در حال بارگذاری ...
 • استاد عباس‌زاده پیشکسوت تئاتر دشتستان درگذشت

  خبر کوتاه بود، مجال بی رحمانه و اندک و فاجعه سخت نامنتظر. استاد محمد کریم عباس زاده، بازیگر پیشکسوت تئاتر و تلویزیون دشتستان روز گذشته دار فانی را وداع گفت.

  به گزارش ایران تئاتر به نقل از تئاتر بوشهر، استاد عباس زاده درگذشت؛ هنرمندی که آخرین حضورش در نخستین پلاتویی بود که بهمن ماه گذشته در برازجان و به نام خودش نام گذاری و افتتاح شد. حضوری خجسته که هنرمندان دشتستان را برای نخستین بار صاحب پلاتو کرد و اگرچه آن ها آرزو داشتند از این پس شاهد حضور استاد عباس زاده در جمع تماشاچیان در این پلاتو باشند اما خودش گویی می دانست که این اولین حضور، آخرین حضور نیز خواهد بود.

  استاد عباس زاده حدود یک هفته پیش به علت شکستگی لگن در بیمارستان شهدای خلیج فارس بوشهر بستری بود و تحت عمل جراحی قرار گرفت اما خروج وی از بیهوشی پس از عمل به دلیل ناراحتی قلبی به طول انجامید و سرانجام صبح روز گذشته- یکشنبه 20 اسفندماه- جان به جان آفرین تسلیم کرد.

  استاد فخرالدین فخری که سال های طولانی دوست و رفیق استاد عباس زاده است، اگرچه حال روحی خوبی ندارد و این اتفاق به شدت او را متاثر کرده است اما در گفتگوی تلفنی می گوید: هنوز تاریخ و زمان برگزاری مراسم تشییع و به خاکسپاری استاد مشخص نشده است. اما به همراهی گروهی از دوستان، مشغول جمع آوری عکس‌های قدیمی و اجراها و... برای تهیه یک تیزر یادبود هستیم که اگر به موقع آماده شود، در سالن برگزاری مراسم ایشان پخش خواهد شد.

  فخری می گوید: من از کلاس چهارم دبستان کارهای استاد را می دیدم و دنبال می کردم. فکر می کنم حدود 50 سال می‌شود که با او آشنا و رفیق هستم. طی چند سال گذشته البته چند فیلم کوتاه و سریال تلویزیونی را در کنار هم کار کردیم اما کار تئاتر انجام ندادند چون کمی از ناحیه پا دچار ناراحتی بودند.

  رحیم کاویانی هنرمند تئاتر دشتستان با ذکر خاطره ای از زنده یاد عباس زاده  می گوید: یکی از خاطراتی که از استاد دارم اینست که در روز افتتاح پلاتویی که به اسم ایشان نامگذاری شد، استاد کمی کسالت داشتند. وقتی من برای کمک کردم به او دستش را گرفتم. خیلی دلم می خواست که او را همراهی کنم چون علاقه قلبی زیادی به استاد داشتم. به شوخی گفتم که استاد! الان دیگر پلاتو هم به نامتان زده شده و دلمان می خواهد از این به بعد در همه اجراهای تئاتری شما هم افتخار بدهید و حضور داشته باشید. استاد در پاسخ، مرا به اسم کوچک صدا زد و گفت: رحیم بیا اینجا. و چون نمی توانست بلند صحبت کند، نزدیک رفتم. استاد به من گفت: «این اولین و آخرین حضورم در این پلاتو است» یک لحظه جا خوردم و گفتم که این حرف را نزنید استاد و بچه های تئاتر دشتیستان تازه صاحب پلاتو شده اند و شما حتما باید اجراهای آن ها را ببینید. اما استاد گفت: «نه دیگر همین است که گفتم. زمان ما امکانات زیادی نبود اما شما الان وضعیتتان نسبت به زمان ما بهتر است. پس خوب استفاده کنید و نگذارید تئاتر دشتستان دچار رکود شود و اجراهایتان را زیادتر کنید» از این لحن و صحبت های استاد به شدت بغض کردم و دیگر چیزی نگفتم. روح استاد عباس زاده شاد و یادش مانا باشد.

