در حال بارگذاری ...
 • در مراسم آغازین «آنشرلی با موهای خیلی قرمز» مطرح شد

  شهرام کرمی: بهترین جایزه اجرای عمومی است

  اثر برگزیده بیست و یکمین جشنواره تئاتر دانشگاهی، روز گذشته، با حضور مدیرکل هنرهای نمایشی و هنرمندان برجسته تئاتر طی مراسمی رسما اجرای عمومی خود را در مرکز تئاتر مولوی آغاز کرد.

  به گزارش ایران تئاتر روز گذشته مراسم آغازین نمایش «آنشرلی با موهای خیلی قرمز» امیربهادر دهکردی در مرکز تئاتر مولوی با حضور چهره هایی همچون شهرام کرمی مدیر کل هنرهای نمایشی، اصغر همت مدیرعامل سابق خانه تئاتر، ، فریبا عدمی نماینده اداره کل فرهنگی وزارت علوم، امیرحسین حریری رئیس مرکز تئاتر مولوی و هنرمندانی همچون تینو صالحی، اشکان خیل نژاد، حسن پارسایی، محسن حسن زاده، حسین عبدالهی و ... برگزار شد.
  در این مراسم شهرام کرمی مدیر کل هنرهای نمایشی اظهار داشت: امیدوارم بعد از تب جام جهانی مخاطبان به عنوان اصلی ترین حامیان تئاتر، مجددا سالنها رو پر کنند و این نمایش نیز از استقبال خوبی در این سالن برخوردار شود. سالنی که برای تئاتر ما فقط خاطره انگیز نیست، بلکه جریان تئاتر ما و رونق و توسعه تئاتر ما مدیون این مکان است که اگر واژه «مقدس» را برای تئاتر مولوی به کار ببریم، خیلی اغراق نکرده ایم.
  کرمی اضافه کرد: آن چیزی که ضرورت دارد و نیاز است که مورد توجه قرار بگیرد این است که ما به حوزه تئاتر دانشگاهی بپردازیم. حوزه ای که می تواند ما را به سمت تئاتر اندیشه محور و تفکر برانگیز و اصالت تئاتر نزدیک کند. تئاتر تنوع و ژانرهای بسیار مختلفی دارد. همه نوع تئاتر برای همه نوع مخاطب می توان اجرا کرد. اما آنچه که ضروری ست این است که نباید اصالت تئاتر را فراموش بکنیم.
  مدیرکل هنرهای نمایشی در انتها اضافه کرد: ما هم به سهم خود تلاش کرده ایم به جریان تئاتر دانشگاهی توجه کنیم و امیدوارم بتوانیم وظیفه خودمان را در قبال دانشجویان و آینده سازان رشته تئاتر و نسلی که می توانند آینده این هنر شکوهمند را خیلی پربارتر کنند، به خوبی ادا کنیم.
  کرمی درباره اجرای نمایش «آنشرلی» با تقدیر از تلاش این هنرمندان جوان گفت: به این گروه دانشگاهی که قطعا با مشقت زیادی کارشان را به این مرحله رسانده اند، بسیار تبریک می گویم و به نظرم بهترین جایزه شان اجرای عمومی است که اکنون قرار است آغاز شود
  در این مراسم اصغر همت با اشاره به خاطراتش از مرکز تئاتر مولوی گفت: بعد از شهر شیراز، تالار مولوی و دانشکده هنرهای زیبا همیشه برای من جاودانه هستند و من 9 کار در تالار مولوی اجرا کرده ام.
  همت با انتقاد از وضعیت تئاتر دانشگاهی گفت: تئاتر دانشگاهی ما روزگار خوشی نمی گذراند. یک زمانی در همان 4 سال کارشناسی تکلیف ما مشخص می شد. هم برای ورود به دانشگاه مراحل بسیار سختی را از سر می گذراندیم و این سختی در 4 سال تحصیل هم ادامه داشت. خبری هم از کنکور سراسری نبود و کنکور ما یک آزمون تخصصی بود و هر کسی با اندوخته ای که داشت وارد می شد.
  وی با انتقاد از سیاستهای بعضی از دانشگاهها در جذب حداکثری دانشجوی تئاتر گفت: پیش از این دانشگاه محل رشد استعداد بود و نه کشف استعداد. زمانی که من در دانشگاه سوره مدیر بودم این حرف را زدم و پایش هم ایستادم. اگر کسی با تئاتر بیگانه بود به دانشگاه راهش نمی دادم. حتا اگر شخصی تجربه هم داشت اما استعداد نداشت مردود می شد. این مساله رحم نمی شناسد و باید بسیار دقیق عمل کرد. اما متاسفانه الان با شرایطی که بر تئاتر دانشگاهی ما حاکم است، و اگر وضعیت عوض نشود، هیچ امیدی نیست.
