در حال بارگذاری ...
 • استاد عباس‌زاده پیشکسوت تئاتر دشتستان درگذشت

  خبر کوتاه بود، مجال بی رحمانه و اندک و فاجعه سخت نامنتظر. استاد محمد کریم عباس زاده، بازیگر پیشکسوت تئاتر و تلویزیون دشتستان روز گذشته دار فانی را وداع گفت.

  به گزارش ایران تئاتر به نقل از تئاتر بوشهر، استاد عباس زاده درگذشت؛ هنرمندی که آخرین حضورش در نخستین پلاتویی بود که بهمن ماه گذشته در برازجان و به نام خودش نام گذاری و افتتاح شد. حضوری خجسته که هنرمندان دشتستان را برای نخستین بار صاحب پلاتو کرد و اگرچه آن ها آرزو داشتند از این پس شاهد حضور استاد عباس زاده در جمع تماشاچیان در این پلاتو باشند اما خودش گویی می دانست که این اولین حضور، آخرین حضور نیز خواهد بود.

  استاد عباس زاده حدود یک هفته پیش به علت شکستگی لگن در بیمارستان شهدای خلیج فارس بوشهر بستری بود و تحت عمل جراحی قرار گرفت اما خروج وی از بیهوشی پس از عمل به دلیل ناراحتی قلبی به طول انجامید و سرانجام صبح روز گذشته- یکشنبه 20 اسفندماه- جان به جان آفرین تسلیم کرد.

  استاد فخرالدین فخری که سال های طولانی دوست و رفیق استاد عباس زاده است، اگرچه حال روحی خوبی ندارد و این اتفاق به شدت او را متاثر کرده است اما در گفتگوی تلفنی می گوید: هنوز تاریخ و زمان برگزاری مراسم تشییع و به خاکسپاری استاد مشخص نشده است. اما به همراهی گروهی از دوستان، مشغول جمع آوری عکس‌های قدیمی و اجراها و... برای تهیه یک تیزر یادبود هستیم که اگر به موقع آماده شود، در سالن برگزاری مراسم ایشان پخش خواهد شد.

  فخری می گوید: من از کلاس چهارم دبستان کارهای استاد را می دیدم و دنبال می کردم. فکر می کنم حدود 50 سال می‌شود که با او آشنا و رفیق هستم. طی چند سال گذشته البته چند فیلم کوتاه و سریال تلویزیونی را در کنار هم کار کردیم اما کار تئاتر انجام ندادند چون کمی از ناحیه پا دچار ناراحتی بودند.

  رحیم کاویانی هنرمند تئاتر دشتستان با ذکر خاطره ای از زنده یاد عباس زاده  می گوید: یکی از خاطراتی که از استاد دارم اینست که در روز افتتاح پلاتویی که به اسم ایشان نامگذاری شد، استاد کمی کسالت داشتند. وقتی من برای کمک کردم به او دستش را گرفتم. خیلی دلم می خواست که او را همراهی کنم چون علاقه قلبی زیادی به استاد داشتم. به شوخی گفتم که استاد! الان دیگر پلاتو هم به نامتان زده شده و دلمان می خواهد از این به بعد در همه اجراهای تئاتری شما هم افتخار بدهید و حضور داشته باشید. استاد در پاسخ، مرا به اسم کوچک صدا زد و گفت: رحیم بیا اینجا. و چون نمی توانست بلند صحبت کند، نزدیک رفتم. استاد به من گفت: «این اولین و آخرین حضورم در این پلاتو است» یک لحظه جا خوردم و گفتم که این حرف را نزنید استاد و بچه های تئاتر دشتیستان تازه صاحب پلاتو شده اند و شما حتما باید اجراهای آن ها را ببینید. اما استاد گفت: «نه دیگر همین است که گفتم. زمان ما امکانات زیادی نبود اما شما الان وضعیتتان نسبت به زمان ما بهتر است. پس خوب استفاده کنید و نگذارید تئاتر دشتستان دچار رکود شود و اجراهایتان را زیادتر کنید» از این لحن و صحبت های استاد به شدت بغض کردم و دیگر چیزی نگفتم. روح استاد عباس زاده شاد و یادش مانا باشد.

