در حال بارگذاری ...
 • سیروس همتی در گفت‌وگو با ایران تئاتر بر ضرورت برپایی یک کمپین تاکید کرد :

  اعلام خطروضعیت دانش آموزان مناطق فقیرنشین تهران

  ایران تئاتر- سیروس همتی نویسنده، کارگردان و بازیگر شاخته شده تئاتر که در کنار این حرفه، نزدیک به ۳۰ سال است به شغل شریف معلمی در یکی از مناطق محروم تهران مشغول است، در گفت‌وگویی متفاوت از وضعیت بغرنج فقر و اعتیاد در مدارس محروم گفت و با اعلام خطروضعیت دانش آموزان مناطق فقیرنشین تهران برضرورت برپایی یک کمپین حمایتی تاکید کرد.

  سیروس همتی در آغاز گفت‌وگوی خود با ایران تئاتر با بیان اینکه این روزها بیشتر رنج می‌برم با اشاره به اتفاق تلخی که به تازگی برای یکی از دانش‌آموزانش افتاده، گفت: این‌روزها درگیر برطرف کردن مشکل یکی از دانش‌آموزانم هستم که متاسفانه مدتی به شیشه اعتیاد داشت. این دانش‌آموز که به تازگی متوجه مشکلات او شدم برادر کوچکی دارد که دو سال از خودش کوچک‌تر است. او نیز دچار یک بیماری قلبی حاد است.

  همتی ادامه داد: روزی دیدم که ناظم مدرسه‌ای که در آن تدریس می‌کنم پولی را به صورت پنهانی به یکی از دانش‌آموزان مدرسه داد. ابتدا تصور کردم که برای خرید چیزی به او پول داده اما بعد ناظم مدرسه به من گفت که این پول تو جیبی این دانش‌آموز است. این گفته شاخک‌های من را تیز کرد و به بعد متوجه شدم که این دانش‌آموز شرایطی خاصی دارد؛ پدر و مادر این بچه ها به شیشه اعتیاد دارند . دوبرادر یک روز صبح از خواب بیدار می‌شوند و می‌بینند که پدر و مادرشان نیستند. تا این لحظه که با شما صحبت می‌کنم نیز کماکان هیچ کس هیچ خبری از این پدر و مادر ندارد. یعنی پدر و مادر ناگهان دو پسر خود را گذاشته و خانه را ترک می‌کنند. پسر بزرگ‌تر درگیر اعتیاد شیشه است و برادر کوچکترش درگیر بیماری حاد قلبی.

  خاله شان اولین کسی است که به او اطلاع می‌دهند و خاله که خود از نظر مالی اصلا وضع مناسبی ندارد، این دو پسر را به خانه خودش می‌برد.اما متاسفانه شوهرخاله که خودش در تامین خانواده اش دچار مشکل است می گوید :من خرج بچه‌های خودم را هم به زور می‌توانم شکم بچه‌های خودم را سیر کنم.

  وقتی با خاله آنها صحبت کردم  متوجه شدم این خانواده پول کافی برای اینکه تشخیص 90 درصدی پزشک، صددرصد بشود را نداشتند. یعنی پزشک نظر داده که برای تشخیص قطعی این بیماری نیاز به آزمایش‌هایی مثل اکو، تست ورزش و... است و در حالی‌که هزینه‌اش 240 هزار تومان است این خانواده از پس پرداخت آن برنمی‌آیند.

  در این مدت توانستیم با کمک همکاران و چند تن از دوستان، ابراردبزرگ را از اعتیاد نجات داده و هزینه آزمایش‌های اولیه برادر کوچک را تامین کنیم. در حالی‌که کماکان هیچ خبری از پدر و مادرش نداریم.

