در حال بارگذاری ...
 • پس از دو کتاب پژوهشی؛

  «قصه‌های آقاجان»، نخستین اثر داستانی پیمان شیخی به چاپ رسید

  نخستین اثر داستانی پیمان شیخی با عنوان «قصه‌های آقاجان» شامل داستانک‌های حقیقی او پس از انتشار دو اثر پژوهشی به چاپ رسید.

  به گزارش ایران تئاتر کتاب «قصه‌های آقاجان»، شامل بیست داستان کوتاه واقعی به نویسندگی پیمان شیخی توسط نشر هنر پارسینه به چاپ رسید. شیخی پیش‌ازاین کتاب، دو اثر پژوهشی با نام‌های «تماشاخونه‌های طهرون» و «خاطره‌بازی پیشکسوتان تئاتر» نیز روانه بازار نشر کرده بود.
  کتاب‌های «خاطره‌بازی پیشکسوتان تئاتر» و «تماشاخونه‌های طهرون» که توسط نشر غنچه منتشر شدند، مربوط به حوزه هنر تئاتر کشور است که گفت‌وگوها و پژوهش‌های شیخی را درباره هنر تئاتر در خود گنجانده. آثار نام‌برده، از اسفندماه 95 تاکنون به چاپ دوم رسیده‌اند.
  شیخی در یادداشت آغازین کتاب «قصه‌های آقاجان» آورده است: «به نام او که مهربان‌ترین است. کتابی که پیش رو دارید، شامل بخشی از خاطرات آقاجانم، مادربانو، خودم و بخشی از خاطرات دوستان گاه و بی‌گاهم است که خداوند مهربان در مسیر زندگی زمینی‌ام قرار داده و بی‌شک افسوس می‌خوردم اگر امکان انتقال این خاطرات به سایرین فراهم نمی شد. نقطه‌ی مشترک این خاطرات، حضور بی‌چون و چرای مهربانی همیشگی خداوند است و بس؛ مهربانی که در بسیاری مواقع از نظر ما پوشیده باقی می‌ماند و گاه از پشت پرده‌ی افکار مادی ما رخ‌نمایی می‌کند و چه خوشبخت است کسی که دیدن و درک این مهرورزی را از خود دریغ نمی‌کند».
  همچنین در بخشی از نخستین داستان کتاب «قصه‌های آقاجان» می‌خوانید:
  «مرد می‌گفت: شیش سالم بود که پدرم مرد، بهش می‌گفتن کریم‌مومن، خیلی مومن بود، واسه خاطر همینم این لقبو روش گذاشته بودن. مرد می‌گفت: کریم‌مومن فرش‌فروش بود/ وقتی هم که مُرد سروکله یه عده پیدا شد که طلبکار بودن/ نازی‌خانم مادرم بود که بهش می‌گفتیم آبا / آبا از حساب‌کتاب سر درنمی‌آورد/ آخه زن خونه بود/ اون‌وقتا مث الان نبود/ بعد مشروطه بود و اوایل حکومت رضاخان/ خلاصه هرکی هرچی گیرش اومد جای طلبش برد و من و آبا و رحیم، داداش‌کوچیکم و رقیه‌سلطان خواهر بزرگم که بهش می‌گفتیم خان‌باجی، موندیمو یه عالمه مسئولیت. آبا از طریق یکی از آشناها منو گذاشت توی بازار کفاشای خیابون تربیت تا شاگردی کنم/ شاگرد خوبی بودم/ با هوش و فرز/ خرجی بخور و نمیری درمی‌آوردم/ آبا هم با آبرو زندگی رو می‌چرخوند. مرد می‌گفت: یه روز صبح زود توی راه بازار کفاشا بودم که دیدم مردم خلاف جهت من دارن میان و هراسانن/ به راهم ادامه دادم که یه دفعه دیدم یکی از مردم با عجله و کمی هم غیض اومد طرفم که: بچه کجا داری می‌ری؟ گفتم دارم می‌رم بازار/گفت نمی‌تونی بری، خیابونو سیل برداشته/گفتم باید برم/ آخه اگه دیر کنم اوستام باهام دعوا می‌کنه...».
  پیمان شیخی سال 53 در شهرری به دنیا آمده و دارای مدرک دیپلم برق و فوق‌دیپلم خبرنگاری از دانشگاه علمی‌کاربردی است. او سال 75 دوره تصویربرداری را در انجمن سینمای جوانان ایران گذرانده است و طی سال‌های 80 تا 82 تحت عنوان نویسنده و کارگردان، دو فیلم کوتاه «قصه تکراری» و «معجزه» را برای انجمن سینمای جوانان ایران و فیلم مستند «آسمان آبی، آسمان سیاه» را پیرامون آلودگی هوا، برای باشگاه خبرنگاران جوان به منظور پخش از تلویزیون ساخت. شیخی از سال 80 با گذراندن دوره خبرنگاری در صداوسیما به خبرنگاری پرداخت و تا کنون با باشگاه خبرنگاران جوان، روزنامه‌های اعتماد، کار و کارگر، شرق، وطن امروز، ایران، بانی‌فیلم، مردم‌سالاری، مجلات هنر زندگی، دنیای جوانان، اطلاعات هفتگی، فروزش، موسیقی قرن 21 و سایت‌های ایران‌تئاتر و جشنواره تئاتر فجر همکاری داشته است. همچنین این نویسنده و هنرمند، در زمینه عکاسی تئاتر در 21 اثر نمایشی به عنوان عکاس گروه فعالیت داشته و برگزاری چند نمایشگاه انفرادی را در اداره برنامه‌های تئاتر و شرکت در نمایشگاه گروهی جشن هفته تئاتر خانه تئاتر در کارنامه هنری خود دارد.
  نویسنده کتاب «قصه‌های آقاجان»، پیش‌ازاین در زمینه انتشار کتاب، در سال 87 مسئولیت بخش عکس نخستین جلد کتاب طرح جامع اطلاعات آمار تئاتر شهرستان‌ها را که با مسئولیت دکتر مجید امرایی در نشر نمایش منتشر شد و در سال 90 نیز مسئولیت گردآوری کتاب «چهل سالگی» تئاترشهر را بر عهده داشت. شیخی که از مجریان رادیو و تلویزیون کشور است، فعالیت رادیویی‌اش را از سال 85 با شبکه رادیویی صدای آشنا تحت عنوان کارشناس تئاتر آغاز کرد و تاکنون به عنوان مجری کارشناس، گوینده، سردبیر، تهیه‌کننده، نویسنده و پژوهشگر در شبکه‌های رادیویی تهران، گفت‌وگو، فرهنگ، جوان، فصلی و نمایش فعالیت داشته است.

