در حال بارگذاری ...
 • توسط انجمن علمی عروسکی دانشگاه هنر

  اولین شماره نشریه «نمایش عروسکی »منتشر شد

  شماره یک نشریه تخصصی دانشگاهی تئاتر عروسکی با نام «نمایش عروسکی » به سردبیری محمد حسین اثنی و صاحب امتیازی انجمن علمی عروسکی دانشگاه هنر منتشر شد.

  به گزارش ایران تئاتر محمد حسین اثنی عشری در بخشی از سرمقاله اش درباره ضرورت نشر این مجله می نویسد : «بارها در میان اهالی تئاتر و مقدمه ی کتب و میان مطالب مجلات تئاتر سخن از اهمیت پژوهش در حوزه ی تئاتر به میان آمده... .
  اما همچنان عدم وجود منابع کافی پژوهشی در حوزه ی تکنیک هایی که در گذر زمان به هر دلیلی به هنر تئاتر افزوده شده است کاملا احساس می شود؛ تکنیک هایی همچون کاربرد اشیاء، نقاشی متحرک و عروسک و غیره که نام تئاتر عروسکی بر آن نهاده اند.
  شاید دغدغه ی این مسئله ی مهم در طول دوران کارم در هنر نمایش باعث شد تا در آغاز کارم به عنوان دبیر انجمن علمی نمایشی عروسکی دانشگاه هنر بر آن بشوم تا به همراهی هیئت علمی و دانشجویان دغدغه مند این رشته زمینه ای فراهم کنیم تا با ارائه نشریه ای مسیر پژوهش و آفرینش تالیفات با هدف ارتقاءکیفی دانش هنری که نام تئاتر عروسکی بر آن نهاده اند و ما نیز  با همان اسم می شناسیم ، در فضای آکادمیک این رشته را سهل الوصول کنیم؛ به لطف خدا و حضور همراهانم در این مسیر ، اولین شماره نشریه تئاتر عروسکی پس از گذراندن مسیری دشوار انتشار یافت.»
  گفتنی است این نشریه  قرار است در کتابخانه تعداد زیادی از دانشگاه های هنر و همچنین کتابفروشی در دسترس  دانشجویان و کسانی که نیاز به شناخت بیشتر نسبت به این هنر دارند قرار گیرد.

  صاحب امتیاز این نشریه انجمن علمی نمایش عروسکی دانشگاه هنر است و دیگر همکاران این شماره عبارتند از
  فهیمه میرزا حسینی به عنوان مدیر مسئول ، محمد زارع بیدکی مدیر هنری ، مریم مس فروش گرافیست
  زینب لک مشاور سردبیر ، دانیال اسماعیل زاده ویراستار
  این شماره حاوی ترجمه ها و مقالاتی خواندنی از زهره بهروزی نیا ، سلما محسنی اردهالی ، غزل اسکندرنژاد ، عرفان خطیب زاده ، حجت زینالی ، الهام صادقی ، نیلوفر صمدی ، صدف مهدیان و نسترن باقری می باشد .
  مطالب مرتبط

  یادداشت مریم منصوری، نویسنده نمایشنامه «اسب آبنوس» به بهانه اجرا در هفدهمین جشنواره بین‌المللی نمایش عروسکی

شب‌هایی که جهان، طلایی و براق بود
  یادداشت مریم منصوری، نویسنده نمایشنامه «اسب آبنوس» به بهانه اجرا در هفدهمین جشنواره بین‌المللی نمایش عروسکی

  شب‌هایی که جهان، طلایی و براق بود

  تابستان هنوز نیامده اما هوا گرم‌تر شده.کولرها روشن نشده‌اند اما پنکه‌ای گوشه‌ی اتاق پذیرایی روشن است. سرم را نزدیکش می‌برم و می‌خوانم؛«بارون می‌یاد جرجر/ رو خونه‌های بی‍‌‌در/ چهار تا مرد بیدار/ نشسته تنگ دیفار/ دیفار کنده‌کاری/ نه فرش و نه بخاری/ مردا سلام‌علیکم/ ...

  |

  نقدی بر نمایش منو نمی بره با نویسندگی و کارگردانی زهرا صبری در هفدهمین جشنواره نمایش عروسکی

شهودی از یک خواب بلند و لحاف چهل تکه
  نقدی بر نمایش منو نمی بره با نویسندگی و کارگردانی زهرا صبری در هفدهمین جشنواره نمایش عروسکی

  شهودی از یک خواب بلند و لحاف چهل تکه

  ایران تئاتر_رضا آشفته:نمایش «منو نمی‌بره» به کارگردانی زهرا صبری روز اول(1 شهریور) هفدهمین جشنواره بین المللی نمایش عروسکی ساعت 17:30 و 19:30 در تالار چهارسو مجموعه تئاترشهر به صحنه می رود٬ به همین بهانه نقد نمایش را بازنشر‌کردیم.

  |

  نظرات کاربران