  همتی در ادامه با اشاره به دو مورد دیگر از مشکلات ناشی از فقر که برای دانش آموزانش رخ داده، اضافه کرد: امسال دانش‌آموزی داشتم که پدرش به این دلیل فوت کرد که وقتی می‌خواستند گوشی موبالش را سرقت کنند جلوی آنها مقاومت کرده بود . یا اینکه دانش‌آموزی داشتم که وقتی به خانه می‌آید باید با پول بیاید چون پدر خانواده اصلا هیچ بهانه‌ای را از او نمی‌پذیرد. حالا این بچه باید سر چهارراه شیشه ماشین‌ها را تمیز کند تا با پول به خانه برود. من خیلی اتفاقی سر چهارراه آن دانش‌آموز را دیدم و پرسیدم که تو اینجا چه کار می‌کنی و او التماس می‌کرد که آقا تو را به خدا به کسی نگویید.

  این کارگردان و بازیگر که به شدت از این اتفاق متاثر بود با بیان اینکه وقتی می‌بینم که در حالی‌که دانش‌آموزان من چنین وضعی دارند و در همین جامعه نشستهای بی اثر برگزار می‌شود، نمی‌توانم سکوت کنم. چون می‌دانم با هزینه‌ای که برای برگزاری چنین سمینارهایی می‌شود می‌توان مشکلات تعداد زیادی از دانش‌آموزانم را حل کرد.

  همتی در ادامه با اشاره به لزوم برپایی کمپینی برای رسیدگی به وضعیت فقر و شناسایی دانش‌آموزانی که به دلیل فقر دچار مشکلات فراوانی در مناطق محروم هستند، تصریح کرد: برگزاری چنین کمپینی که در وهله اول معلمان، مدیران و مسئولان آموزش و پرورش را هدف قرار می‌دهدو یک  زنگ خطر است. چراکه اگر اتفاقی که در این مدرسه در حال رخ دادن است را به جامعه تحصیلی کشورتعمیم بدهیم در آستانه یک فاجعه قرار داریم.

  بعد از آن بازسازی اعتماد از دست رفته به وزارت آموزش و پروش است چراکه این وزارتخانه از جایگاهی که در دو دهه قبل داشت به شدت افت کرده و به عبارتی دیگر بازسازی اعتماد از دست رفته معلم‌ها و مردم به آموزش و پروش (که واقعا بعد از جریان صندوق ذخیره فرهنگیان عملا انگیزه معلم‌ها به صفر رسید) لازم است که ترمیم شود. همچنین تاکید بر  لزوم ایجاد بخشی بعنوان مشاوره اقتصادی یا مشاوره به دانش‌آموزان بی‌بضاعت در آموزش و پروش بسیار ضرورت دارد و چنانچه بخشی برای رسیدگی به دانش‌آموزان بی بضاعت وجود دارد چرا ما هیچ کارکردی از آنها نمی‌بینیم.
  مطالب مرتبط

  بررسی نمایش «چشم به راه میرغضب» در دوشنبه‌های نقد تئاتر

در انتظار گودوی ایرانی
  بررسی نمایش «چشم به راه میرغضب» در دوشنبه‌های نقد تئاتر

  "در انتظار گودو"ی ایرانی

  نمایش «چشم به راه میرغضب» نوشته و کار حسین کیانی در دوشنبه‌های نقد تئاتر مورد بررسی واقع شد. نمایشی که یک متن و اجرای دگرگون و متفاوت نسبت به «در انتظار گودو»ی ساموئل بکت است و هنوز در آن دو بُعد تراژدی و گروتسک در کنار کمدی نیازمند تقویت هستند و در عین حال بازیگران اجرا را به ...

  |

  سیروس همتی در گفت‌وگو با ایران‌تئاتر عنوان کرد

می‌توانیم در ژانر تئاتر دینی به جایگاه خوبی در منطقه دست پیدا کنیم
  سیروس همتی در گفت‌وگو با ایران‌تئاتر عنوان کرد

