در حال بارگذاری ...
 • وزیر ارشاد در جشنواره‌ تئاتر فجر عنوان کرد:

  از قدیم به تئاتر تعلق خاطرداشته‌ام

  وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اگر به عنوان شخص حقیقی بخواهم پاسخ بدهم باید بگویم که از قدیم به حوزه کتاب و تئاتر تعلق خاطرداشته‌ام گفت: وقتی من به همراه خانواده‌ام به تماشای تئاتر می‌روم به این معنی است که حتما نمایش‌های خوبی بر صحنه سالن‌های تئاتری اجرا می‌شوند.

  به گزارش ایران تئاتر به نقل از  ایسنا، سیدعباس صالحی عصر دوم بهمن‌ماه و همزمان با پنجمین روز جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر به تماشای نمایش «دریازدگی» از شهر کرج نشست و پس از آن درباره تئاتر و بودجه آن و نیز هجمه‌هایی که اخیرا به تئاتر وارد می‌شود، صحبت کرد.
  وزیر در پاسخ به سوال درباره اینکه در توئیت خود هنگام شروع جشنواره تئاتر فجر فقط به ارائه یکسری آمار بسنده کرده و این می‌تواند نگاه کمی او را نشان دهد در حالی که مباحث کیفی همواره بیشتر مدنظر بوده‌اند، حال چه تلاشی برای حمایت و گسترده کردن تئاتر به لحاظ کیفیت انجام خواهد داد، گفت: کمیت نه بد است و نه خوب و نمی‌شود صرفا نگاه ارزشی به آن داشت اما یک معنایش می‌تواند این باشد که ما در مسیری حرکت می‌کنیم که فرصتی برای رقابت وجود دارد. البته طبیعتاً آنهایی که به جشنواره راه پیدا کرده‌اند همه آن کمیتی که می‌دانیم نبوده‌اند چه در بخش استانی و چه در تهران؛ اما با این حال فرصتی پیدا کرده‌اند که در جشنواره باشند.
  او ادامه داد: همچنین این صحبت به این معنی نیست که مجموعه تئاترهایی که اجرا می‌شوند همه کیفی هستند چراکه تئاتر کیفی هم کم نداریم اما هنوز مسیری طولانی برای کیفی‌تر شدن آن وجود دارد. آنچه در توئیت خود منتشر کردم این بود که نوعی رغبت‌افزایی برای طرح این فرصت پیش آید چرا که آثاری داریم که می‌توانند سلیقه‌های متعددی را اشباع کنند.
  وی خاطرنشان کرد: فضای امروز تئاتر ما در سبک‌های مختلف نمونه‌هایی دارد که در بخش تجربه‌های اولیه ممکن است هنوز احتیاج به پیشرفت داشته باشند و برخی هم به بلوغ رسیده‌اند. به همین دلیل تاکید می‌کنم همه آنها را باید با هم دید. هم راه‌های رفته را و هم راه‌های نرفته را.
  صالحی در ادامه درباره هجمه‌هایی که در روزهای گذشته و همچنین مدتی قبل از جشنواره تئاتر فجر علیه تئاتر به راه افتاده و به نوعی بولتن‌نویسی تبدیل شده به طوری که هر نمایش روی صحنه بیشتر تخریب می‌شود تا تحلیل و اینکه آیا قصد دارد در مقابل این فشارها ایستادگی یا رایزنی کند، پاسخ داد: چون جزو خوشبین‌ها هستم، فکر نمی‌کنم این اتفاقات به‌گونه‌ای باشد که فضا را به فضای تهدید تصویر کند و حتما همانطور که اشاره شد که در حوزه کتاب و موسیقی اقداماتی انجام شده است و تلاش‌هایی صورت گرفته در تئاتر نیز حتما این اتفاق رخ خواهد داد.
  وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین گفت: اینکه من به همراه خانواده‌ام برای دیدن تئاتر می‌آیم نشان می‌دهد با توجه به ویژگی‌های سنتی خانواده ما، تئاتر خوب کم نیست که من با خانواده‌ام می‌آیم.
  وی همچنین در پاسخ به اینکه با توجه به گستردگی حوزه‌های تحت پوشش در وزارتخانه تئاتر اولویت چندم اوست، بیان کرد: اگر به عنوان شخص حقیقی بخواهم پاسخ بدهم باید بگویم که از قدیم به حوزه کتاب و تئاتر تعلق خاطرداشته‌ام. چون از قبل از انقلاب تئاتر می‌دیدم و خانواده‌ام هم اگرچه سنتی بودند ولی تئاتر بازی می‌کردند. الان هم بچه‌ها علاقه‌مند به تئاتر و سینما هستند. به همین دلیل این سه حوزه یعنی کتاب، تئاتر و سینما برایم تعلقات اولیه شخصی بود اما از جایگاه شخصیت حقوقی طبعا همه حوزه‌های مسئولیتم را به عنوان وظیفه اصلی تلقی می‌کنم.
  سیدعباس صالحی در بخش دیگری از گفت‌وگوی خود با خبرنگاران درباره بودجه تئاتر کشور که هر سال بخش کمی از آن تخصیص می‌یابد و اخیرا هم مشکلات زیادی را به وجود آورده بود، گفت: شرایط و مشکلاتی را که در ارتباط با اعتبارات محدود و تخصیص آن در کشور وجود دارد می‌دانیم. این در حالی است که وقتی همان اعتبار محدود هم تخصیص می‌یابد مراحل مختلفی باید در بخش پرداخت حوزه فرهنگ و هنر طی شود چرا که بودجه فرهنگ و هنر به لحاظ عمومی و تئاتر به لحاظ خاص خیلی محدود است و وقتی در سازمان برنامه و بودجه می‌آید، محدودیت‌ها بیشتر هم می‌شود.
  او افزود: با این حال تلاش داریم که این شرایط بهتر شود و در همین ایام جشنواره هم تلاش‌هایی صورت گرفت تا در حدی تعهداتی که مدنظر بود اجرایی شود. البته از شرایطی که می‌گذرد راضی نیستم ولی همه سعی می‌کنیم تا نگاه بهتری به حوزه فرهنگ و هنر وجود داشته باشد.
  مطالب مرتبط

  وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در جشنواره تئاتر فجر گفت:

محتوا، دکور و موسیقی از امتیازهای نمایش «نامیرا» است
  وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در جشنواره تئاتر فجر گفت:

  محتوا، دکور و موسیقی از امتیازهای نمایش «نامیرا» است

  وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی پس از تماشای نمایش «نامیرا» گفت: ویژگی‌های نمایش «نامیرا» در بحث محتوا، دکور و موسیقی از امتیازهای این اثر نمایشی و از جمله جذابیت‌هایش برای مخاطب است.

  |

  در توئیت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی عنوان شد

«کمیته نان» روایتی انسانی از سوز فقر با شور عشق
  در توئیت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی عنوان شد

  «کمیته نان» روایتی انسانی از سوز فقر با شور عشق

  شب گذشته سه شنبه 21 خردادماه سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با حضور در مجموعه تئاتر شهر ضمن بازدید از این مجموعه و گفتگو درباره محوطه تئاتر شهر و حواشی بوجود آمده به تماشای نمایش «کمیته نان» به کارگردانی لیلی عاج نشست. صالحی پس از تماشای نمایش توئیتی را منتشر کرد.

  |

  سه‌شنبه 21 خردادماه صورت گرفت؛

وزیر ارشاد به تئاتر شهر آمد
  سه‌شنبه 21 خردادماه صورت گرفت؛

  وزیر ارشاد به تئاتر شهر آمد

  وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی سه‌شنبه بیست و یکم خردادماه با حضور در مجموعه تئاتر شهر ضمن تماشای یکی از آثار نمایشی به صحنه رفته، در جریان تازه‌ترین اقدامات انجام‌گرفته در حوزه بازسازی تالار اصلی و حاشیه‌های محیط پیرامونی این مجموعه قرار گرفت.

  |

  دراختتامیه پنجمین هفته هنر انقلاب؛

ابراهیم حاتمی‌کیا چهره هنر انقلاب در سال ۹۷ شد
  دراختتامیه پنجمین هفته هنر انقلاب؛

  ابراهیم حاتمی‌کیا چهره هنر انقلاب در سال ۹۷ شد

  آیین اختتامیه پنجمین هفته هنر انقلاب با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با معرفی چهره هنر انقلاب و رویداد شاخص این حوزه، دوشنبه ۲۶ فروردین در تالار سوره حوزه هنری برگزار شد.

  |

  وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دیدار با هیات مدیره خانه‌تئاتر بیان کرد:

امسال بیشتر به برنامه‌های امدادی هنرمندان خواهیم پرداخت
  وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دیدار با هیات مدیره خانه‌تئاتر بیان کرد:

  امسال بیشتر به برنامه‌های امدادی هنرمندان خواهیم پرداخت

  سید عباس صالحی بعدازظهر روز دوشنبه نوزدهم فروردین به همراه سید مجتبی حسینی معاون هنری، شهرام کرمی مدیر‌کل هنرهای نمایشی، سید حسین سیدزاده مدیرعامل صندوق اعتباری هنر و تنی چند از همراهان در جلسه هیات مدیره خانه‌تئاتر حضور یافت.

  |

  پیام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به مناسبت «روز ملی هنرهای نمایشی»؛

تئاتر بذر آگاهی و جامعه‌اندیشی را می‌پراکند
  پیام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به مناسبت «روز ملی هنرهای نمایشی»؛

  تئاتر بذر آگاهی و جامعه‌اندیشی را می‌پراکند

  سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیامی به مناسبت «روز ملی هنرهای نمایشی» ضمن تبریک این رویداد بر نمایش‌سازان و آنان که به تماشایشان نشسته‌اند، تئاتر را هنری دانست که بذر آگاهی و جامعه‌اندیشی را می‌پراکند.

  |

  نظرات کاربران