در حال بارگذاری ...
 • بررسی نقش رسانه در توسعه تئاتر استان‌ها (استان تهران)

  درگاه‌های استانی؛ ظرفیتی بزرگ، موثر و حرفه‌ای در تئاتر

  امیرحسین شفیعی رئیس انجمن نمایش استان تهران درگاه‌های استانی در ایران تئاتر را فرصتی مناسب برای تولید اخبار، یادداشت‌ و نقد عنوان کرد که نیازهایی که یک رسانه تئاتر دارد را برطرف می‌کند.

  امیرحسین شفیعی رئیس انجمن نمایش استان تهران درباره نقش رسانه‌ها در توسعه تئاتر به ایران تئاتر گفت: در شهرستان‌های ما رسانه‌ها خیلی خوب با انجمن نمایش همکاری می‌کنند و مطالبات هنرمندان را در قالب یادداشت، مصاحبه یا چیزهای دیگر به سمع و نظر مسئولان شهرستان‌ها می‌رسانند. همچنین انجمن نمایش استان تهران درصدد است که فروش اینترنتی بلیط را در شهرستان‌ها راه‌اندازی کند.

  امیرحسین شفیعی از هنرمندان عرصه تئاتر و رئیس انجمن نمایش استان تهران با بیان اینکه تئاتر در استان‌ها و شهرستان‌ها جایگاه ویژه‌ای ندارد، عنوان کرد: به نظر من دلیل بی‌توجهی رسانه‌ها به تئاتر در شهرستان‌های اطراف تهران و استان‌ها این است که تئاتر در این فضاها جایگاهی ندارد. وقتی یک تئاتر در یک استان یا شهرستان نزد مدیران فرهنگی و استانی دارای جایگاه نیست، چطور می‌توانیم توقع داشته باشیم که تئاتر مسئله اصلی رسانه‌ها شود یا به آن بپردازند.

  شفیعی درباره راهکار این معضل بیان کرد: به اعتقاد من هنرمندان هر استان، مسئولین انجمن‌ها، متولیان و اعضای خانواده تئاتر خود باید برای این رویداد تلاش کنند و هنر تئاتر، آثاری که روی صحنه است و فعالیت‌ها را معرفی بکنند. اینکه ما بنشینیم و منتظر شویم تا رسانه ما را رصد کنند؛ در کشوری که پر از اتفاقات سیاسی و حوادث مختلف است و برای رسانه دنبال کردن آن‌ها جذاب‌تر است، انتظاری غیرممکن است و خانواده تئاتر باید یک گام به پیش رود تا فعالیت‌ها و هنر تئاتر را در استان خود معرفی کند.

  رئیس انجمن نمایش استان تهران در ادامه درباره درگاه‌های استانی تئاتر و تاثیر آن بر توسعه تئاتر توضیح داد: اتفاق خوبی که برای استان‌ها افتاد، درگاه‌های تئاتر استانی است که ظرفیت بزرگ، موثر و حرفه‌ای برای تولید اخبار، یادداشت‌ها و نقد ایجاد کرد که نیازهایی که یک رسانه تئاتر دارد را برطرف می‌کند. از این جا به بعد ما هستیم که چقدر می‌توانیم سایت تئاتر استانی خود را به شهروندان گستره جغرافیایی‌ای که زندگی می‌کنیم، معرفی کنیم. اگر درگاه استانی هر استان فعال باشد، به راحتی از این طریق می‌تواند با رسانه‌های دیگر در ارتباط باشد. ما سعی کردیم در درگاه استان تهران حداقل روزی چهار خبر از فعالیت‌های استان داشته باشیم و عموماً هم اخبارمان از شهرستان‌های استان تهران است.

  شفیعی همچنین درباره نقش رسانه در توسعه تئاتر عنوان کرد: به نظر من نقش رسانه در توسعه تئاتر بسیار پر رنگ است؛ از این جهت که در مرحله اول فعالیت‌های تئاتری استان را معرفی می‌کند، و همچنین در بخش نقد و یادداشت نیز به کیفیت آثار می‌تواند کمک کند. تا چندین سال پیش در همین پایتخت هم ما از ظرفیت رسانه در تئاتر بهره نمی‌بردیم و امروزه در پایتخت به گونه‌ای شده که رسانه‌ها به تئاتر صفحه‌ای مجزا اختصاص داده‌اند و خیلی جدی به آن می‌پردازند؛ در حالی‌که تا چندین سال گذشته این چنین نبود. امروزه اگر در پایتخت چرخی بزنیم، می‌بینیم که بیلبوردهای تئاتر بیشتر از سینما است؛ چرا که تئاتر رو به گسترش است.

