در حال بارگذاری ...
 • چاپ ۷ اثر منتشر نشده اکبر رادی

  هفت اثر منتشر نشده اکبر رادی نمایشنامه نویس فقید به همت بهروز محمودی‌ بختیاری منتشر می‌شود.

  به گزارش ایران تئاتر به نقل از ایسنا، آثار منتشرنشده اکبر رادی در هفت جلد به نام‌های «مسخره و یادداشت‌های یک کارمند»، «میانِ در و چند داستان دیگر»، «افسانۀ دریا»، «از دست رفته»، «مردی کنار رود»، «گزارش» و «ماهیگیران دریا و کنار حوض» و در یک مجموعۀ کلی به نام «پیش از روزنۀ آبی» پیش از نمایشگاه کتاب اردیبشهت ۱۳۹۷ توسط نشر خاموش منتشر و در نمایشگاه کتاب رونمایی خواهند شد.

  بهروز محمودی‌بختیاری درباره انتشار این مجموعه می‌نویسد: امسال دهمین سال درگذشت شادروان اکبر رادی (۱۳۸۶-۱۳۱۸) است. رادی یقینا از ستون‌های استوار ادبیات معاصر ایران است و از معدود نمایشنامه‌نویسان شاخص، حرفه‌ای و جریان‌ساز ایران به شمار می‌رود. «شاخص» به این اعتبار که نثر او نثری است ویژه، پخته، سرشار از مایه‌های فرهنگ عامه و مناسب شخصیت‌هایی که او آفریده است. «حرفه‌ای» به این مفهوم که او ۵۰ سال مداوم نمایشنامه نوشت و با وجود بهره‌مندی از توانایی‌های بسیار و حوزه‌های پول‌سازتر، به سمت آنها نرفت و در نهایت «جریان‌ساز»،  به این اعتبار که نسل بعدی رادی بسیار شیوۀ او را در ارائۀ "شخصیت" نمایشی به جای "تیپ" نمایشی (که حتی در آثار بزرگان هم‌نسل او جاری بود) پسندیدند و به کار گرفتند. رادی با نشر نمایشنامۀ «روزنۀ آبی» پا به عرصۀ حرفه‌ای نمایشنامه‌نویسی نهاد و تا پایان عمر هم این عرصه را رها نکرد. اما جالب اینجاست که پیش از نشر «روزنۀ آبی»، داستان‌ها و نمایشنامه‌های متعددی داشت که هرگز به چاپ نرسیده بودند و اخیرا توسط بانوی گرامی‌شان حمیده‌بانو عنقا به من معرفی شدند.
  ۱۲ متن منتشر نشده مرحوم رادی که در اختیار همسر ایشان است، شامل یک نمایشنامه، پنج داستان بلند و شش داستان کوتاه است. در دهمین سال درگذشت مرحوم رادی، اینجانب پیشنهاد کردم که این آثار از گوشۀ گمنامی درآیند و به دست اهل مطالعه و تحقیق برسند. از ایده استقبال شد، ولی این پرسش باقی ماند که «اگر مرحوم رادی انگیزه‌ای به حفظ و اشاعۀ این متون داشت، چرا خودش آنها را منتشر نکرد»؟ ولی در عین حال این پرسش هم پدید آمد که «اگر آن شادروان به این متون باوری نداشت و میلی هم به حفظ آنها در خود نمی‌دید، چرا با این نظم و ترتیب و خظ خوش تا پایان عمر آنها را به بهترین شیوه حفظ  کرده بود»؟ باور شخصی من این است که رادی نویسندگی را به جان دوست داشت و در حوزه‌های مختلف هم قلم می‌زد، ولی تمایلی نداشت که به حرفه‌ای جز نمایشنامه‌نویسی منسوب باشد. شاید یکی از دلایلی که خودش هم نام آثار نوشتاری غیرنمایشی خود را «سیاه‌مشق» خوانده، همین باشد.
  با وجود این، اکنون و پس از ۱۰ سال از درگذشت او، به شناختی بهتر و عمیق‌تر از شخصیت هنری و نوشتاری رادی نیازمندیم. عمرِ نه چندان بلند رادی به او این امکان را نداد که این جنبه از کار خود را به مخاطبانش بنمایاند، ولی اکنون که به جاودانگی رسیده، وظیفۀ بازماندگان است که روح چندبعدی او را به گونۀ شایسته‌ای بشناسند و بشناسانند.
  نوشته‌های منتشرنشدۀ رادی عمدتا به سالهای پایانی دهۀ ۱۳۳۰  متعلقند، خوانش این متون یقینا به دوستداران او کمک خواهد کرد تا بدانند که او چه سیری را در رسیدن به نثر و الگوی پختۀ خود در نمایشنامه‌نویسی پیموده است، و به این یقین برسند که رادی هم (مانند سایر اصحاب نام‌آور قلم) یک‌شبه و در نگارش نخست خود، به جایگاه فعلی‌اش نرسیده و پشتوانه‌ای محکم از پشتکار و تلاش در ورای نوشته‌های نمایشی او وجود دارد.
  یقینا خوانندگان این آثار به هنگام مطالعۀ این آثار، جوانی و نوخاستگی نویسنده از یک سو، و عدم اصرار او بر داستان‌نویس بودن از سوی دیگر را مد نظر خواهند داشت.
  مطالب مرتبط

