در حال بارگذاری ...
 • با حضور مدیرکل هنرهای نمایشی

  اختتامیه دومین جشنواره فیلم و عکس راه آهن برگزار شد

  مراسم اختتامیه دومین جشنواره فیلم و عکس راه آهن در تالار غدیر ساختمان مرکزی راه آهن جمهوری اسلامی ایران با حضور وزیر راه و شهرسازی ،مهدی شفیعی مدیرکل هنرهای نمایشی و هنرمندان سینما و تئاتر برگزار شد.

  به گزارش ایران تئاتر روز گذشته مراسم اختتامیه  دومین جشنواره فیلم و عکس راه آهن در تالار غدیر ساختمان مرکزی راه آهن جمهوری اسلامی ایران با حضور عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی،مهدی شفیعی مدیرکل هنرهای نمایشی ،مدیرعامل راه آهن، مدیرروابط عمومی وزارت راه، ، مدیرعامل انجمن تهیه کنندگان، مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی، ابوالفظل جلیلی، مصطفی رزاق کریمی، مارال فرجاد، مهتاب نصیرپور، سعید پورصمیمی، سعیدپیردوست، سیف الله یزدانی، شهرام مکری و... با اجرای علی ضیا برگزار شد.

  در بخشی از این مراسم صادق سکری رئیس دومین جشنواره فیلم و عکس راه آهن گفت: راه آهن جمهوری اسلامی ایران برای اینکه یاد و خاطره مرحوم مرتضی احمدی را در ذهن ها ماندگار کند، جشنواره ای را ترتیب داده است که مورد استقبال خوبی هم قرار گرفت که ما با همکاری مدیران و مسئولان راه آهن دوره دوم آن را هم برگزار کردیم که استقبال خوبی از کارها صورت گرفت و ما از این بابت واقعا خوشحالیم. از دیرباز صنعت ریلی و راه آهن در حوزه هنر جایگاه ممتازی داشته است. درهای راه آهن به روی جامعه هنری همیشه باز است و این باعث شده که ما استقبال بسیار خوبی از جشنواره داشته باشیم.
  سکری اظهار کرد: قطار، جنس و ظاهری از فلز دارد ولی روحی پویا و زنده در آن جریان دارد و با خودش نوعی نشاط و پویایی را به همراه می آورد. ما می‌خواهیم به همت و تلاش دوستان و همراهان این جشنواره را ادامه بدهیم تا بتوانیم به نتایج خیلی خوبی دست پیدا کنیم. من از تک تک دوستان و هنرمندانی که در مراسم هستند و مارا حمایت کردند تا این جشنواره به خوبی برگزار شود، تشکر می‌کنم.
  درها به روی تمام علاقه‌مندان باز است و انتظار ما در جشنواره آتی این است که ارسال آثار به ده هزار اثر برسد تا جشنواره خوب و پویایی برگزار کنیم.

   

  ریل، وظیفه رساندن و وصل کردن دارد
  بعد از آن، سعید محمدزاده، معاون وزیر و مدیرعامل راه آهن جمهوری اسلامی ایران گفت: در تهران نزدیک 600 هزار خودرو حومه ای وارد می شود و 1میلیون و 240 خودرو وارد و خارج می شوند و این ورود و خروج ها بسیار بر سرمایه و سوخت اثر منفی می گذارد و اگر این سفرها بر ریل انجام بشود، بسیار مثبت و موثر است. انتظار این است که؛ همه ما در جهت آبادانی و توسعه قدم برداریم. هنرمند آنچه که قابل فهم است را به زبان ساده بیان می کند و موضوع را در تمام کشور منتشر می نماید.
  وی افزود: اگر کمک و یاری هنرمندان به یاری این بخش از صنعت کشور بیاید می توانیم برای آینده ایران، آینده درخشانی در حوزه حمل و نقل بسازیم. ریل، وظیفه رساندن و وصل کردن دارد. کار این جشنواره هم وصل کردن هنرمندان به حوزه حمل و نقل و توجه هنرمند و جامعه هنری در حوزه سینما، تئاتر و عکس به صنعت راه آهن است. قطارغولی مهربان بوده و جز توسعه و امنیت چیزی را رقم نزده است.
  محمدزاده در پایان صحبت هایش گفت: از حضور همه در جشنواره سپاس گذارم وانشالا در توسعه کشور همه با هم بتوانیم قدم برداریم و با دقت بیشتر جامعه هنرمندان باعث توسعه کشور بشویم.

