در حال بارگذاری ...
 • جشنواره‌ سی‌وششم به روایت حواشی الدوله - 9

  پایان برفی جشنواره و چند نکته اضافه

  ایران تئاتر- حسین سینجلی: بارش برف در دو سه روز به قدری برای اهالی پایتخت هیجان‌انگیز بوده که آخرین مطلب حواشی الدوله درباره جشنواره تئاتر فجر را نیز تحت تاثیر قرار داده است.

  این چند روز  به احتمال فراوان هر جایی بروید و با هر کسی روبرو شوید اولین حرفی که به میان خواهد آمد بحث شیرین و سرد برف و یخبندان بعد از آن است. البته شنیدن خاطرات برف بازی‌های قدیم و ساختن آدم برفی و خدای ناکرده شنیدن اینکه فلانی به علت سُر خُردن دچار آسیب‌دیدگی‌ شده نیز گریزناپذیر است. به هر روی حواشی الدوله در حالی آخرین مطلب خود با محوریت جشنواره تئاتر فجر را برایم ارسال کرده که گویا هنگام بازگشت از مراسم اختتامیه جشنواره به خاطر لغزندگی زمین خورده ولی گویا آسیب جدی ندیده. خلاصه اینکه خدا حداقل در این مورد خاص به من خیلی رحم کرده که حواشی الدوله آسیب ندیده است.

   

  - یک روز قبل از اختتامیه (1) : عجب برفیه.... خداروشکر کنید. راستش من که همش یاد قدیما می‌افتم و برفایی که اصلا نسل جدید نمیتونه تصور کنه. اگه یادتون باشه همون روزای اول جشنواره که بارون زد عرض کردم که این بارون احتمالا به برکت برگزاری جشنواره تئاتر فجره؛ حالا با این وضع بارش برف نه تنها سقف تعبیه شده در محوطه بیرونی تئاترشهر در همون ساعت‌های اول شب زیر سنگینی‌اش تاب نیاورد که تازه قبلش اجرای نمایش خیابانی «مرگ»  رو کنسل کرد و بعدش هم مانع حرکت گروه آلمانی «ریموت تهران» شد. خلاصه که بعیده بروبچه‌های خارج از صحنه بتونن آخرین روز جشنواره اجرایی داشته باشن. مگه ستاد جشنواره در یه همت عالی و یه حرکت انقلابی بزنن به دل برف‌های پارک دانشجو و سروسامونی به محوطه بیرونی تئاترشهر بِدن.

   

  - یک روز قبل از اختتامیه (2): یه چیز دیگه هم که تو روزای آخر جشنواره خیلی به چشم اومد حضور چهره‌های سیاسی و دولتی‌ها در جشنواره بود. راستش یه کمی خودمو باور کردم و دچار توهم شدم و به خودم گفتم کاش زودتر از حضور کم رنگ سیاسیون در جشنواره حرف می‌زدم. همین که ما گفتیم آقایون کم پیدا هستن، خبر پشت خبر رسید که فلانی و فلانی به تماشای تئاتری در جشنواره نشستن. در این‌باره هم بهتره با گفتن خدا بیشتر کنه بحث رو تموم کنم.

   

  - اختتامیه (1): برای من که خیلی خوشایند بود که اختتامیه جشنواره تئاتر فجر با حداقل تاخیر و با حضور به موقع جناب وزیر آغاز شد.

  - اختتامیه(2): امسال برخلاف سال گذشته اجرای احسان کرمی خیلی بهتر بود به ویژه اینکه با توجه به کنداکتور بسیار فشرده مراسم مجبور بود که با ریتم تندی کار را پیش ببره.

   - اختتامیه(3): وقتی فرهاد خان مهندس‌پور برای قرائت گزارش دبیر پشت تریبون رفت، همه توقع داشتن مثل همیشه یکسری آمارو ارقام بشنون اما گزارش مهندس‌پور بیشتر شبیه یه درد دل بود تا گزارش دبیر!

  - اختتامیه (4)- اولین بخش اهداء جوایز به نوعی جالب‌ترین جاشیه مراسم رو رقم زد. بعد از اینکه ایوب آقاخانی جایزه‌اش را گرفت چند دقیقه خطاب به وزیر سخن گفت. البته با اینکه احسان کرمی توضیح داد که دیگه تا آخر مراسم قرار نیست که هر کسی جایزه می‌گیره بیاد پشت تریبون حرف بزنه اما اصرار عجیبه کامران شهلایی برای اینکه حرف بزند و کل کل احسان کرمی با او که منجر به نظرسنجی  شد که آیا همه حرف بزنن یا نه، واکنش منفی حاضران را نسبت به رفتار این کارگردان جوان به همراه داشت. هر چند این شهلایی در آخر با صدای خودش گفت:  بانویی  در سرمای کرمانشاه نوزادی به دنیا آورده و نیازمند کمک است، شماره حساب من در اینستاگرامم هست لطفا نفری هزار تومن کمک کنید! خلاصه که به نظر می‌رسید این مراسم انتخاب درستی برای طرح این مسئله نبود.

