در حال بارگذاری ...
 • مروری بر آثار طراحان و عکاسان عرصه تئاتر در بخش نمایشگاهی تصویر سال 1396

  عکس و پوسترهای تئاتر در آینه پانزدهمین جشن تصویر سال

  ایران تئاتر_بهروز فائقیان: امسال و در پانزدهمین دوره از جشن تصویر سال، همچون سال‌های گذشته خلق و ثبت تصاویری از رخدادهای هنری کشور نمود قابل توجهی دارد و رویدادهای تئاتری هم در این میان سهم قابل توجهی را به خود اختصاص داده است.

  پانزدهمین جشن تصویر سال شامل نمایشگاه سالانه تصویر در شاخه‌های مختلف عکاسی، همچنین بخش پوسترو کاریکاتور از دوم اسفندماه 96 در نگارخانه‌های خانه هنرمندان ایران به نمایش در آمده است. تصویر سال به عنوان رویدادی سالانه قصد دارد آینه ای باشد از آنچه هنرمندان فعال در این شاخه‌های هنری از رخدادهای فرهنگی و اجتماعی در قالب رسانه‌های بصری به ثبت رسانده‌اند.

  امسال و در پانزدهمین دوره از این رویداد، همچون سال‌های گذشته خلق و ثبت تصاویری از رخدادهای هنری کشور نمود قابل توجهی دارد و رویدادهای تئاتری هم در این میان سهم قابل توجهی را به خود اختصاص داده است. در گزارش پیش رو آثار عکاسان و طراحان ارائه شده دراین را نمایشگاه که در ارتباط با رویدادهای تئاتری کشور در یک سال گذشته تهیه شده‌اند، مرور می‌شود.

   

  نمایشگاه پوسترهای گرافیکی تصویر سال

  در بخش نمایشگاهی پوسترهای گرافیکی تصویر سال که به میزبانی گالری استاد مرتضی ممیز خانه هنرمندان ایران برپا شده، پوسترهای تئاتر حضور پررنگی دارد. پوستر ابراهیم حقیقی طراح پیشکسوت برای نمایش « یک دقیقه و سیزده ثانیه»  اولین اثری است که در ورودی نگارخانه استاد ممیز می‌بینیم. پوسترکوروش پارسانژاد برای نمایشنامۀ شعری « غم‌های آفریقا» (سولارا) نوشتۀ محمد الفیتوری هم در این مجموعه به نمایش درآمده است. همچنین پوستری از مهدی مهدیان برای « نمایشگاه پوسترهای تئاتر ایران» که به مناسبت افتتاح گالری مستقل تهران از 22 خرداد تا 24 تیر 95 برگزار شده بود، در بخش پوستر تصویر سال ارائه شده است.  

  پوستری از فیروز شافعی که به مناسبت اولین سالمرگ زنده یاد جعفر والی پیشکسوت نمایش ایران هم در این نمایشگاه خودنمایی می‌کند.

  بخش قابل توجهی از آثاری که در این مجموعه به نمایش درآمده به پوستر نمایش‌هایی که امسال روی صحنه رفته‌اند اختصاص دارد. پوستر مهدی دوایی برای نمایش «رقص روی لیوان‌ها» نوشته امیررضا کوهستانی و به کارگردانی سیدجواد روشن که اردیبهشت ماه در تالار استاد انتظامی خانه هنرمندان روی صحنه رفت یکی از آثار به نمایش در آمده در این بخش است. پوستر جواد آتشباری برای نمایش «مطرب»  به نویسندگی و کارگردانی بهزاد  فراهانی که امسال با دو اجرا در در سالن استاد سمندریان تماشاخانه ایرانشهر و پردیس تئاتر تهران روی صحنه رفت، در میان آثار این نمایشگاه دیده می‌شود.

  طراحی مرتضی هرآئینی برای پوستر نمایش «کسوف» به نویسندگی ایوب آقاخانی و کارگردانی فرینا مهرآذر دیگر اثری است که در این مجموعه به نمایش درآمده است. این نمایش در آبان و آذر ماه امسال در خانه نمایش اداره تئاتر روی صحنه رفته بود.

