در حال بارگذاری ...
 • سیروس همتی در گفت‌وگو با ایران تئاتر بر ضرورت برپایی یک کمپین تاکید کرد :

  اعلام خطروضعیت دانش آموزان مناطق فقیرنشین تهران

  ایران تئاتر- سیروس همتی نویسنده، کارگردان و بازیگر شاخته شده تئاتر که در کنار این حرفه، نزدیک به ۳۰ سال است به شغل شریف معلمی در یکی از مناطق محروم تهران مشغول است، در گفت‌وگویی متفاوت از وضعیت بغرنج فقر و اعتیاد در مدارس محروم گفت و با اعلام خطروضعیت دانش آموزان مناطق فقیرنشین تهران برضرورت برپایی یک کمپین حمایتی تاکید کرد.

  سیروس همتی در آغاز گفت‌وگوی خود با ایران تئاتر با بیان اینکه این روزها بیشتر رنج می‌برم با اشاره به اتفاق تلخی که به تازگی برای یکی از دانش‌آموزانش افتاده، گفت: این‌روزها درگیر برطرف کردن مشکل یکی از دانش‌آموزانم هستم که متاسفانه مدتی به شیشه اعتیاد داشت. این دانش‌آموز که به تازگی متوجه مشکلات او شدم برادر کوچکی دارد که دو سال از خودش کوچک‌تر است. او نیز دچار یک بیماری قلبی حاد است.

  همتی ادامه داد: روزی دیدم که ناظم مدرسه‌ای که در آن تدریس می‌کنم پولی را به صورت پنهانی به یکی از دانش‌آموزان مدرسه داد. ابتدا تصور کردم که برای خرید چیزی به او پول داده اما بعد ناظم مدرسه به من گفت که این پول تو جیبی این دانش‌آموز است. این گفته شاخک‌های من را تیز کرد و به بعد متوجه شدم که این دانش‌آموز شرایطی خاصی دارد؛ پدر و مادر این بچه ها به شیشه اعتیاد دارند . دوبرادر یک روز صبح از خواب بیدار می‌شوند و می‌بینند که پدر و مادرشان نیستند. تا این لحظه که با شما صحبت می‌کنم نیز کماکان هیچ کس هیچ خبری از این پدر و مادر ندارد. یعنی پدر و مادر ناگهان دو پسر خود را گذاشته و خانه را ترک می‌کنند. پسر بزرگ‌تر درگیر اعتیاد شیشه است و برادر کوچکترش درگیر بیماری حاد قلبی.

  خاله شان اولین کسی است که به او اطلاع می‌دهند و خاله که خود از نظر مالی اصلا وضع مناسبی ندارد، این دو پسر را به خانه خودش می‌برد.اما متاسفانه شوهرخاله که خودش در تامین خانواده اش دچار مشکل است می گوید :من خرج بچه‌های خودم را هم به زور می‌توانم شکم بچه‌های خودم را سیر کنم.

  وقتی با خاله آنها صحبت کردم  متوجه شدم این خانواده پول کافی برای اینکه تشخیص 90 درصدی پزشک، صددرصد بشود را نداشتند. یعنی پزشک نظر داده که برای تشخیص قطعی این بیماری نیاز به آزمایش‌هایی مثل اکو، تست ورزش و... است و در حالی‌که هزینه‌اش 240 هزار تومان است این خانواده از پس پرداخت آن برنمی‌آیند.

  در این مدت توانستیم با کمک همکاران و چند تن از دوستان، ابراردبزرگ را از اعتیاد نجات داده و هزینه آزمایش‌های اولیه برادر کوچک را تامین کنیم. در حالی‌که کماکان هیچ خبری از پدر و مادرش نداریم.

  همتی در ادامه با اشاره به دو مورد دیگر از مشکلات ناشی از فقر که برای دانش آموزانش رخ داده، اضافه کرد: امسال دانش‌آموزی داشتم که پدرش به این دلیل فوت کرد که وقتی می‌خواستند گوشی موبالش را سرقت کنند جلوی آنها مقاومت کرده بود . یا اینکه دانش‌آموزی داشتم که وقتی به خانه می‌آید باید با پول بیاید چون پدر خانواده اصلا هیچ بهانه‌ای را از او نمی‌پذیرد. حالا این بچه باید سر چهارراه شیشه ماشین‌ها را تمیز کند تا با پول به خانه برود. من خیلی اتفاقی سر چهارراه آن دانش‌آموز را دیدم و پرسیدم که تو اینجا چه کار می‌کنی و او التماس می‌کرد که آقا تو را به خدا به کسی نگویید.

  این کارگردان و بازیگر که به شدت از این اتفاق متاثر بود با بیان اینکه وقتی می‌بینم که در حالی‌که دانش‌آموزان من چنین وضعی دارند و در همین جامعه نشستهای بی اثر برگزار می‌شود، نمی‌توانم سکوت کنم. چون می‌دانم با هزینه‌ای که برای برگزاری چنین سمینارهایی می‌شود می‌توان مشکلات تعداد زیادی از دانش‌آموزانم را حل کرد.