  او در ادامه افزود: مسئولین در کشور ما به این نتیجه رسیده‌اند که مطالبات مردم مهم نیست، بلکه مطالباتی که از طریق رسانه مطرح می‌شود مهم است؛ پس وقتی ما در چنین موقعیتی قرار داریم، باید مطالبات خود در زمینه تئاتر را از طریق رسانه و ظرفیت‌های مختلف آن مطرح کنیم. درست یا غلط از 15 اجرا در هر شب، به 150 اجرا در هر شب در پایتخت رسیدیم؛ پس رسانه هم با توجه به این گسترش، باید توجه بیشتری به تئاتر داشته باشد. رسانه می‌تواند در کنار هنرمندان تئاتر در جهت پیگیری مطالبات قرار گیرد، البته هنرمندان هم باید یاد بگیرند چگونه از ظرفیت‌های رسانه استفاده بکنند.

  این هنرمند عرصه تئاتر درباره نقش فضای مجازی در تبلیغات بیان کرد: فضای مجازی هم ظرفیت بزرگی دارد. شاید امروز تبلیغات تئاتر در پایتخت، با دهه‌های دیگر که اقلام تبلیغاتی چاپی زیادی داشته‌ایم، تفاوت پیدا کرده اما در شهرستان کماکان این نوع تبلیغات به همراه استفاده از فضای مجازی، می‌تواند برای جذب مخاطب موثر باشد. همچنین به نظر من اگر فضای مجازی در شهرستان‌ها رونق بگیرد، از پایتخت موثرتر است.

  شفیعی با بیان این‌که مسئولین تئاتر باید با هوشیاری تمام از ظرفیت‌های رسانه و فضای مجازی استفاده کرده و بهره ببرند توضیح داد: انجمن نمایش استان تهران ظرفیت‌هایی را در فضای مجازی ایجاد کرده؛ مانند باشگاه مخاطبان استان تهران و کانال‌هایی که شهروندان عضویت پیدا می‌کنند تا از اخبار تئاتر مطلع شوند و  چندتا از شهرستان‌های ما، کانال‌های پُربازدید دارند که شهروندان را به خرید بلیط و دیدن نمایش تشویق می‌کنند و  در شهرستان‌های ما، رسانه‌ها خیلی خوب با انجمن نمایش همکاری می‌کنند و مطالبات هنرمندان را در قالب یادداشت، مصاحبه یا چیزهای دیگر به سمع و نظران مسئولان شهرستان‌ها می‌رسانند. هم چنین انجمن نمایش استان تهران درصدد است که فروش اینترنتی بلیط را در شهرستان‌ها راه‌اندازی کند و در شهرستان‌های مختلف، با رسانه‌های موثر ارتباط گرفته‌ایم و به عنوان حامی تئاتر با ما فعالیت می‌کنند.

  او درباره اینکه رسانه‌ها چه کمکی در راستای پیگیری مطالبات اهالی تئاتر می‌توانند انجام دهند گفت: من معتقدم امروزه هر شهرستان حداقل یک سالن بلک باکس 70 نفره را احتیاج دارد؛ به طور مثال این مسئله‌ای است که خبرنگاران و اهالی رسانه می‌توانند از فرمانداران، استانداران و مسئولین هر شهرستان مطالبه کنند تا شهرستان‌ها از لحاظ سخت افزاری پیشرفت بیشتری داشته باشند. متاسفانه بزرگترین معضل در شهرستان‌ها، معضل سخت افزاری است، که البته در خیلی از شهرستان‌ها من جمله شهرستان‌های استان تهران ما سعی کردیم اتفاقات خوبی رقم بخورد و بلک باکس‌هایی هرچند کوچک، برای بچه‌ها تهیه کنیم. اگر این مسئله به صورت مطالبه جدی از طرف رسانه‌ها مطرح شود، می‌تواند این درخواست جدی را از دولت داشته باشد.

