در حال بارگذاری ...
 • از سوی کانونِ نمایش‌نامه‌نویسان و مترجمانِ خانه‌ تئاتر مطرح شد:

  روزِ جهانی تئاتر، فرصت مناسبی برای حضور مؤثر در فرهنگ جهانی است

  اعضای هیئت‌مدیره کانونِ نمایش‌نامه‌نویسان و مترجمانِ خانه‌ تئاتر در یادداشتی روز جهانی تئاتر و روز ملی هنرهای نمایشی را تبریک گفتند.

  به گزارش ایران تئاتر محمدِ امیر یاراحمدی، حمید نعیمی، حسین کیانی، جواد عاطفه، سلم اسلامتی، شهرام کرمی و اصغر نوری اعضای هیئت‌مدیره کانونِ نمایش‌نامه‌نویسان و مترجمانِ خانه‌ تئاتر به مناسبت ۲۷ مارس، برابر با هفتم فروردین؛ روز جهانی تئاتر و روز ملی هنرهای نمایشی یادداشتی منتشر کردند.
  در متن یادداشت اعضای هیئت‌مدیره کانونِ نمایش‌نامه‌نویسان و مترجمانِ خانه‌ تئاتر آمده است:
  نقش ِخیال، لعبتکانِ بساطِ بازی، تماشاگه راز و زلف و دل و گُل، صندوقِ عدم، چرخ و فلکِ لعبت‌باز، فانوس خیال و خیال‌بازی و بسیاری دیگر ازاین‌دست واژگانِ کهن کاربرد ادبیاتِ پیشینِ ایران‌زمین، جای هیچ‌گونه تردیدی را باقی نمی‌گذارد که هنرهای نمایشی، دیرزمانی در این زادوبومِ کهن، بخشِ بزرگی از فرهنگِ اندیشگی و کرداری و گفتاری مردمانِ همه سوی ایران را نمایندگی می‌کرده‌اند.
  این بخشِ بزرگ از فرهنگِ سه سویه‌ نیکِ مردمانِ ما در قالب مجموعه باورهای عُرفی و اجتماعی و زیستی‌شان، جایگاهی بر مبنای ذوقِ جمعی و پایگاهی بر اساسِ خردِ آگاهی‌بخش داشته است.
  ادبیاتِ هر سرزمینی واقعی‌ترین تاریخ آن سرزمین است و هنرهای نمایشی هر سرزمینی حقیقی‌ترین تاریخ آن سرزمین. این سخنی گزاف نیست و هستند سرزمین‌هایی که یکی یا هر دوتای این تاریخ‌های واقعی و حقیقی را ندارند و به‌ همین جهت نقشی در تاریخ فرهنگی جهان ندارند. تاریخی که بی‌وقفه و بی‌رحم نوشته می‌شود و ملاحظه‌ گذشته‌ پُربار و سرشارِ برخی ملت‌های فرودست شده را نمی‌کند. تاریخی که برخی از آن کشورهایی که نه تاریخ واقعی دارند و نه تاریخ حقیقی، می‌کوشند با استفاده از هر ابزاری جایی در آن برای خود به ثبت برسانند و سهمی از تاریخ فرهنگ جهانی به دست بیاورند. به نام زدنِ بزرگان دانش و اندیشه‌ یک سرزمینِ بزرگ به نام یک زمین کوچک و به ثبت رساندنِ رسوم و آیین‌ها و بازی‌ها و حتی خوراک‌های یک ملت به نامِ ملتِ دیگر، تنها بخشی از این مسابقه‌ سهم‌خواهی در تاریخ فرهنگ جهانی است. اَمری از نظرگاه ما مذموم، حقیر و نکوهیده؛ اما از دیدگاه آن‌ها کاملاً توجیه‌پذیر و قابل‌قبول!
  ولی ما و سیاست‌گذاران فرهنگ ما به جهت آن‌ که سهمِ بزرگ ما از تاریخ فرهنگ جهانی دست یازیده نگردد و به اندوخته‌ آن افزوده‌تر شود، چه کرده‌ایم و چه می‌کنیم؟ وزارت‌خانه‌ها، سازمان‌های فرهنگی، دستگاه‌های مرتبط، سازمان‌های مردم‌نهاد، خانه‌ها و انجمن‌ها و کانون‌ها تا چه میزان تعریف و دغدغه‌مندی حضورِ اثرگذار فرهنگ و هنر ایران‌زمینی را در تاریخ فرهنگِ جهانی دارند و تا چه اندازه و با کدام متر و معیار در این مسیر می‌کوشند؟ اصلا این مسیر از جمله مسیرهایی که فرهنگ و هنر ما طی می‌کند هست؟
  بیست‌وهفتم مارس روزِ جهانی تئاتر، برابر با هفتم فروردین، فرصت مناسبی است برای بازاندیشی در مسئله‌ حضور مؤثر در فرهنگ جهانی، به‌واسطه‌ هنری که می‌تواند تمامِ زمینه‌های فرهنگیِ یک جامعه را معرفی و نمایندگی کند.
  به همین جهت است که اساتیدِ فن گفته‌اند؛ تئاتر، هنری کامل یا به عبارتی دیگر، کامل‌ترین هنر است. چون می‌تواند انسان را از هر نوع و سرزمینی و با هر سطحِ فکر و جهان‌بینی و در هر موقعیت و شرایطی نمایش دهد و از ابزارهای کاربردی همه‌ هنرهای دیداری و شنیداری و نوشتاری و گفتاری نیز در این مسیر استفاده ببرد.
  بنابراین تا کشف و یا اختراعِ هنری کامل‌تر از هنرِ تئاتر، باید به این هنر بیش از پیش توجه نشان دهیم، به آن احترام بگذاریم و به خاطر بالندگی فرهنگ و زیستِ بهتری که این هنر به ما هدیه می‌دهد تا بالاترین حد توانِ خود در امرِ پیشرفت و توسعه و رونق آن کوشا باشیم.
  کانون نمایش‌نامه‌نویسان و مترجمانِ خانه‌ تئاتر، روزِ جهانی تئاتر را به همه‌ هنرمندان و فرهنگ‌مداران و باورمندان و علاقمندان به فرهنگ و هنرِ واقعی و حقیقی ایران زمین، تبریک و شادباش می‌گوید و آرزو می‌کند سالِ دیگر در چنین روزی، تئاتر ایران گام‌های بلندی به سوی توسعه‌ پایدار و جایگاه فرهنگی ماندگار برداشته باشد.
  مطالب مرتبط

