در حال بارگذاری ...
 • پس از اجرای موفق در تئاتر شهر

  «هفت روز از تیر شصت» در حوزه هنری به صحنه می‌رود

  کامران شهلایی، کارگردان نمایش «هفت روز از تیر شصت»، از اجرای دوباره این اثر پرمخاطب با حمایت حوزه هنری در اواخر خرداد خبر داد.

  به گزارش دریافتی ایران تئاتر «هفت روز از تیر شصت» به نویسندگی کامران شهلایی و کارگردانی مشترک او و محمد لارتی، تئاتری مستند و سیاسی است که روایتی داستانی از وقایع حادثه بمب‌گذاری دفتر حزب جمهوری اسلامی در روز هفتم تیر سال ١٣٦٠ دارد. این اثر تیر سال گذشته روی صحنه رفت و اواخر خرداد و اوایل تیر امسال با حمایت حوزه هنری دوباره اجرا می‌شود.
  کامران شهلایی با اعلام این خبر افزود: این نمایش در اجرای مجدد، دریکی از سالن‌های نمایشی حوزه هنری و در آستانه هفتم تیر و وقایع آن اجرا می‌شود.
  شهلایی همچنین از اثر جدید خود خبر داد و گفت: نمایش جدیدی به نام «حسام؛ گم‌شده در چهارم آذر» را در دست نگارش دارم که درباره شهدای بمباران است که امیدواریم بتوانیم امسال آن را اجرا کنیم.
  این نویسنده و کارگردان بابیان اینکه «حسام؛ گم‌شده در چهارم آذر» هم درام است و هم بعد مستند دارد و براساس خاطرات و مصاحبه‌های مستند نوشته شده، گفت: این نمایش درباره شهدای بمباران است که در سال‌های پس از دفاع مقدس درباره‌شان کمتر کار شده و به نظرم به‌ نوعی این شهدا مظلوم‌اند.
  شهلایی با اشاره به اینکه «مرکز هنرهای نمایشی قول‌هایی برای حمایت از این نمایش داده است» گفت: من چون خودم اهل کرمانشاه هستم و زمان‌های زیادی را زیر بمباران بوده‌ام، همیشه دغدغه بمباران و ترس‌های آن را داشته‌ام. زمان جنگ، من یک پسربچه بودم و روزهای زیادی را از بمباران می‌ترسیدم و این موضوع در زندگی و خانواده‌ام نقش داشته و به ما آسیب‌هایی از نظر روانی وارد کرده است. علاوه بر این، در این مدت تعریف‌های زیادی شنیده‌ایم و خانواده‌های شهدای بمباران را دیده‌ایم. از این نظر این موضوع همیشه برایم دغدغه بوده و دلم می‌خواست به آن بپردازم.
  او خاطرنشان کرد: با این وجود همیشه می‌خواستم آن چیزی را بنویسم که خودم دلم می‌خواهد. من هیچ‌وقت بابت کارهای دفاع مقدس و انقلاب یا نوشته‌هایم درباره جنگ تحمیلی از جایی سفارش نمی‌گیرم؛ خودم موضوعی را انتخاب می‌کنم و به جاهایی که ممکن است حمایت کنند آن را پیشنهاد می‌دهم. از این نظر در کارهایی که درباره فضاهای جنگ انجام می‌دهم فضای عکسی حاکم است و خروجی آن‌ها آثاری کاملا براساس قلب و دلم است.
  شهلایی با اظهار امیدواری از اینکه «حسام؛ گم‌شده در چهارم آذر» کار خوبی شود، گفت: این نمایش شامل سه قصه کاملا به هم پیوسته مستند خواهد بود.

   
  مطالب مرتبط

  از سوی دبیر علمی ششمین دوره جشنواره

داوران بخش های صحنه ای و خیابانی جشنواره تئاتر ایثار معرفی شدند
  از سوی دبیر علمی ششمین دوره جشنواره

  داوران بخش های صحنه ای و خیابانی جشنواره تئاتر ایثار معرفی شدند

  محمد لارتی دبیر علمی ششمین جشنواره ملی تئاتر ایثار با بیان این که اساتید و کارگردانان شناخته شده تئاتر آثار جشنواره را داوری می کنند ، شش داور بخش های صحنه ای و خیابانی را معرفی کرد.

  |

  در واکاوی ایران تئاتر از بزرگترین حادثه تروریستی ایران انجام شد

بازخوانی شخصیت های اصلی نمایش هفت روز از تیر شصت
  در واکاوی ایران تئاتر از بزرگترین حادثه تروریستی ایران انجام شد

  بازخوانی شخصیت های اصلی نمایش هفت روز از تیر شصت

  ایران تئاتر- علی رحیمی: نمایش هایی که تلاش دارند یک واقعه یا حادثه تاریخی را به نمایش گذارند سوای جذابیت های متنی و تصویری و نیز اطلاعاتی که به مخاطب در خصوص آن موضوع ارائه می دهند، همواره علامت سوال هایی نیز در ذهن مخاطب ایجاد می کنند.

  |

  گفت و گو با نویسنده و کارگردان نمایش «هفت روز از تیر شصت» در فجر۳۶

تابستان 60 جزو سوال برانگیزترین موضوعات تاریخ معاصر ایران است
  گفت و گو با نویسنده و کارگردان نمایش «هفت روز از تیر شصت» در فجر۳۶

  تابستان 60 جزو سوال برانگیزترین موضوعات تاریخ معاصر ایران است

  ایران تئاتر: کامران شهلایی از جمله نمایشنامه نویسان خوش فکری است که در طول سال‌های حضور در عرصه نمایش، همواره نام او به عنوان یک نمایشنامه نویس توانا مطرح بوده و هست.

  |

  نظرات کاربران