در حال بارگذاری ...

استاد عباس‌زاده پیشکسوت تئاتر دشتستان درگذشت

خبر کوتاه بود، مجال بی رحمانه و اندک و فاجعه سخت نامنتظر. استاد محمد کریم عباس زاده، بازیگر پیشکسوت تئاتر و تلویزیون دشتستان روز گذشته دار فانی را وداع گفت.

به گزارش ایران تئاتر به نقل از تئاتر بوشهر، استاد عباس زاده درگذشت؛ هنرمندی که آخرین حضورش در نخستین پلاتویی بود که بهمن ماه گذشته در برازجان و به نام خودش نام گذاری و افتتاح شد. حضوری خجسته که هنرمندان دشتستان را برای نخستین بار صاحب پلاتو کرد و اگرچه آن ها آرزو داشتند از این پس شاهد حضور استاد عباس زاده در جمع تماشاچیان در این پلاتو باشند اما خودش گویی می دانست که این اولین حضور، آخرین حضور نیز خواهد بود.

استاد عباس زاده حدود یک هفته پیش به علت شکستگی لگن در بیمارستان شهدای خلیج فارس بوشهر بستری بود و تحت عمل جراحی قرار گرفت اما خروج وی از بیهوشی پس از عمل به دلیل ناراحتی قلبی به طول انجامید و سرانجام صبح روز گذشته- یکشنبه 20 اسفندماه- جان به جان آفرین تسلیم کرد.

استاد فخرالدین فخری که سال های طولانی دوست و رفیق استاد عباس زاده است، اگرچه حال روحی خوبی ندارد و این اتفاق به شدت او را متاثر کرده است اما در گفتگوی تلفنی می گوید: هنوز تاریخ و زمان برگزاری مراسم تشییع و به خاکسپاری استاد مشخص نشده است. اما به همراهی گروهی از دوستان، مشغول جمع آوری عکس‌های قدیمی و اجراها و... برای تهیه یک تیزر یادبود هستیم که اگر به موقع آماده شود، در سالن برگزاری مراسم ایشان پخش خواهد شد.

فخری می گوید: من از کلاس چهارم دبستان کارهای استاد را می دیدم و دنبال می کردم. فکر می کنم حدود 50 سال می‌شود که با او آشنا و رفیق هستم. طی چند سال گذشته البته چند فیلم کوتاه و سریال تلویزیونی را در کنار هم کار کردیم اما کار تئاتر انجام ندادند چون کمی از ناحیه پا دچار ناراحتی بودند.

رحیم کاویانی هنرمند تئاتر دشتستان با ذکر خاطره ای از زنده یاد عباس زاده  می گوید: یکی از خاطراتی که از استاد دارم اینست که در روز افتتاح پلاتویی که به اسم ایشان نامگذاری شد، استاد کمی کسالت داشتند. وقتی من برای کمک کردم به او دستش را گرفتم. خیلی دلم می خواست که او را همراهی کنم چون علاقه قلبی زیادی به استاد داشتم. به شوخی گفتم که استاد! الان دیگر پلاتو هم به نامتان زده شده و دلمان می خواهد از این به بعد در همه اجراهای تئاتری شما هم افتخار بدهید و حضور داشته باشید. استاد در پاسخ، مرا به اسم کوچک صدا زد و گفت: رحیم بیا اینجا. و چون نمی توانست بلند صحبت کند، نزدیک رفتم. استاد به من گفت: «این اولین و آخرین حضورم در این پلاتو است» یک لحظه جا خوردم و گفتم که این حرف را نزنید استاد و بچه های تئاتر دشتیستان تازه صاحب پلاتو شده اند و شما حتما باید اجراهای آن ها را ببینید. اما استاد گفت: «نه دیگر همین است که گفتم. زمان ما امکانات زیادی نبود اما شما الان وضعیتتان نسبت به زمان ما بهتر است. پس خوب استفاده کنید و نگذارید تئاتر دشتستان دچار رکود شود و اجراهایتان را زیادتر کنید» از این لحن و صحبت های استاد به شدت بغض کردم و دیگر چیزی نگفتم. روح استاد عباس زاده شاد و یادش مانا باشد.

زنده یاد عباس زاده، اوائل بهمن ماه گذشته با دستان خود اولین پلاتو نمایشی دشتستان را که به نام خودش نامگذاری شده بود، افتتاح کرد و این آخرین حضور او در مجتمع فرهنگی برازجان بود.

تسلیت به جامعه تئاتر استان.

روحش شاد و یادش گرامی

 

 
مطالب مرتبط

کارگردان بوشهری  «عروسی خون» مطرح  کرد:

بازبینی زنده آثار استانی بهترین نحوه انتخاب است
کارگردان بوشهری «عروسی خون» مطرح کرد:

بازبینی زنده آثار استانی بهترین نحوه انتخاب است

فضل‌الله عمرانی کارگردان بوشهری معتقد است: بعد از حذف جشنواره های تئاتر مناطق فجر در طول این سال ها، نحوه انتخاب این دوره بهترین روش ممکن برای دیدن تئاتر استان ها و شهرستان ها نسبت به دو دوره اخیر بود، که از سوی دبیر محترم جشنواره سی و هفتم انجام شد.

|

پس از 5 روز رقابت  ١٤ نمایش

آثار برگزیده جشنواره تئاتر بوشهر به دبیرخانه فجر معرفی شدند
پس از 5 روز رقابت ١٤ نمایش

آثار برگزیده جشنواره تئاتر بوشهر به دبیرخانه فجر معرفی شدند

آیین پایانی سی‌امین جشنواره تئاتر استانی بوشهر با تقدیر از پیشکسوت تئاتر استان و چهره نام‌آشنای تئاتر کشور- ایرج صغیری- و در شب تولد او برگزار و چهار نمایش نیز در انتهای این مراسم به جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر معرفی شد.

|

کارگردان نمایش «مختک» شرکت کننده در تئاتر صاحبدلان

تئاتر دینی مظلوم واقع شده است
کارگردان نمایش «مختک» شرکت کننده در تئاتر صاحبدلان

تئاتر دینی مظلوم واقع شده است

هر چند که گفته می شود منابع زیادی صرف پرداختن به تئاتر دینی می شود اما درواقع بودجه ای ندارد و توجهی که لازم است باشد، به آن نمی شود و به همین جهت هم نمی شود کارهای بزرگی را خلق کرد و همین موضوع شما را در چیدمان یک اجرای ایده آل باز می دارد.

|

نظرات کاربران