در حال بارگذاری ...
 • با کارگردان «امروز چه سالیه» در نمایش عروسکی تهران مبارک

  هاوایی مقصد عروسک‌هایی که فرار می‌کنند

  نمایش «امروز چه سالیه» به کارگردانی مریم نوقابی از مشهد درباره مادربزرگ‌های بامزه و شیرین با ویژگی اخلاقی‌های خاص می‌گوید.

  به گزارش ایران تئاتر نمایش «امروز چه سالیه» در آسایشگاه سالمندان می‌گذرد. آنابل، نانسی، رز و هیلی سال‌هاست که در آسایشگاه زندگی می‌کنند. با ورود کتی پیرزن شاد و سرزنده به این مکان همه چیز تغییر می‌کند. کتی از آن‌ها می‌خواهد از آسایشگاه فرار کنند و به هاوایی بروند. پس از فرار و رسیدن به شهر، کتی با پسرش تماس می‌گیرد اما تمام رویاهایش از بین می‌رود.
  ایده این متن از مریم نوقابی است. او مدت‌ها تصمیم داشته درباره سالمندان و مشکلات آن‌ها نمایشی کار کند و در نهایت نمایش‌نامه توسط فرشته ابراهیمی نوشته می‌شود.
  کارگردان نمایش «امروز چه سالیه» تلاش کرده دغدغه‌های مردم را با تلفیقی از کمدی و تراژدی به اجرا بگذارد. از مادربزرگ‌های بامزه و شیرین با چهره‌های متفاوت و ویژگی اخلاقی‌ خاص بگوید که مخاطبان در اطرافشان دیده‌اند و یا تجربه زندگی با آن‌ها را داشته‌اند. سالمندانی که صدایی ندارند و از افراد مظلوم جامعه محسوب می‌شوند.
  نوقابی با این توضیح که تکنیک اجرای نمایش تلفیقی از رومیزی و سایه است، گفت: به دلیل فانتزی و کمدی بودن کار تصمیم گرفتم ازعروسک‌های خاص استفاده کنم چون بازی‌دهنده‌های عروسک هم میمیک دارند و هم بازی. همچنین عروسک‌های رومیزی را انتخاب کردم تا تفاوت سایز بین بازی‌دهنده‌ها و عروسک‌ها زیاد باشد و فانتزی کار را بالا ببرم. صحنه شهر نیز با تکنیک سایه کار شده است.
  بازیگر نمایش آرش تقوی است. سید کوروش خلیل‌پور، احسان صبورجنتی،    قیس یساقی، حسین جلالیراد، محمدجواد مهدیان‌طرقبه، سیدامیر حسین شاهی و   شاهین نورایی صداپیشه و بازی‌دهندگان عروسک به شمار می‌آیند.
  همچنین نویسنده و طراح عروسک فرشته ابراهیمی، طراح صحنه مهدی شریفی، طراح لباس، طراح نور و کارگردان مریم نوقابی هستند.
  هفدهمین جشنواره بین‌المللی نمایش عروسکی تهران مبارک با دبیری مرضیه برومند یکم تا هفتم شهریور ماه برگزار خواهدشد.
  مطالب مرتبط

  معرفی نمایش‌های جشنواره نمایش عروسکی

نوآوری در ساخت عروسک وعروسک‌گردانی در بخش تجربه
  معرفی نمایش‌های جشنواره نمایش عروسکی

  نوآوری در ساخت عروسک وعروسک‌گردانی در بخش تجربه

  برای نخستین بار 16 نمایش در بخش تجربه (نوآوری و تفاوت) که با تاکید بر عروسک با ساده‌ترین شرایط امکان اجرا در فضاهای مختلف تولید شده‌اند در هفدهمین جشنواره بین‎المللی نمایش عروسکی تهران مبارک اجرا می‌شوند.

  |

  عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی:

جای خالی شادپیمایی در جامعه ما احساس می‌شود
  عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی:

  جای خالی شادپیمایی در جامعه ما احساس می‌شود

  محمداسماعیل سعیدی عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی ابراز امیدواری کرد که مردم به صحنه بیایند و محصول زحمات و ساخته دست خود را در معرض دید دیگران قرار دهند تا هم مردم با فرهنگ پیشینیان ما دوباره آشتی کنند و هم در کنار یکدیگر یک حرکت شاد و مفرح را رقم بزنند

  |

  در جشنواره نمایش عروسکی تهران مبارک

«صندوقچه راز گنجور» با کمک کودکان گشوده می‌شود
  در جشنواره نمایش عروسکی تهران مبارک

  «صندوقچه راز گنجور» با کمک کودکان گشوده می‌شود

  نمایش «صندوقچه راز گنجور» که از جمله نمایش‌های بخش صحنه‌ای جشنواره نمایش عروسکی است که با کمک و همراهی مخاطبان به صحنه می‌رود و مخاطبان کودک و نوجوان درپیشبرد داستان و رسیدن به هدف پایانی آن نقش اساسی ایفا می‌کنند.

  |

  در بخش بین الملل جشنواره نمایش عروسکی

«سیه موی و جلالی» به جشن عروسک‌ها می‌آید
  در بخش بین الملل جشنواره نمایش عروسکی

  «سیه موی و جلالی» به جشن عروسک‌ها می‌آید

  نمایش «سیه موی و جلالی» به نویسندگی و کارگردانی محمد آیریک (کاوه آیریک) از کشور افغانستان از جمله نمایش‌هایی است که در بخش بین‌الملل هفدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران مبارک به صحنه می‌رود.

  |

  نظرات کاربران