در حال بارگذاری ...
 • طی مراسمی در سالن همایش‌های بوستان گفت‌وگو

  برگزیدگان هشتمین دوره انتخاب آثار برتر ادبیات نمایشی معرفی شدند

  نغمه ثمینی برای نگارش نمایشنامه «خانه» بعنوان نمایشنامه‌نویس برگزیده هشتمین دوره انتخاب آثار برتر ادبیات نمایشی ایران انتخاب شد.

  به گزارش ایران تئاتر، برگزیدگان هشتمین دوره انتخاب آثار برتر ادبیات نمایشی ایران طی مراسمی با حضور جمعی از هنرمندان شناخته شده تئاتر کشور روز گذشته در سالن همایش‌های بوستان گقت‌وگو معرفی شدند.

  در این مراسم ، پس از پخش کلیپی درباره روند انتخاب آثار برتر ادبیات نمایشی ایران، به دعوت مجری برنامه بهزاد صدیقی دبیر هشتمین دوره انتخاب آثار برتر ادبیات نمایشی ایران برای قرائت گزارش پشت تریبون قرار گرفت.

  پس از آن با حضور رضا سرور بعنوان نماینده داوران بخش پژوهش ادبیات نمایشی و قرائت بیانیه هیات داوران از برگزیدگان این بخش تقدیر شد.

  در بخش پژوهش ادبیات نمایشی (تالیفی) هیات داروان با تقدیر از شیوا مسعودی برای تالیف «کارنامه‌ی تلخکان» (نشر نی)، مهتاب بلوکی را برای تالیف «ژان ژنه و معماری خلاء» (که با ترجمه‌ی ابوالفضل الله‌دادی در نشر نی منتشر شده است) بعنوان نفر برگزیده انتخاب کرد.

  در بخش پژوهش ادبیات نمایشی (ترجمه) هیات داوران ضمن تقدیر از علی تدین برای ترجمه «بوطیقای صحنه» (نشر آگه)، محسن ملکی و مهدی امیرخانلو برای ترجمه «ویلیام شکسپیر» نوشته تری ایگلتون (نشر مرکز)بعنوان مترجمان برگزیده انتخاب کرد.

  بخش بعدی این مراسم به اهداء نشان عالی و لوح سپاس خانه تئاتر ایران به محمد یعقوبی نمایشنامه‌نویس و کارگردان شناخته شده تئاتر کشورمان رسید. در این بخش پس قرائت بیانیه هیات مدیره انجمن نمایشنامه‌نویسان خانه تئاتر توسط محمد امیر باراحمدی و پخش کلیپی درباره این هنرمند برجسته، آیلین کیخایی به نمایندگی از محمد یعقوبی که این روزها در کانادا به سر می‌برد، با حضور روی سن، نشان عالی خانه تئاتر و لوح سپاس انجمن نمایشنامه‌نویسان خانه تئاتر ایران را از دستان محمد رحمانیان و محمد امیر یاراحمدی دریافت کرد.

  در ادامه این مراسم و پس از اجرای قطعه موسیقی زنده توسط رضا کولغانی که با استقبال حاضران مواجه شد، بهرام جلالی‌پور بعنوان نماینده هیات داوران بخش نمایشنامه ترجمه شده هشتمین دوره انتخاب آثار برتر ادبیات نمایشی ایران بیانیه هیات داوران این بخش را قرائت کرد و سپس برگزیدگان این بخش جوایز خود را از دستان سهیلا نجم دریافت کردند.

  در  بخش نمایشنامه ترجمه شده هیات داوران با تقدیر از محمدرضا خاکی برای ترجمه نمایشنامه «آتش‌سوزی‌ها» نوشته وجدی معود و ناهید قادری برای ترجمه نمایشنامه «سوگ نمایش اسپانیایی» نوشته تامس کید، عباس‌علی عزتی را برای ترجمه نمایشنامه «دن کیشوت» نوشته میخائیل بولگاکف بعنوان نفر برگزیده انتخاب کرد.

