در حال بارگذاری ...
 • سه خبر از جشنواره تئاتر فجر استانی چهارمحال و بختیاری

  استقبال دوستداران تئاتر در شهرکرد از اجرای نمایش «گل» یاسر خاسب، فراخوان جذب مدرس و اعضای انجمن منتقدان خانه تئاتر در چهارمحال و بختیاری و تاکید کارگردان اهل شهرکرد بر آموزش مستمر، از آخرین خبرهای جشنواره تئاتر فجر استانی چهارمحال و بختیاری است.

  به گزارش ایران تئاتر، نمایش «گل» به نویسندگی و کارگردانی یاسر خاسب آخرین اجرای تور خود در جشنواره‌های فجر استانی را در شهرکرد اجرا کرد که با استقبال خوب تماشاگران شهرکردی روبه رو شد.

  چهار عنصر طبیعت آب، آتش، خاک، باد، بهانه‌ای شده‌ تا یاسرخاسب به گفته خودش، یک تئاتر فیزیکال را به صحنه آورد. خلقت انسان از خاک بر اساس یک جهان‌بینی دینی نیز، به عنوان یک رویکرد مفهومی در این نمایش معنا گرفته است. یاسر خاسب و رضا موسوی بازیگران نمایش گل بودن و محمد تجاری مدیر صحنه و تکنیکال اثر را به عهده داشت.طراحی  و اجرای نور این اثررا نیز  طناز فضایلی به عهده داشت. 

  خاسب خاک استان چهارمحال و بختیاری را به طلا تشبیه کرد و گفت: احساس نزدیکی  عمیقی با مردم شهرکرد و دوستان تئاتری استان چهارمحال و بختیاری دارم.

  یاسر خاسب پیش از این نمایش «گل» را در کشورهای مختلفی نظیر آمریکا، تونس، لهستان، هلند و دانمارک نیز به صحنه برده است.

   

  فراخوان جذب مدرس و اعضای انجمن منتقدان خانه تئاتر در چهارمحال و بختیاری

  فرهاد خاکیان رئیس کانون منتقدین تئاتر در حاشیه برگزاری در جشنواره تئاتر فجر استانی چهارمحال و بختیاری، از فراخوان جذب مدرس و اعضای انجمن منتقدان خانه تئاتر در استان طی سال جاری خبر داد.

  خاکیان در این‌باره گفت: علاقمندان و فعالان در حوزه تئاتر می‌توانند در این فراخوان که در سال جاری است به منظور جذب ثبت نام کنند.

  او ارتقاء و افزایش توجه به منطق دیالوگ در هنر و افزایش کیفیت آثار را از اهداف تشکیل این کانون دانست و افزود: کانون منتقدین به بررسی دقیق آثار در این جشنواره تئاتر استانی پرداخت و بیانیه خود را در این خصوص اعلام میکنند.

  خاکیان در ادامه بیان داشت: منتقد تنها باید به بررسی، تبیین و تجزیه و تحلیل اثر بپردازد و وقضاوت با مخاطب است؛ تعریفی که از منتقد شده این است که نقد واسطی بین دنیای اثر و مخاطب است.

  رئیس انجمن منتقدان استان در پایان خاطرنشان کرد: کانون منتقدین تئاتر استان نوپا است وبرای پیشرفت و تحقق اهداف خود از کلیه علاقه‌مندان دعوت به همکاری میکند.

   

  معتمدیان: آموزش مستمر تئاتر باید به صورت نظام‌مند اجرا شود

  کامیار معتمدیان کارگردان استان چهارمحال و بختیاری گفت: آموزش مستمر تئاتر باید به صورت سیستماتیک و نظام‌مند اجرا شود.

  معتمدیان با بیان این مطلب افزود: اجرای تئاتر در جامعه می‌توانند کارساز و به رفع مشکلات کنونی جامعه کمک کند ولی متأسفانه در ایران دچار کم استقبالی شده است.

  او با اشاره به اینکه جامعه شناسان اغلب بر این معتقدند که هنر نشانگر عقاید یک جامعه است، تصریح کرد: از میان انواع هنر، تئاتر در اولویت است و به نحوی تئاتر ویترین هنر هر جامعه‌ای است.