   

   جشنواره را در قطار برگزار کنید
  شهرام مکری، داور جشنواره در بخش بعدی بیان کرد: در صنعت راه آهن ما دوستان علاقه مند به سینما بسیاری داریم و این کارهایی که از بخش کارکنان راه آهن دیدیم بسیار شگفت انگیز بود. خیلی خوب می شود که این فستیوال در قطار برگزار شود و هنرمندان در قطار به تماشای فیلم ها و برترین ریل های راه آهن بنشینند. با وجود این انرژی که در سینما هست جشنواره راه آهن می تواند به یکی از جشنواره های بین المللی تبدیل شود.
  مکری ادامه داد: فیلم های خیلی خوبی در این جشنواره حضور داشت و داوری بسیار سخت بود و ما با انبوهی از فیلم ها مواجه بودیم ولی امیدوارم که انتخاب های ما انتخاب های خوبی باشد و ما در جشنواره های بعدی با فیلم های خوب و باکیفیتی در این بخش مواجه بشویم.

   

  قطار یعنی سفر و زندگی
  عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی در پایان سخنرانی ها گفت:خیلی خوشبختم که امشب در این جشنواره در خدمت هنرمندان و هنرمندی عزیز در راه آهن هستم که یادش همیشه ماندگار است.
  رویکرد اصلی من در این جشنواره این است که؛ ما دچار یک شهرنشینی سریعی شدیم شهرنشینی ایران سرعتی کم نظیر دارد. جمعیت شهری ما در حال حاضر، حدود60-50 میلیون نفر است. شهرنشینی قطعا ماشینی شدن زندگی است همه ما با وضع کژمدرن ایران درگیریم تمام کلان شهرهایی که جمعیتی مثل تهران دارند تمام حمل نقلشان متکی بر ریل است مگر می شود با خودرو حمل و نقل این جمعیت را تامین کرد؟
  قطعا شهرنشینی ایران هیچ چاره ای جز رسیدن به ریل ندارد این فهم من ازشهرنشینی ایران است.
  در کشورهای شرقی حجم بسیاری از جابجایی ها توسط ریل صورت می گیرد و تصور من این است که با حرکت به سمت ریل، ما به سمت زندگی حرکت می کنیم.
  وزیر راه و شهرسازی خاطرنشان کرد: من با اشتیاق و علاقه در این برنامه و برنامه هایی شبیه این شرکت می کنم و از هنرمندان می خواهم که تصویری متفاوت از زندگی شهری به مردم نشان بدهند. دستگاه هنر و فرهنگی برای این کار تواناست تا چهره ریل در ایران را تغییر بدهد. قطار یعنی سفر و زندگی. خواهش من این است که؛ قطار با کمک هنرمندان وارد زندگی ایرانیان بشود. در دنیا همه به سمت ریل رفته اند ریل وسیله ای برای حمل و نقل بین شهرها شده است و به همین دلیل است که ما از هنرمندان می خواهیم که ما را در این راه همراهی کنند.

   

   قطار در زندگی ما باید وارد شود
  بعد از آن، از سید حامدحسینی، تهیه کننده و مهتاب نصیرپور بازیگر فیلم سرو زیرآب تقدیر شدند.
  مهتاب نصیرپور پس از دریافت جایزه گفت: ما باید واقعا شکر گذار باشیم که مردم ما از نعمت قطار و ریل راه آهن برخوردار هستند. امیدوارم که تجهیزات و اقدامات بیشتری در این مسیر صورت بگیرد. من پیشنهادی دارم و آن این است که؛ ما مسیرهایی در تهران از شمال به جنوب، از شرق به غرب داریم که با اتوبوس طی می شود و بهتر است که علاوه بر قطارهای زیرزمینی از قطارهای درون شهری هم استفاده کنیم.

  تقدیر از خانواده زنده یاد احمدی
  سپس، از خانواده مرحوم مرتضی احمدی توسط عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی، مدیرعامل راه آهن جمهوری اسلامی ایران و دیگر عزیزان حاضر در جمع تقدیر بعمل آمد.
  پر پایان مراسم اختتامیه دومین جشنواره فیلم و عکس راه آهن، سالار عقیلی موسیقی زیبای خود را اجرا کرد.

