در حال بارگذاری ...
 • در استقبال از گردشگران نوروزی

  برج آزادی تهران در آستانه سال نو شست‌وشو شد

  برج آزادی به عنوان نماد تهران پس از ۸ سال شست‌وشوی شد.

  به گزارش ایران تئاتر به نقل از روابط عمومی و امور بین‌الملل بنیاد رودکی، نعمت‌اله پایان، رئیس مجموعه فرهنگی هنری برج آزادی گفت: برج آزادی همه‌سال‌ها در عید نوروز یکی از مقاصد گردشگران و تهران گردی‌های شهروندان تهرانی است. شست‌وشوی این برج از هفته گذشته به همت بنیاد فرهنگی هنری رودکی آغازشده و در این هفته به اتمام می‌رسد.
  پایان توضیح داد: در جلسه‌ای که ابتدای بهمن‌ماه با نماینده سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری داشتیم در خصوص این شست‌وشو و همچنین مرمت‌های دیگری که در برج نیاز بود توافق لازم صورت گرفت.
  وی افزود: با توجه به اینکه نیاز به زدودن غبار از برج خصوصاً در محور شرقی برج احساس می‌شد، شست‌وشوی برج، بر اساس تکنیک راپل آغازشده است. پیش از این تجربه شست‌وشوی برج در طبقات داخلی را داشتیم و سعی کردیم از همین روش در شست‌وشوی محوطه بیرونی برج استفاده کنیم.
  پایان ادامه داد:  شست‌وشوی برج آزادی در یک مرحله انجام خواهد شد و برای این کار و جرم گیری نمای ظاهری برج آزادی از وسایل مکانیکی ویژه استفاده می شود که در تمام دنیا برای شست‌وشوی  آثار باستانی مورد استفاده قرار می گیرند.
  وی افزود: با استفاده از این دستگاه ها و تجهیزات شست‌وشوی برج بدون آسیب و مشکل رساندن به بدنه صورت می گیرد.
  رئیس مجموعه فرهنگی هنری برج آزادی افزود: مجموعه برج با ویژه برنامه نوروزی "بهارانه" از دوم تا دوازدهم فروردین سال 1397 میزبان گردشگران است؛ بر همین اساس ما تدابیری برای افزایش زیر ساخت ها در برج پیش بینی کردیم.
  وی از تجهیز رستوران، آماده سازی کافی شاپ در خروجی شمالی و راه اندازی گالری برج به عنوان تغیرات جدیدی یاد کرد که در آستانه سال جدید در برج آزادی اعمال شده است.
  پایان، اجرای کنسرت، مراسم آئینی و مناسبتی، برنامه های ویژه بانوان و بانوان سرپرست خانوار، برپایی سفره هفت سین و نمایشگاه های هنری، عکاسخانه سنتی، برپایی غرفه های صنایع‌دستی و عرضه سوغات مناطق مختلف کشور را از دیگر برنامه هایی ذکر کرد که در نماد تهران برای ایام نوروز در نظر گرفته شده است.
  این مجموعه با ۵۰۰۰ متر مربع مساحت دارای بخش‌هایی همچون موزه، کتابخانه، نگارخانه و سالن برگزاری کنسرت و تئاتر است.

  سالن این مجموعه دارای ظرفیتی 300 نفری و مناسب برای اجرای تئاتر حرفه‌ای است. این سالن جهت اجرای تئاتر امکانات ویژه ای دارد. عمق صحنه 17 متر، ارتفاع آن 50/7 سانتی‌متر، طول 20 متر، عرض 25 متر،این سالن دارای تجهیزات نور حرفه‌ای،تجهیزات صدا،این سالن دارای تجهیزات تصویری نیز هست. این سالن دارای تجهیزات گریم با اتاق های مجزا خانم ها و آقایان و میز گریم هر اتاق 2 عدد و سرویس دستشویی مجهز به سرشور است. سالن پلاتو و تمرین 14 مترعرض، 16 متر طول 4 متر ارتفاع دارد.برج آزادی پیش از این در سال 1388 و بعد از بیست سال شست‌وشو شده بود.
  نماد تهران دی ماه امسال 46 سالگی خود را تمام کرد؛ عملیات ساختمان مجموعه میدان و برج آزادی اوایل سال 1348 آغاز و در 24 مهر 1350 به پایان و سرانجام این برج در تاریخ 26 دی همان سال به بهره برداری رسید.
  مطالب مرتبط

  ویژه برنامه‌های مجموعه فرهنگی هنری برج آزادی برای نوروز 97 اعلام شد

از استندآپ کمدی فرهاد منتصر تا نمایش‌های طنز در برج آزادی
  ویژه برنامه‌های مجموعه فرهنگی هنری برج آزادی برای نوروز 97 اعلام شد

  از استندآپ کمدی فرهاد منتصر تا نمایش‌های طنز در برج آزادی

  مجموعه فرهنگی هنری برج آزادی در نوروز 97 با برگزاری ویژه برنامه‌ای متنوع و شاد، سال نو را با میزبان از اهالی پایتخت و مسافران نوروزی آغاز می‌کند.

  |

  محمد رئیسی کارگردان «تهمینه در هفت‌خان رستم»

فرهنگ ایران اصلی‌ترین رکن نمایش است
  محمد رئیسی کارگردان «تهمینه در هفت‌خان رستم»

  فرهنگ ایران اصلی‌ترین رکن نمایش است

  نمایش «تهمینه در هفت‌خان رستم» به نویسندگی کیاوش زارع طلب و کارگردانی محمد رئیسی از 15 مهر در سالن اصلی برج آزادی روی صحنه می‌رود. محمد رئیسی درباره این نمایش می‌گوید: فرهنگ و درد ایران اصلی‌ترین رکن نمایش است.

  |

  نظرات کاربران