در حال بارگذاری ...
 • با تجلیل از داود کیانیان

  مرکز تخصصی تئاتر کودک در شهر مشهد افتتاح شد

  آیین راه‌اندازی مرکز تخصصی تئاتر کودک با حضور فاضل نظری مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و قدردانی از داوود کیانیان برگزار شد.

  به گزارش ایران تئاتر آیین راه‌اندازی مرکز تخصصی تئاتر کودک یکشنبه ۲۳ اردیبهشت‌ماه با قدردانی از داوود کیانیان نویسنده، کارگردان و محقق حوزه کودک و نوجوان همراه بود. در این مراسم فاضل نظری مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان حضور داشت.
  فاضل نظری در این آیین وجود هنرمندانی چون داود کیانیان را بخش مهمی از گذشته خود و هم‌نسلانش دانست و گفت: شاید نشود نقش هنرمندان را در سپهر تربیتی نسل‌ها شناسایی کرد و شاید نتوانیم تأثیر تماشای یک تئاتر را در مسیر موفقیت کودک به‌طور دقیق مشخص کنیم اما آثار هنری و فرهنگی می‌تواند نقطه عطفی در مسیر تعالی و رشد آدمی باشند و روی روح و نگاه انسان‌ها به‌ویژه کودکان و نوجوانان با آن روح پاک و زلال‌شان اثر بگذارند.
  وی درباره‌ی راه‌اندازی مرکز تخصصی تئاتر کودک کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان خراسان رضوی عنوان کرد: اینجا یک ظرفیت نمادین برای انجام‌ کارهای بزرگ است و شاید نتواند به عنوان یک مرکز تخصصی تئاتر به همه نیازهای هنری کودک و نوجوان در حوزه نمایش بپردازد و تنها پاسخگوی بخش کوچکی از نیازهای مخاطبان خود در سطح شهر و محله خود باشد اما این کار یک کار نمادین است و باید به مرکز فکر و ایده تبدیل شود.
  نظری در ادامه به توسعه مهارت در کودکان تاکید کرد و گفت: پرورش و تقویت مهارت کودکان با عنوان «تمرین زندگی» یکی از اصلی‌ترین وظیفه‌های کانون در سال جاری است و من معتقد هستم تئاتر نزدیک‌ترین قالب هنری به این شعار خواهد بود چرا که آدم‌ها وقتی کار نمایشی را انجام می‌دهند به گونه‌ای دگرگون‌زیستن را تجربه می‌کنند و اگر این فرصت برای کودکان و نوجوانان ما فراهم شود می‌توان به آینده اجتماعی آنان بیش‌تر از پیش امیدوار بود.
  آیین راه‌اندازی مرکز تخصصی تئاتر کودک و نوجوان کانون خراسان رضوی روز یکشنبه ۲۳ اردیبهشت‌ ۱۳۹۷ با حضور جمعی از پیشکسوتان استانی و کشوری از جمله اصغر همت و محمدعلی لطفی‌مقدم پیشکسوت تئاتر کودک خراسان و تجلیل از داود کیانیان همراه بود.
  سخنرانان این آیین بر تلاش برای تبدیل این مرکز تخصصی به عنوان یکی از قطب‌های تئاتر کودک در ایران تاکید کردند و داوود کیانیان که سال‌ها مدیریت مرکز تئاتر کانون در تهران را برعهده داشت با برشمردن سابقه‌ این هنر در خراسان توضیح داد: در دهه پنجاه در مشهد تئاتر کودک به صورت حرفه‌ای اجرا می‌شد و کارنامه خوبی در انتشار نمایشنامه برای کودکان هم داریم. ما جشنواره تئاتر نوجوانان و جوانان را راه‌اندازی و کتاب نظری تئاتر کودک را تالیف و در سطح کشور منتشر کردیم اما با تمام این داشته‌ها، هنوز خانه تئاتر نداریم.
  وی ادامه داد: همچنین انجمن تئاتر کودک و نوجوان نداریم، موزه تئاتر کودک نداریم و در چنین شرایطی به همت کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان خراسان رضوی مرکز تخصصی تئاتر کودک راه‌اندازی شد و این امید را در دل ما زنده کرد که برخی از این نداشته‌ها در آینده‌ای نه چندان دور تبدیل به داشته‌های‌مان شود.
  رضا قمرزاده سرپرست کانون استان راه‌اندازی مرکز تخصصی تئاتر کودک را یک آغاز برای یک جریان فرهنگی دانست که با تجلیل از یک پیشکسوت و پس از آن با حضور کیانیان‌ها ادامه خواهد یافت.
  محمدعلی لطفی‌مقدم پیشکسوت هنر تئاتر کودک، شهر مشهد را آغازگر بسیاری از حرکت‌های خوب فرهنگی در کشور دانست و تصریح کرد: این آغازگری بی‌تردید به خاطر وجود بابرکت امام مهربانی‌ها، نگاه دلسوزانه مسئولان فرهنگی و ظرفیت‌های خوب هنرمندان است.
  مرکز تخصصی تئاتر کودک خراسان رضوی به‌لحاظ ساختاری و فیزیکی مجهز و مناسب‌سازی شده است و با ایجاد سالن‌های سرپوشیده، پلاتوی تخصصی، موزه عروسک، سالن خیمه‌شب بازی، کتابخانه تخصصی و کارگاه آموزشی و ... شرایط مناسبی را برای اجرای نمایش، پژوهش و آموزش علاقه‌مندان، دانشجویان و پژوهشگران حوزه تئاتر فراهم می‌آورد.