  -اختتامیه(5)- نوع اعلام نتایج و حضور نفرات برگزیده به قدری بهم ریخته، سریع و نامنظم بود که رسما تمام بروبچه‌های رسانه، قاطی کرده بودند که بالاخره کدوم جایزه به کی رسید.

  -اختتامیه(6): نبودن دو تن از سه پیشکوستی که قرار بود در این مراسم برای آنها بزرگداشت برگزار شود، خیلی وجهه خوبی برای برگزارکنندگان جشنواره نداشت.

  -اختتامیه(7): یکی از تماشاگرانی طرفدار حسین کیانی و فریاد بلندش در حمایت از او احسان کرمی را نیز به واکنش واداشت. کرمی در سخنانی با بیان اینکه خودش نیز منتقد حذف اجرای نمایش «روز عقیم» بوده ( حالا اظهار نظر شخصی یک مجری پشت تریبون رسمی جشنواره چقدر درسته نمی دونم )اما گفت که شاهده تلاش‌های مسئولان جشنواره و اداره کل بوده وگاهی بعضی تصمیمات را کسان دیگری می‌گیرند! که این حرف او واکنش دیگری را در پی داشت و نهایتا کرمی این جریان را بست.

  -اختتامیه(8)- درباره داوری‌ها به ویژه ندیدن بعضی کارهای خارجی و توزیع اکثر جوایز بین کارهای ایرانی یکی از مواردی بود که مثل سال‌های گذشته کمی سوال برانگیز بود. گویا باز هم داوران نمی‌خواستند دل کسی را بشکنند یا به عبارتی می‌خواستند دل همه را به دست بیارن.

  -اختتامیه(9)- کلیپ ویژه قربانیان کشتی سانچی به نظر من و البته اونطور که در سالن می‌شنیدم خیلی میتونست بهتر باشه. باز خوب شد که چاووشی این آهنگ جدیدشو رو خوند.

  -اختتامیه(10)- معرفی نشدن دبیر جشنواره سال آینده سوالی بود که خیلیا می‌پرسیدن و بی‌جواب موند.

   

  نکته آخر: دوستان و خوانندگان عزیز کماکان منتظر مطالب ارسالی شما به آدرس havashi1396@gmail.com هستم.
  مطالب مرتبط

  به منظور ارتقاءتعاملات فرهنگی و هنری دو کشور انجام شد

دیدار رییس بخش فرهنگی سفارت آلمان با مدیر کل هنرهای نمایشی
  به منظور ارتقاءتعاملات فرهنگی و هنری دو کشور انجام شد

  دیدار رییس بخش فرهنگی سفارت آلمان با مدیر کل هنرهای نمایشی

  روز گذشته رایزن فرهنگی سفارت آلمان درایران با مدیرکل هنرهای نمایشی ، دبیر سی و ششمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر و مدیر امور بین الملل این اداره کل دیدار کرد.

  |

  به بهانه شصت‌وهفتمین زادروز بهروز بقایی

از دنیای بازیگری تا تجربه مرگ روی صحنه
  به بهانه شصت‌وهفتمین زادروز بهروز بقایی

  از دنیای بازیگری تا تجربه مرگ روی صحنه

  ایران تئاتر- حسین سینجلی : بهروز بقایی بعنوان بازیگری که به گفته خودش روی صحنه تئاتر تا یک قدمی مرگ رفته و برگشته معتقد است؛ اتفاقی که برای همه ما در تئاتر می‏‌افتد اینست که خلاقیت و نوآوری به خودتان مربوط است و اسباب بدعت در خود هنر نهفته است و شخصی که خلاق باشد در این مسیر از ...

  |

  حاشیه‌های حواشی‌ا‌لدوله با طعم جام جهانی

نمایشی که برای ما درام بود برای آنها تراژدی
  حاشیه‌های حواشی‌ا‌لدوله با طعم جام جهانی

  نمایشی که برای ما درام بود برای آنها تراژدی

  ایران تئاتر-حسین سینجلی: ایمیلی از حواشی‌الدوله دریافت کردم و متوجه شدم از کافی‌نتی در سن‌پترزبورگ برایم ارسال کرده. تازه متوجه شدم که رفیق قدیمی ما که چند وقتی کم پیدا بود، یکی دو روز زودتر از کاروان تیم ملی فوتبال خودش را به روسیه رسانده و فعلا حال و هوایش فوتبالیه ...

  |

  نظرات کاربران