  معتمدیان آموزش مستمر تئاتر به صورت سیستماتیک و نظام‌مند را ضروری دانست و گفت: آموزش نظام‌مند موجب می‌شود هنرجویان مستعد در قالب گروه های نمایشی سازماندهی شود تا در سال‌های آتی با حمایت مسئولین هنری به تولیدهای حرفه ای و مخاطب پسند اقدام کنند.

  او برگزاری این جشنواره که با نمایش چند اثر مخاطب پسند همراه بود، نشانگر ظهور استعدادهای جوان در هنر تئاتر بوده و نویدبخش جذب مخاطبان جدی از میان آحاد مردم بوده است.

  کامیار معتمدیان خاطر نشان کرد: تبادل نظر اهالی تئاتر موجب پویایی تئاتر و فرهنگسازی در این زمینه خواهد شد و در این راستا باید به موضوع تبلیغات از طریق رسانه‌ها توجه ویژه‌ای داشت.
  مطالب مرتبط

  گفت وگو با یاسر خاسب کارگردان نمایش

ویژگی نمایش گل جهان شمول بودن آن است
  گفت وگو با یاسر خاسب کارگردان نمایش

  ویژگی نمایش "گل" جهان شمول بودن آن است

  ایران تئاتر:یاسر خاسب کارگردان – بازیگر تئاتر بیش از یک دهه است که در حوزه تئاتر فرم فیزیکال فعالیت می کند و موسس گروه تئاتری بدن دیوانه است . وی تحصیلاتش را تا کارشناسی ارشد در رشتهٔ بازیگری و کارگردانی تئاتر در دانشکده هنر و معماری دانشگاه آزاد اسلامی تهران انجام داده است.

  |

  خبرهایی از سومین جشنواره تئاتر فجر استانی بوشهر

  خبرهایی از سومین جشنواره تئاتر فجر استانی بوشهر

  ایران تئاتر: سومین جشنواره تئاتر فجر استانی بوشهر در حالی برگزار می‌شود که خبر از نرسیدن دو نمایش استان مرکزی و اجرای موفق دو نمایش «گل» یاسر خاسب و «بادبان و دریا را باد برده است» به کارگردانی مشترک مصطفی محمدی و هوشنگ عزیزی‌پور مهمترین رویدادهای روز گذشته جشنواره بوده است.

  |

  گزارش ایران تئاتر از برنامه های 6 استان برای یک رویداد بین المللی

ایرانگردی با طعم تئاتر همراه با جشنواره‌های فجر استانی
  گزارش ایران تئاتر از برنامه های 6 استان برای یک رویداد بین المللی

  ایرانگردی با طعم تئاتر همراه با جشنواره‌های فجر استانی

  ایران تئاتر- حسین سینجلی: کاروان سی‌وششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر عملا از امروز با آغاز جشنواره فجر استانی در استان لرستان حرکت خود را آغاز می کند.

  |

  گفت‌وگوی ایران تئاتر با یاسر خاسب مدرس کارگاه بدن دیوانه در جشنواره تئاتر خیابانی مریوان

برگزاری ورک‌شاپ‌های تخصصی به رشد کیفی جشنواره‌ها کمک می‌کند
  گفت‌وگوی ایران تئاتر با یاسر خاسب مدرس کارگاه بدن دیوانه در جشنواره تئاتر خیابانی مریوان

  برگزاری ورک‌شاپ‌های تخصصی به رشد کیفی جشنواره‌ها کمک می‌کند

  یاسر خاسب کارگردان و مدرس کارگاه بدن دیوانه در دوازدهمین جشنواره تئاتر خیابانی مریوان معتقد است؛ برگزاری ورک‌شاپ‌های تخصصی در جشنواره‌ها می‌تواند به رشد کیفی تئاتر در کشور کمک کند.

  |

  در مراسم یادبود «بهرام ریحانی» و «مجید بهرامی» در پردیس تئاتر تهران

مکانی برای «آکادمی تئاتر فیزیکال» اختصاص یافت
  در مراسم یادبود «بهرام ریحانی» و «مجید بهرامی» در پردیس تئاتر تهران

  مکانی برای «آکادمی تئاتر فیزیکال» اختصاص یافت

  مدیر پردیس تئاتر تهران شب گذشته و در مراسم یادبود «بهرام ریحانی» و «مجید بهرامی» که پیش از اجرای نمایش «هدیه مرموز» برگزار شد از اختصاص مکانی برای فعالیت آکادمی تئاتر فیزیکال در این مجموعه خبر داد.

  |

  نظرات کاربران