در حال بارگذاری ...
 • مریم کاظمی:

  جشنواره تئاتر کودک و نوجوان می‌تواند کنگره سالیانه اسیتج جهانی را میزبانی کند

  مریم کاظمی در یادداشتی جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان را دارای قابلیت میزبانی یکی از کنگره‌های سالیانه اسیتج جهانی در ایران و همدان معرفی کرد.

  به گزارش ایران تئاتر دبیر بیست و چهارمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان و عضو هیات داوران جشنواره عروسکی رضوی نوشت:
  تئاتر کودک و نوجوان ایران به صد سالگی خود نزدیک می شود. اگر اولین نمایشنامه‌های جبار باغچه بان را گواهی بگیریم می فهمیم که این مقوله در ایران بسیار جدی و قابل اهمیت است.
  حضور هنرمندان علاقمند به این رشته در شهرهای مختلف ایران و برگزاری بیست و چهاردوره جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان در همدان که سال آینده به یک ربع قرن می رسد زمینه ی بسیارمناسبی است که هرچه زودتر این جریان هنری به استیج جهانی پیوند خورده و موجبات جهانی شدن این جشنواره در ادامه محقق شود.در حوزه کشورهای همسایه ، همدان اقبال خوبی نسبت به میزبانی گروه های مختلف خارجی داشته است و می تواند افزایش یابد.
  شمار فارغ التحصیلان دانشگاهی ، اجراهای متعدد نمایش های کودک و نوجوان در سالن های رسمی و غیر رسمی و فرهنگسراها و نمایش خیابانی و دانش آموزی ، جشنواره های استانی ، افزایش تئاتر عروسکی کودک و نوجوان و گسترش نمایشنامه نویسی این رشته روزبه روز اضافه می شود و کمک بزرگی به این جریان فرهنگی خواهد کرد.
  علی رغم همه این افزایش ها و این صفت های ترین، تئاتر کودک و نوجوان ما نتوانسته به طور شایسته به تشکیلات جهانی تئاتر کودک و نوجوان یعنی اسیتج بپیوندد. زیرا تنها تشکیلات اسیتج که در ایران نمایندگی می شود به همت کانون پرورش فکری پا گرفته است و علی رغم کوشش ها و قابلیت همه جانبه کانون پرورش فکری در سالهای دور گذشته و ادامه فعالیت ها حتی در سال های نزدیکتر ، اکنون کارآیی و تاثیر خودرا ازدست داده و نتوانسته آنقدر گسترده و عمیق عمل کند تا هر هنرمند کودک و نوجوان علاقمند به عضویت در این نهاد جهانی باشد و امکانات آن را بشناسد .
  از طرفی آنقدر خوب تعریف نشده که یک نیاز تلقی شود. گویا در گوشه ای به کار خود ادامه می دهد بدون اینکه بدانیم واقعا چه می کند . کاربرد واقعی آن و تاثیرش بر تئاتر ملی را درک نکرده ایم.
  گاهی معرفی های توصیه ای و دعوت های دوستانه از آشنایان و کسانی انگشت شمار ، حرکت و جریانی به وجود نمی آورد .
  کار جهانی نگاه و دیدگاه آزاد و بدون محدودیت های دولتی میخواهد.کانون پرورش فکری اخیرا آزادی عمل خود را با موضع گیری های سلیقه ای و محافظه کارانه وابسته به آموزش و پرورش و بسته بندی شده کاهش داده است . بنابراین رغبتی بین هنرمندان برای پیوستن به این نهاد بین‌المللی از طریق کانون پرورش فکری نمی بینیم .
  امیدوارم هرچه زودتر این ارتباط و پیوند فعال گردد و علاوه بر برخورداری از امکانات این نهاد بین‌المللی در پیوند با سایر گروه ها و کمپانی های تئاتر کودک و نوجوان در سطح جهان شاهد پیوستن جشنواره خودمان به ساختار جشنواره های کودک جهانی به همراه اسیتج باشیم.
  و همچنین جشنواره بین‌المللی کودک و نوجوان که سومین جشنواره وزین و پرقدمت ایران بعد از جشنواره عروسکی و فجر به شمار می رود آنقدر قابلیت دارد که بتواند در سالهای آینده یکی از کنگره‌های سالیانه اسیتج جهانی را در ایران و همدان همزمان با برگزاری جشنواره میزبانی کند.

   
  مطالب مرتبط

  مریم کاظمی در گفت‌وگو با ایران‌تئاتر مطرح کرد

نمایش هنر تبدیل تفکر به تصویری قابل فهم و قابل تکثیر برای مخاطبان است
  مریم کاظمی در گفت‌وگو با ایران‌تئاتر مطرح کرد

  نمایش هنر تبدیل تفکر به تصویری قابل فهم و قابل تکثیر برای مخاطبان است

  ایران‌تئاتر: استفاده از نمایشنامه‌های معروف و نام آشنای خارجی برای اجرا بر روی صحنه تئاتر و همزمان کوشش برای آداپته کردن آن با حال و هوای فرهنگ ایرانی، ابتکاری در خور تحسین و درست است و مریم کاظمی در خسیس به درستی موفق به چنین کاری شده است.

  |

  با شعار «کودک و حقوق اجتماعی»

فراخوان بیست و پنجمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان منتشر شد
  با شعار «کودک و حقوق اجتماعی»

  فراخوان بیست و پنجمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان منتشر شد

  بیست و پنجمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان برای برگزاری در پاییز 97 فراخوان خود را برای 8 بخش تخصصی تئاتر کودک ، مسابقه تئاتر خردسالان ، مسابقه تئاتر خیابانی ، تئاتر ملل ، مسابقه نمایشنامه نویسی ، تئاتر دانش آموزی و کارگاه های آموزشی و نشست های تخصصی منتشر کرد.

  |

  یادداشتی بر نمایش «غول بزرگ مهربان» به بهانه آخرین روزهای اجرا

چند نکته از یک نمایش به‌یادماندنی
  یادداشتی بر نمایش «غول بزرگ مهربان» به بهانه آخرین روزهای اجرا

  چند نکته از یک نمایش به‌یادماندنی

  ایران تئاتر- عباس عبدالعلی‌زاده: «غول بزرگ مهربان» به کارگردانی مریم کاظمی روزهای سه‌شنبه تا جمعه این هفته در تالار آسمان روی صحنه است و احتمالاً 28 اردیبهشت به اجرای خود در این سالن پایان می‌دهد. متن حاضر ذکر چند نکته از یک نمایش به‌یادماندنی به بهانه آخرین اجراهای آن است.

  |

  نظرات کاربران