در حال بارگذاری ...
 • با نشانه‌گذاری و طبقه‌بندی نمایش‌ها

  کتاب جشنواره تئاتر فجر منتشر شد

  کاتالوگ سی‌وششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر، با توجه به نشانه‌گذاری‌هایی که هر گروه به نمایش خود داده است در میان علاقه‌مندان و خبرنگاران این حوزه توزیع شد.

  به گزارش ایران تئاتر در کاتالوگ این دوره نمایش‌ها با توجه به نشانه‌گذاری‌هایی که هر گروه به نمایش خود داده است، برنامه نمایش‌ها و کاتالوگ جشنواره آیکون گذاری شده است و نمایش‌هایی که تمایلی به این نشانه‌گذاری نداشتند در آن دسته‌بندی قرار نگرفته‌اند.
  این اقدام نخستین تلاش برای طبقه‌بندی تولیدات تئاتر ایران و راهنمایی بهتر تماشاگر است. «تئاتر معیار»، «تئاتر آیینی»، «تئاتر ترکیبی»، «تئاتر بدن»، «تئاتر مستند» و «تئاتر موزیکال» آیکون‌های منظورشده در این دوره هستند. سپس پیام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیدعباس صالحی، پیام معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سید محمدمجتبی حسینی، پیام مهدی شفیعی، مدیرکل اداره هنرهای نمایشی و متن درخواست فرهاد مهندس‌پور از دکتر علی رفیعی برای نگارش پیام جشنواره و متن پیام این کارگردان مطرح کشورمان منتشر شده است. در ادامه اسامی هیئت‌های انتخاب و داوری نمایش‌های صحنه‌ای آمده و به معرفی آثار بخش مرور تئاتر ایران (در بخش مسابقه‌های سه‌گانه و غیرازآن) پرداخته‌شده است. معرفی نمایش‌های میهمان (در بخش مسابقه‌های سه‌گانه و غیرازآن) بخش دیگری از کاتالوگ را به خود اختصاص داده است. بخش تئاتر ملل به معرفی آثار خارجی راه‌یافته به جشنواره و کارگردانان آنها پرداخته است.
  خلاصه نمایش‌های خارج از صحنه و معرفی کارگردانان آثار و سامی هیأت انتخاب و داوری این بخش، قسمت دیگری از کاتالوگ را به خود اختصاص داده است.
  جشنواره فجر استانی و همچنین معرفی آثار بخش تمرین-اجرا (Try Out) بخش دیگری از کاتالوگ را تشکیل داده است.
  در این کتابچه زمان و مکان کارگاه‌های آموزشی، پنل‌ها و رزیدنسی‌ها به همراه معرفی اساتید آمده است.
  در پایان کاتالوگ، اسامی برگزیدگان جایزه ادبیات نمایشی و معرفی بخش عکس، بخش پوستر و هویت بصری، اسامی پیشکسوتانی که قرار است در این دوره برای آنها بزرگداشتی برگزار شود، به همراه معرفی تماشاخانه‌های خصوصی که در بخش بعلاوه فجر، با این جشنواره همکاری نموده‌اند، آمده است.
  جدول برنامه تئاتر فجر 36، اختتامیه این کاتالوگ دوزبانه (فارسی-انگلیسی) است که در 296 صفحه انتشار یافته است.
  مطالب مرتبط

  به منظور ارتقاءتعاملات فرهنگی و هنری دو کشور انجام شد

دیدار رییس بخش فرهنگی سفارت آلمان با مدیر کل هنرهای نمایشی
  به منظور ارتقاءتعاملات فرهنگی و هنری دو کشور انجام شد

  دیدار رییس بخش فرهنگی سفارت آلمان با مدیر کل هنرهای نمایشی

  روز گذشته رایزن فرهنگی سفارت آلمان درایران با مدیرکل هنرهای نمایشی ، دبیر سی و ششمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر و مدیر امور بین الملل این اداره کل دیدار کرد.

  |

  تأملی بر دست‌آوردهای بخش پوستر، عکس و هویت بصری جشنواره تئاتر فجر

هویت بصری گروه‌های نمایش و ساز و کار ایجاد تئاتر پایدار
  تأملی بر دست‌آوردهای بخش پوستر، عکس و هویت بصری جشنواره تئاتر فجر

  هویت بصری گروه‌های نمایش و ساز و کار ایجاد تئاتر پایدار

  ایران تئاتر_بهروز فائقیان: هویت بصری به عنوان مجموعه عناصری که اولین ارتباط مخاطب با ویژگی‌های آثار نمایشی را بر عهده دارند، پیش از دیگر مؤلفه‌های گروه‌های تئاتری چون خط مشی محتوایی و شیوه‌های اجرا، در صف اول ارتباط با مخاطب قرار می‌گیرد و اولین نشانه‌های هویتی آن‌ها ...

  |

  نظرات کاربران