  در سفر ۲ روزه مدیرعامل کانون به مشهد مقدس، محمدرضا زمردیان معاون فرهنگی، حامد رهنما مدیرکل روابط عمومی و امور بین‌الملل و محمدرضا کریمی صارمی مدیرکل سینما و تئاتر کانون فاضل نظری را همراهی می‌کردند.
  بازدید از بخش‌های مختلف مرکز تئاتر و کارگاه‌های آن، شرکت در نشست انجمن ادبی آفتاب با نوجوانان نوقلم و دیدار با همکاران کانون استان بخشی از برنامه‌های سفر مدیرعامل به استان خراسان رضوی در روز ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ بود.
  مطالب مرتبط

  داوود کیانیان در مراسم گرامیداشت روزملی وجهانی تئاتر در تالار هنر مطرح کرد:

امروز آغاز دومین صده تئاتر کودک و نوجوان در ایران است
  داوود کیانیان در مراسم گرامیداشت روزملی وجهانی تئاتر در تالار هنر مطرح کرد:

  امروز آغاز دومین صده تئاتر کودک و نوجوان در ایران است

  گرامیداشت روز ملی هنرهای نمایشی و روز جهانی تئاتر با حضور بزرگان تئاتر کودک و نوجوان، هنرمندان و اهالی رسانه به همراه اجرای نمایش «ساعت هشت در کشتی» در تالار هنربرگزار شد.

  |

  مقاله داوود کیانیان در اهمیت جبار باغچه بان

همه چیز درباره بنیان گذار تئاتر کودک در ایران
  مقاله داوود کیانیان در اهمیت جبار باغچه بان

  همه چیز درباره بنیان گذار تئاتر کودک در ایران

  ایران تئاتر : داوود کیانیان معلم و پیشکسوت تئاتر کودک و نوجوان مقاله ای ارزنده در مرور اهمیت حیات جبار باغچه بان را به مناسبت برگزاری صد سالگی تئاتر کودک و نوجوان در جشنواره تئاتر کودک و نوجوان همدان در اختیارمان گذاشت . در این مقاله جامع ، زندگی ، خلقیات و نقش آفرینی این خادم ...

  |

  نگاهی به تقویم نمایش ایران در اولین ماه فصل زمستان

دی،ماه گرم تئاتری ها
  نگاهی به تقویم نمایش ایران در اولین ماه فصل زمستان

  دی،ماه گرم تئاتری ها

  ایران تئاتر: تولد هنرمندانی همچون بهرام بیضایی، نصرت کریمی، مهدی شفیعی، زنده یاد جعفر والی، علی رفیعی و درگذشت هوشنگ حسامی، رقیه چهره آزاد و مهین اسکویی از مهم ترین رویدادهای تقویم تئاتری دی ماه به شمار می آید.

  |

  به قلم داوود کیانیان و به مناسبت سالروز تولد آغازگر تئاتر کودک در ایران

جبار باغچه‌بان؛ نخستین مؤلف «اُپرت» برای کودکان
  به قلم داوود کیانیان و به مناسبت سالروز تولد آغازگر تئاتر کودک در ایران

  جبار باغچه‌بان؛ نخستین مؤلف «اُپرت» برای کودکان

  ایران تئاتر: داوود کیانیان به مناسبت 19 اردیبهشت‌ماه، سالروز تولد جبار باغچه‌بان (19 اردیبهشت 1264-4 آذر 1345) متنی را در اختیار ایران تئاتر قرارداد. این متن که به خلاصه‌ای از مهم‌ترین فعالیت باغچه‌بان در حوزه نمایش کودک می‌پردازد با نقل‌قولی از خود او آغازشده است.

  |

  نظرات کاربران