در حال بارگذاری ...
 • با نشانه‌گذاری و طبقه‌بندی نمایش‌ها

  کتاب جشنواره تئاتر فجر منتشر شد

  کاتالوگ سی‌وششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر، با توجه به نشانه‌گذاری‌هایی که هر گروه به نمایش خود داده است در میان علاقه‌مندان و خبرنگاران این حوزه توزیع شد.

  به گزارش ایران تئاتر در کاتالوگ این دوره نمایش‌ها با توجه به نشانه‌گذاری‌هایی که هر گروه به نمایش خود داده است، برنامه نمایش‌ها و کاتالوگ جشنواره آیکون گذاری شده است و نمایش‌هایی که تمایلی به این نشانه‌گذاری نداشتند در آن دسته‌بندی قرار نگرفته‌اند.
  این اقدام نخستین تلاش برای طبقه‌بندی تولیدات تئاتر ایران و راهنمایی بهتر تماشاگر است. «تئاتر معیار»، «تئاتر آیینی»، «تئاتر ترکیبی»، «تئاتر بدن»، «تئاتر مستند» و «تئاتر موزیکال» آیکون‌های منظورشده در این دوره هستند. سپس پیام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیدعباس صالحی، پیام معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سید محمدمجتبی حسینی، پیام مهدی شفیعی، مدیرکل اداره هنرهای نمایشی و متن درخواست فرهاد مهندس‌پور از دکتر علی رفیعی برای نگارش پیام جشنواره و متن پیام این کارگردان مطرح کشورمان منتشر شده است. در ادامه اسامی هیئت‌های انتخاب و داوری نمایش‌های صحنه‌ای آمده و به معرفی آثار بخش مرور تئاتر ایران (در بخش مسابقه‌های سه‌گانه و غیرازآن) پرداخته‌شده است. معرفی نمایش‌های میهمان (در بخش مسابقه‌های سه‌گانه و غیرازآن) بخش دیگری از کاتالوگ را به خود اختصاص داده است. بخش تئاتر ملل به معرفی آثار خارجی راه‌یافته به جشنواره و کارگردانان آنها پرداخته است.
  خلاصه نمایش‌های خارج از صحنه و معرفی کارگردانان آثار و سامی هیأت انتخاب و داوری این بخش، قسمت دیگری از کاتالوگ را به خود اختصاص داده است.
  جشنواره فجر استانی و همچنین معرفی آثار بخش تمرین-اجرا (Try Out) بخش دیگری از کاتالوگ را تشکیل داده است.
  در این کتابچه زمان و مکان کارگاه‌های آموزشی، پنل‌ها و رزیدنسی‌ها به همراه معرفی اساتید آمده است.
  در پایان کاتالوگ، اسامی برگزیدگان جایزه ادبیات نمایشی و معرفی بخش عکس، بخش پوستر و هویت بصری، اسامی پیشکسوتانی که قرار است در این دوره برای آنها بزرگداشتی برگزار شود، به همراه معرفی تماشاخانه‌های خصوصی که در بخش بعلاوه فجر، با این جشنواره همکاری نموده‌اند، آمده است.
  جدول برنامه تئاتر فجر 36، اختتامیه این کاتالوگ دوزبانه (فارسی-انگلیسی) است که در 296 صفحه انتشار یافته است.
  مطالب مرتبط

  به بهانه اجرای نمایش‌های بخش بین‌الملل جشنواره تئاتر فجر

رسانه‌های جدید و اقتضائات اجرا
  به بهانه اجرای نمایش‌های بخش بین‌الملل جشنواره تئاتر فجر

  رسانه‌های جدید و اقتضائات اجرا

  ایران تئاتر- بهروز فائقیان: جشنواره تئاتر فجر فرصت مناسبی است برای بررسی درستی بکارگیری ضرورت‌ها و اقتضائات اجرا به نحوی که هم‌افزایی با کارکردهای متن و درونمایه را دچار خدشه نکند، به ویژه آنکه در تولیدات نمایشی ما عکس این مسئله به نوعی عمومیت پیدا کرده است.

  |

  ایران تئاتر با نگاهی به آثار دینی و موضوعی سی و ششمین جشنواره تئاتر فجر بررسی می‌کند

آثار موضوعی تئاتر در آیینه جشنواره فجر
  ایران تئاتر با نگاهی به آثار دینی و موضوعی سی و ششمین جشنواره تئاتر فجر بررسی می‌کند

  آثار موضوعی تئاتر در آیینه جشنواره فجر

  امسال نمایش‌هایی که با موضوع دفاع مقدس، انقلاب و نزدیکی مذاهب تولید شدند به دلیل برخورداری از کیفیت مطلوب توانستند نظر بسیاری از مخاطبان را در سی و ششمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر به خود جلب کنند.

  |

  گفت‌وگوی ایران تئاتر با احسان همت کارگردان نمایش «جادویت می‌کنم»

تخیل تماشاگر در شکل‌گیری درام نمایش اثرگذار است
  گفت‌وگوی ایران تئاتر با احسان همت کارگردان نمایش «جادویت می‌کنم»

  تخیل تماشاگر در شکل‌گیری درام نمایش اثرگذار است

  نمایش «جادویت می‌کنم» به کارگردانی احسان همت نمایشی‌ مشترک از ایران و بلژیک است که در آخر روز سی‌وششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر در بخش تمرین اجرا و در تئاتر آفتاب اجرا شد.

  |

  نظرات کاربران