در حال بارگذاری ...
 • عروسک‌هایی که تلاش می‌کنند جنگ تمام شود

  روایت عروسک‌ها از آخرین سیب درخت زندگی در جشنواره نمایش عروسکی

  نمایش ضد جنگ «درخشنگ» به کارگردانی کار علیرضا آقایی از ایلام، که در هفدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران مبارک به صحنه می‌رود، می‌کوشد در جهان پر آشوب امروز، مفهوم صلح و دوستی را به کودکان منتقل کند.

   به گزارش ایران تئاتر ، این نمایش درباره آخرین سیب درخت زندگی است. بین انسان‌ها برای بدست آوردن این سیب، جنگ می‌شود. این درخت سیب کنار زمین بازی بچه‌هاست و آن‌ها جنگ را دوست ندارند. بچه‌ها تلاش می‌کنند جنگ تمام شود.
  آقایی،  این نمایش را اثری ضدجنگ دانست و افزود: نمایش «درخشنگ» به گونه‌ای طراحی شده که خاص کشور ایران نباشد. متاسفانه دنیا به سمت جنگ و درگیری می‌رود. در این میان بچه‌ها می‌خواهند دنیای کودکی خود را داشته باشند ولی شادی‌ها در حال کمرنگ شدن هستند. با توجه به این که در استان مرزنشین ایلام زندگی می‌کنم. استانی که هشت سال جنگ را لمس کرده و آثار آن هنوز وجود دارد تلاش کردم با این نمایش مفهوم صلح و آرامش را بچه‌ها نشان دهم.
  او با این توضیح که تکنیک اجرایی نمایش تلفیقی بین عروسک‌های انیمیشنی و عروسک‌های تاپ تیبل است، گفت: این ادغام صورت گرفته تا بتوانیم مفاهیم را به درستی نشان دهیم. از شیوه تئاتر کاغذی نیز استفاده شده است. نمایش بی‌کلام و بدون دیالوگ اجرا می‌شود و در اجرا روی حرکت و تصاویر تمرکز داریم.     
  محمد اکبریان، محمدامین بازوند، مینا بازوند، مهرداد رضایی، شیما دل‌هنر، حسنا صندق‌آبادی و الهام جعفریان عروسک‌گردانان نمایشند.
  مشاورهنری، سازنده و طراح عروسک بهناز مهدی‌خواه، آهنگساز آرش سلگی، شاعر محمدرضا رستم‌پور، انیماتور امیر رشیدی‌فرد، هادی حسن‌علی و امیرمشهدی‌عباس مشاورنمایش‌نامه هستند.
  سرپرست گروه حشمت‌االله آقایی و مدیرتولید و تهیه‎کننده نمایش محمدعلی قاسمی به شمار می‌آیند.
  نمایش «درخشنگ» با مشارکت حوزه هنری استان ایلام تولید شده است.
  هفدهمین جشنواره بین‌المللی نمایش عروسکی تهران مبارک با دبیری مرضیه برومند یکم تا هفتم شهریور ماه برگزار خواهد شد. همچنین سایت جشنواره نمایش عروسکی به نشانی اینترنتی festival.tehranmobarak.com در بردارنده جزییات برگزاری این رویداد هنری است.
  مطالب مرتبط

  معرفی نمایش‌های جشنواره نمایش عروسکی

نوآوری در ساخت عروسک وعروسک‌گردانی در بخش تجربه
  معرفی نمایش‌های جشنواره نمایش عروسکی

  نوآوری در ساخت عروسک وعروسک‌گردانی در بخش تجربه

  برای نخستین بار 16 نمایش در بخش تجربه (نوآوری و تفاوت) که با تاکید بر عروسک با ساده‌ترین شرایط امکان اجرا در فضاهای مختلف تولید شده‌اند در هفدهمین جشنواره بین‎المللی نمایش عروسکی تهران مبارک اجرا می‌شوند.

  |

  عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی:

جای خالی شادپیمایی در جامعه ما احساس می‌شود
  عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی:

  جای خالی شادپیمایی در جامعه ما احساس می‌شود

  محمداسماعیل سعیدی عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی ابراز امیدواری کرد که مردم به صحنه بیایند و محصول زحمات و ساخته دست خود را در معرض دید دیگران قرار دهند تا هم مردم با فرهنگ پیشینیان ما دوباره آشتی کنند و هم در کنار یکدیگر یک حرکت شاد و مفرح را رقم بزنند

  |

  در جشنواره نمایش عروسکی تهران مبارک

«صندوقچه راز گنجور» با کمک کودکان گشوده می‌شود
  در جشنواره نمایش عروسکی تهران مبارک

  «صندوقچه راز گنجور» با کمک کودکان گشوده می‌شود

  نمایش «صندوقچه راز گنجور» که از جمله نمایش‌های بخش صحنه‌ای جشنواره نمایش عروسکی است که با کمک و همراهی مخاطبان به صحنه می‌رود و مخاطبان کودک و نوجوان درپیشبرد داستان و رسیدن به هدف پایانی آن نقش اساسی ایفا می‌کنند.

  |

  در بخش بین الملل جشنواره نمایش عروسکی

«سیه موی و جلالی» به جشن عروسک‌ها می‌آید
  در بخش بین الملل جشنواره نمایش عروسکی

  «سیه موی و جلالی» به جشن عروسک‌ها می‌آید

  نمایش «سیه موی و جلالی» به نویسندگی و کارگردانی محمد آیریک (کاوه آیریک) از کشور افغانستان از جمله نمایش‌هایی است که در بخش بین‌الملل هفدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران مبارک به صحنه می‌رود.

  |

  نظرات کاربران