در حال بارگذاری ...
 • برای اولین بار و با مشارکت انجمن فرهنگی اتریش در ایران

  نمایشنامه‌ای از اتوهاینریش کُنِر و پتر هانتکه منتشر شد

  گلوله‌چوبی نام مجموعه نمایشنامه‌ای است به نویسندگی اوتو هاینریش کُنِر و پتر هانتکه از نویسندگان به نام ادبیات آلمانی که با مشارکت انجمن فرهنگی اتریش در ایران و به ترجمه‌ی حمزه علی محمدی برای اولین‌بار روانه‌ی بازار کتاب شده است.

  به گزارش ایران تئاتر این کتاب شامل نمایشنامه گلوله‌چوبی از بهترین آثار اتوهاینریش کُنِر است؛ که در آن توانسته نگاهی واقع‌بینانه را نسبت به سربازان ارتش آلمان در جنگ جهانی دربرابر مخاطبش قرار دهد. گلوله‌چوبی حقیقت انسانی و ذات سربازانی را در جنگ نشان می‌دهد که شاید هیچکدامشان نسبت به عملی که انجام داده‌اند رضایتی نداشته و تنها ترس باعث بسیاری از جنایات بوده است؛ و این نگرش کنر را باید در خاطرات خود او که یکی از سربازان ارتش نازی بوده جستجو کرد. از دیگر آثار او می‌توان به نمایش‌های تغییر زمان، اتاقی در مرز بابل، راه سیبری اشاره نمود، وی در سال 1996 در شهر کاسل آلمان درگذشت.
  خوش آمدگویی نام تک گویی به نویسندگی پتر هانتکه نویسنده‌ی برنده جایزه نوبل ادبیات، نمایشنامه‌ی دیگری است که در این کتاب به چاپ رسیده. او در این نمایش سعی نموده هر چه بیشتر نقد خود را از طبقه‌ی سرمایه‌دار اروپا مطرح سازد و با نگاهی آمیخته با واگویه‌های کلامی اعتراض خود را به این شکل اقتصاد بیان کند. در نگاهی کلی به این نمایشنامه مهمترین مسئله‌ای که به چشم می‌خورد شیوه روایی متفاوت پتر‌هانتکه است، گونه ای بیان نمایشی که خوش آمدگویی را با دیگر نمایش‌های این نویسنده بزرگ متفاوت می سازد. از باقی آثار او می‌توان ترس دروازه‌بان از ضربه پنالتی، داستان کودکان، بر فراز دهکده‌ها، پیمودن دریاچه کنستانس و کاسپار را نام برد.
  کتاب گلوله‌چوبی با ترجمه حمزه علی محمدی در 84 صفحه و قطع رقعی با مشارکت انجمن فرهنگی اتریش در ایران و به همت نشر نقطه مکث در شمارگان 1100 نسخه به بازار کتاب کشور عرضه شده است.

   
  نظرات کاربران