در حال بارگذاری ...
 • در گفت و گو با کارگردان نمایش «آنشرلی با موهای خیلی قرمز» عنوان شد

  برهم زدن دنیای نوستالوژی مخاطب

  ایران تئاتر: امیربهاور اکبرپور دهکردی، متولد ۱۳۷۱ و لیسانس مکانیک ماشین آلات کشاورزی از دانشگاه شهرکرد است. او در حال حاضر نمایش «آنشرلی با موهای خیلی قرمز» را در سالن اصلی مرکز تئاتر مولوی به روی صحنه می برد. این اثر، یکی از آثار برگزیده بیست و یکمین جشنواره بین المللی تئاتر دانشگاهی بوده است.

  امیربهاور اکبرپور دهکردی  در پاسخ به این سوال که چرا سراغ قصه ی آنشرلی رفته و چه دغدغه ای باعث شده این کار را شروع کند، گفت: «ایده های اجرایی و مضمون و محتوایی که مد نظر من و گروه بود، ما را ‌به سمت انتخاب آنشرلی برد. هم مضامین مد نظر ما را ‌داشت هم نوستالژیک بودن قصه باعث می شد بخشی از قصه توسط مخاطب پیشاپیش ساخته بشود و امکان برهم زدن دنیای از پیش ساخته شده را به ما بدهد و‌ این مساله اجرای ایده های مد نظرمان را راحت تر می کرد.
  اما درباره دغدغه مشترک باید بگویم بحث سرپرستی به هر شکل آن؛ پدر، مادر، ناپدری، نا مادری و‌ اتفاقاتی که اخبار آن روز به روز در رابطه با کودکان و نوجوانان منتشر می شد یک دغدغه مشترک بین نمایش آنشرلی و جامعه است. علاوه بر این مساله ی قضاوت کردن‌ و ‌اینکه آدمی در جایگاه قضاوت قرار بگیرد هم مضمون دیگر مد نظر ما بود»
  کاگردان نمایش «یک + دو» درباره ی شیوه اجرایی نمایش آنشرلی گفت: « در شکل اجرا سعی کردیم هر اپیزود به خودی خود به صورت رئالیستی اتفاق بیفتد اما در فرم‌کلی اجرا به آن قائل نبودم و سعی در ساخت یک فضای سورئال را داشتم...»
  این کارگردان جوان سپس درباره ی روند به اجرا رسیدن این نمایش اظهار کرد: « پروسه زمانی ایده پردازی و طراحی ها حدود سه ماه طول کشید اما پروسه تمرینات برای آماده شدن نمایش قریب به دو ماه. متن، طراحی و‌بازی ها همزمان با هم جلو میرفت و ما بر اساس مواد و مصالح مورد نظرمان، طراحی ها  و متن اجرایی  ‌را شکل دادیم.»
  کارگردان نمایش «حاشا» همچنین درباره ی این سوال که آیا نمایش آنشرلی مورد حمایت دانشگاه قرار گرفته است یا خیر اظهار داشت: « بله، مورد حمایت دانشگاه شهرکرد قرار گرفتیم، بیشتر از سال های قبل. اما فکر می کنم این حمایت خیلی بیشتر می تواند اتفاق بیفتد تا دغدغه های گروه‌ کمتر شود. حمایت مالی بزرگترین دغدغه ی ماست. امکان فعالیت یک گروه دانشجویی و شهرستانی بدون حمایت تقریبا غیر ممکن است. بدون این کمک‌ احتمال از بین رفتن این گروه ها بسیار بالاست»
  دهکردی در پایان، درباره ی موانعی که برای اجرا در تهران به عنوان یک گروه جوان شهرکردی با آن مواجه بوده اند اظهار داشت: « بحث جابجایی دکور و‌ گروه اجرایی، بحث اسکان گروه، بحث جذب مخاطب، اینها جز بزرگترین مشکلات ما در اجرا در تهران بود‌.»
  قابل ذکر است این نمایش پیش از این از دانشگاه شهرکرد در بیست و یکمین جشنواره تئاتر دانشگاهی شرکت و به عنوان یکی از آثار برگزیده برای اجرای عمومی معرفی شده بود.
  علاقه‌مندان می توانند برای دیدن نمایش «آن شرلی با موهای خیلی قرمز»  که تا 19 مرداد ماه هر روز –به جز شنبه‌ها- ساعت 19 به صحنه می‌رود، می‌توانند به مرکز تئاتر مولوی دانشگاه تهران به آدرس خیابان انقلاب، خیابان ۱۶ آذر، جنب باشگاه دانشجویان، مرکز تئاتر مولوی مراجعه کنند.
  مطالب مرتبط

  سید مهدی حسام الذاکرین بازیگر نمایش «آنشرلی با موهای خیلی قرمز»

از تعیین تکلیف برای سلیقه تماشاگر دست بکشیم
  سید مهدی حسام الذاکرین بازیگر نمایش «آنشرلی با موهای خیلی قرمز»

  از تعیین تکلیف برای سلیقه تماشاگر دست بکشیم

  سید مهدی حسام الذاکرین بازیگر نمایش «آنشرلی با موهای خیلی قرمز» گفت: در بخش مدیریتی تئاتر باید توجه و پیگیری اصولی داشته باشیم،باید از تعیین تکلیف برای سلیقه ی تماشاچی دست بکشیم. باید به وضعیت ناهنجار ظاهر سالن های تئاتر رسیدگی کنیم.از سفارشی کار کردن و گزینشی عمل کردن دست ...

  |

  فراز مهدیان نویسنده «آن‌شرلی با موهای خیلی قرمز»

تئاتر دانشگاهی به پویایی جریان تئاتر در کشورمان کمک شایانی کرده است
  فراز مهدیان نویسنده «آن‌شرلی با موهای خیلی قرمز»

  تئاتر دانشگاهی به پویایی جریان تئاتر در کشورمان کمک شایانی کرده است

  فراز مهدیان: فکر می‌کنم که تئاتر دانشگاهی چند سالی هست که مهم تر از آن چه که در نگاه اول به نظر می رسد، در جریان تئاتر ایران تاثیرگزار و درخشان است. تئاتر دانشگاهی به پویایی جریان تئاتر در کشورمان کمک قابل توجه و شایانی کرده است. محفلی برای خلاقیت و استعدادهای بکر.

  |

  در حاشیه برگزاری مجمع اتحادیه انجمن‌های علمی دانشجویی

دبیران اتحادیه انجمن‌های علمی به تماشای تئاتر نشستند
  در حاشیه برگزاری مجمع اتحادیه انجمن‌های علمی دانشجویی

  دبیران اتحادیه انجمن‌های علمی به تماشای تئاتر نشستند

  دبیران اتحادیه انجمن‌های علمی دانشجویی وزارت علوم پس برگزاری مجمع سالانه اتحادیه‌ها به تماشای نمایش‌های «از خط زرد فاصله بگیرید» و «راندوو» در مرکز تئاتر مولوی نشستند.

  |

  نظرات کاربران