  او از سال88 با اجرای ویژه‌برنامه جشنواره تئاتر فجر و برنامه «در شهر» به عنوان مجری تلویزیون کار خود را آغاز کرد و تاکنون در مقام مجری برنامه‌های فرهنگی، هنری، علمی و آموزشی شبکه‌های تلویزیونی پنج (تهران)، چهار (فرهیختگان)، شبکه استانی «شما» و هفت سیما (آموزش) فعالیت داشته و هم‌اکنون اجرای برنامه علمی‌آموزشی «فرصت برابر» در شبکه هفت سیما بر عهده پیمان شیخی است.
  گفتنی است مجموعه‌داستان «قصه‌های آقاجان» در تیراژ پانصد نسخه با طراحی جلد فرشاد محمدپور و صفحه‌آرایی یاسر عزآباد روانه بازار نشر شده و علاقه‌مندان می‌توانند این اثر داستانی را از کتابفروشی‌های معتبر تهیه و مطالعه بکنند.
  مطالب مرتبط

  محب اهری؛ محب مهر بود و هنر

  محب اهری؛ محب مهر بود و هنر

  ایران تئاتر- پیمان شیخی: محب اهری زاده ماه مهر بود و منش او هم مهر و مهربانی بود. همیشه خندان، مهربان و خوش‌صحبت بود. با آن صدای ویژه که خاص او بود و یک دنیا تجربه درونش نهفته بود.