  او در ادامه اضافه کرد: اگر صاحبان رسانه، خبرنگاران و اهالی قلم با تئاتر آشنایی نداشته باشند و ما نیز سعی نکنیم که آن‌ها را آشنا کنیم و با آن‌ها ارتباط نداشته باشیم، آن‌ها هم نمی‌توانند در این زمینه مطالباتی را مطرح کنند؛ مسئله مهم دیگر این است که صاحبان رسانه با اهمیت تئاتر و پرداختن به آن آشنا شوند.

  او در پایان عنوان کرد: متاسفانه در استان‌ها خبرنگاران بیشتر به سمت نوشتن خبر در فضای مجازی سوق پیدا کرده‌اند. معمولا در شهرستان‌ها این اتفاق نمی‌افتد که به صورت روزانه مجله یا روزنامه چاپ شود و اکثرا به صورت هفته نامه این اتفاق می‌افتد.
  مطالب مرتبط

  اجرای «رویای شب تابستان» در سالن اصلی تئاتر شهر آغاز شد

  اجرای «رویای شب تابستان» در سالن اصلی تئاتر شهر آغاز شد

  نمایش رویای شب تابستان نوشته ویلیام شکسپیر، به کارگردانی مریم کاظمی و تهیه کنندگی امیرحسین شفیعی از تولیدات انجمن هنرهای نمایشی استان تهران از 11 شهریورماه اجراهای خود را با استقبال تماشاگران در سالن اصلی تئاتر شهر آغاز کرد.

  |

  کتابچه الکترونیکی جشنواره تئاتر استان تهران منتشر شد

  کتابچه الکترونیکی جشنواره تئاتر استان تهران منتشر شد

  کتابچه بیست و سومین جشنواره تئاتر استان تهران به‌منظور صرفه‌جویی در مصرف کاغذ و کاهش هزینه‌ها، همسویی با تکنولوژی روز برای ارتباط گسترده تر با جامعه‌ی هنری و اهالی رسانه، به صورت الکترونیکی و از طریق رسانه ها و شبکه های اجتماعی منتشر شد

  |

  یادداشت امیر حسین شفیعی به بهانه برگزاری جشنواره تئاتراستان تهران

در پردیس تئاتر تهران چشم انتظار شمائیم
  یادداشت امیر حسین شفیعی به بهانه برگزاری جشنواره تئاتراستان تهران

  در پردیس تئاتر تهران چشم انتظار شمائیم

  امیر حسین شفیعی رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان تهران به بهانه برگزاری بیست و سومین جشنواره تئاتراستان تهران یادداشتی را منتشر و از علاقمندان به تئاتر دعوت کرد به شرقی ترین نقطه ی این شهر پرهیاهو، به خاوران و به پردیس تئاتر تهران بیایند.

  |

  تقدیرستاد کل نیروهای مسلح از«دریادلان»

  تقدیرستاد کل نیروهای مسلح از«دریادلان»

  سرتیپ ابوالفضل شکارچی به نمایندگی از سوی ریاست ستادکل نیروهای مسلح، نامه‌ای در تقدیر از نمایش «دریادلان» خطاب به رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، نوشت.

  |

  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران:

انجمن‌های استان تهران باید طرح‌های نوآورانه یا خلاقانه ارائه کنند
  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران:

  انجمن‌های استان تهران باید طرح‌های نوآورانه یا خلاقانه ارائه کنند

  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران گفت: پویایی تئاتر شهرستان‌ها نیازمند طرح‌های نوآورانه و خلاقانه از سوی انجمن‌های هنرهای نمایشی آنها است.

  |

  بررسی نقش رسانه‌ها در توسعه تئاتر در گفت‌وگو با موثرین تئاتر استان‌ها (بخش دوم)

تاثیر انکارناپذیر رسانه‌ها در طرح مطالبات حرفه‌ای تئاتری‌ها
  بررسی نقش رسانه‌ها در توسعه تئاتر در گفت‌وگو با موثرین تئاتر استان‌ها (بخش دوم)

  تاثیر انکارناپذیر رسانه‌ها در طرح مطالبات حرفه‌ای تئاتری‌ها

  ایران تئاتر- تعامل تئاتر با سایر رسانه‌ها به گفته مدیران تئاتر استان‌ها به قدری اهمیت دارد که چگونگی این ارتباط می‌تواند حتی در کیفیت آثار نمایشی تولید شده در هر استان تاثیر مستقیم داشته باشد و مهم‌تر آنکه رسانه‌ها همواره بهترین کمک کننده برای رسیدن به مطالبات حرفه‌ای‌ ...

  |

  نظرات کاربران