در حال بارگذاری ...
 • با حضور مهدی شفیعی و جمعی از هنرمندان

  «دایره گچی قفقازی» محمود رضا رحیمی از آکادمی سمندریان به صحنه رفت

  «دایره گچی قفقازی» جدیدترین اثر محمود رضا رحیمی با حضور مهدی شفیعی مدیر کل هنرهای نمایشی ، پیمان شریعتی ، سهراب سلیمی ، حمید لبخنده ، ایوب آقاخانی ، کاوه سمندریان ، سعید اسدی ، رضا آشفته و جمعی از هنرمندان در سالن سایه به روی صحنه رفت.

  به گزارش ایران تئاتر ، بعد از دوری چهار ساله از صحنه نمایش، دایره گچی قفقازی جدیدترین اثر محمود رضا رحیمی  به نویسندگی برتولت برشت با رویکردی اجتماعی سه شنبه شب مورخ 28 آذر ماه در سالن سایه مجموعه ی تئاتر شهر افتتاح و به روی صحنه رفت .
  مهدی شفیعی مدیرکل هنرهای نمایشی در آیین افتتاحیه این اثر نمایشی گفت: بسیار خوشحالیم که محمودرضا رحیمی به عنوان یکی از کارگردانان مطرح تئاتر ایران نمایشی را روی صحنه می برد و بسیار مفتخرم که این نمایش به عنوان پروژه خروجی آکادمی تئاتر حمید سمندریان طی این روزها میزبان مخاطبان خواهد بود.
  وی افزود: موضوع ترجمه آثار نمایشی یکی از مهم‌ترین و ارزشمندترین فعالیتها‌ی مرتبط با حوزه تئاتر است که من از تمامی گروه‌های نمایشی خواهش می‌کنم همواره نسبت به حفظ جایگاه مترجمان توجه ویژه‌ای داشته باشند. به هر حال اجرای نمایش «دایره گچی قفقازی» در تالار سایه اتفاق بسیار خوشایندی است و من مطمئنم مخاطبان تئاتر در این روزها شاهد یک کار خوب خواهند بود.
  حمید لبخنده مدیرآکادمی سمندریان هم در این مراسم گفت: این دومین محصولی است که از سوی آکادمی حمید سمندریان توسط محمودرضا رحیمی به عنوان خروجی یکی از دوره‌های آموزشی روی صحنه می‌رود و این باعث خوشحالی ماست که خروجی این دوره در تالار سایه مجموعه تئاتر شهر میزبان دوستداران تئاتر است.
  کاوه سمندریان فرزند زنده یاد حمید سمندریان هم اظهار کرد: اجرای چنین نمایشی برای من در تالار سایه تئاتر شهر بسیار ارزشمند است و من جز اینکه بگویم احساس بسیار خوبی دارم، حرف دیگری ندارم.
  محمودرضا رحیمی خوانشگر، دراماتورژ و کارگردان نمایش «دایره گچی قفقازی» نیز در این مراسم ضمن ارائه توضیحاتی درباره روند دراماتورژی و تولید این نمایش گفت: به طور حتم اگر همکاری مرکز هنرهای نمایشی، تئاتر شهر و ایده آکادمی حمید سمندریان نبود، اجرای این نمایش هم میسر نبود. به هر حال امشب شاهد حضور هنرمندان بزرگی چون سهراب سلیمی هستیم که سال‌های پیش در همین نمایش به عنوان یکی از بزرگترین آثار زنده یاد حمید سمندریان به عنوان بازیگر حضور داشت و این بزرگترین افتخار در چنین شبی می توانیم از حضورش به عنوان مهمان ویژه بهره مند شویم.
  سهراب سلیمی بازیگر و کارگردان پیشکسوت تئاتر هم با قدردانی از تلاش‌های محمودرضا رحیمی در عرصه تئاتر توضیح داد: محمودرضا رحیمی از جمله کارگردانانی است که جایگاه بسیار بالا و ارزشمندی در عرصه تئاتردارد. او در زمانی که زنده یاد حمید سمندریان نیز مشغول به فعالیت بود با روحیه‌ای خستگی ناپذیر هم در عرصه دستیاری و هم در عرصه کارگردانی حضور موثری داشته و دارد.
  وی ادامه داد: من به او درود و سپاس می گویم که از خود شخصیتی در تئاتر دانشگاهی ساخته که حتی یک دانشجوی هم از حضور در کلاس‌های او ناراضی نیست. به هر صورت من به همت و تلاش محمودرضا رحیمی و شاگردانش در آکادمی حمید سمندریان تبریک گفته و امیدوارم اجرای پیش رو، اجرای بسیار خوبی باشد.
  سعید داخ طراح حرکت این نمایش هم عنوان کرد: این نمایش محصول آکادمی است که شعارش جدی گرفتن نسل جدید و پرورش استعدادهای ناب تئاتر ایران است که امیدوارم در آینده نیز این چنین مستمر به کار خود ارائه دهد.
  سعید اسدی مدیر امور بین الملل مرکز هنرهای نمایشی هم در این مراسم ابراز امیدواری کرد که اجرای این اثر نمایشی، اجرایی پر رونق و پر مخاطب برای عوامل اجرایی این اثر باشد.
  ایوب آقاخانی نویسنده و کارگردان تئاتر هم در بخش پایانی مراسم با قدردانی از گروه اجرایی نمایش از تماشاگران حاضر در برنامه خواست تا به حرمت نام استاد حمید سمندریان و بانو هما روستا آنها را تشویق کنند.
  لازم به ذکر است : از جمله آثاری که پیش از این محمود رضا رحیمی در مقام نویسنده و کارگردان روی صحنه برده می توان به «نمایش‌های نامربوط»،«تقاطع 2002»، «چند کاپریس برای ویولون»  اشاره کرد. او همچنین در مقام کارگردان نمایش های «انگشتری ژنرال ماسیاس»،‏«اتوبوسی به نام هوس»،«سیدروماک»،«خانه عروسک»، «پدر»،«کهکشان بدن»،«‏غروب یک روز بارانی» و«عنکبوتی روی موهای تو تار می بست و من خواب می‌دیدم» اشاره کرد.
    او سال ها به عنوان دستیار حمید سمندریان در نمایش هایی که روی صحنه برده و در آموزشگاهش فعالیت کرده است.
  میترا ثارالهی، بهرام حاج جعفری زاده، آناهیتا خسروی،پردیس رفیعی، سیامک زین‌الدینی، محمد سرفرازی، محمدحسین سعیدی، زهره شاه‌محمدی، عباس شکیب‌مهر، سیده نوش‌آفرین طوسی، نسترن قاضیانی، رزا کریمی، نیما لبخنده، ساناز نام‌دوست و علیرضا نصیری دراین نمایش به ایفای نقش می پردازند .
  نمایش «دایره گچی قفقازی» نوشته برتولت برشت و به کارگردانی محمودرضا رحیمی هر روز ساعت 20 در تالار سایه مجموعه تئاتر شهر به صحنه می رود .

