در حال بارگذاری ...
 • در جلسه شورای سیاست‌گذاری نهمین دوره جشنواره

  شهردار لاهیجان دبیر نهمین جشنواره شهروند لاهیجان شد

  جلسه شوراى سیاست‌گذاری نهمین جشنواره تئاتر خیابانى شهروند لاهیجان روز گذشته برگزار و طی حکمی از سوی شهرام کرمی، مدیرکل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مسعود کاظمی، شهردار لاهیجان به‌عنوان دبیر نهمین دوره جشنواره تئاتر خیابانی شهروند لاهیجان منصوب شد.

  به گزارش ایران تئاتر، این جلسه با حضور مهندس کاظمی شهردار لاهیجان، رئیس و اعضای شورای اسلامی شهر لاهیجان، شهرام کرمی مدیرکل هنرهاى نمایشى، فیروز فاضلی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامى استان گیلان، مهدی حاجیان مسئول دبیرخانه جشنواره های کشور، نگار نادری رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی لاهیجان و بهمن صادق حسنی رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان گیلان و اعضا شورای اسلامی شهر لاهیجان در سالن جلسات شهرداری لاهیجان برگزار شد.
  در آغاز فاضل نظری مدیرکل فرهنگ وارشاد اسلامی گیلان انتصاب شهرام کرمی را به‌عنوان مدیرکل هنرهای نمایشی تبریک گفته و افزود: یکی از ویژگی های خاص ایشان آرامش است و در عرصه تئاتر جز با آرامش، مدیریت کردن میسر نمی شود.
  وی یکی از شهرت های لاهیجان در حوزه فرهنگ و هنر کشور را صعود دو دوره به مرحله انتخاب پایتخت کتاب عنوان کرده و گفت: انتظار داریم که بتوانیم امسال موفقیت نهایی را کسب کنیم.
  فاضلی در ادامه عنوان کرد: زمان اجرای جشنواره مهم است. انجام ندادن کار بهتر از بد انجام دادن آن است و این با همکاری کل گروه جشنواره شهروند محقق می شود. شهروند لاهیجان یک شناسنامه برای استان گیلان در کشور است، این که توانسته این جشنواره را تا نهمین دوره تداوم بدهد برای این شهر یک ویژگی محسوب می شود.
  شهرام کرمی مدیرکل هنرهای نمایشی در خصوص جشنواره شهروند لاهیجان گفت: نگاه مثبت و همدلی برای برگزاری یک رویدادوجود داردکه جای بسی خوشحالی است. یقین دارم که جشنواره نهم از سال های گذشته بهتر برگزار خواهد شد. امیدوارم با کمک همه اعضا تیم یک رویداد شایسته و خوب رقم بخورد و برگزاری جشنواره قطعا خدمت به مخاطبان مردمی است.
  وی برگزاری جشنواره تئاتر خیابانی شهروند را اتفاقی دانست که تاثیر زیادی در نشاط و فرهنگ عمومی مردم دارد و افزود: اگر بخواهیم در خصوص این جشنواره آسیب شناسی بکنیم بحث آغاز به کار جشنواره مطرح نیست وقتی جشنواره ای به نهمین دوره می رسد یعنی به یک هویت رسیده است. وقتی نطفه یک اتفاق هنری شروع می شود یعنی یک جریانی ایجاد شده که ناخواسته تداوم خواهد داشت.
  مدیرکل هنرهای نمایشی از آمادگی اداره کل هنرهای نمایشی برای کمک به بین المللی شدن این جشنواره خبر داده و تصریح کرد: جشنواره تئاتر خیابانی شهروند لاهیجان یکی از جشنواره های معتبر خطه شمال کشور است. جایگاه ملی خوبی دارد و شناخته شده است بنابر این در خصوص زمان نباید فشرده عمل کرد و فراخوان هرچه زودتر باید ابلاغ شود.
  شهرام کرمی در ادامه افزود: نکته ای که خیلی اهمیت دارد این است که نیاز به یک سری تولیدات فاخر خاص که بتواند مخاطب توده ای را جذب کند دیده می شود. این می تواند با نمایش عروسک های حجیم باشد یا راه اندازی کارناوال عظیمی از نمایش بازیگران با تولید ویژه که بتوانیم مخاطب وسیعی را جذب کنیم. به نظر من این جشنواره ظرفیت تولید کارهای بزرگ را دارد. ما هم اعلام آمادگی می کنیم از تولیدات ویژه برای حضور در جشنواره حمایت کنیم. این اقدام می تواند موجب رونق جشنواره شود. از هنرمندان هم انتظار داریم بیشتر دخیل باشند و آثارشان را به این جشنواره بفرستند.
