در حال بارگذاری ...
 • مدیرکل هنرهای نمایشی در حاشیه جشن روز ملی هنرهای نمایشی به ایران تئاترگفت

  هر روز ما باید روز تئاتر باشد

  مدیرکل هنرهای نمایشی روز ملی هنرهای نمایشی و روز جهانی تئاتر را بهانه‌ای برای شروع یک جشن عنوان کرد و گفت: آنچه که اهمیت دارد اینست که هر روز ما باید روز تئاتر باشد.

  به گزارش ایران تئاتر، جشنروز ملی هنرهای نمایشی و روز جهانی تئاتر بعدازظهر امروز دوشنبه 6 فروردین‌ماه با حضور شهرام کرمی مدیرکل هنرهای نمایشی، ارمغان بهداروند مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی ایران،  سامان خلیلیان مدیر کانون تخصصی تئاتر خیابانی، داوود فتحعلی‌بیگی مدیر کانون نمایش‌های آیینی سنتی و جمع زیادی از علاقه‌مندان و دوستداران تئاتر در محوطه مجموعه تئاترشهر برگزار شد.

  ویژه برنامه روز ملی هنرهای نمایشی با اجرای نمایش «عمو نوروز و هفت سین» با کارگردانی پیام عزیزی از ساعت 15:30 آغاز شد. پس از اجرای این نمایش که توانست نظر بسیاری از حاضران در محوطه تئاترشهر را به خود جلب کند، اجرای نمایش شاد و موزیکال «صدای پای بهار» با کارگردانی مریم تهرانی حال و هوای پارک دانشجو را کاملا تئاتری کرد.

  اجرای «خمیه شب‌بازی» توسط میثم یوسفی در کنار گروه «عروسک‌های زنده» به سرپرستی حمید قریشی و همچنین اجرای آیین‌های نوروزی گروه مردوس از  لاهیجان نیز با استقبال خوب مخاطبان همراه بود.

  شهرام کرمی مدیرکل هنرهای نمایشی که حضورش در این مراسم در واقع نخستین حضور او در این مقام در یک رویداد تئاتری محسوب می‌شود بعنوان یکی از تماشاگران ویژه این روز با خوشامدگویی گروه‌های نمایشی همراه بود.

  مدیرکل هنرهای نمایشی در حاشیه ویژه برنامه روز ملی هنرهای نمایشی با اشاره به سابقه پیشنهاد روز جهانی تئاتر از سال 1961 توسط آی‌تی‌آی به ایران تئاتر گفت: ما در تاریخ تقویمی‌مان روزهای بزرگداشت مختلفی داریم که معمولا یک جریان، یک تفکر، یک شخصیت اشاره دارد و هر یک نیز به نوع خود گرامی داشته می‌شود. در میان هنرها نیز، هنر تئاتر آنقدر دارای ارزش و قدمت است که یک روز را بعنوان جهانی برای آن نامگذاری کردند و تمام کشورهای دنیا آن را گرامی می‌دارند.

  کرمی ادامه داد: روز ملی هنرهای نمایشی و روز جهانی تئاتر نه تنها یک روز تقویمی بلکه فرصتی است برای همه ما خانواده تئاتر که بتوانیم هم این روز را جشن بگیریم و هم ارزش‌های والای آن را به خودمان و دیگران یادآوری کنیم.

  مدیرکل هنرهای نمایشی با تاکید بر اینکه هنر تئاتر محدود به زمان، تاریخ و یک نقطه جغرافیایی خاص نیست، افزود: تئاتر می‌تواند فراتر از زمان و فراز از گذشته و حتی آینده عمل کند، چراکه یک هنر ترکیبی و یک هنر تکامل یافته است که از گذشته تا امروز تداوم داشته و در آینده نیز ادامه خواهد داشت. در واقع هنر تئاتر هنری است که برای ارتقاء و رشد روح و اندیشه بشری خلق شده و همانطور که ما و گذشتگان ما از این هنر بهره برده‌اند، آیندگان نیز از این هنر بهره‌مند خواهند بود.

