در حال بارگذاری ...
 • نگاهی به نمایش «اِل کلاسیکو» به کارگردانی مسعود ترابی

  همیشه از روی ریباند، چیپ چهل سانت بزن

  ایران تئاتر، کیارش وفایی: همیشه در طول زمان‌های مختلف، مبارزه و کسب قدرت برای انسان امری حیاتی به شمار آمده است. زیرا که ماندگاری آدمی در اکثر مواقع از این طریق تثبت می‌شود و همچنین نبرد در اکثر اوقات نیز از جمله اموری است که به آدمی قدرت و اعتبار می‌بخشد. حال تفاوت ندارد که این میدان کارزار جبهه جنگ، جامعه، خانواده و... باشد، فقط باید آگاه بود که همیشه فکر یا دستت روی ماشه باشد تا در زمان ضروری غالفگیر نشوی.

  اگر کمی با تامل و دقت به ساختار جهانی که در آن زندگی می‌کنیم نگاه بیاندازیم متوجه خواهیم شد که هر کس بنابر اختیاراتی که دارد برای دسترسی به اهداف خود تلاش می‌کند. در واقع آدمی می‌کوشد با ترفندهای مختلف برای زندگی خود و اطرافیانش شرایطی را پیش آورد که بتوانند لحظات آرامی را تجربه کنند. حال این آرامش و ثبات لازمه‌هایی برای خود دارد که در صورت بودن آنها می‌توان این خواسته را به ثمر رساند که مهمترین آنها قدرت است. اگر از این زاویه به جهان نگاه کنید متوجه خواهید شد دلایل بسیاری از جنگ کشورها با یکدیگر و حتی جنگ‌های جهانی برای به دست آوردن قدرت و البته آرامش مردم یک کشور پیش آمده است و تا آخرین لحظه هیچ کشوری از کوشش برای رسیدن به حقش دست برنداشته است. لذا باید باور داشت که زندگی هم یکی از آن مرتبه‌هایی است که انسان برای رفاه بیشتر و شرایط بهتر تلاش می‌کند تا به سر منزل مقصود برسد. البته گاهی هم این تلاش بی‌وقفه به جنگی داخلی تبدیل می‌شود و همه چیز در زمانی کوتاه به آتش کشیده شده و دودش به آسمان می‌رود. حفظ خونسردی، ورود استراتژیک به منطقه جنگی زندگی و همین طور تلفظ کلمات مناسب برای آتش بس از مواردی است که باید هر کدام از دو طرف دعوا بتوانند از آن به خوبی برای ثبت حرف خود استفاده کنند. روشی که در آن انسان‌های بدون تاکتیک همیشه بازنده از میدان بیرون می‌روند.

  نمایش «اِل کلاسیکو» جهان داستان خود در خانه یک زوج تعریف داده است که هر کدام از آنها طرفدار یکی از دو تیم این شهرآورد اسپانیایی هستند. جدالی برای نود دقیقه هیجان انگیز و پُر استرس... البته این کارکرد تا ده دقیقه ابتدایی نمایش ادامه داشت زیرا که مسیر و جهت نویسنده و کارگردان این نمایش باتوجه به دیدگاهی که در این متن داشته است به سمت جامعه و یک زندگی زناشویی با دست اندازهای فراوان رسید. رابطه دونفره‌ای که در آن کسب قدرت برای به دست آوردن کاناپه مورد علاقه، کنترل تلویزیون نبوده، بلکه بیشتر از همه چیز روابط در این نبرد ملاک قرار گرفته است. رابطه‌ای که در آن بیشتر وقت یک زوج به کشیدن نقشه برای گرفتن اعتبار و مالکیت بیشتر صرف شده است. خواب آشفته زن خانواده شروع جرقه زدن یک جنگ تمام عیار است که آنها چون غول‌های جهان فوتبال رو به روی هم می‌ایستند و همه چیز دوباره از نو آغاز می‌شود. در واقع باید گفت که در این نمایش نویسنده و کارگردان اثر کوشیده است که ضعف‌های موجود در یک رابطه را به مخاطب خود گوشزد کند و راهکاری را برای ادامه بهتر زندگی در شرایط جدید پیشنهاد بدهد. حال این اتفاق و تمهید با استفاده از کمدی موقعیت در جهان داستان شکل می‌گیرد تا مخاطب بتواند با علاقه بیشتری این تراژدی محض را که در لایه‌های زیرین بستر این روایت است دنبال کند. البته جریان‌های فرعی نیز با ورود شخصیت‌هایی که در روند اصلی نمایش تاثیرگذار می‌شوند با پیش آوردن کمدی موقعیت حالتی روان و خوانا به خود می‌گیرد. بنابراین این پذیرش از سوی مخاطب به آن دلیل است که در این اثر با مسائلی رو به رو می‌شود که آنها را بسیار در اطراف خود و در زندگی واقعی‌اش دیده و تجربه کرده است. حال باید گفت در این مجال نویسنده با زیرکی کوشیده است با استفاده از اتفاق‌هایی که برای مردم آشنا است آنها را پای متن خود بنشاند تا بتواند پیام متنش را با زبانی شیرین و البته گزنده منتقل کند. شاید بتوان گفت بهترین شیوه‌ای که کارگردان اثر برای رسیدن به هدف خود به کارگرفته استفاده از کمدی و با تاکید فراوان کمدی موقعیت بوده است. زیرا که همه چیز در لحظه متولد شده، شعله می‌گیرد و در اندک زمانی خاکستر می‌شود. درست مانند لحظاتی که در زندگی بسیار رخ می‌دهد.