  پوسترهایی از نمایش‌های تولید شده در استان‌های مختلف کشور هم در بخش نمایشگاهی پوسترهای گرافیکی پانزدهمین تصویر سال قابل توجه است. الهام همت با طراحی پوستر نمایش «مرگ آنجل‌ها» از گروه تئاتر سونر آمل، علیرضا عسگری فر با پوستر نمایش «خواستگاری» به کارگردانی محمدرضا بیگدلی از اصفهان، همچنین مرتضی فرحناک با پوستر نمایش «گمشده» ازشهر قم در این نمایشگاه حضور دارند.

   

  نمایش عکس‌های تئاتر در بخش نمایشگاهی جشن تصویر سال

  حضور قابل توجه عکس‌های تئاتر در بخش نمایشگاهی تصویر سال هم در این مجموعه چشمگیر است. گالری تابستان خانه هنرمندان ایران میزبان عکس‌های برگزیده عکاسان تئاتر است در قالب تک عکس و مجموعه عکس‌های تئاتر به نمایش درآمده‌اند.

  عکس‌هایی از کیارش مسیبی برای نمایش « بین خودمان باشد» به‌کارگردانی آروند دشت‌آرای،بهنام توفیقی برای نمایش «در میان ابرها» به‌کارگردانی امیررضا کوهستانی، عبدارضا ولدخانی برای نمایش «فهرست»  کار گروهی تئاتر مکث، رضا جلالی برای نمایش «کوکوی کبوتران حرم» به‌کارگردانی افسانه ماهیان، امیر تاروردی برای نمایش «جیم جام جسی» به‌کارگردانی سینا پورسینا جاودانه، آرزو آزادپور برای نمایش نپرومته در زنجیر» به‌کارگردانی بهمن عباس‌پور و فاطمه اللهیارپور برای نمایش « سه گانه اورنگ» به‌کارگردانی محمد حاتمی در این مجموعه به نمایش در آمده است.

  همچنین بخشی تعدادی از آثار این نمایشگاه در قالب مجموعه عکس‌هایی از نمایش‌های شاخص اجرا شده در سال 96 به نمایش درآمده است.

  نمایش « شوایک سرباز ساده دل» به کارگردانی حمید نعیمی یکی از این آثار است که از طریق عکس‌های مریم قهرمانی زاده، مریم ملک مختار، حامد ملک پور، مرجانه پورحسین، مهسا عظیمی و افرا شهباززاده در تصویر سال معرفی شده است.عکس‌هایی از سیامک زمردی مطلق، ابراهیم حسینی، نادر بهرامی و بهار نیک پور در این مجموعه به نمایش « عاج معلق» به کارگردانی پینو دی بودو اختصاص دارد. نمایش « مکبث، داستان اسباب بازی‌ها» به کارگردانی شیما حسن زاده در مجموعه عکس‌هایی از حسین اسماعیلی، محمدرضا جاویدی و امیر تاروردی به نمایش درآمده است. مجموعه عکس دیگری در این بخش به نمایش « اولیور تویست» به کارگردانی حسین پارسایی اختصاص پیدا کرده که با عکس‌هایی از فهیمه حکمت اندیش، مریم قهرمانی زاده، نغمه مقصودلو و رامونا میریان معرفی می‌شود.

  در مجموعه عکسی دیگر ازاین بخش از نمایشگاه‌های تصویر سال آثار عبدالرضا ولدخانی، میلاد بهشتی و محمدرضا جاویدی از نمایش « آینه‌های روبه رو» به کارگردانی محمد رحمانیان به نمایش در آمده است. روشن نوروزی و رامونا میریان هم مجموعه عکسی از نمایش « خسیس» به کارگردانی مریم کاظمی را در این نمایشگاه ارائه کرده‌اند.  
  نظرات کاربران