در حال بارگذاری ...
 • حاشیه‌های آذری حواشی الدوله

  از معرفی جنجالی مهندس‌پور تا حال و هوای نیویورکی تالار وحدت

  ایران تئاتر- حسین سینجلی: حال و هوای موزیکال‌های برادوی در تالار وحدت، وداع با اهالی زمین از روی صحنه، معرفی جنجالی گروه کارشناسی جشنواره تئاتر فجر ، از جمله جدیدترین عناوین حوشی الدوله است. 

  شامگاه جمعه حواشی الدوله تازه از همدان برگشته بود و پیش از آنکه به خانه‌اش برود یک ساعتی میزبانش بودم. مثل همیشه گپ و گفتی و یک استکان چای و در آخر هم حرف‌هایی که باید به حضور شما برسانم.

   

  حال و هوای نیویورکی تالار وحدت

  راستش خیلی اتفاقی یکی از بروبچه‌ها لطف کرد و تونستم اجرای پنجم نمایش موزیکال «الیور توئیست» رو ببینم. بگذریم از اینکه با این همه امکاناتی که برای این اجرا در نظر گرفته شده هنوز تا اون روز که ما کارو دیدیم هنوز بروشور نمایش آماده نبود و هر قدر هم که پرس‌وجو کردم به نتیجه‌ای نرسید، اما علی‌ایها‌الحال و فقط برحسب سال‌ها دیدن انواع نمایش‌های مدعی موزیکال یا اُپرا یا... بودن، این یکی واقعا یک نمایش موزیکال درست و حسابی و به معنای صحیح کلمه بود. به قول یکی از تماشاگرانی که کنار من نشسته بود و خاطراتش را داشت از سی‌، چهل سال پیش در برادوی برام تعریف می‌کرد؛ می‌گفت با دیدن اجرای «الیور توئیست» یاد دوران جوانی‌اش در برادوی افتاده. خلاصه الیورِ حسین خان پارسایی حال و هوای این همشهری ما رو حسابی نیویورکی کرده بود. یه نکته رو هم اونایی که می‌خوان برن تالار وحدت و نمایش «الیور توئیست» رو ببین بد نیست بدونن که اگه فقط برای دیدن ستاره‌های محبوب‌تون می‌خواید برید این کارو ببینید خیلی به دلتون صابون نزنید. چون این نمایش اونقدر نکات مثبت داره و به معنی واقعی کلمه یه کار گروهیه که یا هیچکس دیده نمیشه و یا همه با هم دیده میشن. خلاصه بد نیست یه بار هم نه بخاطر ستاره‌ها روی صحنه بلکه بخاطر خود تئاتر به دیدن این اثر برید و لذتشو ببرید.

   

  معرفی جنجالی گروه کارشناسی جشنواره تئاتر فجر

  امسال جشنواره تئاتر فجر با آمدن فرهاد خان مهندس‌پور همانطور که می‌شد حدس زد از همون روز اول با حاشیه‌های زیادی همراه بود، به خصوص با بروبچه‌های تئاتر خیابانی. بعدم که مشخص شد بخش مرو رو قراره یه گروه هفتاد نفره از هنرمندان و منتقدان و اهالی نظر انتخاب کنن، خودش کلی شبهه ایجاد کرد که این افراد با چه متر و معیاری انتخاب شدن و از این حرفا تا اینکه بالاخره اسامی نمایش‌های راهیافته به بخش مرور جشنواره تئاتر فجر منتشر شد. پشت بند اون هم فرهاد خان مهندس‌پور اسامی هفتاد کارشناس فوق‌الذکر رو منتشر کرد. اما نمی‌دونم جریان از چه قراره و چجوریه که تو این چند روزه چندتا از گروه‌های تئاتری در تلگرام دیدم عده‌ای دارن درباره جشنواره تئاتر فجر امضاهای اعتراضی جمع می‌کنن و نظرسنجی می‌کنن و... ولی یه چیزی که ظاهرا به مذاق بعضیا خوش نیومده حضور نام‌های محمدعلی آهنگران و محمدعلی ابطحی در لیست هفتاد نفره دبیر جشنواره بوده. حتی دیدم جایی تیتر زده بود «تدبیر نمایشی دبیر جشنواره تئاتر فجر!» و «حضور دو کارشناس مذهبی خاص در جشنواره تئاتر فجر» و از این دست موارد. قضاوتش با شما.

