در حال بارگذاری ...
 • «اسب آبنوس» به جشنواره نمایش عروسکی می‌آید؛

  سفرعروسک‌ها به دنیای جادویی هزارویک ‌شب

  نمایش «اسب آبنوس» به کارگردانی مریم ضیایی در هفدهمین جشنواره بین‌المللی نمایش عروسکی تهران به صحنه می‌رود.

  به گزارش ایران تئاتر مریم ضیایی درباره داستان این نمایش گفت: حکیم این نمایش اختراعی به نام اسب آبنوس دارد که می‌تواند پرواز کند. او تصمیم می‌گیرد این اسب را به بارگاه ملک پارس ببرد تا بتواند دخترش را خواستگاری کند. هرمز پسر پادشاه، سوار اسب می‌شود اما شیوه حرکت اسب را نمی‌داند. حکیم پارسی گوش اسب را می‌پیچاند. اسب بلند می‌شود و هرمز را هم با خود می‌برد. هرمز در آسمان راز حرکت اسب را کشف می‌کند. او در کاخ پادشاه یمن فرود می‌آید و از قضا به پریزاد دختر پادشاه علاقه‌مند می‌شود.
  ضیایی توضیح داد: در دنیای تئاتر عروسکی یکی از ویژگی‌هایی که باید در انتخاب متن به آن توجه داشته باشیم، فانتزی خاص وعجیب وغریب است. در داستان‌های «هزارویک ‌شب» نیز اتفاقات شگفت‌انگیز، خیلی پررنگ است.
  او ادامه داد: نمایش‌نامه «اسب آبنوس» که توسط مریم منصوری نوشته شده، برگرفته از کتاب «هزارویک شب» است و قابلیت تبدیل شدن به نمایش عروسکی را داشت. در طول پروسه تمرین از نویسنده خواستم شخصیت شهرزاد و عفریت سفید را نیز به متن اضافه کند. شهرزاد به غیر از این که قصه‌گو است، در طول نمایش گاهی در قالب پریزاد و گاهی عفریت سفید درمی‌آید و داستان را جلو می‌برد.
  ضیایی که برای اجرای نمایش‌اش از عروسک ماریونت اتریشی و عروسک‌های سایه استفاده کرده، اضافه کرد: عروسک ماریونت اتریشی خیلی به سیستم حرکتی انسان نزدیک است و باورپذیری بیشتری نسبت به تکنیک‌های عروسکی دیگر دارد. ولی استفاده از این عروسک سختی‌های عجیب وغریب خاص خود را دارد. البته در این اجرا تصاویری از ویدئو پروجکشن نیز پخش می‌شود.
  لیلی حسینی، آندریا نوشاد و الناز سلیمانی بازیگران نقش «شهرزاد» هستند.
  لیلی حسینی، مهیار احمدی، آناهیتا خسروی، فرهاد تفرشی، محمود نوری، رضا بیات و راشین رضایی صداپیشه‌های نمایشند.
  زینب اشرف‌زاده، رضا بیات، نرگس صفامنش، راشین رضایی، حسین قدیمی، زهره اسماعیلی، مهدیه محرابیان و مینا احمدی عروسک‌گردان‌های نمایش به شمار می‌آیند.
  طراحی لباس مریم ضیایی و طراحی صحنه کاری از فاطمه زعفرانی است.
  هفدهمین جشنواره بین‌المللی نمایش عروسکی تهران مبارک با دبیری مرضیه برومند یکم تا هفتم شهریور ماه برگزار خواهد شد.
  مطالب مرتبط

  معرفی نمایش‌های جشنواره نمایش عروسکی

نوآوری در ساخت عروسک وعروسک‌گردانی در بخش تجربه
  معرفی نمایش‌های جشنواره نمایش عروسکی

  نوآوری در ساخت عروسک وعروسک‌گردانی در بخش تجربه

  برای نخستین بار 16 نمایش در بخش تجربه (نوآوری و تفاوت) که با تاکید بر عروسک با ساده‌ترین شرایط امکان اجرا در فضاهای مختلف تولید شده‌اند در هفدهمین جشنواره بین‎المللی نمایش عروسکی تهران مبارک اجرا می‌شوند.

  |

  عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی:

جای خالی شادپیمایی در جامعه ما احساس می‌شود
  عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی:

  جای خالی شادپیمایی در جامعه ما احساس می‌شود

  محمداسماعیل سعیدی عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی ابراز امیدواری کرد که مردم به صحنه بیایند و محصول زحمات و ساخته دست خود را در معرض دید دیگران قرار دهند تا هم مردم با فرهنگ پیشینیان ما دوباره آشتی کنند و هم در کنار یکدیگر یک حرکت شاد و مفرح را رقم بزنند

  |

  در جشنواره نمایش عروسکی تهران مبارک

«صندوقچه راز گنجور» با کمک کودکان گشوده می‌شود
  در جشنواره نمایش عروسکی تهران مبارک

  «صندوقچه راز گنجور» با کمک کودکان گشوده می‌شود

  نمایش «صندوقچه راز گنجور» که از جمله نمایش‌های بخش صحنه‌ای جشنواره نمایش عروسکی است که با کمک و همراهی مخاطبان به صحنه می‌رود و مخاطبان کودک و نوجوان درپیشبرد داستان و رسیدن به هدف پایانی آن نقش اساسی ایفا می‌کنند.

  |

  در بخش بین الملل جشنواره نمایش عروسکی

«سیه موی و جلالی» به جشن عروسک‌ها می‌آید
  در بخش بین الملل جشنواره نمایش عروسکی

  «سیه موی و جلالی» به جشن عروسک‌ها می‌آید

  نمایش «سیه موی و جلالی» به نویسندگی و کارگردانی محمد آیریک (کاوه آیریک) از کشور افغانستان از جمله نمایش‌هایی است که در بخش بین‌الملل هفدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران مبارک به صحنه می‌رود.

  |

  نظرات کاربران