  زنده یاد عباس زاده، اوائل بهمن ماه گذشته با دستان خود اولین پلاتو نمایشی دشتستان را که به نام خودش نامگذاری شده بود، افتتاح کرد و این آخرین حضور او در مجتمع فرهنگی برازجان بود.

  تسلیت به جامعه تئاتر استان.

  روحش شاد و یادش گرامی

   

   
  مطالب مرتبط

  طی حکمی از سوی جهانشیر یاراحمدی

احمد مظفری مسئول کانون تعزیه انجمن هنرهای نمایشی استان بوشهر شد
  طی حکمی از سوی جهانشیر یاراحمدی

  احمد مظفری مسئول کانون تعزیه انجمن هنرهای نمایشی استان بوشهر شد

  احمد مظفری ، شبیه خوان و معین البکا و پیشکسوت تعزیه استان ، طی حکمی از طرف جهانشیر یار احمدی، رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان به عنوان مسئول کانون تعزیه این انجمن منصوب شد.

  |

  برنامه اجرایی جشنواره استانی تئاتر کودک و نوجوان خلیج فارس اعلام شد

  برنامه اجرایی جشنواره استانی تئاتر کودک و نوجوان خلیج فارس اعلام شد

  سیزدهمین جشنواره استانی تئاتر کودک و نوجوان خلیج فارس بندر دیر با حضور ۶ گروه نمایشی از شهرها و مناطق مختلف استان بوشهر در تالار فرهنگ بندر دیر و به مناسبت گرامیداشت روز ملی خلیج فارس از دهم تا دوازدهم برگزار می‌شود.

  |

  برای اجرا در روزهای ۱۱ الی ۱۴ اردیبهشت

برنامه اجرایی یازدهمین جشنواره تئاتر طنز تنگستان اعلام شد
  برای اجرا در روزهای ۱۱ الی ۱۴ اردیبهشت

  برنامه اجرایی یازدهمین جشنواره تئاتر طنز تنگستان اعلام شد

  برنامه یازدهمین جشنواره استانی تئاتر طنز تنگستان در حالی منتشر شد که این جشنواره در روزهای ۱۱ الی ۱۴ اردیبهشت ماه ۹۸ و با حضور ۷ گروه نمایشی از شهرهای بوشهر، اهرم، دیر و سعد آباد به میزبانی شهر اهرم و توسط انجمن هنرهای نمایشی این شهر برگزار خواهد شد.

  |

  از سوی دبیرخانه

هیئت انتخاب و جدول بازبینی آثار یازدهمین جشنواره تئاتر طنز تنگستان اعلام شد
  از سوی دبیرخانه

  هیئت انتخاب و جدول بازبینی آثار یازدهمین جشنواره تئاتر طنز تنگستان اعلام شد

   بازبینی یازدهمین جشنواره استانی تئاتر طنز تنگستان توسط هیات انتخاب متشکل از یونس جعفری، جواد متین و مرتضی قائدپوری، روز پنجشنبه ۲۹ فروردین ماه از شهر دیلم آغاز و با بازبینی 10 اثر نمایشی روز شنبه ۳۱ فروردین ماه در شهر بوشهر به پایان خواهد رسید.

  |

  پیام رییس انجمن هنرهای نمایشی استان به جشنواره شهروند جزیره خارگ

تئاتر از دل آیین برآمده است
  پیام رییس انجمن هنرهای نمایشی استان به جشنواره شهروند جزیره خارگ

  تئاتر از دل آیین برآمده است

  برگزاری این رویداد خجسته با موضوع شهروندی را که همواره بحثی نو و تازه است در جزیره مرجانی خارگ گرامی میدارم و از شورای شهر و شهردار که بانی این رویداد مهم شدند صمیمانه سپاسگزارم.

  |

  نظرات کاربران