  این هنرمند پیشکسوت و بازیگر برجسته تئاتر با اشاره به تغییر و تحولات در مدیریت تئاتر اظهار داشت: از طرفی اتفاقات خوبی در حال رخ دادن است و کسانی که خود از بدنه تئاتر هستند وارد کارزار شده اند و امیدوارم به وضعیت کنونی تکانی بدهند. تئاتر دانشگاهی ریشه و مبدا تئاتر حرفه ایست و امیدوارم وزارت علوم روزی برای اصلاح دانشکده های تئاتری که به شکل قارچ واری رشد کرده اند فکری کند. ما 30 نفر فارغ التحصیل می خواهیم نه 3000 نفر.
  او در انتها با اشاره به نمایش آنشرلی اضافه کرد: راجع به این کار تعریفهای خوب زیادی شنیدم و خوشبختانه از کسانی تعریف شنیدم که به آنها اطمینان کامل دارم.
  او در انتها ابراز امیدواری کرد که نمایش «آنشرلی» که از تولیدات خوب تئاتر دانشگاهی است، نظر هنرمندان این حوزه را به خود جلب کند و اجرای موفقی داشته باشد.
  امیرحسین حریری مدیر مرکز تئاتر مولوی نیز ضمن خوش آمدگویی به حاضرین، عنوان کرد: امروز تئاتر مولوی فقط یک اسم نیست، بلکه یک میراث است. میراثی که نه تنها فقط برای دانشگاه تهران، بلکه متعلق به فرهنگ و هنر کشور است و این موضوع مسئولیت همه ما  راسنگین تر می کند.
  او همچنین گفت: یکی از رسالت هایی که این مرکز بالاخص در حوزه تئاتر دانشگاهی برای خود قائل است، کشف استعدادهای جوان در سراسر کشور بوده است. هرچند بسیاری از جوانانی که امروزه در رشته ی هنرهای نمایشی مشغول به تحصیل هستند، عموما از شهرستانها هستند اما این نباید باعث بشود که ما از تولیدات سایر جوانهای خوش آتیه که در دیگر شهرها مشغول خلق آثار ارزشمندی در حوزه تئاتر هستند، غافل باشیم. تئاتر مولوی وظیفه خود میداند که تا حد امکان، از این دانشجویان حمایت کند.
  حریری اشاره به مشکلات در زیرساختها و امکانات سخت افزاری اضافه کرد: تئاتر مولوی به عنوان مرکز تئاتر دانشگاهی ایران و با تکیه بر پیشینه ارزشمند و اساتید و دانشجویان توانمندی که همواره با این مجموعه در ارتباط هستند آمادگی و ظرفیت لازم  را دارد تا نسبت به طراحی و ارائه یک برنامه ی راهبردی برای حمایت هدفمند از تئاتر دانشگاهی اقدام کند و قطعا این مهم با همراهی دوستان خوب و دغدغه مند ما در اداره کل هنرهای نمایشی و حوزه فرهنگی وزارت علوم می تواند محقق شود. و علیرغم تمام مشکلات سخت افزاری و مشکلاتی که در حوزه زیرساختها داریم، آینده ی خوبی را برای تئاتر دانشگاهی پیش بینی میکنم.
  در انتهای این مراسم امیربهاور دهکردی کارگردان نمایش «آنشرلی با موهای خیلی قرمز» با تشکر از حضور هنرمندان و تماشاگران، و نیز تشکر ویژه از مدیر مرکز تئاتر مولوی برای حمایت از این اثر دانشگاهی، گفت: حضور در یک سالن معتبر برای اجرای عمومی برای گروه ما رویایی بود که امروز تعبیر شد و من بسیار خوشحالم که شما بزرگواران برای دیدن دسترنج یک گروه شهرستانی به اینجا آمده اید.
  وی با اشاره به نبود حمایت از گروهای شهرستانی اظهار داشت: آقای کرمی از شما خواهش میکنم فکری اساسی برای حمایت از تئاتر شهرستانها بکنید.
  این کارگردان جوان در انتها از دبیر جشنواره تئاتر دانشگاهی و همراهی دبیرخانه این جشنواره تقدردانی کرد.

