در حال بارگذاری ...
 • نقش رسانه در توسعه تئاتر (گلستان)

  جبران خلاء حضور رسانه‌ها در تئاتر توسط ‌گروه‌های تئاتری

  حسین رستمانی رئیس انجمن نمایش گلستان می‌گوید در این استان خود هنرمندان تئاتر با به نوعی جور خلاء رسانه‌ها را در پوشش تئاتر به دوش می‌کشند و همین کار باعث شده که خوشبختانه اجراهای ما در طول سال مخاطب خود را داشته باشد.

  نقش و جایگاه رسانه در توسعه و گسترش تئاتر را بعنوان موضوعی که چندی‌ست با روسای انجمن‌های نمایش استان‌های کشور مطرح کردیم را با حسین رستمانی رئیس انجمن نمایش استان گلستان بعنوان هنرمندی که علاوه بر مسئولیتی که دارد خود از هنرمندان پیشکسوت تئاتر استان گلستان محسوب می‌شود در میان گذاشتیم و نظر او را در این‌باره جویا شدیم.

  حسین رستمانی با تاکید بر اهمیت نقش رسانه‌ها در گسترش و توسعه تئاتر به ایران تئاتر گفت: متاسفانه در این‌باره ما دچار یک فقر فرهنگی هنری هستیم و این تنها به استان گلستان مربوط نیست و در واقع کل جامعه ایران به این مسئله مبتلا است. عملا این فقر فرهنگی را با تمام تار و پود آن می‌توان در اکثر استان‌ها مشاهده کرد.

  رستمانی در ادامه با تاکید بر اینکه همانطور که ورزش جسم افراد را در جامعه تقویت می‌کند، هنر به ویژه هنر تئاتر نیز افکار و اندیشه‌ را در افراد به حرکت درمی‌آورد، اضافه کرد: به نظر من ریشه این مسئله را که چرا رسانه‌ها آنطور که باید به تئاتر نمی‌پردازند را در جای دیگری جستجو کرد. در واقع ریشه اصلی این مسئله به سیاستگذاری‌های فرهنگی هنری و مشخصا در مورد تئاتر نیز به زمانی‌که سیاستگذاری‌های تئاتر تبیین می‌شود، جستجو کرد.

  او با تاکید بر اینکه اندیشه‌ای است که در تئاتر وجود دارد پویایی و پالایش به سوی آینده است و نه به عقب، اضافه کرد: نمی‌دانم چرا خیلی تئاتر مورد توجه قرار نمی‌گیرد. ولی شاید به این خاطر باشد که در تئاتر یک جنسی از اعتراض وجود دارد. اما نباید فراموش کرد که اعتراض موجود در تئاتر یک اعتراض دوست داشتنی است. و جامعه را سمت و سویی سوق می‌دهد که انسان بخواهد به دنبال داشته‌ها و یا گمشده‌های خودش حرکت کند. به همین روی بعضی اوقات اینطور به نظر می‌رسد که اصلا تمایلی به گسترش و بارور کردن تئاتر وجود ندارد چراکه فکر می‌کنند با توسعه تئاتر اندیشه‌ورزی در جامعه گسترش پیدا می‌کند. لذا در چنین فضایی، رسانه‌های جمعی نیز به سمت و سویی می‌روند که به نوعی به آنها دیکته می‌شود.

  رستمانی درباره وضعیت اجرای نمایش در سالن‌های استان گلستان با بیان اینکه در حاضر برنامه تمام سالن‌های تئاتر در استان گلستان بسته شده، گفت: خوشبختانه در طول سال گروه‌های تئاتری که عمدتا گروه‌های استانی هستند به طور مستمر اجرای عمومی دارند و استقبال هم از این نمایش‌ها خوب است. اما نکته‌ای که باید به آن اشاره کنم این است که کار اطلاع‌رسانی به مخاطب و این تماشاگرانی که در طول سال همواره به این سالن‌ها می‌آیند به دلیل تلاش‌ها و دغدغه‌های خود هنرمندان تئاتر در استان است. یعنی گروه‌های تئاتری استان به نوعی خودشان با استفاده از ظرفیت‌های فضای مجازی و تشکیل گروه‌ها و کانال‌های مختلف در شبکه‌های اجتماعی و رایزنی مستقیم با روابط عمومی اداره‌ها و سازمان‌ها، نمی‌گذارند که مخاطبانشان کم بشود.

  رئیس انجمن نمایش استان گلستان افزود: البته اگر رسانه‌ها به معنای واقعی حامی تئاتر بودند قطعا تماشاگران تئاتر در استان گلستان بیشتر از این هم بود ولی به هر روی در حال حاضر این خود تئاتری‌ها هستند که به نوعی جور خلاء رسانه‌ها در پوشش رویدادهای تئاتری را به دوش می‌کشند.

  رستمانی درباره ارتباط اهالی تئاتر در استان گلستان با رسانه‌های استانی عنوان کرد: در ظاهر ارتباط ما با رسانه‌های استانی‌مان خیلی خوب است و چند باری نیز به بهانه‌های مختلف با آنها نشست‌هایی در ارتباط با مسائل تئاتر برگزار کردیم. اما واقعیت این است که هنوز آنطور که باید به نتیجه خاصی نرسیدیم که بخواهیم آن را عنوان بکنیم. با این حال اما رسانه‌های استانی خیلی راغب نیستند و کمتر به سراغ تئاتر می‌آیند. علت اصلی این کم رغبتی هم به نظر من به مسائل مالی برمی‌گردد. یعنی رسانه‌ها بیشتر به سمت‌وسویی می‌روند که از نظر مالی بیشتر برایشان نفع داشته باشد.

  او با اشاره به اینکه از چند سال پیش در جشنواره‌های مختلف و برای اینکه اهالی رسانه متوجه بشوند که اگر به تئاتر بپردازند هنرمندان تئاتر نیز کار آنها را رصد می‌کنند، در جشنواره‌های مختلف استانی و منطقه‌ای از خبرنگاران و روزنامه‌نگاران فعال تقدیر کردیم اما این روش نیز آنطور که باید انگیزه لازم را در انها ایجاد نکرد.

  رئیس انجمن نمایش استان گلستان در پایان درباره درگاه‌های استانی ایران تئاتر نیز با مثبت ارزیابی کردن راه‌اندازی این درگاه‌ها برای ارتباط بیشتر جامعه تئاتری با مخاطبان خود، نیز افزود: راه‌اندزی درگاه‌های استانی بی‌شک یک اتفاق مثبت بود و استان‌ها می‌توانند از این درگاه در جهت ارتباط با طیف گستررده‌تری از مخاطبانشان بهره برداری کنند. ما هم برنامه‌هایی برای فعالیت بیشتر و جدی‌تر درگاه خودمان در استان گلستان داریم و در آینده نزدیک این تغییرات قابل مشاهده خواهد بود.
  مطالب مرتبط

  نقش رسانه در توسعه تئاتر(کهگیلویه و بویر احمد)

پرتال تئاتر استانی باعث پرداخت تخصصی به مقوله تئاتر شده است
  نقش رسانه در توسعه تئاتر(کهگیلویه و بویر احمد)

  پرتال تئاتر استانی باعث پرداخت تخصصی به مقوله تئاتر شده است

  اردشیر کیانی رئیس انجمن نمایش کهگیلویه و بویر احمد اعتقاد دارد که پرتال تئاتر استانی یک منبع موثق کامل است و از روزی که فعالیت خود را شروع کرده، در استان ها نیز جدی تر دنبال شده و به همین دلیل رسانه ها به اتفاقات تئاتری بیشتر می پردازند.

  |

  نظرات کاربران