در حال بارگذاری ...
 • در دیدار هیئت‌مدیره کانون نمایشگران خیابانی با محمود فرهنگ مطرح شد:

  باید از نمایشگران خیابانی در جای خود استفاده و از حذف آن‌ها جلوگیری کنیم

  اعضای هیئت‌مدیره کانون نمایشگران خیابانی با «محمود فرهنگ» به‌عنوان اولین مدیر دفتر تئاتر خیابانی دیدار کردند.

  به گزارش ایران تئاتر در متنی که روابط عمومی کانون نمایشگران خیابانی از این دیدار در اختیار ایران تئاتر قرار داده آمده است:
  ملاقات با باغبانی که هنوز چشم به این نهال در تئاتر ایران دارد که از آن به‌عنوان نمایش خیابانی یاد می‌شود. همان‌که خودش سال‌های دور، آن را در شوره زاری کاشته بود و هنوز هم چشم به میوه های آن دارد فرهنگ که هنوز به بردن تئاتر بین مردم، تربیت مخاطب تئاتر، حفظ و نگهداری نمایش های ایرانی، بهره گیری از عناصر نمایش ایران در بوجود آمدن ژانری نو در تارک تئاتر کشور و بهره گیری از خیل هنرمندان و فارغ التحصیلان تئاتر در این حیطه دارد، در این دیدار به مصائب و مشکلاتی که خود و پیشکسوتان این عرصه در ابتدای راه کشیده اند، اشاره کرد و تأکید داشت: نهالی که روزی کسی آن را نمی شناخت و همه مخالف آن بودند، در مدت کوتاهی قدرت خود را به نمایش گذاشت و در همه جشنواره ها راه پیدا کرد که نمونه اش جشنواره تئاتر فجر، عروسکی، سنتی وآئینی، کودک ونوجوان همدان، پلیس، ایثار، دفاع مقدس، مریوان، شهر، بسیج و... بود؛ اما امروز وظیفه مسئولان فرهنگی و شما به‌عنوان هیئت‌مدیره کانون نمایشگران خیابانی، حفظ سبک هایی است که مختص گروه ها و افرادی است که در این عرصه تلاش کرده اند.
  فرهنگ دغدغه خود را حراست و پشتیبانی از افرادی معرفی کرد که این روزها به دلایل مختلف کنار گذاشته شده اند، در صورتی که در زمان فعالیت خود، سبک و شیوه هایی داشتند که مخاطب را جذب می کرد.
  استاد فرهنگ در این دیدار گفت: «ما صاحب گنجی هستیم که هر کدام اجزای خاصی دارند و باید سبک هر کدام از گروه ها و نمایشگران خیابانی در جای خود استفاده و از حذف آن‌ها جلوگیری کنیم. نمونه اش در بین نمایشگران پیشکسوت کم نیست.»
  اوهنوز چشم در راه افتخارات این خانواده جوان دارد. بازیگران خوب وارزشمندی که از این خانواده به سینما و تلویزیون وام داده شده و صاحب سبک هایی که برای اعتلای تئاتر ایران تربیت کرده است. این هنر غنی را بالاترین ظرفیت خطاب کرد و اینکه هرجا باشد، به فکر اعضای این خانواده است و غم آن ها را دارد وشادی آن‌ها را شادی خود می داند. به افتخارات آن‌ها می بالد و بااینکه مقام و منصبی در نمایش خیابانی ندارد، اما همیشه دلش برای این خانواده می تپد.
  رئیس دفتر تئاتر دینی که از اعضای هیئت موسس خانه تئاتر و اولین مدیر دفتر تئاتر خیابانی بوده، در ادامه مواردی برای پیشرفت نمایش خیابانی مطرح کرد که از جمله آن‌ها می توان به تشریح تفاوت نمایش خیابانی با تئاتر خیابانی، چگونگی شکل گیری این گونه نمایشی، پرهیز از الگوگیری صرف از کشورهای خارجی در صورتی می توان در اجرای نمایش های خیابانی از الگوهایی همچون تعزیه، تخت حوضی، نقالی و پرده خوانی بهره گرفت، ترسیم چشم اندازهای آینده، شناسایی نیازها و مشکلات درونی، بررسی چرایی جهانی نشدن نمایش های خیابانی کشور و... اشاره کرد.
  در این دیدار «شهاب راحله» رئیس هیئت‌مدیره کانون نمایشگران خیابانی خانه تئاتر با اعلام آمادگی هیئت‌مدیره برای استفاده از مشاوره پیشکسوتان و کارشناسان این حوزه، پیشنهاداتی برای ارتقای فعالیت نمایشگران خیابانی ارائه داده و ضمن قدردانی از تلاش هیئت‌مدیره های قبلی کانون اظهار امیدواری کرد با شروع فعالیت تیم قدرتمند و کاربلد اعضای فعلی و بهره جستن از نظرات، انتقادات و پیشنهادات هنرمندان و کارشناسان، این گونه نمایشی بیش از پیش موردتوجه قرار گیرد.
  در این دیدار «مرتضی وکیلیان» بازرس کانون نمایشگران خیابانی، گزارشی کوتاه از عملکرد بازرسی ونقش و جایگاه آن ارائه داد و «ابوذر چهل امیرانی» نائب رئیس کانون، از تلاش برای ایجاد کارگروه های متعدد برای پیشرفت در فعالیت ها خبر داد. «جمشید عسگری» عضو هیئت‌مدیره، با بیان مشقت های نمایشگران خیابانی برای اجرای نمایش، به نقد فعالیت ها و نگاه های سلیقه ای برخی مسئولان پرداخت که منجر به هدر رفت انرژی کانون و انزوا کشیدن اعضا به ویژه پیشکسوتان این رشته می گردد. «ژاله کاظمی» مسئول عضویت و پرسنلی اعضا نیز با نگاهی به نقاط قوت و ضعف صنف، پشتیبانی و حمایت های همه جانبه مسئولان و هنرمندان را خواستار شد.

