در حال بارگذاری ...
 • نقش رسانه در توسعه تئاتر (استان بوشهر)

  بوشهر؛ نمونه موفق استفاده تئاتری‌ها از فضای مجازی

  جهانشیر یاراحمدی رئیس انجمن نمایش بوشهر معتقد است؛ یکی از مهم‌ترین عوامل پیوند امروز مردم استان بوشهر با تئاتر، رسانه‌ها هستند.

  نقش رسانه در توسعه و گسترش تئاتر مسئله ای بود که با جهانشیر یاراحمدی رئیس انجمن نمایش استان بوشهر بعنوان یکی از چهرههای شناخته شده و فعال تئاتر استانها در میان گذاشتیم و این هنرمند محبوب  تئاتر بوشهر نیز همچون سایر همکارانش در دیگر استانهای کشور به  ایران تئاتر گفت: بدون تردید یکی از مهمترین عوامل پیوند امروز مردم استان بوشهر با تئاتر رسانه است. چراکه رسانه ها در این استان از دیرباز به فعالیت می پرداختند و در زمینه تئاتر تاثیری به سزایی را ایفا کردند.

  او در ادامه با بیان آنکه به هیچ وجه نمی توان نقش رسانه در توسعه تئاتر را نادیده گرفت، افزود: در حال حاضر با توجه به وسعت این استان تعداد نشریه های مکتوب و سایت های مجازی بسیار مطلوب بوده و اخبار و رویداد های تئاتر توسط آنها به خوبی اطلاع رسانی می شود. امروز با توجه به پیشرفت رسانه های مکتوب و مجازی فضایی در تئاتر استان بوشهر حاکم شده است، که به راحتی می توان به قدرت پیوند رسانه با تئاتر پی برد.

  یاراحمدی صحبت هایش را اینطور ادامه داد: در گذشته مردم از اجرای نمایش ها در نقاط مختلف شهر و حتی جشنواره های تئاتر مطلع نمی شدند و از همین سو تئاتر با استقبال نسبتا خوبی از سوی مردم همراه نبود. اما حال با توجه به پیشرفت رسانه ها ، هر روز به تعداد مخاطبان تئاتر اضافه شده و نمایش ها در نقاط مختلف شهر با استقبال نسبتا خوبی از سوی مردم همراه می شوند. در نتیجه می توان گفت که پیشرفت تئاتر با رسانه پیوند عمیقی دارد.

  رئیس انجمن نمایش استان بوشهر در بخش دیگری از صحبت هایش موفقیت یک نمایش در جذب مخاطب را بسته به عوامل مختلفی دانست و در این باره یادآور شد: مورد استقبال قرار گرفتن یک نمایش در استان بوشهر به عواملی مختلفی بستگی دارد. به عنوان مثال پیشینه کارگردان و یا بازیگران در استقبال مخاطبان به شدت موثر است، اما این به آن معنا نیست که نمایش های جوانان مورد استقبال قرار نگیرد. به طور کلی مردم بوشهر وقتی از اجرای نمایشی اطلاع پیدا می کنند، آن را مورد استقبال خود قرار می دهند. به عنوان مثال به تازگی نمایشی در بوشهر 10 شب به صحنه رفت. این اثر از همان ابتدا با استقبال فوق العاده ای همراه بوده و حتی در شب اول اجرا بلیت به تعدادی از تماشاگران نرسید. عامل موفقیت این نمایش، اطلاع رسانی خیلی خوبی بود که توسط گروه انجام شده بود.

  جهانشیر یاراحمدی با بیان آنکه با توجه به وسعت استان بوشهر، خبرنگار تخصصی حوزه تئاتر در آن وجود ندارد، گفت: پوشش اخبار حوزخ تئاتر در بوشهر توسط خبرنگاران حوزه فرهنگ انجام می شود و ازین نظر با توجه به میزان رویداد های تئاتری این استان و وسعت آن ما در این زمینه احساس ضعف نمی کنیم. چراکه با همین وضعیت پوشش اخبار در شهرستان های این استان نیز به خوبی صورت می گیرد.

  او در ادامه صحبت هایش تاثیر رسانه مجازی در تئاتر بوشهر را بیشتر از رسانه های مکتوب دانست و در این باره گفت: پیشرفت تئاتر در بوشهر با پیشرفت رسانه های مجازی گسترش یافت و این موضوع به تاثیر فراگیر رسانه های این چنین در بین مردم دارد. یکی از مشکلات اساسی ما گروه های ما در گذشته موضوع اطلاع رسانی بود که امروز با وجود رسانه های مجازی به سادگی صورت می گیرد.

  یاراحمدی در پایان با بیان اینکه امیدوار است، که پیوند رسانه و تئاتر روز به روز بیشتر شود، گفت: اتفاقی که چند سال است در فضای تبیغاتی رسانه ای برای تئاتر بوشهر پیگیر آن هستیم، یک سری بیلبورد های خاص تبلیغاتی است، که اگر به تئاتر اختصاص داده شود قطعا در روند استقبال تماشاگران از نمایش های بوشهر به شدت موثر عمل می کند.
  مطالب مرتبط

  پیام رییس انجمن هنرهای نمایشی استان به جشنواره شهروند جزیره خارگ

تئاتر از دل آیین برآمده است
  پیام رییس انجمن هنرهای نمایشی استان به جشنواره شهروند جزیره خارگ

  تئاتر از دل آیین برآمده است

  برگزاری این رویداد خجسته با موضوع شهروندی را که همواره بحثی نو و تازه است در جزیره مرجانی خارگ گرامی میدارم و از شورای شهر و شهردار که بانی این رویداد مهم شدند صمیمانه سپاسگزارم.

  |

  بوشهر، ایلام، کردستان، اصفهان، آذربایجان شرقی، خراسان رضوی؛

سهم استان‌های ایران از چهارمین روز برگزاری جشنواره‌ تئاتر فجر
  بوشهر، ایلام، کردستان، اصفهان، آذربایجان شرقی، خراسان رضوی؛

  سهم استان‌های ایران از چهارمین روز برگزاری جشنواره‌ تئاتر فجر

  دو نمایش در بخش صحنه‌ای از استان‌های بوشهر و ایلام، پنج نمایش در بخش خیابانی از استان‌های کردستان (دو اثر)، اصفهان، آذربایجان شرقی و ایلام و یک نمایش در بخش دیگرگونه‌های اجرایی از خراسان رضوی، سهم استان‌های ایران، از چهارمین روز برگزاری جشنواره‌ی سی و هفتم است.

  |

  بررسی نقش رسانه‌ها در توسعه تئاتر در گفت‌وگو با موثرین تئاتر استان‌ها (بخش دوم)

تاثیر انکارناپذیر رسانه‌ها در طرح مطالبات حرفه‌ای تئاتری‌ها
  بررسی نقش رسانه‌ها در توسعه تئاتر در گفت‌وگو با موثرین تئاتر استان‌ها (بخش دوم)

  تاثیر انکارناپذیر رسانه‌ها در طرح مطالبات حرفه‌ای تئاتری‌ها

  ایران تئاتر- تعامل تئاتر با سایر رسانه‌ها به گفته مدیران تئاتر استان‌ها به قدری اهمیت دارد که چگونگی این ارتباط می‌تواند حتی در کیفیت آثار نمایشی تولید شده در هر استان تاثیر مستقیم داشته باشد و مهم‌تر آنکه رسانه‌ها همواره بهترین کمک کننده برای رسیدن به مطالبات حرفه‌ای‌ ...

  |

  نظرات کاربران