در حال بارگذاری ...
 • مسعود طیبی کارگردان نمایش در مه بخوان

  هنوز در تجدد خواهی دهه چهل مانده ایم

  با آغاز اجرای نمایش در مه بخوان اثر اکبر رادی دور جدید اجراهای تماشاخانه سنگلج آغاز شد.

  به گزارش ایران تئاتر، مسعود طیبی کارگردان نمایش در مه بخوان شب گذشته در حاشیه اولین شب اجرای این اثر گفت: گروه ما این اثر آقای رادی را در سال 91 برای اجرا آماده کرد که در آن زمان اجرا نرفت و بالاخره توانستیم آن را امسال روی صحنه ببریم.

  وی با اشاره به داستان این نمایش گفت: قصه مربوط به چند معلم می شود که در بین سال های 50 تا 53 وارد سپاه دانش می شوند و به شهری دور فرستاده می شوند اما آنها به جای خدمت به مردم آنان را استعمار و چپاول می کنند و در نهایت باعث کشته شدن یکی دو نفر هم در این میان می شوند.

  طیبی با اشاره به اینکه افتتاحیه این نمایش با برگزاری جشنواره فیلم فجر گفت: متاسفانه همزمانی باعث شد تا نتوانیم هماهنگی لازم برای شروع اجراهای این نمایش داشته باشیم.

  کارگردان در مه بخوان با تاکید بر دلیل اجرای این اثر گفت: آنچه در این نمایش گفته می شود این است که میزان تحصیلات ربط مستقیم به درک و شعور ندارد، ممکن است آموزشهای آکادمیک در این زمینه تاثیر گذار باشد اما این مسئله قطعی نیست. از طرف دیگر تقابل سنت و مدرنیته در این نمایش نشان داده می شود، آن هم مدرنیته ای که  تبدیل به تجدد شده است و هنوز این تجدد در جامعه ما وجود دارد و نتوانستیم از دهه چهل که این جریان شکل گرفت از آن عبور کنیم. تمام شخصیت های این نمایش دچار دوگانگی اند.

  وی در پایان گفت: این اثر سال 91 قرار بود در جشنواره فجر شرکت کند و مورد تایید هم قرار گرفت اما در نهایت این اتفاق نیافتاد.

  محمدرضا آزاد فر، الهه شه پرست، بهروز پناهنده، بهروز کاظمی ، سهیل ساعی، علیرضا حیدری، محمد صادقی، امیر احمد وند، کبهد تاراج و رضا بهرامی بازیگران این نمایش هستند.

  این اثر از 19 بهمن اجراهایش را آغاز کرده و تا 25 اسفند روی صحنه خواهد بود.

   
  مطالب مرتبط

  گفتگو با مسعود طیبی کارگردان نمایش «درمه بخوان»

در آثار اکبر رادی گروه اجرایی کاملا تحت سیطره نویسنده قرار می گیرند
  گفتگو با مسعود طیبی کارگردان نمایش «درمه بخوان»

  در آثار اکبر رادی گروه اجرایی کاملا تحت سیطره نویسنده قرار می گیرند

  ایران تئاتر: از ویژگی های آثار اکبر رادی این است که آنقدر فضا را دقیق طراحی می کند که کارگردان و گروه اجرایی نمی توانند چیزی جز آنچه او نوشته اجرا کنند و کاملا تحت سیطره نویسنده قرار می گیرند

  |

  نظرات کاربران