  زنده یاد عباس زاده، اوائل بهمن ماه گذشته با دستان خود اولین پلاتو نمایشی دشتستان را که به نام خودش نامگذاری شده بود، افتتاح کرد و این آخرین حضور او در مجتمع فرهنگی برازجان بود.

  تسلیت به جامعه تئاتر استان.

  روحش شاد و یادش گرامی

   

   
  مطالب مرتبط

  گفت و گوی ایران تئاتر با محمد مظفری کارگردان بوشهری حاضر در جشنواره عروسکی

«دریایی ها» داستان مردمی است که تشنه باریدن باران هستند
  گفت و گوی ایران تئاتر با محمد مظفری کارگردان بوشهری حاضر در جشنواره عروسکی

  «دریایی ها» داستان مردمی است که تشنه باریدن باران هستند

  ایران تئاتر: «دریایی ها» قصه ای از جنس مردم است و داستان باران خواهی مردمی است که تشنه باریدن باران هستند. ایران پر است از آیین های باران خواهی و ما از آیین های منحصر به فرد استان بوشهر قصه ای ساختیم که کارکترهایش عروسک های آشنایی هستند.

  |

  در خاطره‌گویی پیشکسوتان تئاتر استان

‌یاد جواد تلیان در بوشهر زنده شد
  در خاطره‌گویی پیشکسوتان تئاتر استان

  ‌یاد جواد تلیان در بوشهر زنده شد

  مجلس خاطره‌بازی پیشکسوتان تئاتر استان بوشهر در کافه «حاج‌ رییس» و در دل بافت تاریخی بندر بوشهر، فرصتی بود تا هنرمندان نسل پیشین تئاتر با نقل خاطرات شیرین تئاتری عقربۀ زمان را به عقب کشانده و مهمانان این محفل را با حلاوت خنده پذیرایی کنند.

  |

  کارگردان شهرکردی:

تماشاگران «حاشا» را دوست دارند
  کارگردان شهرکردی:

  تماشاگران «حاشا» را دوست دارند

  نمایش «حاشا» به کارگردانی امیربهاور اکبرپور از شهرکرد، بعدازظهر گذشته در پلاتو استاد صغیری مجموعه تئاتر شهر بوشهر اجرا شد. اجرای این نمایش آغازگر دومین جشنواره تئاتر فجر استانی بوشهر بود.

  |

  معرفی فعال ترین سالن های تئاتر ایران( پرونده دوم - بوشهر)

تئاتری که ضربانش با دما می تپد
  معرفی فعال ترین سالن های تئاتر ایران( پرونده دوم - بوشهر)

  تئاتری که ضربانش با دما می تپد

  بوشهر، شهر بندری که بیشتر شهرت آن، به واسطه ی تجارتی است که در آن جریان دارد ولی همین بندر تجاری، دارای تئاتر غنی است، که این روزها آوازه ی آن بیش از هر زمان دیگری بلند شده است. این اوازه آنقدر صدایش بلند بود که  ما را وادار کند در قسمت دوم گزارش مان به سراغ بررسی تئاتر آن  برویم ...

  |

  بررسی پیشینه یک نقش تاریخی

عدم استمرار فعالیت‌مهم‌ترین آسیب حضور زنان در تئاتر استان بوشهر
  بررسی پیشینه یک نقش تاریخی

  عدم استمرار فعالیت‌مهم‌ترین آسیب حضور زنان در تئاتر استان بوشهر

  فرهنگ غنی آیینی جنوب و نقش پررنگ زنان در شکل‌گیری و اجرای آیین‌های بیابانی و دریایی سبب گشته تا زنان در این فرهنگ، همواره هم‌دوش مردان قدم بردارند، فرهنگی که اگرچه مردسالارانه از آن یاد می‌شود اما ظهور آیین‌های سوگ و شاد زنانه با ساختار اجرایی قدرتمند و مهم‌تر از آن حضور ...

  |

  نظرات کاربران