  همتی در ادامه با اشاره به لزوم برپایی کمپینی برای رسیدگی به وضعیت فقر و شناسایی دانش‌آموزانی که به دلیل فقر دچار مشکلات فراوانی در مناطق محروم هستند، تصریح کرد: برگزاری چنین کمپینی که در وهله اول معلمان، مدیران و مسئولان آموزش و پرورش را هدف قرار می‌دهدو یک  زنگ خطر است. چراکه اگر اتفاقی که در این مدرسه در حال رخ دادن است را به جامعه تحصیلی کشورتعمیم بدهیم در آستانه یک فاجعه قرار داریم.

  بعد از آن بازسازی اعتماد از دست رفته به وزارت آموزش و پروش است چراکه این وزارتخانه از جایگاهی که در دو دهه قبل داشت به شدت افت کرده و به عبارتی دیگر بازسازی اعتماد از دست رفته معلم‌ها و مردم به آموزش و پروش (که واقعا بعد از جریان صندوق ذخیره فرهنگیان عملا انگیزه معلم‌ها به صفر رسید) لازم است که ترمیم شود. همچنین تاکید بر  لزوم ایجاد بخشی بعنوان مشاوره اقتصادی یا مشاوره به دانش‌آموزان بی‌بضاعت در آموزش و پروش بسیار ضرورت دارد و چنانچه بخشی برای رسیدگی به دانش‌آموزان بی بضاعت وجود دارد چرا ما هیچ کارکردی از آنها نمی‌بینیم.
  مطالب مرتبط

  پوستر نمایش «مُزامُزا» رونمایی شد

  پوستر نمایش «مُزامُزا» رونمایی شد

  پوستر نمایش «مُزامُزا» به کارگردانی سیروس همتی که از روز یکشنبه اول مهرماه ساعت 18:30 در سالن دکتر ناظرزاده کرمانی اجرای عمومی خود را آغاز می‌کند رونمایی شد.

  |

  بازیگران نمایش «مُزامُزا» معرفی شدند

  بازیگران نمایش «مُزامُزا» معرفی شدند

  بازیگران نمایش «مُزامُزا» به کارگردانی سیروس همتی که از اول مهرماه در سالن دکتر ناظرزاده کرمانیتماشاخانه ایرانشهر اجرای عمومی خود را آغاز می‌کند، معرفی شدند.

  |

  گزارش تمرین نمایش « مزا مزا » به نویسندگی و کارگردانی سیروس همتی

تئاتر محتاج تماشاگرنماهایی مثل شما نیست!
  گزارش تمرین نمایش « مزا مزا » به نویسندگی و کارگردانی سیروس همتی

  تئاتر محتاج تماشاگرنماهایی مثل شما نیست!

  ایران تئاتر:سیروس همتی بازیگر توانمندی است که در سال های اخیر کارگردانی در تئاتر هم برایش به عنوان یک دغدغه جدی مطرح شده است .سال قبل نمایش فیش آباد را روی صحنه برد و این روزها تمرینات نمایش « مزا مزا » را برای اجرا در سالن دکتر ناظرزاده کرمانی تماشاخانه ایرانشهر دنبال می‌کند.

  |

  سیروس همتی در گفت و گو با ایران تئاتر خبر داد

اهانت به اجرا را شهریور ماه در تماشاخانه ایرانشهر روی صحنه می برم
  سیروس همتی در گفت و گو با ایران تئاتر خبر داد

  اهانت به اجرا را شهریور ماه در تماشاخانه ایرانشهر روی صحنه می برم

  سیروس همتی در سالهای اخیر به صورت پیوسته در سینما و تلویزیون و تئاتر در رفت و آمد بوده است و در عین حال بازیگر بسیار پرکاری در صحنه تئاتر، سینما و تلویزیون است و در جشنواره تئاتر سه سال قبل به خطر بازی در نمایش بوقلمون بهترین بازیگر جشنواره تئاتر فجر شد.

  |

  پس از بررسی آثار توسط هیات انتخاب کانون تخصصی تئاتر خیابانی

14 نمایش خیابانی در سال 97 برای عموم اجرا می‌شود
  پس از بررسی آثار توسط هیات انتخاب کانون تخصصی تئاتر خیابانی

  14 نمایش خیابانی در سال 97 برای عموم اجرا می‌شود

  بعد از گذشت 5 سال از آخرین اجرای عمومی یک تئاتر خیابانی، سال آینده 14 تئاتر خیابانی منتخب کانون تخصصی تئاتر خیابانی اداره کل هنرهای نمایشی در طول سال برای عموم اجرا خواهند شد.

  |

  نگاهی به نمایش «فیش آباد» به کارگردانی سیروس همتی

درد در گلو مانده مردم
  نگاهی به نمایش «فیش آباد» به کارگردانی سیروس همتی

  درد در گلو مانده مردم

  ایران تئاتر- امیر‌حسین رنجور: نمایش «فیش آباد » در تماشاخانه تازه تاسیس سرو به روی صحنه است . به تازگی آن را دیدم ، قصه نمایش راجع به حقوق یک ماه مدیر عامل بانکی است که بطور اشتباهی به حساب فردی واریز می شود.

  |

  نظرات کاربران