در حال بارگذاری ...
 • مریم رحیمی در گفت و گو با ایران تئاتر عنوان کرد

  برای اجرای نمایش قهوه با طعم زندگی منتظر سالن مناسب هستیم

  ایران تئاتر: مریم رحیمی بازیگر و کارگردان با تجربه تئاتر ، مجری برنامه های زنده در شبکه های ۲ و ۴ و سلامت بین سالهای ۱۳۸۶ تا ۱۳۹۳، تجربه اجرای زنده صحنه ای ، تجربه سالها خواندن نریشن ، تجربه برگزاری همایشها و کارگردانی مراسم رسمی هنری و اداری را دارد .او ۸ سال عضو هیات مدیره ی انجمن بازیگران خانه تئاتر ، ۱۰ سال داور جشن بازیگر انجمن ، ۵ سال مسئول هیات داوران و ۸سال مسئول کمیته ی اشتغال انجمن و مدرس بوده است.

  مریم رحیمی دو بار کارگردان جشن بازیگر ، شش ماه مدیر اجرایی نمایشنامه خوانی های اجرا شده در سالن انتظامی  و نیز مدیر اجرایی هفت شب نمایشنامه خوانی به نفع زلزله زدگان بوده است. در کارنامه کاری رحیمی سابقه همکاری با بزرگانی نظیر بهزاد فراهانی در نمایش گل و قداره و رسول نجفیان هم دیده می شود. رحیمی دارای مدرک کارشناسی میکروبیولوژی  و نیز کارشناسی و کارشناسی ارشد نمایش میباشد و تا کنون در بیش از بیست نمایش به عنوان بازیگر حضور داشته است. نمایشهایی چون گل و قداره (بهزاد فراهانی)، خاله ادیسه (بابک توسلی ) آوای سرخ (مرحوم حسین نصر آبادی) زن مستقل (حسین احمدی نسب) ، وی تجاربی در زمینه کارگردانی تئاتر  نیز دارد و یک بار نیز  جایزه ی کارگردانی دریافت کرده است. خواندن نریشن در«از طلوع تا طلوع»، خواندن نریشن در«آبادی آبادی»، خواندن نریشن در«نیمرخ ، خواندن نریشن در«آزمایشگاه فیزیک»، گزارشگر و پژوهشگر برنامه تلویزیونی«آیین بهار» و «اول بهار» به تهیه‌کنندگی و کارگردانیحمیدرضا اردلان  وعضو گروه کارگردانی حدود شصت مستند در ارتباط با موزیسینهای سنتی و کلاسیک  بوده است. مجری برنامه زنده‌ «خانه‌ای با طرح نو» ‌شبکه 2، برنامه زنده اردیبهشت شبکه 4 و مادر کودک تندرستی در شبکه سلامت بوده است. رحیمی در حوزه تدریس هم فعالیت دارد که حائز اهمیت ترین آن تدریس در دانشگاه آزاد اراک  بوده است. رحیمی در حوزه دریافت جوایز نیز کارنامه پر باری دارد؛ دریافت جایزه اول بازیگری برای بازی در نمایش «آخرین شمارش معکوس» از جشنواره آتشکار اصفهان و دریافت جایزه بازیگری و کارگردانی برای کارگردانی نمایش«شعبده و طلسم» از جشنواره تئاتر ری از این جمله جوایز محسوب می شوند.

  رحیمی در گفت وگو با ایران تئاتر باره فعالیت های کاریش عنوان کرد: در حدود دوسالی است که برای اجرای نمایش قهوه با طعم زندگی به کارگردانی بابک توسلی منتظر پیدا کردن سالنی مناسب برای اجرا هستیم که متاسفانه با مشکلاتی روبه رو شده ایم، متن پر پرسوناژ بوده و سختی هماهنگی این عده بازیگرجای خود، از طرف دیگر اجرا در اغلب سالنهای خصوصی نیاز به داشتن سرمایه و به اصرار سالنها بازیگر چهره هست که خود حکایت حیرت انگیزی است. با تماشاخانه ایرانشهر در سال 93 و زمان مدیریت دکتر سرسنگی صحبت هایی داشتیم که ایشان قول نوبت اجرا در سال 95 را دادند که عمر مدیریتشان به سر آمد و از تماشاخانه ایران شهر رفتند. امسال هم مجددا هم تقاضایمان را تکرار کردیم که هنوز جوابی دریافت نکرده ایم. البته این نمایش را در سال 92 مدتی در دبی اجرا کردیم که مورد توجه هم قرار گرفت .

