در حال بارگذاری ...
 • مانلی حسین‌پور در گفت‌وگو با ایران‌تئاتر بیان کرد

  در کمدی سیاه نقش دوشیزه فرنیبال را بازی می کنم

  ایران‌تئاتر: مانلی حسین پور هنرمند سی و دوساله تئاتر در سال های اخیر دوران پر کاری را تجربه می کند. اردیبهشت ماه با نمایش دلقک های غمگین در جشنواره تئاتر بین المللی دانشگاهی حضور داشت و همزمان در نمایش پک در تماشاخانه استاد انتظامی به بازی پرداخت.

  مانلی حسین پور فارغ التحصیل رشته نقاشی است و از سال ۸۳ تئا‌تر را از شهر رشت شروع کرد. نخستین اجرای حرفه‌‌ایش نمایش یک اتاق و دو بود که در سال ۸۴ در ارسباران اجرا شد. دومین اجرایش گره‌ای در تار و پود نقش نام دارد که ترانه برومند آن را نوشته و در جشنواره ماه و حوزه هنری در سال ۸۹ اجرا شده است. سومین کارش  نمایش ابرهای باران زا است که علی حاتمی‌نژاد نوشته و در بخش تجربه‌های نو جشنواره سی و یکم تئا‌تر فجر اجرا شد. حسین پور سالها در گروه دکتر قطب الدین صادقی به فعالیت پرداخته است. خانه پاکیزه نوشته سارا رل، بلافیگورا، فیش آباد، مروارید، خون و ماتیک و اسب قاتلین از جمله کارهای مهم کارنامه بازیگری و کارگردانی حسین پور محسوب می شوند. زمان سکوت برای زندگانی، حسنک در حصار دیو، نقل  زنان سنگی، پرواز در منطقه ممنوعه، در همین نزدیکی ها، آرش سال، ایوی شوریده، کارخانه، شب هزار و یکم، در این حوالی و چراغ سو(غذا حاضر است) از جمله فعالیت های کاری حسین پور محسوب می شوند که به خاطر بازی در نمایش خون و ماتیک برنده جایزه بهترین بازیگر زن از جشنواره تئاتر ماه شد. او در این یک دهه فعالیت کاریش در جشنواره های متعددی حضور داشته و جوایزی هم به دست آورده است؛ شرکت در جشنواره منطقهای گرگان سال 85، شرکت درجشنواره بسیج سال 85، بازیگر اول جشنواره منطقه ای گرگان 1385، بازیگر اول جشنواره  استانی ماه  1386،کارگردانی دوم جشنواره سراسری کانونها 1386 تهران، دیپلم افتخار جشنواره کانونهای نمایشی 1386 تهران، بازیگر اول جشنواره بانوان 1387 تهران. با مانلی حسین پور در باره فعالیت های کاریش گفت وگویی انجام داده ایم.

   

  بعد از اجرای موفق نمایش دلقک های غمگین در جشنواره تئاتر دانشگاهی برای اجرای عمومی نمایش چه برنامه هایی دارید؟

  صحبت هایی با مجموعه تئاتر شهر برای اجرای نمایشم انجام داده ام که هنوز به نتیجه قطعی نرسیده ایم. سالن سایه و یا چارسو دو سالنی است که برای اجرای نمایش آن را در نظر دارم.

   

  در چه نمایش دیگری قرار است بازی داشته باشید؟

  در نمایش کمدی سیاه نوشته پیتر شفر بازی دارم. اغلب بازیگران نمایش از بچههای تئاتر دانشگاهی و دانشگاه هنرومعماری هستند و در اصل نمایش کار دانشگاهی محسوب می شود. نمایش شش بازیگر دارد و حمید رضا خسروی کارگردانی این نمایش را بر عهده دارد.

   

  در این نمایش چه نقشی را بازی می کنید؟

  در این نمایش دوشیزه فرنیبال را بازی می کنم؛ زنی میانسال و چهل ساله که ازدواج نکرده است و چون پدرش کشیش بوده عقاید مذهبی و دینی قوی دارد و در مجتمع آپارتمانی زندگی می کند و در همسایگی او پسر جوانی زندگی می کند که قصد دارد عتیقه و وسائل گران قیمتش را بفروشد. زیرا می خواهد به پدر نامزدش اثبات کند که آدم زرنگ و مرفه ای است و می تواند دخترش را خوشبخت کند. با ورود دوشیزه فرنیبال به خانه مرد جوان و نامزدش بر اثر قطع برق اتفاقات زیادی رخ می دهد.

   

  پیتر شفر از جمله مهم ترین و معروف ترین درام و نمایش نامه نویسان معاصر است و کمدی سیاه او هم اثری است که جوایز ادبی زیادی به دست آورده است.

  بله، نمایش‌نامه کمدی سیاه اثر پیتر شفر اولین بار در 1965 در انگلستان با استقبال گرم تماشاگران به روی صحنه رفت و از آن پس، از زمان اولین اجرایش در 1967 در برادوی،‌ پای ثابت اجرای بسیاری از تئاترها و محافل دانشگاهی در نقاط مختلف جهان بوده است. اجرای برادوی این نمایش به کارگردانی جان دکستر که بیش از 337 اجرا نیز رسید، نامزد پنج جایزه تونی از جمله بهترین نمایش و بهترین کارگردانی شد. این نمایشنامه سه سال قبل با ترجمه مجید روئین‌پرویزی از سوی انتشارات افراز به چاپ رسیده است. سر پیتر لوین شفر، معروف به پیتر شفر، نمایشنامه‌نویس انگلیسی خالق نمایشنامه‌های زیادی است که برنده جوایز مختلف بوده است و برخی از آنها تبدیل به فیلم شده‌اند. نخستین نمایشنامه او شوره‌زار است. در پی این موفقیت شفر به نوشتن ادامه داد و موقعیت خود را به عنوان یک نمایشنامه‌نویس در سال 1958 با تولید نمایش تمرین پنج انگشتی تثبیت کرد. این نمایش در لندن با کارگردانی جان گیلگاد به روی صحنه رفت که جایزه نمایشنامه‌نویسی دراما استاندارد را به خود اختصاص داد. زمانی که این نمایش در سال 1959 برای اجرا به نیویورک رفت، در آنجا هم مورد استقبال قرار گرفت و جایزه منتقدان نمایشی این شهر را نیز از آن خود کرد.روش  نوشتاری شفر  منحصر به فرد و متفاوت شامل ترکیب یگانه‌ای از درام فلسفی و کمدی هجوآمیز است. نمایشنامه اسب برای شفر جایزه تونی نمایشنامه‌نویسی و نیز جایزه حلقه منتقدان نیویورک در سال 1975 را به ارمغان آورد.  آمادئوس برترین و معروف ترین اثر شفر است که توسط میلوش فورمن تبدیل به فیلم شد و چندین جایزه اسکار هم به دست آورد و در ضمن برنده جوایز اونینگ استاندارد و منتقدان لندن هم شد.

   

  نمایش کمدی سیاه قرار است چه موقعی روی صحنه اجرا شود؟

  نمایش در مراحل بازبینی قرار دارد و در اواخر تیرماه و یا اوایل مرداد ماه یا در سالن استاد انتظامی و یا سالن مولوی اجرا می شود.

   

  گفت وگو از احمد محمد اسماعیلی
  مطالب مرتبط

  نظرات کاربران