   

  نتایج و برگزیدگان
  در بخش عکس‌های موبایلی علی قائد رحمتی از لرستان موفق شد جایزه ویژه هیأت داوران و مبلغ ۱۰۰۰۰۰۰۰ ریال را به خود تعلق دهد و  نفر اول این بخش کیانوش سعادتی هنرمند گرگانی بود که مبلغ ۱۵۰۰۰۰۰۰۰ ریال برنده شد.
  محمد عباس‌نژاد فرد و میلاد محمدی هر دو از تهران نفرات دوم و سوم این بخش شناخته شدند و به ترتیب مبالغ ۱۰۰۰۰۰۰۰ ریال و  ۵۰۰۰۰۰ ریال به آن‌ها تعلق گرفت.
  پژمان درویشی از بندرترکمن و سید جمال مرتضوی امیری از شاهرود هم دو هنرمند دیگری بودند که در این بخش شایسته تقدیر هیات داوران شناخته شده و مبلغ ۳۰۰۰۰۰۰ ریال به هرکدام از آن‌ها اهدا گردید.
  این بخش جوایزی هم داشت که به همکاران خود اداره راه‌آهن تعلق ‌گرفت.
  در این بخش که به (دوربین، ویژه همکاران) موسوم بود، رسول بیات و حسین نظری هر دو از زنجان به عنوان برگزیده‌های اول و دوم شناخته شدند و مبلغ ۲۰۰۰۰۰۰۰ ریال به نفر اول و ۱۰۰۰۰۰۰۰ ریال به نفر دوم تعلق گرفت.
  علی شریفیان از طبس و  کورش افشار نادری از تهران هم به عنوان نفرات سوم، هر یک مبلغ ۵۰۰۰۰۰۰  ریال به همراه لوح تقدیر و تندیس جشنواره دریافت کردند.
  اعلام برگزیدگان بخش تک‌عکس دومین جشنواره راه‌آهن
  لحظاتی پیش، با اعلام مجری مراسم، محمد بقال اصغری از تبریز به عنوان نفر اول بخش تک‌عکس شناخته شد و لوح تقدیر و تندیس جشنواره به همراه مبلغ 40000000 ریال به او تعلق گرفت.
  علی اصغر فیض‌اللهی از کردستان به عنوان نفر دوم این بخش موفق به دریافت لوح تقدیر و تندیس جشنواره و مبلغ 30000000 ریال شد.
  در این بخش، داوران مهران میرزایی از مشهد را نفر سوم بخش تک‌عکس اعلام کردند تا لوح تقدیر، تندیس جشنواره و مبلغ 20000000ریال به این هنرمند تعلق بگیرد.
  اما بین تقدیر شدگان بخش تک‌عکس هم یکی از هنرمندان عکاس مشهدی حضور داشت. رسا قوام شهید غیر از لوح تقدیر هیأت داوران و تندیس جشنواره مبلغ 5000000 ریال هم به عنوان جایزه دریافت کرد
  و سهیل زند آذر از رشت و مجید حامد حق‌دوست از تهران هم همین عناوین و هدایا را کسب کردند.
  در انتها میثم لطفی، هنرمند عکاس گرگانی، جایزه ویژه هیات داوران بخش تک‌عکس را به خانه برد.
  در بخش مجموعه عکس که با عنوان (تاریخ راه‌آهن) همراه بود، حسین جوادی از تهران به عنوان برگزیده جایزه ویژه هیأت داوران معرفی شد و لوح تقدیر و تندیس جشنواره به همراه مبلغ 15000000ریال به او تعلق گرفت.
  علیرضا پوراکبری از تهران هم نفر دوم این بخش و برنده مبلغ 30000000 ریال و علی‌حامد حق‌دوست از تبریز نفر سوم و برنده مبلغ 20000000ریال شدند.
  سپس، از احمد معینی‌جم، هنرمند تهرانی؛ و امیر حسین کمالی، عکاس اصفهانی هم در این بخش تقدیر شد و به هرکدام مبلغ 50000000ریال تعلق گرفت.
  بخش فیلم‌های ۹۰ ثانیه‌ای جشنواره راه‌آهن سه برنده و یک اثر تقدیرشده داشت.
  کاظم قلی‌زاده از اردبیل برنده اول این بخش بود که فیلم ۹۰ ثانیه‌ای"رویای قطار" را در جشنواره نمایش داده بود و علی عرفان‌فرهادی از تهران با "من و تو ما 1" نفر دوم شد.
  غزل اسدزاده از تهران هم برای فیلم "سه خط موازی" در این قسمت از رقابت جشنواره، نفر سوم شد.
  در انتها یعقوب جدیری از تبریز برای فیلم"قونقا" توسط داوران جشنواره مورد تقدیر قرار گرفت.
  در بخش پویانمایی‌های جشنوارۀ راه‌آهن، مهدی خرمیان از تهران با فیلم "سوزنبان" به عنوان  نفر اول این بخش شناخته شد و فاطمه بهمنی‌زاده از شیراز عنوان دوم را برای فیلم "زیپ" به دست آورد.
  نرگس رستمی‌معز هم که از همدان "دیدبان" را به جشنواره آورده بود، توانست عنوان سوم را به خودش اختصاص بدهد.
  در این بخش از رباب ناطقی، هنرمند زنجانی که فیلم "حق تقدم" را ساخته بود توسط هیأت داوران جشنواره تقدیر به عمل آمد
  از بین مستندهای راه یافته به جشنواره راه‌آهن "ورس" اثر جواد وطنی هنرمند تهرانی عنوان اول را به دست آورد ومحمد فرزین نیا از تبریز برای فیلم "قونقا" نفر دوم شد.
  مصطفی رزاق کریمی، مستندساز باسابقه ایرانی که با فیلم "پرواز هدهد" به جشنواره راه‌آهن آمده بود هم در این بخش عنوان سوم را به دست آورد.
  تقدیر هیأت داوران در این بخش به یاسر طالبی از مازندران برای مستند "رویای آهنی" تعلق گرفت و از پناه بر خدا رضایی که برنده اول، در بخش فیلم‌های کوتاه داستانی بود هم برای  مستند "من و زندگی" که دیگر اثر او در این جشنواره به حساب می‌آمد، تقدیر شد.
  سپس، ایوب مروانی پور از اهواز جایزه نگاه ویژه هیات داوران در بخش مستند را برای فیلم " پل سیاه" کسب کرد و در بخش راه‌آهن و دفاع مقدس از مجید قربانی، هنرمند اهل ساری برای فیلم "گل چه پایان قشنگی دارد" تقدیر شد.
  در بخش فیلم‌های کوتاه جشنواره راهآهن، جوایز اول و دوم به تهرانی‌ها و جایزه سوم و تقدیر هیأت داوران به هنرمندان قم رسید.
  پناه بر خدا رضایی برای فیلم "پیر مرد و خط"  نفر اول جشنواره در بخش فیلم کوتاه داستانی شناخته شد و محمد صوفی عنوان نفر دوم را برای فیلم "روی خط"  به دست آورد.

