایی و اعترافاتی درباره زنان (همدان) و زی سلطان و خاک شیرین(یزد) بررسی و تحلیل شدند.
  مطالب مرتبط

  نگاهی به نمایش هدیه اسرار آمیز میثم یوسفی:

وقتی نویسنده و کارگردان دنیای کودک را می شناسند
  نگاهی به نمایش هدیه اسرار آمیز میثم یوسفی:

  وقتی نویسنده و کارگردان دنیای کودک را می شناسند

  ایران تئاتر- علی رحیمی: اجرای نمایش هدیه اسرار آمیز نشان داد که بهره مندی از یک تیم متفکر، متخصص، با تجربه و خوش ذوق می تواند راهکار مناسبی برای تعلیم و تربیت قشری باشد که جامعه همواره دغدغه تعلیم و تربیت آنها را داشته و دارد.

  |

  نقدی بر نمایش گرونیکا ساخته عرفان عشوریون:

برگه راهنما، پاشنه آشیل یک نمایش
  نقدی بر نمایش گرونیکا ساخته عرفان عشوریون:

  برگه راهنما، پاشنه آشیل یک نمایش

  ایران تئاتر-علی رحیمی: عرفان عشوریون کارگردان تازه کار تئاتر، نمایشی را در «عمارت» روبرو به روی صحنه برد که اگرچه با ایرادات محسوسی همراه بود اما در معرفی او به عنوان یک جوان جویای نام و آینده دار نقش مهمی ایفا کرد.

  |

  به پاس حضور دوباره استاد سعید پورصمیمی به عرصه تئاتر پس از 10 سال:

بمانید استاد! دلمان برای سکوت های پرمعنایتان تنگ شده...
  به پاس حضور دوباره استاد سعید پورصمیمی به عرصه تئاتر پس از 10 سال:

  بمانید استاد! دلمان برای سکوت های پرمعنایتان تنگ شده...

  ایران تئاتر- علی رحیمی: سلام استاد به خانه خودتان خوش آمدید... حالا که آمدید، حرف من جوان تازه وارد را بشنوید، بعد اگر خواستید بازهم چمدانتان را ببندید و ...

  |

  میثم یوسفی کارگردان نمایش هدیه اسرار آمیزبه ایران تئاتر گفت :

اسطوره ها دست مایه خوبی برای آموزش فرهنگ ایرانی به کودکان هستند
  میثم یوسفی کارگردان نمایش هدیه اسرار آمیزبه ایران تئاتر گفت :

  اسطوره ها دست مایه خوبی برای آموزش فرهنگ ایرانی به کودکان هستند

  ایران تئاتر :میثم یوسفی کارگردان نمایش هدیه اسرار آمیز در گفت و گو با ایران تئاتر از نقش بسزای اسطوره ها در آموزش فرهنگ ایرانی، و افزایش قوه تخیل کودکان سخن گفت.

  |

  نظرات کاربران