در حال بارگذاری ...
 • به قلم جهانشیر یاراحمدی

  «ادبیات نمایشی در بوشهر» منتشر شد

  ادبیات نمایشی در بوشهر، عنوان پژوهشی ست از جهانشیر یاراحمدی که به تازگی روانه بازار کتاب شده است.

  به گزارش ایران تئاتر یاراحمدی که در دو دهه گذشته با تمرکز بر فرهنگ و آداب و آیین‌های جنوب در سمینارهای مختلف پژوهشی حضوری فعال دارد و کتاب‌هایی همچون «نمایش در بوشهر از آغاز تا امروز»(1384)، نمایش در خارگ (1386)، تعزیه و تعزیه‌خوانی در بوشهر (1393) منتشر کرده، در تازه‌ترین اثر پژوهشی خود، دغدغه همیشگی خود را دنبال کرده و هویت بخشی دیگر از تاریخ تئاتر استان بوشهر را موردمطالعه قرار داده است.

  یاراحمدی در این باره می گوید: ادبیات نمایشی در بوشهر، ماحصل تلاشم در دهه هشتاد شمسی است و قرار بر این بود که اوائل دهه 90 منتشر شود که متاسفانه به تاخیر افتاد تا الان،1396.

  در این پژوهش تاکیدم بر روی سیر تاریخی نمایشنامه نویسی در استان بوشهر است. از کجا آغاز شده، چه فراز و فرودهایی طی کرده تا به امروز رسیده است.

  در این پژوهش، پژوهشگر تاریخ نمایشنامه نویسی در استان بوشهر را از آغاز، در یک تقسیم بندی زمانی دهه به دهه انجام داده و پس از پایان هر دهه از فعالیت های آن دهه نتایجی را به دست داده است.

  یک نکته خلاقانه در این پژوهش تقسیم بندی نمایشنامه ها از منظر جغرافیایی است که یاراحمدی آثار را در دو دسته نمایشنامه های دریایی و نمایشنامه های بیابانی موردمطالعه قرار داده و نمونه هایی از هر کدام را آورده است.

  پیش گامان نمایشنامه نویسی در بوشهر، نمایشنامه نویسی عروسکی، نمایشنامه نویسی طنز و کمدی، نمایشنامه نویسی کودک و نوجوان، گستره دفاع مقدس در ادبیات نمایشی بوشهر، نمایشنامه نویسی رادیویی در بوشهر، نقش و تاثیر آیین ها در ادبیات نمایشی بوشهر، بوشهری ها و ترجمه نمایشنامه، کتاب شناسی نمایشنامه نویسان استان و معرفی نویسندگان این حوزه، بخش های دیگر این اثر پژوهشیست.

  یاراحمدی درباره این اثر میگوید: برای من در واقع این اثر روشن شدن بخشی دیگر از هویت تاریخی تئاتر این دیار است و در ادامه آثار پژوهشی قبلی ام در این زمینه است. اشاره کنم که این اثر جلد دومی نیز دارد که البته با عنوانی دیگر بزودی منتشر خواهد شد.

  ادبیات نمایشی در بوشهر، در سه هزار جلد توسط انتشارات دریانورد منتشر شده است.
  مطالب مرتبط

  جهانشیر یاراحمدی مدیر انجمن نمایش استان بوشهر در گفتگو با ایران تئاتر

سال گذشته به لحاظ سخت‌افزاری صددرصد برنامه‌هایمان را اجرا کردیم
  جهانشیر یاراحمدی مدیر انجمن نمایش استان بوشهر در گفتگو با ایران تئاتر

  سال گذشته به لحاظ سخت‌افزاری صددرصد برنامه‌هایمان را اجرا کردیم

  جهانشیر یاراحمدی مدیر انجمن نمایش استان بوشهر؛ اجرای عمومی آثار نمایشی و مسئله آموزش را به عنوان محورهای اصلی برنامه‌های این انجمن در سال جاری برشمرد.

  |

  معرفی فعال ترین سالن های تئاتر ایران( پرونده دوم - بوشهر)

تئاتری که ضربانش با دما می تپد
  معرفی فعال ترین سالن های تئاتر ایران( پرونده دوم - بوشهر)

  تئاتری که ضربانش با دما می تپد

  بوشهر، شهر بندری که بیشتر شهرت آن، به واسطه ی تجارتی است که در آن جریان دارد ولی همین بندر تجاری، دارای تئاتر غنی است، که این روزها آوازه ی آن بیش از هر زمان دیگری بلند شده است. این اوازه آنقدر صدایش بلند بود که  ما را وادار کند در قسمت دوم گزارش مان به سراغ بررسی تئاتر آن  برویم ...

  |

  بررسی پیشینه یک نقش تاریخی

عدم استمرار فعالیت‌مهم‌ترین آسیب حضور زنان در تئاتر استان بوشهر
  بررسی پیشینه یک نقش تاریخی

  عدم استمرار فعالیت‌مهم‌ترین آسیب حضور زنان در تئاتر استان بوشهر

  فرهنگ غنی آیینی جنوب و نقش پررنگ زنان در شکل‌گیری و اجرای آیین‌های بیابانی و دریایی سبب گشته تا زنان در این فرهنگ، همواره هم‌دوش مردان قدم بردارند، فرهنگی که اگرچه مردسالارانه از آن یاد می‌شود اما ظهور آیین‌های سوگ و شاد زنانه با ساختار اجرایی قدرتمند و مهم‌تر از آن حضور ...

  |

  نظرات کاربران