  سیف الله یزدانی از قم که فیلم "بوی بودنت نباشد" را به جشنواره آورده بود، نفر سوم بخش فیلم کوتاه داستانی شد و از محمدرضا دهستانی دیگر هنرمند شهر قم هم برای فیلم "نظر" توسط هیأت داوران تقدیر به عمل آمد.
  نتایج بخش فیلم های 90 ثانیه ای همکاران
  جایزه اول بخش فیلم‌های ۹۰ ثانیه‌ای همکاران تعلق گرفت به سید جواد میرآقازاده از تهران برای فیلم "تلنگر"
  حسین جوادی از تهران و با فیلم "راه‌آهن ایران " برگزیده عنوان دوم شد.
  علیرضا اخوان دیلمی سومین تهرانی حاضر در این بخش از جشنواره بود که برای فیلم مستند "کانتینر دوبل " از او تقدیر شد.
  جعفر عیسی از گرگان هم شایسته تقدیر هیات داوران در بخش ۹۰ ثانیه‌ای ویژه همکاران برای فیلم "عبور"   شناخته شد.

   
  مطالب مرتبط

  مهدی شفیعی از دومین جشنواره فیلم و عکس راه‌آهن گفت:

نباید از فرهنگ زیستی مسیرهای ریلی به‌راحتی گذشت
  مهدی شفیعی از دومین جشنواره فیلم و عکس راه‌آهن گفت:

  نباید از فرهنگ زیستی مسیرهای ریلی به‌راحتی گذشت

  مهدی شفیعی دربارهه اهمیت جشنواره فیلم وعکس راه آهن گفت: مطالعه پیرامون فرهنگ زیستی در نقاط مختلف مسیرهای ریلی و تنظیم شدن ساعات زندگی مردمان حاشیه خطوط با رفت‌وآمد قطارها و شرایط سخت‌کاری که سوزنبان‌ها، راهبانان و مطرح شدن خاطرات آن ها هر کدام ایده های متنوعی هستند که ...

  |

  نخستین گفتنی‌های حواشی الدوله از پارسال تا امسال در چند سطر

افتتاح ساختمان جدید خانه تئاتر در حد لالیگا ،شَم اقتصادی بهتاش اَی خدای و ...
  نخستین گفتنی‌های حواشی الدوله از پارسال تا امسال در چند سطر

  افتتاح ساختمان جدید خانه تئاتر در حد لالیگا ،شَم اقتصادی بهتاش اَی خدای و ...

