در حال بارگذاری ...
 • در گفت و گو با کارگردان نمایش «آنشرلی با موهای خیلی قرمز» عنوان شد

  برهم زدن دنیای نوستالوژی مخاطب

  ایران تئاتر: امیربهاور اکبرپور دهکردی، متولد ۱۳۷۱ و لیسانس مکانیک ماشین آلات کشاورزی از دانشگاه شهرکرد است. او در حال حاضر نمایش «آنشرلی با موهای خیلی قرمز» را در سالن اصلی مرکز تئاتر مولوی به روی صحنه می برد. این اثر، یکی از آثار برگزیده بیست و یکمین جشنواره بین المللی تئاتر دانشگاهی بوده است.

  امیربهاور اکبرپور دهکردی  در پاسخ به این سوال که چرا سراغ قصه ی آنشرلی رفته و چه دغدغه ای باعث شده این کار را شروع کند، گفت: «ایده های اجرایی و مضمون و محتوایی که مد نظر من و گروه بود، ما را ‌به سمت انتخاب آنشرلی برد. هم مضامین مد نظر ما را ‌داشت هم نوستالژیک بودن قصه باعث می شد بخشی از قصه توسط مخاطب پیشاپیش ساخته بشود و امکان برهم زدن دنیای از پیش ساخته شده را به ما بدهد و‌ این مساله اجرای ایده های مد نظرمان را راحت تر می کرد.
  اما درباره دغدغه مشترک باید بگویم بحث سرپرستی به هر شکل آن؛ پدر، مادر، ناپدری، نا مادری و‌ اتفاقاتی که اخبار آن روز به روز در رابطه با کودکان و نوجوانان منتشر می شد یک دغدغه مشترک بین نمایش آنشرلی و جامعه است. علاوه بر این مساله ی قضاوت کردن‌ و ‌اینکه آدمی در جایگاه قضاوت قرار بگیرد هم مضمون دیگر مد نظر ما بود»
  کاگردان نمایش «یک + دو» درباره ی شیوه اجرایی نمایش آنشرلی گفت: « در شکل اجرا سعی کردیم هر اپیزود به خودی خود به صورت رئالیستی اتفاق بیفتد اما در فرم‌کلی اجرا به آن قائل نبودم و سعی در ساخت یک فضای سورئال را داشتم...»
  این کارگردان جوان سپس درباره ی روند به اجرا رسیدن این نمایش اظهار کرد: « پروسه زمانی ایده پردازی و طراحی ها حدود سه ماه طول کشید اما پروسه تمرینات برای آماده شدن نمایش قریب به دو ماه. متن، طراحی و‌بازی ها همزمان با هم جلو میرفت و ما بر اساس مواد و مصالح مورد نظرمان، طراحی ها  و متن اجرایی  ‌را شکل دادیم.»
  کارگردان نمایش «حاشا» همچنین درباره ی این سوال که آیا نمایش آنشرلی مورد حمایت دانشگاه قرار گرفته است یا خیر اظهار داشت: « بله، مورد حمایت دانشگاه شهرکرد قرار گرفتیم، بیشتر از سال های قبل. اما فکر می کنم این حمایت خیلی بیشتر می تواند اتفاق بیفتد تا دغدغه های گروه‌ کمتر شود. حمایت مالی بزرگترین دغدغه ی ماست. امکان فعالیت یک گروه دانشجویی و شهرستانی بدون حمایت تقریبا غیر ممکن است. بدون این کمک‌ احتمال از بین رفتن این گروه ها بسیار بالاست»
  دهکردی در پایان، درباره ی موانعی که برای اجرا در تهران به عنوان یک گروه جوان شهرکردی با آن مواجه بوده اند اظهار داشت: « بحث جابجایی دکور و‌ گروه اجرایی، بحث اسکان گروه، بحث جذب مخاطب، اینها جز بزرگترین مشکلات ما در اجرا در تهران بود‌.»
  قابل ذکر است این نمایش پیش از این از دانشگاه شهرکرد در بیست و یکمین جشنواره تئاتر دانشگاهی شرکت و به عنوان یکی از آثار برگزیده برای اجرای عمومی معرفی شده بود.
  علاقه‌مندان می توانند برای دیدن نمایش «آن شرلی با موهای خیلی قرمز»  که تا 19 مرداد ماه هر روز –به جز شنبه‌ها- ساعت 19 به صحنه می‌رود، می‌توانند به مرکز تئاتر مولوی دانشگاه تهران به آدرس خیابان انقلاب، خیابان ۱۶ آذر، جنب باشگاه دانشجویان، مرکز تئاتر مولوی مراجعه کنند.
  مطالب مرتبط

  نگاهی به نمایش «آنشرلی با موهای خیلی قرمز» به کارگردانی امیربهاور اکبرپور دهکردی

کارت تردد هر انسان در جهان کنونی بنابر ضرورت بودنش مُهر می‌خورد
  نگاهی به نمایش «آنشرلی با موهای خیلی قرمز» به کارگردانی امیربهاور اکبرپور دهکردی

  کارت تردد هر انسان در جهان کنونی بنابر ضرورت بودنش مُهر می‌خورد

  ایران تئاتر، کیارش وفایی: ضرورت آنکه انسان‌ها در دنیای واقعی باید دقایقی را در فضایی متمایز بگذارنند آن است که تجدید نیرو کرده تا بتوانند با توانی مضاعف برای دوباره دیدن و شنیدن واقعیت‌ها به این جهان بازگردند.

  |

  گفت‌وگوی ایران تئاتر با امیربهاور اکبرپور دهکردی کارگردان نمایش «آنشرلی با موهای خیلی قرمز»

عنصر تخیل پلی میان داده‌های واقعیت و لازمه‌های محال است
  گفت‌وگوی ایران تئاتر با امیربهاور اکبرپور دهکردی کارگردان نمایش «آنشرلی با موهای خیلی قرمز»

  عنصر تخیل پلی میان داده‌های واقعیت و لازمه‌های محال است

  ایران تئاتر: سفر به رویا و تخیل برای آدمی گاهی به مثابه نوش دارویی است که او را برای لحظاتی از واقعیت‌های محض جدا کرده و اطمینان خاطری مسجل را برایش به ارمغان می‌آورد. کارکردی که این روزها در آثار تئاتری، سینمایی و البته با قدمتی طولانی ادبی موردتوجه مخاطب قرار می‌گیرد که ...

  |

  در مراسم آغازین «آنشرلی با موهای خیلی قرمز» مطرح شد

شهرام کرمی: بهترین جایزه اجرای عمومی است
  در مراسم آغازین «آنشرلی با موهای خیلی قرمز» مطرح شد

  شهرام کرمی: بهترین جایزه اجرای عمومی است

  اثر برگزیده بیست و یکمین جشنواره تئاتر دانشگاهی، روز گذشته، با حضور مدیرکل هنرهای نمایشی و هنرمندان برجسته تئاتر طی مراسمی رسما اجرای عمومی خود را در مرکز تئاتر مولوی آغاز کرد.

  |

  نظرات کاربران