  بزرگداشت مرضیه محبوب با حضور مدیرکل هنرهای نمایشی در مدرسه سینما تئاتر هنر هفتم برگزار شد

تقدیر صمیمانه از مادربزرگ عروسک‌ها
  بزرگداشت مرضیه محبوب با حضور مدیرکل هنرهای نمایشی در مدرسه سینما تئاتر هنر هفتم برگزار شد

  تقدیر صمیمانه از مادربزرگ عروسک‌ها

  مراسم بزرگداشت مرضیه محبوب هنرمند پیشکسوت تئاتر عروسکی با حضور مدیرکل هنرهای نمایشی و جمعی از هنرمندان مطرح تئاتر بعداز ظهر روز شنبه 30 تیرماه در مدرسه سینما تئاتر هنر هفتم برگزار شد.

  |

  با حضور معاون امور هنری و مدیرکل هنرهای نمایشی در ساختمان جدید خانه تئاتر برگزار شد

تجلیل از اصغر همت و استقبال از یک مدیر جوان
  با حضور معاون امور هنری و مدیرکل هنرهای نمایشی در ساختمان جدید خانه تئاتر برگزار شد

  تجلیل از اصغر همت و استقبال از یک مدیر جوان

  اصغر همت مدیرعامل پیشین خانه تئاتر با دریافت مدالیوم خانه تئاتر از سوی همکارانش، به طوری رسمی سکان خانه تئاتر ایران را به شهرام گیل‌آبادی سپرد.

  |

  در مراسم آغازین «آنشرلی با موهای خیلی قرمز» مطرح شد

شهرام کرمی: بهترین جایزه اجرای عمومی است
  در مراسم آغازین «آنشرلی با موهای خیلی قرمز» مطرح شد

  شهرام کرمی: بهترین جایزه اجرای عمومی است

  اثر برگزیده بیست و یکمین جشنواره تئاتر دانشگاهی، روز گذشته، با حضور مدیرکل هنرهای نمایشی و هنرمندان برجسته تئاتر طی مراسمی رسما اجرای عمومی خود را در مرکز تئاتر مولوی آغاز کرد.

  |

  به منظور ارتقاءتعاملات فرهنگی و هنری دو کشور انجام شد

دیدار رییس بخش فرهنگی سفارت آلمان با مدیر کل هنرهای نمایشی
  به منظور ارتقاءتعاملات فرهنگی و هنری دو کشور انجام شد

  دیدار رییس بخش فرهنگی سفارت آلمان با مدیر کل هنرهای نمایشی

  روز گذشته رایزن فرهنگی سفارت آلمان درایران با مدیرکل هنرهای نمایشی ، دبیر سی و ششمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر و مدیر امور بین الملل این اداره کل دیدار کرد.

  |

  نظرات کاربران