  مهندس کاظمی شهردار لاهیجان نیز در ادامه این جلسه تاکید کرد که دبیرخانه جشنواره باید هر چه سریعتر کار خود را آغاز کرده و فراخوان منتشر شود تا هنرمندان بتوانند برای حضور و تولید آثار با کیفیت برای این جشنواره فرصت کافی داشته باشند.
  وی با بیان اینکه هنر نمایش یکی از هنرهای ارتباط با مردم و فرهنگ سازی در مورد مسائل مختلف به خصوص در حوزه شهری است، افزود: از شورای اسلامی شهر برای حمایت و پشتیبانی از درخواست های شهرداری قدردانی میکنم و ما براساس مصوبات شورای شهر اقدام میکنم.
  وی با قدردانی از علیرضا گنجه خسروی قائم مقام شهرداری و جواد نجار تمیز کار سخنگوی شورای اسلامی شهر که در طول 9 دوره جشنواره تئاتر خیابانی تلاش کردند گفت: امسال باید جشنواره متفاوتی را شاهد باشیم. لاهیجان به‌عنوان اولین ها بوده و امسال با همکاری اداره ارشاد، تلاش خواهیم کرد به‌عنوان پایتخت کتاب ایران معرفی شویم.
  وی افزود: با رایزنی با وزارت امور خارجه از چند گروه نمایشی کشورهای حوزه دریای خزر در جشنواره امسال دعوت خواهیم کرد.
  جواد نجار تمیزکار سخنگوی شورای اسلامی شهر لاهیجان نیز اظهار داشت: شهر لاهیجان علاوه بر استعدادهای طبیعی و گردشگری خواستگاه فرهنگ و ادب بوده و با توجه به موقعیت توریستی آن، هرساله تعداد زیادی مسافرجهت بازدید از این شهر به این خطه فرهنگ پرور سفر می کنند و با توجه به موقعیت این شهر، ضرورت استفاده از هنر بعنوان یکی از ابزارهای ارتباطی و آموزشی به خوبی مشهود می گردد.
  وی گفت: جشنواره تئاتر خیابانی لاهیجان پس از هشت دوره جایگاه خود را بین مردم و هنرمندان پیدا کرده است و امیدوارم با این همدلی که در این جمع شاهد هستیم جشنواره امسال پرقدرت تر و با کیفیت بیشتر و پیام های بهتر در این شهر برگزار شود.
  جواد نجار تمیزکار تشکیل دبیرخانه دائمی جشنواره در لاهیجان را ضرورت دانسته و اجرای جشنواره تئاتر شهروند را در سایه همدلی و وفاقی که در این شهر وجود دارد دانست وی از همکاری کلیه مسئولین شهری اعم از امام جمعه، نماینده مجلس، فرماندار لاهیجان، اعضای شورای تأمین به ویژه نیروی انتظامی شهرستان در طول برگزاری هشت دوره این جشنواره قدردانی کرد.
  وی با اشاره به مشکلات مالی کلیه شهرداری ها و ضرورت فعالیتهای فرهنگی توسط شهرداری ها، از مدیرکل مرکز هنرهای نمایشی خواست تا نگاه ویژه تری در خصوص اختصاص اعتبار برای برگزاری این جشنواره داشته باشد.
  سخنگوی شورای شهر لاهیجان گفت: جشنواره تئاتر خیابانی شهروند بعنوان یک رویداد بزرگ فرهنگی و هنری شهرستان لاهیجان، مبین تاریخ و فرهنگ غنی این شهر است که امیدواریم این رویداد فرهنگی، فرصتی مناسب و ویژه برای معرفی لاهیجان در حوزه های مختلف فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی باشد و برند ملی جشنواره با تلاش هنرمندان عزیز و مدیریت شهری به یک اتفاق بین المللی تبدیل گردد.
  در پایان این نشست تفاهم نامه اجرایی سه جانبه بین شهردار لاهیجان، مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان و مدیرکل هنرهای نمایشی امضا و زمان برگزاری جشنواره با توافق اعضای شورای سیاست‌گذاری دهه سوم مرداد در نظر گرفته شد.
  مطالب مرتبط

  با اجرای نمایش های «معامله»، «عروسک شادی»، «رستم ناقل»

حضور گروه تئاتر تکم و نیلوفران شهرستان مرند در شش جشنواره معتبر داخلی
  با اجرای نمایش های «معامله»، «عروسک شادی»، «رستم ناقل»

  حضور گروه تئاتر تکم و نیلوفران شهرستان مرند در شش جشنواره معتبر داخلی

  گروه تئاتر تکم و نیلوفران شهرستان مرند با نمایش مشترک مورد نظر نوشته کامران شهلایی به کارگردانی محمد یوسفی زاده ۲۳الی۲۵مرداد ماه در پنجمین جشنواره نمایشنامه خوانی و تار کردستان به میزبانی شهر سنندج شرکت خواهد کرد.

  |

  نظرات کاربران