   
  مطالب مرتبط

  با حضور معاون امور هنری و مدیرکل هنرهای نمایشی در ساختمان جدید خانه تئاتر برگزار شد

تجلیل از اصغر همت و استقبال از یک مدیر جوان
  با حضور معاون امور هنری و مدیرکل هنرهای نمایشی در ساختمان جدید خانه تئاتر برگزار شد

  تجلیل از اصغر همت و استقبال از یک مدیر جوان

  اصغر همت مدیرعامل پیشین خانه تئاتر با دریافت مدالیوم خانه تئاتر از سوی همکارانش، به طوری رسمی سکان خانه تئاتر ایران را به شهرام گیل‌آبادی سپرد.

  |

  قطب الدین صادقی در مراسم بزرگداشت خود در سنندج:

مسئولیت من نسبت به جامعه بسیار سنگین تر شده است
  قطب الدین صادقی در مراسم بزرگداشت خود در سنندج:

  مسئولیت من نسبت به جامعه بسیار سنگین تر شده است

  مراسم بزرگداشت دکتر قطب الدین صادقی با حضور شهرام کرمی مدیرکل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد و هنرمندان استان، مسئولین و مردم فرهنگی استان سه شنبه ۲۵ اردیبهشت ۹۷ در تالار مولوی دانشگاه کردستان برگزار شد.

  |

  نخستین گفتنی‌های حواشی الدوله از پارسال تا امسال در چند سطر

افتتاح ساختمان جدید خانه تئاتر در حد لالیگا ،شَم اقتصادی بهتاش اَی خدای و ...
  نخستین گفتنی‌های حواشی الدوله از پارسال تا امسال در چند سطر

  افتتاح ساختمان جدید خانه تئاتر در حد لالیگا ،شَم اقتصادی بهتاش اَی خدای و ...

  ایران تئاتر- حسین سینجلی: فهرست نخستین مطلب دریافتی حواشی الدوله در سال جدید اینچنین بود: بنازم شم اقتصادی بهتاش رو اَی خدا، از مهدی به شهرام بگوشم بگوشم؛ اصغرآقا چطوره!، به این میگن برنامه‌ریزی بلندمدت - عیدهای تئاتری‌تون مبارک و افتتاح ساختمان جدید خانه تئاتر در حد لالیگا.

  |

  کدام هنرمندان به ضیافت افطاری حسن روحانی رفتند؟

  کدام هنرمندان به ضیافت افطاری حسن روحانی رفتند؟

  دیدار صمیمانه و ضیافت افطار حسن روحانی رئیس‌جمهور با حضور هنرمندان عرصه‌های مختلف شامگاه شنبه 28 اردیبهشت برگزار شد. در این دیدار که شهرام کرمی و نادر برهانی مرند نیز حضور داشتند، بر لزوم افزایش فضاهای فرهنگی و سالن‌های نمایش، بررسی و تجدیدنظر بر دریافت ارزش افزوده از آثار ...

  |

  شهرام کرمی در نشست آسیب‌شناسی جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر:

مطالبه از جشنواره تئاتر فجر نشانگر بلوغ این رویداد است
  شهرام کرمی در نشست آسیب‌شناسی جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر:

  مطالبه از جشنواره تئاتر فجر نشانگر بلوغ این رویداد است

  مدیرکل هنرهای نمایشی در سومین روز برگزاری نشست‌های آسیب‌شناسی جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر گفت: اگر از جشنواره تئاتر فجر مطالبه وجود دارد، نشانگر بلوغ این جشنواره است.

  |

  نظرات کاربران