   
  مطالب مرتبط

  حمید لبخنده مدیر آکادمی در گفتگو با ایران تئاتر:

«جشن آکادمی سمندریان» مهرماه برگزار می‌شود
  حمید لبخنده مدیر آکادمی در گفتگو با ایران تئاتر:

  «جشن آکادمی سمندریان» مهرماه برگزار می‌شود

  حمید لبخنده مدیر آکادمی سمندریان درباره مکان جدید این آکادمی گفت: بر اساس قولی که به ما داده‌ شده قرار است در نیمه نخست سال‌جاری مکانی در منطقه 12 به آکادمی سمندریان اختصاص پیدا کند.

  |

  نشست خبری هفته بزرگداشت روز جهانی تئاتر در ساختمان جدید خانه تئاتر برگزار شد

اهداء مدالیوم خانه تئاتر به رضا فیاضی و تجلیل از 14 پیشکسوت تئاتر
  نشست خبری هفته بزرگداشت روز جهانی تئاتر در ساختمان جدید خانه تئاتر برگزار شد

  اهداء مدالیوم خانه تئاتر به رضا فیاضی و تجلیل از 14 پیشکسوت تئاتر

  تجلیل از 14 هنرمند پیشکسوت تئاتر و اهداء مدالیوم خانه تئاتر از طرف انجمن تئاتر کودک و نوجوان به رضا فیاضی و به فرزند زنده‌یاد باغچه‌بان و و اجرای برنامه‌های متنوع نمایشی از جمله برنامه‌های هفته بزرگداشت روز جهانی تئاتر است.

  |

  محمودرضا رحیمی کارگردان نمایش دایره گچی قفقازی در فجر 36:

برشت اینها را از ما خواسته
  محمودرضا رحیمی کارگردان نمایش دایره گچی قفقازی در فجر 36:

  برشت اینها را از ما خواسته

  ایران تئاتر:«دایره گچی قفقازی» به کارگردانی محمودرضا رحیمی اولین اثر نمایشی سی و ششمین جشنواره بین المللی فجر در تالار سایه تئاتر شهر است. اثری از برتولت برشت و با خوانش، دراماتورژی و کارگردانی محمودرضا رحیمی که از 28 آذرماه به روی صحنه رفت و امروز قرار است در دو سانس 16:30 و 18 در ...

  |

  یادداشتی بر «دایره گچی قفقازی» به کارگردانی محمودرضا رحیمی

دانشگاه تئاتر روی صحنه‌ی تئاتر
  یادداشتی بر «دایره گچی قفقازی» به کارگردانی محمودرضا رحیمی

  دانشگاه تئاتر روی صحنه‌ی تئاتر

  ایران تئاتر- بهزاد خاکی‌نژاد: متن حاضر به بهانه اجرای نمایش «دایره گچی قفقازی» به کارگردانی محمودرضا رحیمی در سالن سایه تئاتر شهر نوشته شده است. این نمایش روز اول(28دی) سی و ششمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر ساعت 16 و 18:30 در تالار سایه مجموعه تئاترشهر به صحنه می رود. به همین ...

  |

  نظرات کاربران