  آخرین بخش این مراسم نیز به معرفی برگزیدگان بخش نمایشنامه‌های تالیفی اختصاص داشت. در این بخش نیز حسین پاکدل بیانیه هیات داوران را قرائت کرد و پس از آن نفرات برگزیده جوایز خود را از دستان حسین پاکدل و ناهید طباطبایی دریافت کردند.

  در بخش نمایشنامه‌های تالیفی هشتمین دوره انتخاب آثار برتر ادبیات نمایشی ایران، هیات داوران ضمن تقدیر از نادر برهانی مرند برای نگارش نمایشنامه «تهران زیر بال فرشتگان» و محمد رحمانیان برای نگارش نمایشنامه «اسب‌ها؛ سال پنجاه و نه»،  نغمه ثمینی را برای نگارش نمایشنامه «خانه» بعنوان نمایشنامه‌نویس برگزیده انتخاب کرد.

  همچنین نشر بوتیمار و نشر بیدگل بعنوان ناشران برگزیده هشتمین دوره انتخاب آثار برتر ادبیات نمایشی ایران انتخاب شدند.

  گفتنی است هنرمندانی همچون؛ حمید امجد، محمد رحمانیان، محمد امیر یاراحمدی، کاظم هژیرآزاد، ابراهیم پشت کوهی، حسین پاکدل، شهرام زرگر، رضا سرور، جمشید جهانزاده، سهیلا نجم، جواد عاطفه، سلما سلامتی و... از جمله چهره‌های شناخته شده حاضر در این مراسم بودند.
  مطالب مرتبط

  نگاهی به نمایش «رقص کاغذ پاره‌ها» به کارگردانی محسن زر آبادی پور

شگردهای لحظه‌ای، تاوان‌های بلند مدت
  نگاهی به نمایش «رقص کاغذ پاره‌ها» به کارگردانی محسن زر آبادی پور

  شگردهای لحظه‌ای، تاوان‌های بلند مدت

  ایران تئاتر، کیارش وفایی: روابط بین انسان‌ها می‌تواند تاثیرات بسیاری در بین جوامع بشری و سایر داشته‌های این جهان داشته باشد. تاثیراتی که این توانایی را دارند که در ازای شکل گیری یک رابطه و یا حتی فسخ آن سرنوشت بشریت را در ثانیه‌ای جا به جا کرده و مختصاتی جدید را برایش تعریف ...

  |

  گفتگو با محسن زر آبادی پور کارگردان نمایش «رقص کاغذ پاره‌ها»

اولویت یک اثر نزدیک شدن به ذهن مخاطب است
  گفتگو با محسن زر آبادی پور کارگردان نمایش «رقص کاغذ پاره‌ها»

  اولویت یک اثر نزدیک شدن به ذهن مخاطب است

  ایران تئاتر: زمانی که از روابط انسانی حرف به میان می‌آید باید آگاه بود که به طور حتم این خصیصه و موضوع ارتباطی مستقیم با جهان، اجتماع و پیرامون انسان‌ها دارد. زیرا که اهمیت رابطه در گستردگی و پهناوری برای ایجاد اتفاقی تازه است. حال با این تعریف می‌توان اندازه و مقیاس آن را به ...

  |

  با حضور ستاره اسکندری، الهام کردا و مهین صدری در فرهنگسرای ارسباران برگزار می‌شود

نقد و بررسی «تئاتر نفر دوم» در هفتمین نشست نقد صحنه
  با حضور ستاره اسکندری، الهام کردا و مهین صدری در فرهنگسرای ارسباران برگزار می‌شود

  نقد و بررسی «تئاتر نفر دوم» در هفتمین نشست نقد صحنه

  هفتمین نشست نقد صحنه با حضور مهین صدری، ستاره‌ اسکندری و الهام کردا با همکاری موسسه افرامانا در سالن ذوالفقاری فرهنگسرای ارسباران برگزار می‌شود.

  |

  نظرات کاربران