در حال بارگذاری ...
 • شامل مجموعه گفتگوهایی با 8 هنرمند پیشکسوت

  پیمان شیخی و انتشار جلد دوم « خاطره بازی پیشکسوتان تئاتر»

  پیمان شیخی از انتشار جلد دوم کتاب « خاطره بازی پیشکسوتان تئاتر» شامل مجموعه گفتگوهایی با ۸ هنرمند پیشکسوت تئاتر خبر داد.

  پیمان شیخی روزنامه نگار و پژوهشگر  در گفتگو با ایران تئاتر از انتشار جلد دوم کتاب « خاطره بازی پیشکسوتان تئاتر» خبر داد و گفت: دراین مجلد از « خاطره بازی پیشکسوتان تئاتر» مجموعه گفتگوهای ژورنالیستی با هشت هنرمند پیش کسوت یعنی ابراهیم آبادی، عزت الله رمضانی فر، جواد انصافی، اصغر همت، میکائیل شهرستانی، علیرضا کوشک جلالی، سیامک صفری و پیام دهکردی منتشر شده است. جلد اول این کتاب هم شامل گفتگو با چهارده هنرمند پیشکسوت تئاتر بود که در دو نوبت به چاپ رسید.

  او در خصوص انگیزه هایش از تهیه این گفتگوها بیان کرد: از سال 75 که مطالعات و پژوهش هایم را درباره تهران قدیم شروع کردم، متوجه این اتفاق نگران کننده شدم که در زمینه های تاریخی مان غفلت های بسیاری داشته ایم. یکی از این غفلت ها فقدان ثبت و ضبط تاریخ شفاهی است که روایت های هنرمندان پیشکسوت مان از جمله  منابع اصلی آن محسوب می شود. بر این اساس و با توجه به اینکه طی نزدیک به بیست سال فعالیت خبرنگاری  احساس کردم توانایی مناسبی برای تهیه گفتگوهایی از این دست را دارا هستم، تصمیم گرفتم تا از این توانایی خدادادی به سهم خود در راستای ثبت و ضبط خاطرات و تجربه های پیشکسوتان عرصه تئاتر ایران استفاده کنم.   

  شیخی درباره رویکردش در ارتباط با محتوای گفتگوهای منتشر شده در این مجموعه اظهار کرد: در تمامی گفتگوهای منتشر شده در این مجموعه از این اصل پیروی کرده ام که پرسش هایم از هنرمندان در ارتباط با متن فعالیت های هنری آنان، همچنین بازخوانی حال و هوا و فضای تئاتری در سال هایی که این هنرمندان عزیز در آن بالیده اند و به فعالیت پرداخته اند مرور شود. به این ترتیب خواننده این مجموعه کمتر با مسائل حاشیه ای زندگی هنرمندان روبه رو خواهد بود. از آنجا که قصد اصلی من از تدوین این گفتگوها مستندسازی بخشی از تئاتر ایران با اتکا به روایت های شفاهی بوده، بدیهی است که جنبه های استنادی این گفتگوها بیش از هر چیز دیگر مورد توجهم بوده است. امیدوارم این مجموعه بتواند مورد استفاده علاقه مندان جوان و پژوهشگران این عرصه قرار بگیرد و بتوانند نکته های مفیدی را در آن پیدا کنند.

  این پژوهشگر عرصه هنرهای نمایشی با تاکید بر جنبه های استنادی دیگر آثار تالیفی خود نیز تصریح کرد: همین دغدغه مستندنگاری را در کتاب دیگرم با عنوان « تماشاخانه های تهران» هم دنبال کرده بودم. در نسخه اولیه این کتاب که پیش از این منتشر شده بود، یازده تماشاخانه خصوصی تهران را معرفی کرده بودم، اما نسخه تکمیل شده این کتاب که در پنج مجلد 170 صفحه ای منتشر خواهد شد با افزودن اسناد بیشتری که در فاصله نگارش مجموعه نهایی به دستم رسید از این جهت جنبه های استنادی  بیشتری را شامل می شود.  توجه به اینکه خانواده ام نزدیک به هشتاد سال است که در تهران سکونت دارند، و با در نظر گرفتن ارتباطات گسترده خانوادگی با دیگر ساکنین قدیمی پایتخت امکان خریداری یا تهیه نسخه هایی از شمار قابل توجهی از عکس ها، پوسترها و دیگر اسناد تئاتری مربوط با تماشاخانه های تهران برایم فراهم شد که بخش عمده ای از آن ها در مجموعه نهایی گنجانده شده است.

  شیخی در بخش پایانی سخنانش نیز با اشاره به تدارک اثری در حوزه فرهنگ عمومی گفت: در کنار تالیف آثاری در عرصه هنرهای نمایشی، در حال نگارش کتابی با مضمون آداب اجتماعی امروز تهران هستم. انگیزه اصلی تالیف این مجموعه نیز فاصله قابل توجهی است که مناسبات فرهنگی امروز پایتخت نشینان با آنچه است که در دهه های پیشین در جامعه مشاهده می شده است. کتابی که غلامرضا بانکی بازیگر و دوبلور  پیشکسوت در دهه 40 شمسی و با مضمون آداب معاشرت ساکنین تهران به نگارش درآورده یکی از منابع الهام من برای نگارش این کتاب بوده  است.