  در بخش جنبی جشنواره تئاتر اکبر رادی

کارگاه نمایشنامه‌نویسی محمد چرمشیر امروز برگزار می‌شود
  در بخش جنبی جشنواره تئاتر اکبر رادی

  کارگاه نمایشنامه‌نویسی محمد چرمشیر امروز برگزار می‌شود

  نخستین کارگاه از مجموعه کارگاه‌های آموزشی سه‌گانه نخستین جشنواره تئاتر اکبر رادی در بخش جنبی جشنواره با حضور محمد چرمشیر از ساعت 12:30 تا 15 امروز سه‌شنبه 18 دی‌ماه در محل تالار مشاهیر مجموعه تهران شهر تهران برگزار می‌شود.

  |

  هم‌زمان با گشایش نمایشگاه اسناد تصویری اکبر رادی

نشان و مدال اکبر رادی رونمایی شد
  هم‌زمان با گشایش نمایشگاه اسناد تصویری اکبر رادی

  نشان و مدال اکبر رادی رونمایی شد

  هم‌زمان با گشایش نمایشگاه اسناد تصویری اکبر رادی در بخش جنبی نخستین جشنواره تئاتر اکبر رادی، بنیاد اکبر رادی یادبودهای این مجموعه فرهنگی شامل نشان و مدال اکبر رادی را رونمایی کرد.

  |

  روح الله جعفری در سمینار و مسابقه مقالات رادی شناسی مطرح کرد:

هدف پُر کردن خلأ بین تولید محتوا و آفرینشگری است
  روح الله جعفری در سمینار و مسابقه مقالات رادی شناسی مطرح کرد:

  هدف پُر کردن خلأ بین تولید محتوا و آفرینشگری است

  سمینار و مسابقه مقالات رادی شناسی نخستین جشنواره تئاتر اکبر رادی، صبح روز یکشنبه 16 دی ماه 97 از ساعت 10 صبح در محل تالار مشاهیر ایران مجموعه تئاتر شهر برگزار شد. دبیر بخش مقالت در این نشست گفت: هدف، پُر کردن خلأ نبود رابطه بین تولید محتوا با امر آفرینشگری است.

  |

  برنامه های چهارمین روز جشنواره تئاتر اکبر رادی

آغاز به کار نمایشگاه اسناد تصویری اکبر رادی و ادامه رقابت ها
  برنامه های چهارمین روز جشنواره تئاتر اکبر رادی

  آغاز به کار نمایشگاه اسناد تصویری اکبر رادی و ادامه رقابت ها

  در چهارمین روز از نخستین جشنواره تئاتر اکبر رادی نمایشگاه اسناد تصویری اکبر رادی با مدیریت ابراهیم حسینی از ساعت 16 امروز دوشنبه در مرکز هنرپژوهی نقش جهان افتتاح می شود.

  |

  برنامه‌های روز دوم جشنواره تئاتر اکبر رادی

آغاز بخش‌های رقابتی نمایشنامه خوانی، مونولوگ و مقالات رادی شناسی
  برنامه‌های روز دوم جشنواره تئاتر اکبر رادی

  آغاز بخش‌های رقابتی نمایشنامه خوانی، مونولوگ و مقالات رادی شناسی

  شروع اجراهای بخش رقابتی مسابقه نمایشنامه خوانی و مسابقه مونولوگ و آغاز بخش سمینار و مسابقه مقالات رادی شناسی نخستین جشنواره تئاتر اکبر رادی از جمله برنامه‌های روز دوم جشنواره هستند.

  |

  نظرات کاربران