  اصولا برخورد با مقوله‌های اجتماعی و کارگردانی اثری با این خصوصیات جزو رویکردهایی به حساب می‌آید که باید با دقت و دیدگاه خاصی با آن برخورد داشت. زیرا که هر لحظه امکان دارد در نمایش از مسیری که مدنظر است دور شوی و ترفندهایی مدنظر قرار گرفته شده تاثیر خود را بر شاکله اثر نداشته باشد با این توضیح که نوع بیان متفاوت مسئله‌ای که روزانه جامعه با آن سر و کار دارد بسیار کار مشکلی است. زیرا که پرداختن به چنین موضوعاتی باید از قاعده‌ای استفاده کند که زاویه تازه‌ای را پیش روی مخاطب قرار بدهد که در نمایش «اِل کلاسیکو» تا اندازه‌ای از این تکنیک استفاده شده است. البته باید یادآور شد که نویسنده و کارگردان این اثر کوشیده است با سفر به گذشته زن و شوهر داستان خود لحظاتی را از دو زاویه مختلف مشکلات و تفکرات آنها نسبت به یکدیگر به میان آورد تا با خلق موقعیتی جدید به هدف خود نزدیک شود و مترصد آن باشد که مخاطب را تا آخرین لحظه روی صندلی درگیر اتفاقات جهان خود کند.

  این نمایش با آنکه از یک نویسنده و کارگردان بهره گرفته است اما این دو مقوله در ترازوی سنجش کفه‌های هم وزنی ندارند. زیرا اینکه متن بر اساس درامی که طراحی شده است بسیار بر فضای نمایش حاکم است و اتفاق‌ها را پیش می‌برد. اما نباید غافل شد که نوع هدایت شخصیت‌ها با رویکرد اجتماعی متن و البته کنش‌هایی که در موقعیت پیش می‌آید خود ترفندی نیاز دارد که شگرد هر مربی یا به نوعی کارگردان با دیگر هم صنفی‌های خود در تصویرسازی‌هایی که انجام می‌دهند فرق دارد درست مانند روزگار که هر روز یک شکلی از خود را نشان می‌دهد.

  یادمان نرود که اِل کلاسیکو یعنی همان زندگی. چند شوت به تیر، چند کرنر، چند آفساید، شوت، گل... البته باید همیشه خودمان را روی نیمکت سرمربی احساس کنیم تا بتوانیم متفاوت باشیم و دیگر هیچ.   

   

   
  مطالب مرتبط

  گفتگو با مسعود ترابی نویسنده و کارگردان نمایش «اِل کلاسیکو»

منطق کمدی این نمایش آزاد و رها نیست
  گفتگو با مسعود ترابی نویسنده و کارگردان نمایش «اِل کلاسیکو»

  منطق کمدی این نمایش آزاد و رها نیست

  ایران تئاتر: جهان با گستردگی و پهناوری خود دارای زیر مجموعه‌های بسیاری است که هر کدامشان برای خود از اهمیت و اعتبار خاصی برخوردار هستند که از میان آنها می‌توان به خانواده اشاره داشت. کانونی که در آن لحظه‌های تلخ و شیرین بسیاری رقم می‌خورد. اوقاتی که شاید دچار رومزه بودن شوند ...

  |

  مسعود ترابی در افتتاحیه «نیمه فرشته»:

نه خندیدم و نه گریه کردم ولی تحت تأثیر قرار گرفتم
  مسعود ترابی در افتتاحیه «نیمه فرشته»:

  نه خندیدم و نه گریه کردم ولی تحت تأثیر قرار گرفتم

  زنگ افتتاح نمایش «نیمه فرشته» به کارگردانی علیرضا یاری شب گذشته با حضور اهالی هنر نواخته شد. مسعود ترابی پس از تماشای نمایش گفت: من نه خندیدم و نه گریه کردم ولی تحت تأثیر آن قرار گرفتم و مدام در طول نمایش به زندگی خودم فکر می‌کردم.

  |

  گفت‌وگوی ایران تئاتر با علی بابایی کارگردان نمایش «داشتی عاشقونه باهام حرف می‌زدی»

هنر باید تاثیر قابل توجه‌ای بر باورهای مخاطب داشته باشد
  گفت‌وگوی ایران تئاتر با علی بابایی کارگردان نمایش «داشتی عاشقونه باهام حرف می‌زدی»

  هنر باید تاثیر قابل توجه‌ای بر باورهای مخاطب داشته باشد

  ایران تئاتر: جهان انسان‌ها مملو از داشته‌ها و نداشته‌ها است که گاهی آنها را به مرز تباهی و گاهی دچار اشتباهات مشخصی می‌کند. البته در این میان تصمیم‌های زودهنگام همچون ویروسی در کل جامعه سیال است تا درون و بیرون هر فرد را بنابر اتفاق اکنون آن شخص تغییر بدهد.

  |

  گفت‌وگوی ایران تئاتر با آریو راقب کیانی کارگردان نمایش «هتل کوهستانی»

انسان گاهی تعیین‌کننده و گاهی تحت تاثیر است
  گفت‌وگوی ایران تئاتر با آریو راقب کیانی کارگردان نمایش «هتل کوهستانی»

  انسان گاهی تعیین‌کننده و گاهی تحت تاثیر است

  ایران تئاتر: شناخت و کشف کردن از لازمه‌هایی است که آدمی را در زمان معاصر به شکل عیانی دغدغه‌مند معرفی می‌کند. البته کشف کردن به اندازه مشاهده کردن نیز قابل تامل است زیرا گاهی آدمی از نقطه الف به نقطه ب و نیز در مواقعی آن مسیر را برعکس تجربه می‌کند تا کنش و واکنش هر استدلال ...

  |

  گفت‌وگوی ایران تئاتر با نیلوفر شهفری بازیگر نمایش «ریل»

جهان من در اتاقی جا گرفته است که کلید آن را گم کرده‌ام
  گفت‌وگوی ایران تئاتر با نیلوفر شهفری بازیگر نمایش «ریل»

  جهان من در اتاقی جا گرفته است که کلید آن را گم کرده‌ام

  ایران تئاتر: تمایز بین جهان درون بیرون هر انسان انباشته از داشته‌هایی است که می‌توان با هر یک از آنها جهانی دیگر را به تصویر کشیده و در آنها شخصیت‌هایی را به وجود آورد که هر کدامشان آینه‌ای از آن انسان هستند. دلیل توجه به رویکردهای روانشناسانه و البته اجتماعی دقیقا برگرفته ...

  |

  نگاهی به نمایش «ریل» به کارگردانی حمیدرضا خسروی لرگانی

گزارش اغمای درونی کُلفت‌هایی که دوست داشتند یک خانم باشند
  نگاهی به نمایش «ریل» به کارگردانی حمیدرضا خسروی لرگانی

  گزارش اغمای درونی کُلفت‌هایی که دوست داشتند یک خانم باشند

  ایران تئاتر_کیارش وفایی: لازمه‌هایی که می‌تواند جهان را با تمام داشته‌هایش دگرگون و متغیر نشان بدهد برگرفته از امیالی است که انسان زمان‌های زیادی از آن استفاده می‌کند. حال این حس متناوب در روح و جسم هر انسانی به شکل‌های مختلف نمایان می‌شود. کارکردی که بیشتر شبیه شعبده است ...

  |

  نگاهی به نمایش «دلفین‌ها» به نویسندگی و کارگردانی محمد خداوردی

نوای خواب‌های طلایی دست مایه‌ اغمایی برای سفر به ماورا است
  نگاهی به نمایش «دلفین‌ها» به نویسندگی و کارگردانی محمد خداوردی

  نوای خواب‌های طلایی دست مایه‌ اغمایی برای سفر به ماورا است

  ایران تئاتر، کیارش وفایی: جهان انسان‌ها فارغ از داشته‌هایی که آنها برای خود می‌سازند برگرفته از لحظاتی است که گذشته را در زمان حال برایشان تداعی می‌کند. گذشته‌ای که در اوج تاثیرگذاری حرف‌هایی را جهت یادآوری، لذت، غم، سختی، آسودگی و... با خود به همراه دارد. عنوانی که بی‌شک ...

  |

  نظرات کاربران