   
  مطالب مرتبط

  مدیرعامل خانه تئاتر در دیدار با اعضاء هیات مدیره کانون نمایشگران خیابانی

نمایشگران خیابانی می‌توانند در حوزه‌های مختلف اثربخشند
  مدیرعامل خانه تئاتر در دیدار با اعضاء هیات مدیره کانون نمایشگران خیابانی

  نمایشگران خیابانی می‌توانند در حوزه‌های مختلف اثربخشند

  مدیرعامل خانه تئاتر در دیدار با اعضاء هیات مدیره کانون نمایشگران خیابانی گفت: نمایشگران خیابانی افرادی مستعد هستند که می‌توانند در حوزه‌های مختلف اثربخشی داشته باشند.

  |

  شهرام کرمی در دیدار با هیات مدیره کانون نمایشگران خیابانی

از دغدغه‌ نمایشگران خیابانی مطلعم و باافتخارخودم را عضوی از این خانواده می‌دانم
  شهرام کرمی در دیدار با هیات مدیره کانون نمایشگران خیابانی

  از دغدغه‌ نمایشگران خیابانی مطلعم و باافتخارخودم را عضوی از این خانواده می‌دانم

  مدیرکل هنرهای نمایشی در دیدار با اعضای هیئت‌مدیره کانون نمایشگران خیابانی خانه تئاتر با اشاره به اینکه نخستین مدیریت خود را در دفتر تئاتر خیابانی آغاز کرده و به عضویت در این خانواده بزرگ افتخار می‌کند کفت: «از دغدغه مشکلات و درخواست‌های به‌حق اعضا باخبرم و تلاشم رفع این ...

  |

  مرور فعالیت های کانون تئاتر دینی در گفت و گو با محمود فرهنگ

تنها در همایش عاشورا تا اربعین 42 نمایش دینی 365 اجرا در سراسر کشور داشتند
  مرور فعالیت های کانون تئاتر دینی در گفت و گو با محمود فرهنگ

  تنها در همایش عاشورا تا اربعین 42 نمایش دینی 365 اجرا در سراسر کشور داشتند

  ایران تئاتر : کانون تئاتر دینی اداره کل هنرهای نمایشی در یک سال گذشته فعالیت های متنوعی داشته است . برگزاری همایش عاشورا تا اربعین ازجمله فعالیت های قابل توجه این دفتر تخصصی است . حاصل این همایش به صحنه رفتن 42 نمایش دینی با بیش از 365 اجرا در سراسر کشوراست . در ایام سوگواری شهادت ...

  |

  محمود فرهنگ در گفت‌وگوی اختصاصی ایران تئاتر:

همایش عاشورا تا اربعین ظرفیت‌های متنوعی برای تئاتر دینی ایجاد کرده است
  محمود فرهنگ در گفت‌وگوی اختصاصی ایران تئاتر:

  همایش عاشورا تا اربعین ظرفیت‌های متنوعی برای تئاتر دینی ایجاد کرده است

  همایش عاشورا تا اربعین امسال به پایان رسید و حاصل این همایش به صحنه رفتن 42 نمایش دینی با بیش از 365 اجرا در سراسر کشور بود. به این بهانه با محمود فرهنگ مدیر کانون تئاتر دینی درباره نتایج فرامتنی و ظرفیت‌های متنوع ایجاد شده توسط این همایش برای تئاتر دینی گفت‌وگوی مفصلی داشتیم.

  |

  نظرات کاربران