  گفتنی است؛ جلد دوم کتاب « خاطره بازی پیشکسوتان تئاتر» که در شمارگان هزار نسخه و از سوی نشر غنچه به چاپ رسیده است،  از روز سه شنبه 23 مرداد ماه در مراکز شهرکتاب و کتابفروشی های تهران توزیع خواهد شد. همچنین علاقه‌مندان می توانند مجموعه دو جلدی « خاطره بازی پیشکسوتان تئاتر» و کتاب « تماشاخانه های تهران» را که پیشتر از این نویسنده منتشر شده، از طریق سامانه 30book.ir  تهیه کنند.

    
  مطالب مرتبط

  محب اهری؛ محب مهر بود و هنر

  محب اهری؛ محب مهر بود و هنر

  ایران تئاتر- پیمان شیخی: محب اهری زاده ماه مهر بود و منش او هم مهر و مهربانی بود. همیشه خندان، مهربان و خوش‌صحبت بود. با آن صدای ویژه که خاص او بود و یک دنیا تجربه درونش نهفته بود.

  |

  خاطره بازی ایران تئاتر با میکائیل شهرستانی:

هیچ‌وقت به دنبال مسائل مادی نبودم
  خاطره بازی ایران تئاتر با میکائیل شهرستانی:

  هیچ‌وقت به دنبال مسائل مادی نبودم

  ایران تئاتر- پیمان شیخی: میکائیل شهرستانی یکی از هنرمندان پیشکسوت هنر تئاتر کشورمان است که علاوه بر فعالیت درزمینه بازیگری، در عرصه کارگردانی تئاتر نیز فعالیت‌های بسیاری داشته است.

  |

  رزیتا غفاری در گفتگو با ایران تئاتر عنوان کرد:

وسواس من در انتخاب آثار باعث کم کاری شد
  رزیتا غفاری در گفتگو با ایران تئاتر عنوان کرد:

  وسواس من در انتخاب آثار باعث کم کاری شد

  ایران تئاتر:رزیتا غفاری متولد دی ماه سال ۱۳۵۱ در تهران است و فعالیت هنری خود را در سن یازده سالگی با ایفای نقش در نمایش "صیاد چگونه صید می شود" آغاز کرده و تحصیلات خود را در زمینه ی کارگردانی سینما به پایان رسانده است.

  |

  خاطره بازی با عزت الله رمضانی فر در گفتگوی اختصاصی با ایران تئاتر :

بازیگری کار مشکلی است و درآمدها اندک
  خاطره بازی با عزت الله رمضانی فر در گفتگوی اختصاصی با ایران تئاتر :

  بازیگری کار مشکلی است و درآمدها اندک

  ایران تئاتر، پیمان شیخی: عزت الله رمضانی فر، از جمله بازیگرانی است که طی دهه ی چهل با حضور در دانشکده ی هنرهای دراماتیک و تلمذ در محضر اساتیدی بی همتایی همچون استاد حمید سمندریان، پای به دنیای حرفه ای تئاتر کشورمان نهاد و سپس با حضور در یکی از بی تکرارترین گروه های تئاتر ...

  |

  خاطره بازی اصغر همت در ایران تئاتر

برای تماشای نمایش حتی از دیوار هم بالا رفته‌ام
  خاطره بازی اصغر همت در ایران تئاتر

  برای تماشای نمایش حتی از دیوار هم بالا رفته‌ام

  ایران تئاتر،پیمان شیخی: اصغر همت یکی از بازیگران پیشکسوت هنر تئاتر کشورمان است که همچون تمامی کسانی که در ردیف پیشکسوتان تئاتر محسوب می‌شوند، علاوه بر کسب تجربیات فراوان در تئاتر و فعالیت‌های گوناگونی که در این زمینه انجام داده است.

  |

  خاطره بازی ابراهیم آبادی با ایران تئاتر

 حقه باز اولین نمایش من در لاله زار بود
  خاطره بازی ابراهیم آبادی با ایران تئاتر

  " حقه باز" اولین نمایش من در لاله زار بود

  ایران تئاتر:ابراهیم آبادی در گفت‌وگویی دوستانه با  ایران تئاتر از مسائل نمایش در دوران گذشته و فعالیت‌های خود صحبت کرد. از نظر او اجرای نمایش در دوران گذشته سخت تر از اینروزهاست.

  |

  نگاهی گذرا به تاریخچه «تئاتر آناهیتا»

حرکتی نوین در دنیای نمایش ایران
  نگاهی گذرا به تاریخچه «تئاتر آناهیتا»

  حرکتی نوین در دنیای نمایش ایران

  ایران تئاتر _پیمان شیخی: تئاتر آناهیتا را می‌توان حرکتی فرهنگی دانست که در ادامهٔ فعالیت‌های تئاتری دههٔ بیست شکل‌گرفته بود و در اواخر دههٔ سی، با استفاده از دانش تئاتر روسیه و اروپا، دست به حرکتی نوین در دنیای نمایش ایران زد. متن پیش رو نگاهی به تاریخچه این رویداد تئاتری ...

  |

  نظرات کاربران