در حال بارگذاری ...
 • 213 مدرس دانشگاهی برای چندمین بار درخواست دادند

  تاسیس «انجمن مدرسان تئاتر» در خانه‌ تئاتر

  بیش از ۲۰۰ مدرس دانشگاهی تئاتر درخواست تاسیس انجمن مدرسان تئاتر را به هیات‌مدیره جدید خانه تئاتر ارائه دادند.

  به گزارش ایران تئاتر در واپسین روز بهار و نخستین ماه آغاز به کار هیات مدیره منتخب خانه تئاتر ، مدرسان دانشگاهی تئاتر در نامه‌ای خطاب به هیات‌مدیره ، برای سومین و آخرین بار درخواست تاسیس انجمن مدرسان تئاتر را همراه درخواست‌های پیشین و اساسنامه و امضای 213 مدرس تئاتر به خانه تئاتر ارائه دادند.

  مدرسان تئاتر پیش از این در سال 96 دو بار در نامه‌های جداگانه تاسیس انجمنی برای آموزشگران تئاتر را درخواست کرده بودند که با وجود تدوین اساسنامه و تعیین هیات‌موسس به آنها اجازه راه‌اندازی انجمن زیرمجموعه خانه تئاتر داده نشده است.

  خانه تئاتر دارای 14 انجمن از حرفه‌های گوناگون تئاتری است و براساس اعلام نماینده انجمن مدرسان به ایران تئاتر ، این انجمن از سال گذشته با طرح توجیهی مدون و طی مراحل قانونی‌اش درخواست داده بود که انجمن پانزدهم نیز شکل بگیرد اما همواره با مخالفت هیات مدیره وقت مواجه شده بود. با روی کار آمدن هیات مدیره جدید از طیف‌های مختلف و همچنین وعده‌ی انجمن مدرسان که در سخنرانی برخی نامزدها بود ، انجمن مدرسان را بر آن داشته تا برای آخرین بار و این بار به عنوان یک وظیفه و نه درخواست ، تاسیس انجمن مدرسان بر عهده ی خانه تئاتر را هشدار دهد.

  در بخشی از سومین نامه انجمن مدرسان آمده است: "یکی از چالش‌های پیش روی خانه (اگر می‌خواهد تا انتخابات بعدی دچار گرفتاری‌هایی بیشتر نشود و اصالت قانونی‌اش را اثبات کند) تعیین‌ تکلیف سه بخش از خانواده‌ی تئاتر است؛ اعضای جدا شده در سال‌های گذشته ، تئاتری‌هایی که تمایل به عضویت در خانه ندارند چون خدمتی نمی‌بینند و تئاتری‌هایی که اجازه عضویت در خانه را ندارند! نامه‌ی پیش رو به بخش سوم تئاتری‌ها اشاره دارد و با صراحت اعلام می‌شود که خانه تئاتر باید خانه‌ی همه‌ی تئاتری‌ها باشد و با این تعریف ، دفع مدرسان تئاتر با چندصد عضو را یک تخلف و بی‌توجهی بزرگ به بخش عمده‌ای از تئاتری‌ها و جامعه‌ی دانشگاهی می‌دانیم و در صورت ادامه‌ی روند بی‌عدالتی ، جامعه‌ی دانشگاهیان بر این بی‌توجهی متمرکز خواهند شد. پرسش این است که چگونه یک انجمن با 20 هنرمند ، انجمن تئاتری است و یک انجمن با چندصد درخواست ، اجازه‌ی فعالیت ندارد؟! "

  انجمن مدرسان در نامه‌ی سال گذشته درخواست کرده بود که در روز دانشجو سال 96 شکل بگیرد اما به واسطه‌ی مخالفت خانه تئاتر فقط هیات موسس را در آن روز معرفی می‌کند اما در نامه‌ی امسال آورده است که می‌خواهند در تیر ماه97 مجمع عمومی و عضوگیری را به سامان برسانند.