  رحیمی درباره نقشش در نمایش قهوه با طعم زندگی افزود: در سال 96  متن توسط سید علی موسویان  بازنویسی شد؛ در این نمایش علاوه بر بازیگری نقش مشاور کارگردان و نیز انتخاب بازیگر  را بر عهده دارم و من نقش زنی را به اسم نیلوفر بازی می کنم. داستان نمایش در کافه ای در خارج از کشور اتفاق می افتد که پاتوق ایرانی های مهاجر است و صاحب کافه هم ایرانی است. نیلوفر زنی تحصیل کرده است و از همسرش جدا شده و فرزندش را سرپرستی می کند و این امر باعث چالش هایی در زندگیش می شود و گاهی در کافه به فالگیری و کارهای دیگری می پردازد .

  این بازیگر تئاتر درباره سایر فعالیت های کاریش عنوان کرد:  اخیرا مستندی به نام «گوارا» ساخته که به نوشیدن آب و بایدها و نبایدهای آن  از دیدگاه طب ایرانی می ­پردازد و مدتی است در حوزه کتاب های گویا در شرکت رها فیلم به عنوان سرپرست تولید و کتابخوان  فعالیت می کنم. در این موسسه اپلیکشن واو خوان پس از تلاش شبانه روزی تعداد زیادی از همکاران در فروردین 96 راه اندازی شد. در این اپلیکشن در حال حاضر حدود 300 کتاب در اغلب حوزه ها مثل داستان، رمان، روانشناسی،  سینما و هنرموجود است. در این موسسه در گویا کردن چند کتاب علاوه بر عنوان سرپرستی، به  گویندگی هم پرداخته ام . دراین پروژه هنرمندانی مثل بهروز رضوی، ایوب آقاخانی، داریوش کاردان،  مسعود فروتن،  مرضیه برومند،  آشا محرابی، حمید رضا پگاه، بهرام شاه محمدلو، صدرالدین شجره،  امیر دلاوری،  نگار عابدی، نیما کرمی نازنین مهیمنی، بهرام سروری نژاد،  فریبا کامران،  شیوا ابراهیمی، پرویز نشاط،  تبسم هاشمی، جواد یحیوی،  سیروس همتی، کاظم هژیرآزاد، جلیل فرجاد و تعدادی دیگر از هنرمندان با ما همکاری می کنند. به نظرم در شرایط فعلی جامعه که مردم کمتر فرصت کتاب خواندن  دارند، کتابهای گویا موقعیتی را در اختیار افراد میگذارند که حتی در زمانهای سوخته نظیر ترافیک، انتظار در مطب، انتظار در بانک و یا حتی در هنگام انجام کارهای منزل کتاب بشنوند. چنانچه در اپلیکیشن واوخوان نام مهرآوا را سرچ کنید، تمامی کتابهایی که به عنوان سرپرست تولید و گوینده آماده کرده ام را خواهید دید. در این پروژه کارهایی نظیر: «سقراط مجروح» اثر برشت و مجموعه آثار صادق هدایت باصدای استاد بهروز رضوی ، رمان پرفروش «دختری در قطار»، داستان تکان دهنده ی  شیطان، حکایت کارآگاهی جیمزباند، الماسهای ابدی ونیز ماهی سیاه کوچولوبا با خوانش بی نظیر  ایوب آقاخانی، «نئوگلستان» حاوی 52 حکایت طنز اجتماعی و ارباب و بنده حکایتی از لذت از خود گذشتگی با صدای کتابخوان هنرمند و توانا بهرام سروری نژاد، فیلمنامه ی شوکا به قلم و با خوانش بازیگر فوق العاده آشا محرابی، «در راه ویلا» متنی عالی از بانوی خوش قلم فریبا وفی با خوانش بازیگر توانا نگار عابدی و من، ستاره رقصان، مامان میخواد برات مرغ مقلد بخره و «خدایا آن جایی ؟ منم مارگارت» کتابی بسیار شیرین  و مناسب برای پدرو مادرهایی که دختر در سن بلوغ  دارند با صدای کتابخوانی بسیار شیرین و حرفه ای  نازنین مهینی نیز حضور داشته ام. 

   

   

  گفت وگو از احمد محمد اسماعیلی

   
  نظرات کاربران