در حال بارگذاری ...
 • تلفیق «جک‌ولوبیای سحرآمیز» با آیین خراسانی

  «غول بابا» در راه جشنواره نمایش عروسکی

  نمایش«غول بابا» به کارگردانی مشترک مهدی سیم‌ریز و محبوبه پاداش که از شهر مشهد، در هفدهمین جشنواره بین‌المللی نمایش عروسکی تهران مبارک حضور دارد، تلفیقی از داستان مشهور «جک و لوبیای سحرآمیز» با آیین خراسانی است.

  به گزارش ایران تئاتر نمایش«غول بابا» اقتباسی از قصه «جک‌ولوبیای سحرآمیز» است که از قصه‌های قدیمی و جذاب جهان به شمار می‌رود.
  این نمایش روایتگر قصه فیروز پسری‌ 7 ساله است که پدر خود را در نخستین سال‌های کودکی ازدست‌داده و همراه مادرش در روستایی دورافتاده زندگی می‌کند. شبی مادر، قصه«جک‌ولوبیای‌سحرآمیز» را برای فیروز تعریف می‌کند. او در خیال کودکانه خود درخت‌سحرآمیز را راهی برای خوشبخت‌شدن و نجات مادرش از کارگری و رختشویی می‌داند و می‌پندارد با فروش گاوش(تنومند) می‌تواند به لوبیای سحرآمیز دست یافته، درخت لوبیا را در حیاط خانه‌شان بکارد و از آن بالا برود.
  پاداش توضیح داد: این قصه در فضای آیین خراسانی به نمایش درمی‌آید. قصه‌های قدیمی جهان و فضای آیینی خراسان، تلفیقی اعجازگونه برای ارائه تصویری زیبا و دلپذیر برای کودکان و نوجوانان است. باور داریم که نمایش عروسکی بهترین مسیر برای عرضه این شاهکارهاست.
  تکنیک اجرایی نمایش «غول بابا» تلفیقی از عروسک‌های بونراکو و غول پیکر است که در کنار شخصیت‌های رئال به ایفای نقش می‌پردازند.
  نویسنده نمایش‌نامه مهدی سیم‌ریز است.
  طراحی و ساخت عروسک فرشته ابراهیمی، طراحی و ساخت دکور مهدی سیم‌ریز و لیلا بحری و طراح لباس فرشته ابراهیمی هستند.
  سیدمهدی وحیدی، سیدوحید حمیدزاده، سحر دستمرد، سحر حسن‌زاده، فاطمه شیرزاده، فهیمه اسدیان، الهام ابطحی، فاطمه حسن‌زاده و لیلا بحری بازی‌دهندگان عروسک محسوب می‌شوند.
  مینا قهرمانی، فاطمه شیرزاده و زهرا ناوشکیبازیگران نمایش هستند.
  آهنگ‌سازی و موسیقی کاری از داوود شیخ است.
  هفدهمین جشنواره بین‌المللی نمایش عروسکی تهران مبارک با دبیری مرضیه برومند یکم تا هفتم شهریور ماه برگزار خواهدشد. همچنین سایت جشنواره نمایش عروسکی به نشانی اینترنتی festival.tehranmobarak.com در بردارنده جزییات برگزاری این رویداد هنری است.
  مطالب مرتبط

  معرفی نمایش‌های جشنواره نمایش عروسکی

نوآوری در ساخت عروسک وعروسک‌گردانی در بخش تجربه
  معرفی نمایش‌های جشنواره نمایش عروسکی

  نوآوری در ساخت عروسک وعروسک‌گردانی در بخش تجربه

  برای نخستین بار 16 نمایش در بخش تجربه (نوآوری و تفاوت) که با تاکید بر عروسک با ساده‌ترین شرایط امکان اجرا در فضاهای مختلف تولید شده‌اند در هفدهمین جشنواره بین‎المللی نمایش عروسکی تهران مبارک اجرا می‌شوند.

  |

  عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی:

جای خالی شادپیمایی در جامعه ما احساس می‌شود
  عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی:

  جای خالی شادپیمایی در جامعه ما احساس می‌شود

  محمداسماعیل سعیدی عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی ابراز امیدواری کرد که مردم به صحنه بیایند و محصول زحمات و ساخته دست خود را در معرض دید دیگران قرار دهند تا هم مردم با فرهنگ پیشینیان ما دوباره آشتی کنند و هم در کنار یکدیگر یک حرکت شاد و مفرح را رقم بزنند

  |

  در جشنواره نمایش عروسکی تهران مبارک

«صندوقچه راز گنجور» با کمک کودکان گشوده می‌شود
  در جشنواره نمایش عروسکی تهران مبارک

  «صندوقچه راز گنجور» با کمک کودکان گشوده می‌شود

  نمایش «صندوقچه راز گنجور» که از جمله نمایش‌های بخش صحنه‌ای جشنواره نمایش عروسکی است که با کمک و همراهی مخاطبان به صحنه می‌رود و مخاطبان کودک و نوجوان درپیشبرد داستان و رسیدن به هدف پایانی آن نقش اساسی ایفا می‌کنند.

  |

  در بخش بین الملل جشنواره نمایش عروسکی

«سیه موی و جلالی» به جشن عروسک‌ها می‌آید
  در بخش بین الملل جشنواره نمایش عروسکی

  «سیه موی و جلالی» به جشن عروسک‌ها می‌آید

  نمایش «سیه موی و جلالی» به نویسندگی و کارگردانی محمد آیریک (کاوه آیریک) از کشور افغانستان از جمله نمایش‌هایی است که در بخش بین‌الملل هفدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران مبارک به صحنه می‌رود.

  |

  نظرات کاربران