  در بخش دیگری از نامه‌ی بهزاد خاکی‌نژاد (نماینده مدرسان تئاتر) آمده است:                   

  "خانه تئاتر بارها و سالها از تاسیس «انجمن مدرسان تئاتر» سر باز زده و بر مشکلات حرفه‌ای مدرسان تئاتر افزوده است اما این نامه دیگر نه به عنوان یک درخواست بلکه به عنوان اعلان عمومی و اعلام یک وظیفه قانونی بر عهده‌ی اعضا هیات‌مدیره خانه تئاتر ، اطلاع می‌دهد مدرسان می‌خواهند هفته‌ی نخست تیر ماه97 (زمان تعطیلی دانشگاه‌ها) دستور کتبی راه‌اندازی انجمن از سوی خانه تئاتر صادر شود تا نخستین جلسه رای‌گیری هیات‌مدیره انجمن و مجمع عمومی و عضوگیری در تیر ماه سال‌جاری (پس از امتحان‌های نیمسال دوم و پیش از نیمسال تابستان) برگزار شود."

  گفتنی است تاسیس انجمن مدرسان تئاتر بارها در سال‌های دور هم مورد توجه مدرسان قدیمی دانشگاه‌ها بود که با اختلاف نظر بسیاری رو به خاموشی رفت اما این بار تا مرحله تدوین اساسنامه و تعیین هیات‌موسس و شرایط عضویت هم پیش رفته‌اند.

  هیات موسس انجمن مدرسان تئاتر ترکیبی است از مدرسان پیشکسوت و جوان ، هیات‌علمی و مدعو دانشگاههای مختلف: "استاد منیژه محامدی (مدرس بازنشسته هیات‌علمی دانشگاه آزاد) ، دکتر حمیدرضا افشار (مدرس هیات علمی دانشگاه هنر) ، دکتر بهروز محمودی‌بختیاری (مدرس هیات‌علمی دانشگاه تهران) ، دکتر مسعود دلخواه (مدرس هیات‌علمی دانشگاه تربیت‌مدرس) ، بهزاد خاکی‌نژاد (مدرس مدعو دانشگاه آزاد) ، نوید فرح‌مرزی (مدرس مدعو دانشگاه علمی کاربردی).

  در میان 213 مدرس دانشگاهی خواستار این انجمن نیز نام‌هایی همچون " رحمت امینی ، فردوس حاجیان ، محمدرضا خاکی ، رامتین خداپناهی ، آرش دادگر ، امیر دژاکام ، مهرداد رایانی‌مخصوص ، اردلان شجاع‌کاوه ، رامتین شهبازی ، کاظم شهبازی ، قطب‌الدین صادقی ، اردشیر صالح‌پور ، مجید قناد ، شهرام کرمی ، مجید گیاهچی ، محمدحسین ناصربخت ، مسعود موسوی ، پریسا مقتدی ، فرزانه نشاط‌خواه ، مهدی نصیری ، ... " و بسیاری از مدرسان نامدار دیگر دیده می‌شوند.
  مطالب مرتبط

  مسعود موسوی با مهر مطرح کرد

ناگفته‌های انحلال هیأت مدیره کانون کارگردانان تئاتر
  مسعود موسوی با مهر مطرح کرد

  ناگفته‌های انحلال هیأت مدیره کانون کارگردانان تئاتر

  مسعود موسوی از اعضای هیات مدیره منحل شده کانون کارگردانان خانه تئاتر با اشاره به دلایل منحل شدن هیات مدیره این کانون، درباره الزامات این نهاد صنفی برای ادامه فعالیت توضیحاتی ارائه کرد.

  |

  در ضیافت خانواده تئاتر کودک و نوجوان خانه تئاتر مطرح شد:

نمایش کودک باید بخش اعظمی از آموزش کودکان باشد
  در ضیافت خانواده تئاتر کودک و نوجوان خانه تئاتر مطرح شد:

  نمایش کودک باید بخش اعظمی از آموزش کودکان باشد

  شهرام گیل آبادی مدیر عامل خانه تئاتر در مراسم افطاری کانون کودک و نوجوان گفت: واقعیت موضوع این است که نمایش تنها قالب جدی در عالم است با سه دریچه سمعی، بصری و هیجانی؛ اکنون جامعه نیازمند است تا فعالان نمایش کودک جمع شده و به همه بقبولانند این نوع نمایش باید بخش اعظمی از آموزش ...

  |

  نظرات کاربران