  |

  خاطره بازی ایران تئاتر با میکائیل شهرستانی:

هیچ‌وقت به دنبال مسائل مادی نبودم
  خاطره بازی ایران تئاتر با میکائیل شهرستانی:

  هیچ‌وقت به دنبال مسائل مادی نبودم

  ایران تئاتر- پیمان شیخی: میکائیل شهرستانی یکی از هنرمندان پیشکسوت هنر تئاتر کشورمان است که علاوه بر فعالیت درزمینه بازیگری، در عرصه کارگردانی تئاتر نیز فعالیت‌های بسیاری داشته است.

  |

  رزیتا غفاری در گفتگو با ایران تئاتر عنوان کرد:

وسواس من در انتخاب آثار باعث کم کاری شد
  رزیتا غفاری در گفتگو با ایران تئاتر عنوان کرد:

  وسواس من در انتخاب آثار باعث کم کاری شد

  ایران تئاتر:رزیتا غفاری متولد دی ماه سال ۱۳۵۱ در تهران است و فعالیت هنری خود را در سن یازده سالگی با ایفای نقش در نمایش "صیاد چگونه صید می شود" آغاز کرده و تحصیلات خود را در زمینه ی کارگردانی سینما به پایان رسانده است.

  |

  خاطره بازی با عزت الله رمضانی فر در گفتگوی اختصاصی با ایران تئاتر :

بازیگری کار مشکلی است و درآمدها اندک
  خاطره بازی با عزت الله رمضانی فر در گفتگوی اختصاصی با ایران تئاتر :

  بازیگری کار مشکلی است و درآمدها اندک

  ایران تئاتر، پیمان شیخی: عزت الله رمضانی فر، از جمله بازیگرانی است که طی دهه ی چهل با حضور در دانشکده ی هنرهای دراماتیک و تلمذ در محضر اساتیدی بی همتایی همچون استاد حمید سمندریان، پای به دنیای حرفه ای تئاتر کشورمان نهاد و سپس با حضور در یکی از بی تکرارترین گروه های تئاتر ...

  |

  خاطره بازی اصغر همت در ایران تئاتر

برای تماشای نمایش حتی از دیوار هم بالا رفته‌ام
  خاطره بازی اصغر همت در ایران تئاتر

  برای تماشای نمایش حتی از دیوار هم بالا رفته‌ام

  ایران تئاتر،پیمان شیخی: اصغر همت یکی از بازیگران پیشکسوت هنر تئاتر کشورمان است که همچون تمامی کسانی که در ردیف پیشکسوتان تئاتر محسوب می‌شوند، علاوه بر کسب تجربیات فراوان در تئاتر و فعالیت‌های گوناگونی که در این زمینه انجام داده است.

  |

  خاطره بازی ابراهیم آبادی با ایران تئاتر

 حقه باز اولین نمایش من در لاله زار بود
  خاطره بازی ابراهیم آبادی با ایران تئاتر

  " حقه باز" اولین نمایش من در لاله زار بود

  ایران تئاتر:ابراهیم آبادی در گفت‌وگویی دوستانه با  ایران تئاتر از مسائل نمایش در دوران گذشته و فعالیت‌های خود صحبت کرد. از نظر او اجرای نمایش در دوران گذشته سخت تر از اینروزهاست.

  |

  نگاهی گذرا به تاریخچه «تئاتر آناهیتا»

حرکتی نوین در دنیای نمایش ایران
  نگاهی گذرا به تاریخچه «تئاتر آناهیتا»

  حرکتی نوین در دنیای نمایش ایران

  ایران تئاتر _پیمان شیخی: تئاتر آناهیتا را می‌توان حرکتی فرهنگی دانست که در ادامهٔ فعالیت‌های تئاتری دههٔ بیست شکل‌گرفته بود و در اواخر دههٔ سی، با استفاده از دانش تئاتر روسیه و اروپا، دست به حرکتی نوین در دنیای نمایش ایران زد. متن پیش رو نگاهی به تاریخچه این رویداد تئاتری ...

  |

  نظرات کاربران