   

  وداع با اهالی زمین از روی صحنه

  به نظر من حتما یه حکمتی داشته اینکه بین این همه خواننده یهو یه سالی میزنه و رسول خان نجفیان که اصولا جزو گروه بازیگرا شناخته میشه تصنیف عجب رسمیه رسمه زمونه رو می‌خونه. راستش از خیلیا پرسیدم و من هم همینطورم که از زمانی که این تصنیف منتشر شده تا امروز هر وقت خبر فوت یه نفر رو می‌شنوم ناخواسته یاده ساز و صدای رسول خان می‌افتم. واقعا عجب دنیایی، بعد از عمری یزنه یه گوشه‌ای تو پایتخت یه هفته‌ای برای هنر قومت بگیرن و نهایتا روی صحنه و هنگام اجرای در دهه نهم زندگیت از دنیا بری. خلاصه که هم دپرسی داره و هم یه جورایی عاقبت بخیریه. خلاصه که خدا رحمت کنه خالو محمد قنبر هرمزی رو که هفته گذشته در هفته هنر هرمز در تئاتر باران هنگام اجرای نمایش کنسرت محلی چشم از جهان فروبست.

   
  مطالب مرتبط

  جشنواره‌ سی‌وششم به روایت حواشی الدوله 5

لایو گذاشتن‌های جشنواره‌ای تا و واکنش‌های عجولانه به یک اتفاق
  جشنواره‌ سی‌وششم به روایت حواشی الدوله / 5

  لایو گذاشتن‌های جشنواره‌ای تا و واکنش‌های عجولانه به یک اتفاق

  ایران تئاتر- حسین سینجلی: انتشار عجیب لایو از داخل سالن‌های تئاتر، بچه‌های کرج و جلب نظر مساعد وزیر، واکنش‌های عجولانه به یک اتفاق، نمایش گوشه‌ای از توانایی‌های هنر تئاتر در جشنواره فجر، از جمله عناوین جدیدترین حاشیه‌های نوشته شده توسط حواشی الدوله است.

  |

  جشنواره‌ سی‌وششم به روایت حواشی الدوله - پیش درآمد

انصراف، اعتراف، پوستر و باقی ماجرا
  جشنواره‌ سی‌وششم به روایت حواشی الدوله - پیش درآمد

  انصراف، اعتراف، پوستر و باقی ماجرا

  ایران تئاتر- حسین سینجلی: انصراف‌ها و یکی دو نکته در پرانتز، اعتراف یواشکی آقای دبیر , داستان‌های دنباله‌دار پوستر جشنواره قسمت 36، از جمله عناوین پیش‌درآمد حاشیه‌های دریافتی از حواشی‌الدوله است.

  |

  پیام هیئت مدیره بنیاد اکبر رادی به مناسبت هفتادونهمین زادروز استاد

او «مرد نکونام» تئاتر ایران است
  پیام هیئت مدیره بنیاد اکبر رادی به مناسبت هفتادونهمین زادروز استاد

  او «مرد نکونام» تئاتر ایران است

  هیئت مدیره بنیاد رادی، حمید بانو عنقا، دکترفریندخت زاهدی، آرش رادی، هادی مرزبان، فرامرز طالبی، دکتر بهروز محمودی بختیاری، شهرام کرمی و بهزاد صدیقی به مناسبت دهم مهرماه هفتادونهمین زادروز استاد اکبر رادی پیامی را منتشر کرد.

  |

  ایوب آقاخانی در گفت وگو با ایران تئاتر عنوان کرد

در نمایش نزدیک و نزدیک تر ایفای نقش می کنم
  ایوب آقاخانی در گفت وگو با ایران تئاتر عنوان کرد

  در نمایش نزدیک و نزدیک تر ایفای نقش می کنم

  ایران تئاتر: ایوب آقاخانی در سال های اخیر پر تلاش، موفق و پر کار بوده است و چند مدت قبل بازی موفقی در نمایش پرواز به سوی تاریکی در نقش یک هنرمند- نویسنده آرمان خواه داشت و سال قبل هم نمایش ارزشمند دفاع مقدسی هفت عصر هفتم پاییز را روی صحنه اجرا کرد. او همواره تحت تاثیر احوالات روز ...

  |

  نظرات کاربران