  می‌توانیم در ژانر تئاتر دینی به جایگاه خوبی در منطقه دست پیدا کنیم

  سیروس همتی معتقد است؛ با برنامه ریزی و فعالیت‌های متمرکز قادر خواهیم بود به جایگاه خوبی در ژانر تئاتر دینی حتی در سطح فرا ملی و منطقه ای دست پیدا کنیم.

  |

  سیروس همتی در گفت وگو با ایران تئاتر خبر داد:

نمایش تمساح را در سالن چار سو روی صحنه می‌برم
  سیروس همتی در گفت وگو با ایران تئاتر خبر داد:

  نمایش تمساح را در سالن چار سو روی صحنه می‌برم

  در سال‌های اخیر سیروس همتی سوای حضور پر رنگش در بازیگری تئاتر و تصویر در حوزه کارگردانی هم مؤثر و درخشان ظاهر شده و دو نمایش پر مخاطب و جذاب «صبح به خیر» و «مزامزا» را در ساختاری جذاب با فضایی طنز به مخاطب ارائه کرده است. سیروس همتی در گفت‌وگو با ایران تئاتر در باره ...

  |

  در نشست نقد نمایش «مزامز» ا مطرح شد:

برگ برنده ای که به اتفاقات روز وابسته است
  در نشست نقد نمایش «مزامز» ا مطرح شد:

  برگ برنده ای که به اتفاقات روز وابسته است

  پانزدهمین نشست نقد صحنه درباره نمایش «مزامزا» با حضور سیروس همتی، سامان دارابی، حمیدرضا علی نژاد، علی جعفری و بهزاد صدیقی عصر روز شنبه 28 مهر ماه 97 با همکاری موسسه ی افرامانا در سالن استاد ذوالفقاری فرهنگسرای ارسباران برگزار شد.

  |

  باشگاه تئاتر فرهنگسرای ارسباران برگزار می‌کند

بررسی نمایش «مزامزا» در پانزدهمین نشست نقد صحنه
  باشگاه تئاتر فرهنگسرای ارسباران برگزار می‌کند

  بررسی نمایش «مزامزا» در پانزدهمین نشست نقد صحنه

  پانزدهمین نشست نقد صحنه با حضور سیروس همتی، سامان دارابی، آرزو نبوت، علی جعفری فوتمی، غزال مجتهدی، علی‌رضا حمیدنژاد و بهزاد صدیقی و با همکاری موسسه‌ افرامانا در سالن ذوالفقاری فرهنگسرای ارسباران برگزارمی شود.

  |

  با استقبال قابل‌توجه مخاطبان

تماشاخانه ایرانشهر میزبان هنرمندان شد
  با استقبال قابل‌توجه مخاطبان

  تماشاخانه ایرانشهر میزبان هنرمندان شد

  نمایش‌های «مزامزا» به کارگردانی سیروس همتی و «در ستایش تئاتر» به کارگردانی مشترک الهام کردا، پانته‌آ پناهی‌ها و صابر ابر شامگاه جمعه 13 مهرماه با استقبال قابل‌توجه مخاطبان و هنرمندان به صحنه رفتند.

  |

  سیروس همتی در گفت و گو با ایران تئاتر مطرح کرد

در «مزا مزا» حرف های ناگفته ام در طول بیست و هفت سال را بیان کردم
  سیروس همتی در گفت و گو با ایران تئاتر مطرح کرد

  در «مزا مزا» حرف های ناگفته ام در طول بیست و هفت سال را بیان کردم

  ایران تئاتر: نمایش مزامزا اثری در باره وضعیت تئاتر در شرایط فعلی است و سیروس همتی در اثرش برخی از مسائل تئاتر را در قالبی طنز به چالش می کشاند. سیروس همتی در این دو سه ساله اخیر نمایش های اجتماعی مهمی نظیر صبح به خیر و فیش آباد را روی صحنه برده است که نشان از دغدغه مند بودن او در ...

  |

  نظرات کاربران