  ایران تئاتر- حسین سینجلی: فهرست نخستین مطلب دریافتی حواشی الدوله در سال جدید اینچنین بود: بنازم شم اقتصادی بهتاش رو اَی خدا، از مهدی به شهرام بگوشم بگوشم؛ اصغرآقا چطوره!، به این میگن برنامه‌ریزی بلندمدت - عیدهای تئاتری‌تون مبارک و افتتاح ساختمان جدید خانه تئاتر در حد لالیگا.

  |

  سید مجتبی حسینی در مراسم تودیع و معارفه مدیرکل هنرهای نمایشی:

تغییر می تواند فضا را برای استفاده از فکرهای نو فراهم کند
  سید مجتبی حسینی در مراسم تودیع و معارفه مدیرکل هنرهای نمایشی:

  تغییر می تواند فضا را برای استفاده از فکرهای نو فراهم کند

  تودیع و معارفه مدیرکل هنرهای نمایشی و مدیرکل دفتر موسیقی معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با حضور معاون امور هنری و مدیران و مشاوران این معاونت برگزار شد.

  |

  در یادداشت مهدی شفیعی برای قدردانی از هنرمندان و خوش آمد گویی به شهرام کرمی تاکید شد

این سال ها مدارا را تمرین کردیم برای تعالی تئاتر
  در یادداشت مهدی شفیعی برای قدردانی از هنرمندان و خوش آمد گویی به شهرام کرمی تاکید شد

  این سال ها مدارا را تمرین کردیم برای تعالی تئاتر

  مهدی شفیعی در یادداشتی خبر از رفتن داد و عنوان کرد: این سال ها "مدارا "را تمرین کردیم برای " تعالی" تئاتر و امیدوارم که با جلب روزافزون حمایت دولت و قانونگذاران و حمایت مضاعف هنرمندان برای ارتقا و گسترش تئاتر در کنار هم بمانیم.

  |

  در دیدار معاون امور هنری و مدیرکل هنرهای نمایشی با محمدعلی کشاورز

سالنامه تئاتر سال 1397 و پوستر روز ملی هنرهای نمایشی رونمایی شد
  در دیدار معاون امور هنری و مدیرکل هنرهای نمایشی با محمدعلی کشاورز

  سالنامه تئاتر سال 1397 و پوستر روز ملی هنرهای نمایشی رونمایی شد

  معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به همراه مدیرکل هنرهای نمایشی با محمدعلی کشاورز هنرمند پیشکسوت تئاتر، سینما و تلویزیون دیدار و گفت‌وگو کرد.

  |

  گفت‌وگوی ایسنا با مدیر کل هنرهای نمایشی

زیر و بم تئاتر در گفت‌وگو با مهدی شفیعی ؛ تمایلی به ماندن ندارم
  گفت‌وگوی ایسنا با مدیر کل هنرهای نمایشی

  زیر و بم تئاتر در گفت‌وگو با مهدی شفیعی ؛ تمایلی به ماندن ندارم

  مدیرکل هنرهای نمایشی با تاکید براینکه بدخواه تئاتر و خانه تئاتر نیست و مدعی است که در دوران مدیریتش ۲۴ ساعته کار کرده می‌گوید، خستگی‌ها و یأس‌هایی وجود دارد که او را از مدت‌ها قبل به رفتن از مدیریت تئاتر ترغیب کرده است.

  |

  پیام مدیرکل هنرهاى نمایشى به دومین جشنواره منطقه اى تئاترخیابانى شرهانى

تئاتر مى‌تواند تاثیرى عمیق و پایا بر مخاطب خود داشته باشد
  پیام مدیرکل هنرهاى نمایشى به دومین جشنواره منطقه اى تئاترخیابانى شرهانى

  تئاتر مى‌تواند تاثیرى عمیق و پایا بر مخاطب خود داشته باشد

  مدیرکل هنرهاى نمایشى در پیامی به دومین جشنواره منطقه‌اى تئاتر خیابانى شرهانى، تئاتر درزمره هنرهایى برشمرد که مى‌تواند تاثیرى عمیق و پایایی بر مخاطب خود داشته باشد.

  |

  در پیام مدیرکل هنرهای نمایشی به «نخستین همایش علمی نمایش درمانی» مطرح شد:

نمایش درمانی روشی منحصربه‌فرد در ارتقاء سلامت انسان و جامعه است
  در پیام مدیرکل هنرهای نمایشی به «نخستین همایش علمی نمایش درمانی» مطرح شد:

  نمایش درمانی روشی منحصربه‌فرد در ارتقاء سلامت انسان و جامعه است

  مهدی شفیعی مدیرکل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاداسلامی به «نخستین همایش علمی نمایش درمانی» پیام داد و نمایش درمانی را روشی منحصربه‌فرد در ارتقاء سلامت انسان و جامعه خواند.

  |

  نظرات کاربران