  مدیرکل هنرهای نمایشی با اشاره به همزمانی روز جهانی تئاتر و روز ملی هنرهای نمایشی با تعطیلات نروز اظهار کرد: ما در طول این سال‌ها به دلیل تقارن روز جهانی تئاتر با ایام نوروز نتوانستیم برنامه شایسته‌ای که متناسب با این روز مهم باشد برگزار کنیم. اما مهم اینست که این روز یک بهانه‌ای است برای اینکه بتوانیم آغازگر یک جشن باشیم و چیزی که اهمیت دارد این است که هر روز ما روز جهانی تئاتر باشد.

  کرمی در پایان با تبریک این روز خجسته به خانواده تئاتر و همه مردمی که همواره از تئاتر حمایت کردند، اظهار امیدواری کرد که همه ما بتوانیم هر یک به نوبه خود در راستای اعتلای تئاتر گام برداریم.

  گفتنی است، اجرای آیئن‌های نوروزی خراسان جنوبی توسط گروه مریدان شیخ جام به سرپرستی علی زرافشان، اجرای نمایش «نوروز در سفر» توسط گروه نمایشی انارک به نویسندگی و کارگردانی مشترک علی رحیمی و ابراهیم رحیمی و همچنین پرفورمنس «سین‌های نوروزی» توسط گروه کارگاه تئاتر خیابانی ایران به سرپرستی امیرحسین شفیعی از دیگر اجراهای ویژه برنامه کانون تخصصی تئاتر خیابانی اداره کل هنرهای نمایشی به مناسبت روز ملی هنرهای نمایشی بود.

  همچنین لازم به ذکر است، تمام نمایش‌هایی که امروز به مناسبت روز ملی هنرهای نمایشی در محوطه تئاترشهر اجرا شد، روز سه‌شنبه 7 فروردین‌ماه نیز از ساعت 15:30 در همین مکان برای علاقه‌مندان اجرا می‌شود.
  مطالب مرتبط

  در جشن روز ملی هنرهای نمایشی در اهر عنوان شد؛

ضرورت حمایت مسئولان و هنرمندان از جشنواره تئاتر کوتاه ارسباران
  در جشن روز ملی هنرهای نمایشی در اهر عنوان شد؛

  ضرورت حمایت مسئولان و هنرمندان از جشنواره تئاتر کوتاه ارسباران

  جشن روز ملی هنرهای نمایشی و روز جهانی تئاتر با حضور علاقه‌مندان به هنر و مسئولان در سالن مجتمع فرهنگی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان اهر برگزار شد.

  |

  مدیرکل فرهنگ و ارشاد لاهیجان در مراسم روز ملی هنرهای نمایشی گفت :

هنرنمایش بر روح ، جان و صفای باطن مخاطبان تاثیر گذار است
  مدیرکل فرهنگ و ارشاد لاهیجان در مراسم روز ملی هنرهای نمایشی گفت :

  هنرنمایش بر روح ، جان و صفای باطن مخاطبان تاثیر گذار است

  ویژه‌برنامه بزرگداشت روز جهانی تئاتر در لاهیجان با حضور دکتر فیروز فاضلی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان برگزار شد. فاضلی گفت: نمایش ازجمله هنرهای تأثیرگذار بر روح ، جان و صفای باطن مخاطبان است که می‌تواند آرامش‌بخش و شورآفرین باشد.

  |

  بازخوانی بیانات مقام معظم رهبری به بهانه روز ملی هنرهای نمایشی

نمایش از دیگر هنرها زبان رساتر و بلیغ‌تری دارد
  بازخوانی بیانات مقام معظم رهبری به بهانه روز ملی هنرهای نمایشی

  نمایش از دیگر هنرها زبان رساتر و بلیغ‌تری دارد

  ایران تئاتر : هنرمندان دنیا تاکنون این روز را به‌عنوان روز جهانی تئاتر بزرگ داشته‌اند و ثبت روز ملی هنرهای نمایشی به‌عنوان اتفاقی منحصربه‌فرد در تقویم رسمی کشورمان بار دیگر نگاه جدی ایرانیان به هنرهای نمایشی را یادآور می‌شود .متن پیش رو باز خوانی بیانات مقام معظم رهبری ...

  |

  نظرات کاربران